Ana Sayfa » Kıbrıs » "arap Baharı, Doğu Akdeniz Ve Kıbrıs Sorunu" Paneli Gerçekleştirildi

"arap Baharı, Doğu Akdeniz Ve Kıbrıs Sorunu" Paneli Gerçekleştirildi

Atalay: "burası Bir Eğitim Merkezi Olarak Yükseliyor".

 
 

Lefkoşa, 12 Mayıs 12 (T.A.K.): Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından çıkarılmakta olan Insight Turkey dergisi ile Akademi Kıbrıs tarafından ortak organize edilen "Arap Baharı, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Sorunu" konulu panel gerçekleştirildi.

YDÜ'de yapılan panelin açılış konuşmalarını sırasıyla, Insight Türkiye Editörü İhsan Dağı, YDÜ Rektörü Ümit Hassan ve TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay yaptı.

TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve UBP Milletvekili Zorlu Töre'nin de izleyiciler arasında olduğu panel sırasında Atalay'a YDÜ rektörü Hassan tarafından plaket takdim edildi.

DAĞI

Insight Türkiye Editörü İhsan Dağı konuşmasında, Kıbrıs Sorunu'nun uzun süredir devam ettiğini, çözüm arayışının sürdüğünü ancak ada etrafında, Ortadoğu'da, Doğu Akdeniz'de bir değişim rüzgarı yaşandığını ve bu rüzgardan Kıbrıs'ın nasıl etkileneceğini değerlendireceklerini belirtti.

Değişim rüzgarlarının estiği bir dönemden geçildiğini ve bu dönemlerde sosyal, siyasal analizcilerin ne olacağını öngörmeye zorlandığı bir dönem olduğunu ifade eden Dağı, dergi olarak "Arap Baharı"nı anlamak ve nereye gittiğiyle ilgili cevaplar bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Dağı, ne Türkiye'nin ne de KKTC'nin bu değişim dalgasının dışında kalamayacağını belirterek, bu değişim içerisinde TC'nin de KKTC'nin de alışık olmadığı bir siyasete tanık olduğunu ifade etti.

HASSAN

YDÜ Rektörü Ümit Hassan, panelin, gerçekleştirilmesine yardımcı olan herkese teşekkür ederek, panelin hazırlanış süreci hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Panelde tüm dünyayı etkileyen Arap Baharı'nın etkisini inceleme fırsatı bulacaklarını belirten Hassan, akademisyenlerin bilgilerinden yararlanarak birlikte zihinsel bir idman yapacaklarını kaydetti.

ATALAY

TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, panelin düzenleyen ve katkı koyan herkese teşekkür ederek, KKTC'de akademik hayatın çok verimli geçtiğini ve kendilerinin de iyi gitmesi için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

KKTC'de başta üniversite sektörü olmak üzere birkaç sektörün iyi gitmesinin gelecek için önemli olduğuna işaret eden Atalay, 300 bin nüfusuyla,  7 üniversitesi ve 47 bine ulaşan öğrenci sayısıyla KKTC'de akademik hayatın gayet başarılı seyrettiğini söyledi.

KKTC EĞİTİM MERKEZİ OLARAK YÜKSELİYOR

Atalay, KKTC'deki akademik hayatın giderek uluslararası alana yayıldığına dikkat çekerek, "burası bir eğitim merkezi olarak yükseliyor" dedi.

Bu tür gelişmelere Türkiye olarak büyük önem verdiklerinin altını çizen Atalay, KKTC'de yapının, ekonominin güçlendiğini bürokrasinin tecrübe kazandığını kaydetti. Atalay, çabalarının KKTC'yi güçlü tutmak olduğunu ve uluslararası konumu müzakerelerde ne olursa olsun KKTC'nin daima daha güçlü olması gerektiğini belirtti.

Atalay, KKTC'nin güçlenmesi yönünde iyi bir ekonomik program uygulandığını, iyi reform paketlerinin meclisten geçtiğini, kalkınma için yardım heyetinin çalıştığını, yatırımların arttığını anlatarak, "Su projesi hayata geçti, petrol doğalgaz arama çalışması yapılıyor, özel sektör güçlensin diye çabalar var, turizm 2 yıldır çok iyi gidiyor, bunlar hep iyi gelişmeler, önemli olan KKTC'nin kendi ayakları üzerinde durması" dedi.

Türkiye için Insight Turkey dergisinin şimdilerde Arapça sayısıyla önemli bir yayın olduğunu dile getiren Atalay, tüm bunların Türkiye'nin büyümesine paralel gelişmeler olduğunu kaydetti

"TÜRKİYE DÜNYADA BÜYÜYEN GÜNDEM BELİRLEYEN BİR ÜLKE"

Atalay, Türkiye'nin dünyada büyüyen, gündem belirleyici ülkelerden biri olduğunu, ekonomisi dünyada büyüyen ilk 20 ülke arasında bulunan bir ülke olduğunu ifade etti.

Think-tank kuruluşlarının ülkelerin hem değeri hem gücü olduğunu kaydeden Atalay, Türkiye'de üretken think-thank kuruluşlarının arttığını hem iç siyasette onların ürettiklerinden faydalanıldığını hem de uluslararası alanda ülkenin imajını desteklediklerini söyledi.

SETA'nın başarılı bir düşünce kuruluşu olduğunu ve bu tür kuruluşların sayısının artması gerektiğini belirten Atalay, hükümetin bu kuruluşlar için elinden geldiği kadarını yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Arap Baharı'nın, Kıbrıs'ın çevresinde yaşandığını ve bunu Türkiye'den daha iyi anlayan ve anlatan bulunmadığını ifade eden Atalay, "siyaset ortamı olarak da biz hem en iyi anladık hem de başından beri TC hükümeti olarak taraf olduk" dedi.

Orada ciddi bir demokratikleşme talebi olduğunu, halkın haklı bir hak ve adalet talebi olduğunu ve kendilerinin her zaman olduğu gibi haklıdan yana tavır aldıklarını ifade eden Atalay, bu tavırlarını da ilk günden beri sürdürdüklerini kaydetti.

AK Parti dönemi Türkiye tecrübesinin o ülkelerde hep önemli görüldüğünü anımsatan Atalay, "Yani Arap Baharı'nın doğuşunda ve başlamasında ve sürecin devamında da etkili olmuştur" dedi.

Atalay, AK partiyi diğer partilerden ayıran en önemli hususlardan biri olan stratejik çalışmalarla ilgili bilgi vererek, Arap dünyasında da meydana gelen büyük değişim hareketlerinde kendi tecrübelerini onlarla paylaşma çalışmalarını yürüten konumda olduklarını ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

Atalay konuşmasına devamında şunları söyledi;

"Çünkü hem milletiyle değerleriyle barışık hem kendi değerlerine sahip çıkan hem onlarla barışık, millete tepeden bakmayan hem demokratikleşme sürecini olanca hızıyla Türkiye'de yürütmeye çalışan bir hükümet ve böyle bir Türkiye. Aslında İslam dünyasında, başta dini değerler olmak üzere, bu değerlerle barışık, hem demokrasiyi ön plana getiren çok tutarlı modeller ortaya çıktığını da söyleyemeyiz. Değişik dönemlerde değişik çabalar olmuştur. Ama onlar da eninde sonunda baktıklarında, AK Parti'nin Türkiye'deki tecrübesini ciddi bir faydalanılacak model olarak, biz modeliz demiyoruz asla, tecrübe paylaşımı diyoruz, onlar faydalanılacak bir model olarak görmüşlerdir"

"Ortadoğu bizim parçamız biz de onun içindeyiz" diyen Atalay, Ama Türkiye bunu seçmedi, daima daha atak, daha cesaretli, savunulacak düşünceleri savunan, karşı konulacaklara açık karşı koyan, dünyadaki bütün gelişmelerde bu yönde aktif olan bir ülkeyiz ve bu politikayı biz Türkiye'nin geleceği için de doğrusu etkin bir politika olarak görüyoruz

Atalay, Türkiye'nin daima atak, cesaretli, savunulacak düşünceleri savunan, karşı konulacaklara açık karşı koyan, dünyadaki gelişmelerde bu yönde aktif rol oynayan bir ülke olduğunu ve bu politikayı Türkiye'nin geleceği için de doğru bulduklarını belirtti.

PANEL

Açılış konuşmalarının ardından, Arap Baharı, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Sorunu" konulu panelin ilk oturumuna geçildi.

"Uluslararası Bağlam" başlıklı ilk oturumda, DAÜ'den Erol Kaymak; "Arap Baharını Benimsemek: Retorik Ve Klişe Bir Demokratik Eksenin Doğuşu", UKÜ'den Nur Köprülü; "Arap Dünyasında Son Gelişmeler Işığında Bölgesel Siyaset" ve "TOBB_ETÜ/ Insight Turkey'den Şaban Kardaş "Arap Baharı ve Türk Dış Politikası" konularında sunum yaptı.

Panelin; "Kıbrıs'ta Çözüm, Düzen ve Değişim konulu ikinci oturumunda ise, DAÜ'den Ahmet Sözen "Kıbrıs Bilmecesi: Kamuoyu yoklamaları bir çıkış gösteriyor mu?, Havadis Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün; "Referandum: Her Yönde Umut ve Hüsran" ve "Insight Turkey/İstanbul Üniversitesi"nden Kıvanç Ulusoy; "Doğu Akdeniz'de Son Gelişmeler Işığında Kıbrıs Sorunu" başlıklı birer konuşma yaptı.

(AK/HÖ) FOTOĞRAFLI

 
12 Mayıs 2012 Cumartesi 18:53
Okunma: 702
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu