Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Angela Merkel Ve Diğer Avrupa Liderlerinden Anastasiadis'in Başkanlık Adaylığına Destek

Angela Merkel Ve Diğer Avrupa Liderlerinden Anastasiadis'in Başkanlık Adaylığına Destek

Lefkoşa, 12 Ocak 13 (T.a.k): Almanya Başbakanı Angela Merkel İle Diğer Avrupalı Liderlerin, Disi'nin Ev Sahipliğinde Dün Limasol'da Gerçekleştirilen Avrupa Halk Partisi Toplantısı Çerçevesinde, Disi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Rum Başkalık Adaylığına Destek Verdiği Belirtildi. .

 
 
Angela Merkel Ve Diğer Avrupa Liderlerinden Anastasiadis'in Başkanlık Adaylığına Destek
Rum gazeteleri özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Nikos Anastasiadis'e destek belirten ayrıca Güney Kıbrıs ekonomisinin karşılaştığı sorunların dayanışma ruhuyla ele alınması niyetinde olduklarını ifade  eden açıklamasına geniş bir şekilde yer verdiler.


Alithia gazetesi "Avrupalı Liderlerin Destek ve Dayanışması" başlıklı haberinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile diğer Avrupalı liderlerin açıklamalarının yanı sıra Avrupa Halk Partisi toplantısına, DİSİ Başkanı Nikos Anastasaidis'in basın toplantısına da yer verdi.


MERKEL


Almanya Başbakanı Angela Merkel kamuoyu önündeki açıklamasında "kardeş parti DİSİ'nin Şubat seçimlerini kazanması" temennisini dile getirdi.


Merkel ayrıca gerek ülkesinin gerekse AB'nin, Güney Kıbrıs ekonomisinin karşılaştığı sorunları dayanışma ruhuyla ele alması niyetini de yineledi.


Gazete Rum Başkan adayı DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in, paralel desteği, Avrupa Halk Partisi toplantısı çerçevesinde, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, İrlanda Başbakanı ve AB Dönem Başkanı Enda Kenny, Finlandiya, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya Başbakanları ile yaptığı kısa kısa görüşmelerde de aldığını  belirtti.


ANASTASİADİS-MERKEL GÖRÜŞMESİ


Gazete Anastasiadis'in Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de baş başa görüştüğünü yazdı.


Almanya Başbakanı Angela Merkel Güney Kıbrıs ekonomisinin bugünkü durumunu çok ciddi ve zor nitelendirdi.


Merkel ayrıca bir sonraki Rum Yönetimi Başkanı'nın, memorandum kapsamındaki reformları hayata geçirmesi halinde gerek kendisi (Merkel) gerekse Alman Hükümeti'nin, Güney Kıbrıs ekonomisinin içinde bulunduğu zor durumdan çıkması için gerekli olan her katkıyı sağlayacağı teminatında da bulundu.


Güney Kıbrıs'ın kredi gereksinimine ilişkin net bir manzaraya sahip olmadıklarını ifade eden Merkel, bunun; bankaların sermayelendirilmesi konusunu ele alan Pimco'nun raporunun incelenmesinin ardından  ortaya çıkacağını söyledi.


Gazete Merkel'in açıklamalarından yola çıkarak Merkel'in, Rum Yönetimi Başkan adayına, başta (Anastasiadis kastediliyor) kendisinin olması durumunda, memorandum kapsamındaki reformları uygulaması halinde, gerek kendisinin (Merkel) gerekse Alman Hükümeti'nin gerekli olan tüm katkıyı sağlayacağı teminatını verdiği yorumunda bulundu.


Gazete ayrıca yine Anastasiadis ve Merkel'in açıklamalarına atıfta bulunarak gerek Anastasiadis gerekse Merkel'in, memorandumu Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın değil , bir sonraki Başkanı'nın imzalayacağı konusunda mutabakata vardıklarını belirtti.


MERKEL'DEN GÜNEY KIBRIS'TAKİ İŞSİZLİK KONUSUNA İLGİ


Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Güney Kıbrıs'taki işsizlik oranı konusuna ilgi gösterdiği ve işsizlik rakamlarını talep ettiği belirtti.


Habere göre Merkel, işsizlik oranının yüzde 14 oranında seyrettiğini duyunca işsiz gençlerin rakamını da öğrenmek istedi. Gençler arasındaki işsizlik oranının  yüzde 30 oranında olduğunu öğrenen Merkel, bu konudaki üzüntüsünü dile getirdi ve memorandumun hayata geçirilmesinin dışında işsizliğin göğüslenmesine de önem verilmesi gerektiğini vurguladı.


Gazete Anastasiadis ile Merkel arasındaki görüşmede Almanya muhalefeti ve Alman basının Güney Kıbrıs'a karşı Rus kredisi ile kara para aklama konusunda yaptığı eleştirilerinin ele alınmadığını yazdı.


Habere göre Avrupa İstikrar Mekanizması tarafından  bankaların direkt olarak sermayelendirilmesi konusu da ele alınmayan konular arasındaydı.


Bu konu Anastasiadis ile AB dönem başkanlığını yürüten İrlanda Başbakanı Enda Kenny arasındaki görüşmede ayrıntılı bir şekilde görüşüldü. Anastasiadis, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüşmesinde de bu konuyu ele aldı. DİĞER AVRUPALI LİDERLERİN AÇIKLAMALARI


Gazete diğer Avrupalı liderlerin yapmış oldukları açıklamaya da yer verdi.


Habere göre AB dönem başkanlığını yürüten İrlanda Başbakanı Enda Kenny, halkın, ekonomideki durumu ve de kurtarma planını bilmesinin önemine vurgu yaptı.


Kenny açıklamasında ayrıca Anastasiadis'e yönelik desteğini dile getirirken Rum halkının, Güney Kıbrıs liderliğine güvenmesi temennisinde de bulundu.


Romanya Başbakanı Trayan Başesku açıklamasında, Güney Kıbrıs'ın ekonomik krizi göğüslemesine ilişkin çabalarda başarılı olacağına ilişkin inancını dile getirdi.


Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ise açıklamasında ekonomik krize değinerek Yunanistan'ın başardığı gibi Güney Kıbrıs'ın da zorlukları aşacağına ilişkin temennisini dile getirdi.


Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen açıklamasında Güney Kıbrıs'ın ekonomik sorunlarını aşması için sarf ettiği çabalarda Güney Kıbrıs'a verdikleri desteği dile getirdi.


ANASTASİADİS'TEN BAŞKAN GÖRÜNTÜSÜ


Fileleftheros gazetesi, DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Avrupa Halk Partisi ve ortakları karşısına "Başkanlık kostümüyle" çıktığını yazdı.


Gazete Avrupalı liderlerden destek alan Anastasiadis'in, ekonominin düzlüğe çıkarılması için gerekli tüm tedbirleri almaya ve uygulamaya kararlı olduğunu da ortaya koyduğunu belirtti.


Habere göre Anastasiadis, Avrupa Halk Partisi toplantısının, Güney Kıbrıs'ı, yeniden Avrupa'nın kalbine yerleştirdiğini söyledi.


Anastasiadis, Kıbrıs sorununa ilişkin Rum tezlerine, Apostolos Andreas Manastırı, Güney Kıbrıs'ın ileri sürdüğü "Münhasır Ekonomik Bölgesi" içerisindeki rezervlerin değerlendirilmesi konularına da değindi.


Gazete ayrıca bir gazetecinin "Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Anastasiadis'e oy verip vermediği" şeklindeki bir soru üzerine Anastasiadis'in "(Merkel) elbette ki Anastasiadis'e oy verdi ancak seçmen kartı yok" şeklinde yanıt verdiğini yazdı.


Simerini gazetesi Anastasiadis'in toplantıya katılan liderler onuruna akşam yemeği verdiğini, yemekte ayrıca Başpiskopos II. Hrisostomos, Rum Yönetimi eski Başkanı Yorgos Vasiliu ile diplomatların da yer aldığını yazdı.


BASIN TOPLANTISI


Simerini gazetesine göre DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, Avrupa Halk Partisi toplantısını müteakiben gerçekleştirdiği basın toplantısında, toplantı çerçevesinde yaptığı temaslardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Avrupa Halk Partisi toplantısının gerçekleştirilmesinin, Güney Kıbrıs için siyasi öneme sahip olduğunu söyleyen Anastasiadis, gerek toplantı gerekse Avrupalı liderlerle gerçekleştirdiği baş başa görüşmelerde Güney Kıbrıs ile ilgili kritik konuları ele aldığını ayrıca Avrupalı liderlerden destek ve dayanışma talep ettiğini ifade etti.


HRİSTOFYAS-BARROSO GÖRÜŞMESİ


Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso dışında, toplantıya katılan Avrupalı liderlerden hiçbiriyle görüşmediği belirtildi.


Simerini gazetesi, Hristofyas ile Barroso arasında dün öğleden sonra Rum Başkanlık Köşkü'nde gerçekleştirilen yarım saatlik görüşmede, Hristofyas'ın, bankaların doğrudan sermayelendirilmesi konusunda AB'nin desteğini talep ettiğini yazdı.


Habere göre Hristofyas görüşmede ayrıca Almanya'nın, memoranduma ilişkin Güney Kıbrıs karşısındaki tutumundan duyduğu hoşnutsuzluğu da dile getirdi.   


Avrupa Halk Partisi toplantısı ile Avrupalı Liderlerin Anastasiadis'e yönelik destek açıklamaları diğer gazetelerde şu başlıklarla yer aldı:


Politis: "Nikos'a Destek Kıbrıs'a Koşullar"


Alithia: "Avrupa Halk Partisi- Güven Oyu"


Haravgi: "Merkel Anastasiadis'i Destekliyor"


(FK/HA)


 
12 Ocak 2013 Cumartesi 11:56
Okunma: 797
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu