Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Ap Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda Yarın Güney'e Gidiyor

Ap Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda Yarın Güney'e Gidiyor

Swoboda'ya Göre Güney Kıbırs Efsf'ye Başvurursa Kendini Troika'nın Ve Imf'nin Kucağında Bulacak.

 
 
Ap Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda Yarın Güney'e Gidiyor

"TÜRKİYE'NİN ÜYELİK MÜZAKERELERİ AÇILSIN AMA ASKERİNİ ÇEKMESİ ŞART KOŞULSUN"

"DOĞRUDAN TİCARET KONUSUNDA, KAPALI MARAŞ'IN VERİLMESİNİ DE KAPSAYACAK BİR ÇÖZÜM"

Lefkoşa, 17 Haziran 12 (T.A.K.): AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda Rum yönetimi yetkilileri ve Güney'deki sosyalistlerle (EDEK) temaslarda bulunmak üzere yarın Rum tarafına gidiyor.

Swoboda; bankaların yeniden sermayelendirilmesi için olsa bile AB destek mekanizmasına (EFSF) başvurması halinde Güney Kıbrıs'ın kendini Troika'nın (Avrupa Merkez Bankası, AB Komisyonu ve Uluslararası Para Fonu) ve IMF'nin kucağında bulacağı uyarısında bulundu.

Fileleftheros Güney Kıbrıs ziyareti öncesinde Swoboda ile Brüksel'de yaptığı söyleşiyi, "Mekanizmaya Giriş Troika Demek... AP Sosyalistlerinin Lideri Hannes Swoboda Kriz Uyarısında Bulundu" başlığıyla manşete çekti.

AP Sosyalist Grubun Avusturyalı lideri Swoboda Yunanistan'da bugün yapılmakta olan seçimlerden çıkacak sonucun ve bu ülkedeki siyasi istikrarın yalnız Güney Kıbrıs'ı değil dünyayı etkileyecek domino etkili gelişmeleri tetikleyeceği için Avrupa'nın kalbinin Atina'da atmakta olduğunu söyledi.

Rum yönetimine, "Talebi, bankaların yeniden sermayelendirilmesi için olsa bile EFSF'ye başvurması halinde kendini Troika'nın ve IMF'nin kucağında bulacağı" uyarısında bulunan Swoboda "Desteğe ihtiyacınız olursa ve hükümetiniz bu desteği alırsa bu otomatikman Troika'nın da müdahil olması konusu gündeme gelir" dedi, şöyle devam etti:

"Bu Troika denilen kurumun ve tavsiyelerinin; devletlerin ekonomisi ve sosyal dokusunun tamamını değil sadece bankacılık sektörü ile sınırlı kalmasının Kıbrıs ve İspanya için çok önemli olduğu kanaatindeyim. Çoğu Troikalar, Yunanistan örneği de dâhil; çok berbat işler yaptı. Yurtdışından bazı teknokratlar gelip, sanki sömürge yönetimiymiş gibi, bir devlete şunu veya bunu yap dememeli. Banka krizine çözümler bulmaya çalışmak, güçlü bir ekonomik yönetim oluşturmaya çalışmak zorundadırlar."

Hannes Swoboda ,Yunanistan ve İspanya'nın tedbir almak için gelişmeler beklememeleri gerektiğine de işaret ederek, "Yunanistan'ın Euro bölgesi içerisinde tutulması ve halk arzu ederse kendisine yardım etmemiz zaruridir, çünkü Kıbrıs'a da yapılabilecek en iyi yardım budur" ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN ÜYELİK MÜZAKERELERİ AÇILSIN AMA ASKERİNİ ÇEKMESİ ŞART KOŞULSUN"

AP Sosyalist Grup Başkanı, Rum tarafının tek taraflı olarak engellediği Türkiye'nin AB üyelik müzakere başlıklarının açılmasından yana olduğunu ancak bu yapılırken "Ankara'ya bazı şartlar koşulması gerektiği " iddiasında bulunarak doğrudan, "Türk askerlerinin çekilmesi konusunu" gündeme getirdi.

Enerji ve insan hakları konusunda Türkiye'nin uyguladığı politikaları beğenmediklerini, bunu Türkiye'yle konuşmaları gerektiğini de söyleyen Swoboda, bunları konuşmamanın Türkiye'ye verilmiş hediye demek olduğu iddiasını ortaya koyarak şu izahta bulundu:

"Kıbrıslıların (Rumlar) buna kızmasını anlıyorum ancak Türkiye'yi masaya oturtup; buraya bak, burada ne yapıyorsun. Bu bizim için kabul edilebilir değildir. Değiştirmek zorundasınız demenin yolu budur. Çünkü Türkiye, Kıbrıs'ta ve Türkiye'de yaptığı insan hakları ihlallerinin nedenini izah etmeli. Türkiye'nin müzakere başlıkları açılmalı ancak bunlar yapılırken, Türkiye'nin Kıbrıs'a yönelik yükümlülükleriyle ilgili net şartlar koşulmalı.  Şimdi Türkiye, bütün talepleri yerine getirdiğini söyleyebilir. Ancak net şartlar olursa; 'hayır, Ada'nın Kuzey kesiminden askerini geri çekmeden, yapmış olmuyorsun' diyebiliriz. Bu bir adım olur"

Fileleftheros, Swoboda'ya; Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'un Sosyalist Grup Başkanı iken Doğrudan Ticaret Tüzüğü lehinde iki yazılı açıklama yaptığını, ardından da AP Hukuk Dairesi görüşü ve AP Hukuk Komitesi'nin; "uygulanması halinde KKTC'nin Tayvanlaşmasını ve Ada'nın daimi bölünmesini gündeme getireceği gerekçesiyle Tüzüğü reddetme kararının gündeme geldiğini" hatırlattı.

DOĞRUDAN TİCARET KONUSUNDA, KAPALI MARAŞ'IN VERİLMESİNİ DE KAPSAYACAK BİR ÇÖZÜM

KKTC ile AB ülkeleri arasında doğrudan ticaret konusunda, kapalı Maraş'ın Rumlara verilmesini de kapsayacak siyasi bir çözüm tavsiyesinde bulunan Hannes Swoboda şunları söyledi:

"Bakınız, liderlerinin ve Türk ordusunun yaptıkları yüzünden Kıbrıslı Türkleri cezalandırmamalıyız. Ancak yine de hukuki görüşleri kabul etmemiz gerekir. Kıbrıs Türk siyasi liderliği uzlaşı çözümleri bularak daha çok yardımcı olmalıdır.

Liderlik beni çok hayal kırıklığına uğrattı. Ancak ana mesele hukuki değildir. Kuzey kesiminde insanların kalplerini kazanmamız gerektiğine inanıyorum. Çünkü Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olarak, Avrupa vatandaşıdırlar.

Hukuki görüşe, olduğu gibi saygı gösterilmesi gerek. Ancak her iki tarafın da anlaşmasıyla siyasi bir çözüm yönünde çalışmamız gerekir. Her zaman olduğu gibi, bir anlaşma için iki taraf gerekir. Zannederim bu istikamete bakmamız gerek.  Her halükarda, güven yaratıcı önlemler çerçevesinde Kıbrıs Rum tarafınca pek çok öneri yapıldığını biliyorum. Kıbrıs Türk tarafınca yapılmış öneriler de var.

Bunlara, kapalı Maraş'ın verilmesi de dâhildir. İrade olursa çözüm bulma olanakları var. Başkan Hristofyas bir şeyler yapmaya çalıştı ancak başaramadı. Önerileri hatalı olduğu için değil, Kıbrıs Türk toplumunda değişiklik olduğundan ve liderliğinin; aktif olmadığından... Bunun üzerinde çalışmalıyız."

HRİSTOFYAS ÜVEY KARDEŞ

Gazete Sosyalist Grup'a katılması konusunda AKEL'e açılımda bulunduğuna dikkat çektiği Hannes Swoboda'nın, "Sayın Omiru'nun ve EDEK'in bizim ailenin kıymetli üyeleri olduğu benim için her zaman kesindi. Ancak aile, Sayın Hristofyas'ın üvey evlat olarak bile olsa katılmasıyla genişleyecekse o zaman ailemizi genişletmekten neden kaçalım ki?" dediğini ekledi.

(ŞA/HÖ)

 
17 Haziran 2012 Pazar 10:35
Okunma: 700
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu