Ana Sayfa » Kıbrıs » Anlaşma olmasa da alternatifler var

Anlaşma olmasa da alternatifler var

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs'ta Bir Anlaşma Olması Ve Ambargoların Kalkması Durumunda Her Şeyin Daha İyi Olacağını, Ancak Anlaşma Olmazsa Da Ambargoların Kalkması İçin Avrupa Birliği (AB) İle Temaslarını Sürdürdüklerini Belirtti

 
 
Anlaşma olmasa da alternatifler var
Cumhurbaşkanı, Anlaşma Konusunda Umutlarını Yitirmediklerini Ancak Sadece Kıbrıs Türkü'nün İsteğiyle Tek Taraflı Anlaşma Olamayacağını İfade Etti.
Kıbrıs Türk Otelciler Birliği'nin (KITOB) 21. Olağan Genel Kurulu, Bugün Girne'de Gerçekleştirildi.
genel Kurulun Açılışına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Turizm Çevre Ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu Ve Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın Da Katılarak Birer Konuşma Yaptı.
genel Kurulda Başkanlık Divanı'na Hüseyin Aktuğ, Divan Sekreterliklerine Fethi Özboğaç İle Kaan Özbay Getirildi.
saygı Duruşunun Ardından Konuşmalara Geçildi. Konuşmalardan Sonra Yönetim Kurulu Faaliyet Ve Mali Raporları Okunarak Oylandı. Seçimsiz Olan Genel Kurul, Dilek Ve Temennilerle Kapandı.
dolmacı
kıtob Başkanı Mehmet Dolmacı Konuşmasında, 2011'in Bir Çok Bakımdan Turizm Açısından Oldukça Memnuniyet Verici Ve Verimli Bir Yıl Olduğunu Kaydederek, Özel Sektör, Bakanlık Ve Tc Yardım Heyeti'nin Birlikte Hareket Etmesi Halinde, Ülkeye Uygulanan Tüm Haksız Ambargolara Rağmen, Turizmde Otellerin Doluluklarının Artırılabileceğini Ve Yaratılan Gelirden Halkın Pay Almasının Sağlanabileceğini Belirtti.
dolmacı, Başta Turizm Bakanı Ünal Üstel Ve Tc Yardım Heyeti Olmak Üzere Sektörün Başarısına Katkı Koyan Tur Operatörleri Ve Otelcilere Teşekkür Ederek, Bir Turizm Şurası Yapılarak Ülkede Geliştirilecek Rekabet Edebilir Ve Halkın Eşit Fayda Sağlayacağı Turizm Modellerinin Belirlenmesi, Planlanması Ve Teşviklendirilmesinin Büyük Önem Arz Ettiğini Söyledi.
otoritelerin 2012 Yılının Daha Zor Geçeceğini Öngördüğünü Belirten Dolmacı, Bu Yüzden Daha Aktif Bir Tanıtma Ve Pazarlama, Yıllardır Kendini Yenileyemeyen Tesislerin Standartlarını Yükseltmek, Girdi Maliyetlerinin Rekabet Edebilir Ve İstikrarlı Bir Hale Getirilmesi, Temel Ürün Olan Çevrenin Korunması Ve Geliştirilmesi Ve Tüm Bunlarla Birlikte Ülkenin Toplam Kalitesinin Yükseltilerek Ürünün Fiyatlarının Hak Ettiği Seviyelere Çekilebilmesinin En Büyük Ev Ödevleri Olduğunu Vurguladı.
tüm Dünyayla Ambargolar Altında Rekabet Etmeye Çalıştıklarını Anlatan Dolmacı, "Şu An Elimizde Olan En Değerli Şey, İyi Niyetli, Birbirini Seven, Hoşgörülü İnsanlarımızla Birlik Ve Beraberliğimizi En Yüksek Noktaya Taşımak Ve Aynı Yöne Hep Birlikte Tüm Gücümüzü Birleştirerek Hareket Etmek" Dedi.
halkın Turiste Davranışının Çok İyi Olduğunu Kaydeden Dolmacı, Eskimiş Otellerin Geliştirilmesi Konusunda Hibe İmkanlarına İlişkin Çalışmayı Tamamladıklarını, Girdi Maliyetlerinin Düşmesi Gerektiğini, Elektrik Zammıyla Korkunç Bir Karabasana Girdiklerini Söyledi.
dolmacı, Turistlerin En Çok Eleştirdiği Konunun Da Çevre Kirliliği Olduğunu Söyledi.
kıtreb
genel Kurulda Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (Kıtreb) Adına Konuşan Kerem İlhan, Kıtob'un Ailelerinin Bir Parçası Olduğunu Belirterek, Bu Birlikteliğin Gelecek Günlere Işık Tutacağını Söyledi.
otellerdeki Kalite Artışının Olumlu Yansıyacağını Söyleyen İlhan, Otelcilerin Elektrik Zammıyla Mücadelesine Da Destek Verdi.
ilhan, Turizm Fonu'nun Amaç Dışı Kullanıldığını Da Savunarak Bunu Eleştirdi.
kıtsab
Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (Kıtsab) Başkanı Orhan Tolun İse, Otelcilerin, Kıbrıs Türk Turizmi'nin Yükünü Taşıyanların Başında Geldiğini Söyledi.
ülkeye Charter Uçuşla Gelen Turistlerin İyi Ağırlandığını Söyleyen Tolun, Turizmin Ülkenin Kurtuluşunun En Önemli Yolu Olduğunu Kaydetti.
elektriğe Zam Konusunu Turizmin Önünü Açacak Şekilde Ayarlamak Gerektiğini İfade Eden Tolun, "Bu Zamlar Zamansız Oldu" Dedi.
tolun, Turizmde Teşvik Almakta Sıkıntı Çekildiğini, Turizm Birliklerinin Aynı Çatı Altında Toplanması Gerektiğini Söyledi.
aygın
Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın İse Konuşmasında, Örgütlü Olmanın Önemini Vurgulayarak, Ulaşımdaki Sorunlara Değindi.
deniz Ulaşımının Önemsenmesi Gerektiğini İfade Eden Aygın, Turizmin Sadece Otellerle Olacak Bir İş Olmadığını, Deniz Ulaşımının Daha Kaliteli Hale Getirilmesi Gerektiğini Söyledi.
ülkenin Her Yönüyle Örgütlenmesi Gerektiğini Belirten Aygın, Temizlik Kültürünün Önemine İşaret Etti Ve Ülke Kirletilirken Sadece Kurumları Eleştirmenin Haksızlık Olduğunu Savundu.
plansızlığın Getirdiği Olumsuzlukları Anlatan Aygın, Bu Nedenle Girne'nin Gerçekten Bozulmaya Başladığını, Kendileri Bir Bölgeyi Asfaltladıktan Sonra Elektrik Döşenecek Olması Nedeniyle Yeni Asfaltın Kazıldığını Kaydetti.
aygın, Cumhurbaşkanı, Başbakan Ve Diğer Hükümet Yetkilileriyle Birlikte Girne'nin Masaya Yatırılması Gerektiğini İfade Etti.
belediyelerin De Turizm Planlamalarının İçine Çekilmesi Gerektiğini Söyleyen Aygın, Turizm Bakanı Üstel'in Çalışmalarını Överek, "Ülkenin Geleceği Kesinlikle Turizmdedir" Dedi.
köseoğlu
başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu Da Kürsüye Çıkarak Başbakan'ın Mesajını İletti. Köseoğlu, Başbakan'ın Çok İstemesine Rağmen Programı Nedeniyle Toplantıya Katılamadığını Söyleyerek, 2011 Yılında Turizmde Gösterilen Yüksek Performans Nedeniyle Sektörle İlgili Kurumları Tebrik Etti.
üstel
turizm Çevre Ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Uzun Bir Zamandan Sonra Otelcilerin Yüzlerinin Güldüğünü Belirtti.
bugünlere Tüm Sektörlerle Dayanışma İçinde Geldiklerini Söyleyen Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği İle Yaptıkları Projeksiyonla, Ülkeye Bekledikleri Kadar Charter Uçak İnmesinin Sağlandığını Ve Yatak Sayısının Da 19 Bin 500'e Çıkarıldığını İfade Etti.
üçüncü Ülkelerden Önemli Bir Artış Olduğunu Anlatan Üstel, Eksikliklerin Bulunduğunu Ancak Bunları Da Ortadan Kaldıracaklarını Kaydetti.
turizm Fonu'nda Ne Varsa Onu Kullandıklarını İfade Eden Üstel, Bu Fonun Nereye Kullanıldığı Hakkında Örnekler Verdi. Lefkoşa'daki Cumhuriyet Parkı'nı İyileştirmek İçin Çalıştıklarını Anlatan Üstel, Geçmişte Gece Nöbetçisi Olmadığı Ve İnsanlar Da Gece Yedikleri Ve İçtiklerini Parka Attığı İçin Kirlilik Olduğunu, Kendisinden Önceki Bakanın Bekçi Görevlendirdiğini Ve Basında Yer Alan Çeklerin Bunu Ödemek İçin Olduğunu Söyledi. Bakan, 1 Ocak 2011'den İtibaren Hizmet Alımı Yasaklanınca Bekçinin Görevine Son Verildiğini Anlattı.
üstel, Çevre Yasası'nın Yakında Meclis'ten Geçeceğini Ve Yeni Yılın İlk Aylarında Çevre Koruma Dairesi'nin Daha Güçlü Olacağını Söyledi.
ekonomisi Sıkıntıda Olan Bir Ülkede Ellerinden Geleni Yaptıklarını Anlatan Üstel, İlkokullarda Ve Ortaokullarda Çevreyi Daha İyi Yapmak Amacıyla Yüzlerce Seminer Düzenlediklerini Belirtti.
çevre Konusunun Sadece Bakanlık Ve Belediyelerin Uğraşmasıyla Halledilemeyeceğini İfade Eden Üstel, Belediyelerin İyi Çalışmalar Yaptıklarını Söyledi.
insanların Kolayı Veya Sigarayı İçip Araçlarından Dışarıya Fırlattıklarını Söyleyen Üstel, Bunlara Ağır Cezalar Geleceğini Kaydetti.
"Bu Güzel Adayı Bir Yere Götürecek Olan Turizmdir" Diyen Üstel, Çevre Ve Sahilleri Temizlemek İçin De Geçmişte Hizmet Alımı Yapıldığını, Ancak 1 Ocak'tan Sonra Bunların Sona Erdiğini Anlattı.
üstel, Önümüzdeki Yıl Sahilleri Temizlemek İçin Özel Yapılmış 2 Araç Alacaklarını Açıkladı.
çamlıbel Ve Çatalköy'e Doğal Arıtma Yapacaklarını Açıklayan Bakan, Bunların 2012 Haziran Ayına Kadar Tamamlanacağını, Girne'deki Arıtmanın Kapasitesinin De Artırılacağını Söyledi.
eski Girne Limanı'nın Durumunun Herkesi Üzdüğünü Anlatan Üstel, Bu Konuda Yapacakları Projeleri Anlatarak, Limana Yeni Yılın İlk Aylarında El Atacaklarını İfade Etti.
turistlerin Ülkeden Ayrılırken Kuzey Kıbrıs Sevdalısı Olarak Ayrılmasını İstediklerini Söyleyen Üstel, Otel Çalışanlarının Daha Profesyonel Olmasını İstediklerini, Turizmcinin İstediği Payı Alamadığı İçin Ucuz İşgücüne Gittiğini Belirtti.
kıtob İle Dayanışma İçinde Eğitim Yapacaklarını Kaydeden Üstel, Otem Okulu'nu Da Yeniden Açacaklarını İfade Etti.
üstel, Kumarhanesiz Otellerde Bir Yıpranma Olduğunu, Bu Konularda Küçük Otellere Yönelik Kredilendirme Çalışmaları Gerçekleştirdiklerini, Hibe Destekli Krediler Vereceklerini Söyledi.
üstel, Tüm Bu Çalışmaları Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti Ve Kıtob İle Birlikte Gerçekleştirdiklerini Anlattı.
"Turizmin Bir Devlet Politikası Haline Gelmesi Lazım" Diyen Üstel, Turizm Gelişim Yasası'nın Geçtiğini, Otelciler Birliği Yasası'nın Da Meclis'e Gönderildiğini Belirtti.
üstel, "Turizmin Bir Noktaya Geleceğine İnanıyoruz Ama Yalnız Yapamayız" Dedi.
ambargoların Olumsuz Etkilerine Değinen Üstel, İnternetteki Www.booking.com Sitesinden Siyasi Nedenlerle Çıkarıldıklarını İfade Etti.
kaliteli Yatak Hedeflediklerini Anlatan Bakan, İskandinav Ülkelerine Yönelik Çalışmaları Bulunduğunu, Orada Kuzey Kıbrıs'ı Tanıtma Girişimleri Yaptıklarını, Rum'un Engel Çıkardığını Ancak Hem Fuar Düzenleyeceklerini Hem De Tanıtım Yapacaklarını İfade Etti.
üstel, Rusya Pazarı İçin De Girişimleri Olduğunu Açıkladı. Bakan, 2012'nin 2011'den Daha İyi Geçmesi İçin Çalışacaklarını Söyledi.
üstel, Teşviklerde Aksama Olmaması İçin Çalışma Yaptıklarını, Parasını Almayan Kimsenin Kalmadığını Belirtti.
eroğlu
cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Da Genel Kurulda Yaptığı Konuşmada, 1985'te İlk Kez Başbakan Olduğunda Ekonomik Kurmaylar İle Hizmet Sektörlerinin İtici Güç Olacağını Açıkladığını Ve Turizm Teşvikleriyle DAÜ Konusundaki Yasayı Yaptıklarını Anlattı.
bugün Gelinen Noktada Turizmde Hedefin 40 Bin Yatak Kapasitesi, Üniversitelerde İse 60 Bin Öğrenci Hedefinin Bulunduğunu Açıklayan Eroğlu, Bu Yıl Turizmde Otelcilerin Yüzünün Az Da Olsa Güldüğünü İfade Etti.
cumhurbaşkanı, Turizmin Ancak İyi Bir Pazarlama İle Olabileceğini, Bunun Faydasını Geçen Yıl Erken Pazarlama İle Gördüklerini Anlattı.
iskandinav Ülkeleri İçin Kendilerinin De Temsilcilik Açma Çalışmaları Bulunduğunu Söyleyen Cumhurbaşkanı, Ayrıca Türkiye Büyükelçilikleri Bünyesinde Birçok Ülkede Turizm Ataşeleri Görevlendirme Düşünceleri Olduğunu Söyledi.
eroğlu, Kıbrıs'ta Bir Anlaşma Olması Ve Ambargoların Kalkması Durumunda Her Şeyin Daha İyi Olacağını, Ancak Anlaşma Olmazsa Da Ambargoların Kalkması İçin Ab İle Görüşmelerini Sürdürdüklerini, Çünkü Bir Anlaşmanın Tek Taraflı Olamayacağını, Karşı Tarafın Da Kıbrıs Türkü'nün Haklarına Saygı Göstermesi Gerektiğini İfade Etti.
anlaşma Konusunda Umutlarını Yitirmediklerini Belirten Cumhurbaşkanı, Bm Genel Sekreteri'nin, Ocak 2012 Görüşmesi İçin "End Game" Dediğini Anımsatarak, "Ocak'ta Sonuç Alır Mıyız Almaz Mıyız, Tüm Hazırlıkları Yapıyoruz" Şeklinde Konuştu.
cumhurbaşkanı, Bir Anlaşma Olması İçin Esneklik Gösterdiklerini Ancak, Görüşme Sonrasında Bm Genel Sekreteri'nin Göstereceği Tavrın Önemli Olduğunu Kaydetti.
Girne Tarihi Limanının Turizme Kazandırılması Gerektiğini İfade Eden Cumhurbaşkanı, "Bu Tarihi Liman Özelliğini Kaybediyor" Dedi. Cumhurbaşkanı, Bunun Çok Önemli Bir Konu Olduğunu, Herkes Böyle Arzu Ettiğine Göre Gerekenin Yapılması Gerektiğini Söyledi.
cumhurbaşkanı, Turistlerin Antalya'dan 2 - 3 Günlüğüne Kktc'ye Gelmesi İçin Geçmişten Beri Uğraşlar Olduğunu Ancak Bunun Uygulanamadığını Söyledi.
turizm Bakanı'na Bu Konuda Görev Düştüğünü İfade Eden Cumhurbaşkanı, Turizm Bakanı'nın Büyük Heyecan İçinde Olduğunu Söyledi Ve Çalışmalarından Dolayı Tebrik Etti.
 
22 Aralık 2011 Perşembe 16:05
Okunma: 794
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu