Ana Sayfa » Kıbrıs » Arazi krizi..

Arazi krizi..

Başbakan Sibel Siber ve kabinesi 1990 yılında Köprü köyünde dağıtılan kırsal kesim arsalarının vakıf malı olduğunu ortaya çıkardı. Kermiya bölgesinde 300 şehit çocuğuna dağıtılan arazilerin durumu da aynı

 
 
Arazi krizi..


Ceren Özbil  HAVADİS


YASAYA AYKIRI…
Köprü köyünde Vakıflar İdaresi’ne ait arazi 18 parsele bölünerek 1990 yılında sosyal konut arazisi olarak dağıtıldı. Olay 23 sene sonra krize dönüştü. Vakıflar İdaresi, malları Bakanlar Kurulu kararı ile değil, Meclis kararı ile bu kapsamdan çıkarılabilirken, dönemin hükümeti yasaya aykırı davrandı

KİMSENİN HABERİ YOK… Bakanlar Kurulu’nun 22 Haziran 2011 tarihinde yapılan toplantısında, Köprü köyünde kırsal kesim arası olarak dağıtılan vakıf arazisinin takas yolu ile vakıf malı olmaktan çıkarılması kararı alındı. Ayrıca bu kararda Vakıflar İdaresi’nden şifahen görüş aldığını belirtti. Ancak Vakıflar İdaresi’nde görev yapan kimsenin böyle bir görüş verildiğinden haberi yok

VAKIFLAR GÖRÜŞ VERMEDİ… Havadis Gazetesi’ne konuşan Vakıflar İdaresi Emlak Şube Müdürü Şefik Işık, durumun Sibel Siber kabinesinin vakfa ait arazilerin yeniden değerlendirilmesi için bir önceki Bakanlar Kurulu kararlarını Vakıflar İdaresi’ne göndermesiyle ortaya çıktığını söyledi. Işık, “Biz bu konuda şifahen de olsa görüş vermedik, burada bir aldatmaca söz konusu” dedi

KÖYLÜ ENDİŞELİ… Köprü köyünde dağıtılan 18 parselden 16’sına ev yapıldı, diğer iki parselde ise henüz tamamlanmamış inşaatlar bulunuyor. Başbakan Sibel Siber’den olayı öğrenen ev sahipleri, şimdi ciddi bir çaresizlik içerisinde, atılacak adımları bekliyor

Köprü köyünde 1990 yılında kırsal kesim arsası olarak dağıtılan arazinin vakıf malı olduğu ortaya çıktı. Bakanlar Kurulu, Köprü köyünde kırsal kesim arsası olarak dağıtılan arazinin vakıf malı olması nedeniyle Başsavcılık’a suç duyurusunda bulundu.
18 parsellik arazi içerisine şu anda 16 ev ve iki de inşaat var. Bölgede ev yapan köylüler ise evlerinin elerliden alınmasından endişeli.


Kimsenin haberi yok
Bakanlar Kurulu’nun 22 Haziran 2011 tarihinde yapılan toplantısında, takas yolu ile bu arazinin vakıf malı olmaktan çıkarılması kararı alındı. Bakanlar Kurulu kararında yazılı bir belge olmaksızın şifahen (sözlü) olarak Vakıflar İdaresi’nden görüş alındığı belirtildi. Ancak Vakıflar İdaresi’nde görev yapan kimsenin böyle bir görüş verildiğinden haberi yok.


Köylü ne yapacağını bilemiyor…
Yıllarca bölgedeki araziyi kırsal kesim arası olarak alan ve ev yapan köy halkı ise ne yapacağını bilemiyor. Yetkililerin resmi bir açıklama yapmasını bekleyen köy halkı, “Eğer vakıf malı olduğu açıklanırsa kendi yaptığımız ev için kira mı ödeyeceğiz?” sorusunu sordu.


Işık: Yeniden değerlendirildiğinde ortaya çıktı
Havadis Gazetesi’ne konuşan Vakıflar İdaresi Emlak Şube Müdürü Şefik Işık, durumun Sibel Siber kabinesinin vakıfa ait arazilerin yeniden değerlendirilmesi için bir önceki Bakanlar Kurulu kararlarını Vakıflar İdaresi’ne göndermesiyle ortaya çıktığını söyledi. Işık şu şekilde konuştu:
“Karada bizden şifahen görüş alındığı belirtiliyor. Ancak Vakıflar İdaresi bu konuda görüş vermedi. Zaten yazılı bir belgede yok. Vakıflar İdaresi resmi bir kurumdur. Bu nedenle şifahen görüş veremez. Belki de bahsettikleri takas konusu için bize görüş verselerdi kabul edecektik ya da farklı öneriler sunacaktık.”


Alıkan: Kimse ne yapacağını bilmiyor
Köprü Muhtarı Turgay Alıkan, arazinin 1990 yılında kırsal kesim arsası olarak dağıtıldığına dikkat çekti ve daha sonra bölgenin vakıf malı olduğunun iddia edildiğini söyledi. Şu anda hiçbir köylünün ne yapacağını bilmediğini kaydeden Alıkan şu şekilde konuştu:
“Üzerinden 23 yıl geçti. Herkes ev yaptı. İnşaat başlattı. Boş olan tek bir parsel kaldı. Onun da sahibi belli. Ancak köylüler şu an ne yapacağını bilmiyor. Bölgede vakıf arazisi olarak biline başka bir yer vardı. Acaba bir karışıklı mı oldu? Herkes aldığı araziye para harcayarak ev yaptı. İçine yerleşti. Eğer burası vakıf malı ise yaptığımız evlere kira ödemek zorunda kalacağız. Bu konuda bize resmi açıklama yapsınlar herkes ne yapacağını bilsin.”


Başbakan Siber vakıf malları konusunda açıklama yapmıştı
Kısa süre önce vakıf mallarının kiralanması ve kırsal kesim arsası olarak dağıtılması konusunda basına bilgi veren Başbakan Sibel Siber şunları söylemişti:
“Başbakanlık’a bağlı kurumlarla ilgili Bakanlar Kurulu kararları gözden geçiriliyor. Bu konuda Vakıflar İdaresi Genel Müdürü ile de görüştüm. Müdürün bilgisi dahilinde olmayan bir karar tespit edildi. Bakanlar Kurulu kararıyla vakıf arazisi olan bir yer vakıf malı olmaktan çıkarıldı. Konu ile ilgili Başsavcılık’a suç duyurusunda bulunuldu. Bakanlar Kurulu’nun böyle bir yetkisi yok. Ancak kamu yararına olması halinde Meclis kararıyla takas yapılabilir. Vakıflar İdaresi bu kararın gayri yasal olduğunu bildirdi ve iptal edilmesi gerektiği yönünde bir yazı hükümete gönderdi.
Yasa dışı işler yapmadığını söyleyenler hükümete, yasa dışı işler yaptığını yine bir kurumumuzun yönetim kurulu söylüyor.”

 
13 Temmuz 2013 Cumartesi 10:11
Okunma: 1364
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu