Ana Sayfa » Kıbrıs » Anayasa Mahkemesi'nin Ltb İle İlgili Kararı Açıkladı

Anayasa Mahkemesi'nin Ltb İle İlgili Kararı Açıkladı

Lefkoşa Belediye Başkanı Ve Meclis Üyelerinin 90 Gün İzne Çıkarılmasına İlişkin Yasa Gücünde Kararname Anayasa'nın 112'nci Maddesine Aykırı Bulundu.

 
 
Anayasa Mahkemesi'nin Ltb İle İlgili Kararı Açıkladı

ANAYASA MAHKEMESİ YASA GÜCÜNDE KARARNAME İLE İLGİLİ YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALDI

YORGANCIOĞLU: "SADECE BULUTOĞLULARI DEĞİL UBP HÜKÜMETİNİN DE İSTİFA EDEREK TOPLUMUN ÖNÜNÜ AÇMASI GEREKİR"

ÖZYİĞİT: "BİR DEMOKRASİ AYIBI ANAYASA MAHKEMESİ KARARI İLE ÖNLENDİ...MECLİS TOPLANARAK YASAL DÜZENLEME YAPMALI"

YORGANCIOĞLU YAZILI AÇIKLAMA YAPARAK KARARI DEĞERLENDİRDİ...CTP/BG'NİN LEFKOŞA VE ÜLKE YÖNETİMİNE TALİP OLDUĞUNU YİNELEDİ

Lefkoşa, 6 Ağustos 12 (T.AK.): Anayasa Mahkemesi'nin, Bakanlar Kurulu'nun "Lefkoşa Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin 90 gün zorunlu izne çıkarılmasına" ilişkin Yasa Gücünde Kararname  ile ilgili  kararı açıklandı.

Anayasa Mahkemesi, LTB ile ilgili Yasa Gücünde Kararname'yi, Anayasa'nın  112'nci maddesine aykırı  buldu. Mahkeme, Yasa Gücünde Kararnamesi'nin yürütmesini durdurdu.

Nevvar Nolan başkanlığında Şafak Öneri,  Narin F. Şefik, Ahmet Kalkan ve Hüseyin Besimoğlu'ndan oluşan Anayasa Mahkemesi, bugün saat 15.00'de Bakanlar Kurulu'nun "Lefkoşa Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin 90 gün zorunlu izne çıkarılmasına" ilişkin Yasa Gücünde Kararname  ile ilgili  kararını açıklandı.

Mahkemede, CTP/BG'nin Avukatı Ezer Özsoy, TDP'nin Avukatı Boysan Boyra, davalı Bakanlar Kurulu'nun Avukatı Feyzi Hansel, Başsavcılık adına da Başsavcı Yardımcısı Muavini Behiç Öztürk hazır bulundu.

Başbakanlık Müsteşarı Hüda Aksoy, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Genel Sekreter Asım Akansoy ve TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit de salonda kararı dinleyenler arasındaydı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Nevvar Nolan, CTP/BG ile TDP  ayrı ayrı Anayasa Mahkemesi'ne ara emri (yürütmeyi durdurma) başvurusu ile Bakanlar Kurulu'nun Yasa Gücünde Kararnamesi gerekçelerini ve ardından da mahkemenin kararını okudu.

Yasa Gücünde Kararname'nin Anayasa'nın 112'nci maddesi ile doğrudan ilgili göründüğünü belirten Nolan, Bakanlar Kurulu'nun ekonomik konularda ivedilik olması halinde Yasa Gücünde Kararname çıkarabileceğini ancak bu kararnamenin de Meclise sunularak 90 gün içinde yasalaşması gerektiğine dikkat çekti.

Yasa Gücünde Kararname'nin yeni mali yükler getirmeyip, kişilerin hak ve özgürlüklerini de kısıtlamaması gerektiğini kaydeden Nolan, Lefkoşa Belediyesi'ndeki gelişmelerin 1-2 gün içerisinde olmadığını aylarca öncesinden krizin geldiğinin görüldüğünü, bu konunun Meclis'e götürülmesi için zaman olmasına karşın Yasa Gücünde Kararname çıkarılmasının 112'nci maddeye aykırı olduğunu ifade etti.

Nolan, konunun meclise götürülmüş olması halinde üretilecek çarenin birkaç ay gecikebileceğini  ancak Anayasa'ya aykırılığın da  önlenmiş olacağını belirtti.

Yasa Gücünde Kararname ile seçimle gelen Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyelerinin siyasal hak ve özgürlüklerinin de kısıtlandığını kaydeden Nolan, bunların Anayasa'nın 112'nci maddesine aykırı olduğunu belirtti.

Nolan, Anayasa Mahkemesi'nin Yürütmeyi de durdurma kararı aldığını ifade etti.

YORGANCIOĞLU

CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu mahkeme çıkışında kararı değerlendirerek, "UBP Hükümeti'nin bilmem kaçıncı kez Anayasayı ayaklar altına alarak LTB'de seçilmiş insanları Yasa Gücünde Kararname ile 90 gün süreli görevlerinden uzaklaştırılmasını Anayasa Mahkemesi Anayasaya açık bir şekilde aykırı olması nedeniyle yürütmeyi durdurma kararı aldı" dedi.

Bunun ilk günden yürüttükleri hukuksal mücadele, toplum, Anayasa ve demokratikleşme adına bir zafer olduğunu vurgulayan Yorgancıoğlu, "Bizim için önemli olan Anayasa ve yasaların üstünlüğüdür. Kimin geri döneceği ikincil bir öneme sahiptir" ifadesini kullandı.

Belediye'yi yönetme konumundaki Belediye Başkanı'nın üyesi olduğu UBP'nin yıllardan beri tüm ikazlara rağmen hiçbir tedbir almadan ürettikleri sonucun ortada olduğuna dikkat çeken Yorgancıoğlu, Cemal Bulutoğluları'nın istifa edip demokratik bir seçimle yeni bir belediye başkanının önünü açması gerektiğini savundu.

Sayıştay raporlarının açık ve net olduğunu belirten Yorgancıoğlu, "Bizler CTP/BG olarak bunun seçimle temizleneceğini düşünmemiz en doğal sonuçtur. Ama iş bununla da bitmiyor. LTB'nin bugün içinde bulunduğu ekonomik koşullar biraz daha büyük ölçekte gözlenirse ülkenin de içinde bulunduğu ekonomik koşulların bire bir aynısıdır" dedi.

Yorgancıoğlu, sadece Bulutoğluları değil, UBP Hükümeti'nin de istifa ederek toplumun önünü açması gerektiğini ileri sürdü.

CTP/BG'nin özellikle yerel yönetimlerdeki deneyimlerini de kullanarak, Lefkoşa'yı Lefkoşalılara yakışır, Kıbrıs Türk halkın dünyada temsil etmeye yakışır bir noktaya getirmek için başkent belediyesini ve ülkeyi yönetmeye talip olduğunu belirtti.

ÖZYİĞİT

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit ise, bir demokrasi ayıbının Anayasa Mahkemesi kararıyla önlendiğini belirtti.

UBP'nin sivil darbe girişiminin önlendiğini savunan Özyiğit, ülke demokrasisi adına karardan mutluluk duyduğunu söyledi.

TDP'nin Merkez Yönetim Kurulu'nun toplanarak bu konuda daha sonra açıklama yapacağını belirten Özyiğit, Anayasa Mahkemesi başkanının kararı okurken üzerinde durduğu konunun bu konuda düzenlemenin Cumhuriyet Meclisi'nde yapılması olduğuna işaret etti.

TDP olarak Cumhuriyet Meclisi'ni defalarca araştırma önergesi vererek, LTB  konuda genel görüşme çağrısı yaptığına dikkat çeken Özyiğit, UBP'nin bunun gündeme dahi alınmasını reddettiğini söyledi.

Meclis'te UBPnin meşru bir çoğunluğu bulunmadığını savunan Özyiğit, "Bu nedenle Cumhuriyet Meclisi seçimlerinin de yenilenmesi kaçınılmazdır" dedi.

Bakanlar Kurulu kararının ardından 10 milletvekili ile olağanüstü meclis toplantısı çağrısı yaptıklarını da anlatan Özyiğit, o toplantının da UBP'nin katılmaması nedeniyle yapılamadığını hatırlattı.

Özyiğit, "Enine boyuna bu konunun konuşulacağı tek yer Cumhuriyet Meclisi'dir. Olağanüstü toplantı çağrımız devam etmektedir. Derhal Meclis toplanmalı, konu enine boyuna tartışılmalı, yasal düzenlemeler yapılmalı, Lefkoşalının beklediği doğru kararlar üretilip doğru adımlar atılmalı" dedi.

Karar öncesinde Lefkoşa Belediyesi'nde yapılanlarla ilgili ciddi itirazları bulunduğunu, bunların 2010'dan önceki yerel seçimlerden öncesine dayandığını ifade eden Özyiğit, 7 Nisan 2010'da Başbakan Derviş Eroğlu başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında alınan 10 milyon sterlin borçlanma kararı ardından TDP olarak Sayıştay, Başsavcılık ve Başbakanlık Denetleme Kurulu'nu görev çağırdıklarını ancak bunların görevlerini yapmadığını ileri sürdü.

Daha sonra bir süreç yaşandığını, Lefkoşa halkının mağdur edildiğini savunan Özyiğit, bu konuları sürekli gündeme getirip uyarılarda bulunmalarına rağmen hükümetçe dikkate alınmadığını iddia etti.

Özyiğit, "LTB'de o günler geri dönülmesine iznimiz yoktur. Cumhuriyet Meclisi biran önce toplanarak gerekli yasal düzenlemeyi yapmalı" dedi.

OLAYIN GELİŞİMİ

Bakanlar Kurulu'nun 4 Temmuz'da çıkardığı Yasa Gücündeki Kararname'yle ilgili olarak Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) ile Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP)  ayrı ayrı Anayasa Mahkemesi'ne ara emri (yürütmeyi durdurma) başvurusu yapmıştı.

CTP/BG ile TDP tarafından ayrı ayrı yapılan başvuralar daha sonra birleştirilmiş ve Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz Cuma günkü duruşmada tarafları dinlemişti.

YORGANCIOĞLU'NUN YAZILI AÇIKLAMASI

Bu arada, CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Anayasa Mahkemesi kararından sonra yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün, UBP'nin darbeci ve entrikacı anlayışı, kendi kişisel ve partisel menfaatlerini toplum menfaatlerinin önüne koyma anlayışı açığa çıkmış ve bir kez daha mahkum edilmiştir" dedi.

Yorgancıoğlu, UBP'yi, Cemal Bulutoğluları tarafından LTB'de yaşatılan hukuksuzluk, yasa dışılığı, açıklanamaz karanlık ilişkileri denetlemek yerine  bunları görmezden gelmekle eleştirerek, UBP'nin aslında LTB'deki tüm olumsuzluklara UBP'li  belediye meclis üyeleri kanalıyla destek verdiğini ileri sürdü.

Verilen desteğin yarattığı balonun UBP Hükümeti'nin elinde patlayarak söndüğünü iddia edenYorgancıoğlu, "Lefkoşa Türk Belediyesi'nde yine Cemal Bulutoğluları aracılığıyla uygulanan aşırı savurgan,  hesapsız-kitapsız, vizyonsuz ve popülist politikaları, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde seçim mezesi yapan siyasi rantçı UBP'nin arabası demokrasi ve hukukun üstünlüğünün duvarına toslamıştır" dedi.

Özkan Yorgancıoğlu yazılı açıklamasında, LTB'de  uzun süredir devam eden kaosun, belediye çalışanlarının ödenemez hale gelmesiyle iflas noktasına geldiğini, bu nedenle Cemal Bulutoğluları'na ve onun destekçilerine hiçbir güven kalmadığına işaret etti.

"Lefkoşa'nın pisliğinin ancak bir seçimle temizlenmesi noktasına gelinmişken ve Sayıştay raporlarında açıkça belirtilen yasa dışılıklar ve işlenen suçlar ortaya çıkmışken, yapılması gereken savcılık ve polis tarafından başlatılan soruşturmanın hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasını sağlayıp, hukuksal sürecin işletilmesiyle güven ortamının yeniden sağlanmasıydı" diyen Yorgancıoğlu şöyle devam etti:

"Bunlar yapıldığı takdirde ancak demokratik sistemin çarkları içerisinde adalet gerçekleşmiş olur ve dağ gibi yığılmış olan Lefkoşa'nın çöpleri yanında siyasi kirliliklerin de temizlenmesinin yolu açılmış olur."

CTP/BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, UBP ve İrsen Küçük'ü, "son cumhurbaşkanlığı seçiminde belediye kaynaklarının seçimde kullanıldığı iddialarını örtbas etmek ve UBP kurultayını kazanmak için ortalığı temizleyip rakiplerini etkisizleştirmek amacıyla hareket emekle" suçlayarak, hakkında soruşturmaların sürdüğü Cemal Bulutoğluları'na 'dönüşün muhteşem olacak' vaadiyle hukuk sürecinin işletilmeyeceği sözünü vererek desteğini alma niyetiyle ülke demokrasi tarihi açısından utanç verici bir sivil darbe gerçekleştirildiğini ileri sürdü.

Yorgancıoğlu açıklamasında, " Bu darbeyle, bir anda birkaç kuş vurabileceğini zanneden UBP ve İrsen Küçük, hukuk sistemini ve demokrasi anlayışını yok sayarak, yol alabileceklerini zannetmişler ve her zamanki gibi sadece yakını gören anlayışlarının ve vizyonsuzluklarının kurbanı olmuşlardır" ifadesini kullandı.

Özkan Yorgancıoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin bugün aldığı kararla demokrasi ve hukukun üstünlüğünün bir kez daha teyit edilerek korunduğunu ifade ederek, "Sivil bir darbeye karşı alınan bu sonuç, demokrasinin kirletilemeyeceğinin,  hukuk ve adalet sistemimizin siyasi amaçlara alet edilemeyeceğinin ifadesi olarak kabul edilmelidir" dedi. UBP ve İrsen Küçük bu mesajı aldığını umudunu ifade eden Yorgancıoğlu şöyle dedi:

"Ancak gözünü kara bürümüş, iktidar ve koltuktan başka hiçbir şey görmeyen bu anlayıştan bir şey beklemek hayaldir. Kendi kişiliği gibi, toplumsal kişiliğimizin de yerle bir edilmesine gıkını çıkarmayan, koltukta oturma adına toplumsal kimliğimizin ve kültürümüzün değiştirilmesi çabalarına destek çıkan bu anlayıştan halkımız adına duyarlılık beklemek mümkün değildir.

UBP'nin,  Cemal Bulutoğluları ile birlikte, Lefkoşa'dan başlayıp bütün adaya yaydıkları yasa dışılık, rantçılık ve günübirlikçi popülist anlayışların, demokrasimiz ve  halkımızın engin ve derin kararlılığıyla süpürülüp temizlenmesinin zamanı gelmiştir."

CTP/BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, önce Cemal Bulutoğluları'nın gideceğini, bu bağlamda, demokrasi, hukuk'un ve Lefkoşa'nın önünün açılması için Bulutoğluları'nın derhal istifa etmesi gerekliliği üzerinde durarak, toplumun,  Lefkoşa'nın önünü açmanın, birikmiş siyasi kirliliklerin temizlenmesinin başka yolun olmadığını vurgulayarak, "Sonra da, Cemal Bulutoğluları'nı kucağına alan, ona suç ortaklığı yapan ve destek olan UBP ve İrsen Küçük gidecektir" ifadesini kullandı.

Yorgancıoğlu özetle şöyle dedi:

"Demokratik sistem ve halkımızın iradesi, kimliğini, kültürünü yok etmek isteyenlere karşı hiçbir zaman boyun eğmemiş ve eğmeyecektir. Tarihten gelen derin algısıyla halkımız, demokratik yollarla kimliğine ve kültürüne sahip çıkacak, bunun için kendisine düşen sorumluluğu yerine getirecektir."

Yorgancıoğlu, partisin demokrasinin, insan haklarının, Kıbrıs Türk kimliği ve kültürünün katıksız savunucusu; yerel yönetimlerdeki başarılı deneyimleriyle Lefkoşa'yı halka yaraşır ve Kıbrıs Türkü'nü uluslararası alanda yüz akıyla temsil edecek bir başkent yapmaya talip olduğunu vurguladı.

Özkan Yorgancıoğlu şöyle dedi:

"Lefkoşa'dan başlayarak atıkları da, tüm adaya yayılmış siyasi çöpleri ve kirliliği de toplayıp temizlemeye, ülkemizin demokratik ilkelerden milim sapmadan, sürdürülebilir ekonomik, sosyal, kültürel gelişimini sağlayıp dünyada kabul gören saygın bir yere getirmeye kararlıyız."

(ŞEB/ HY)

 
6 Ağustos 2012 Pazartesi 17:41
Okunma: 684
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu