Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Aristotelus Kimlik Tespiti Süreciyle İlgili Bilgiler Verdi

Aristotelus Kimlik Tespiti Süreciyle İlgili Bilgiler Verdi

Lefkoşa, 15 Temmuz 12 (T.a.k): kayıp Şahıslar Komitesi'nin Kıbrıslı Rum Temsilcisi Aristos Aristotelus, Kayıpların Kimlik Tespitine İlişkin Yeni Program Ve Kayıp Yakınlarının Dna Verileriyle İlgili Bazı Açıklamalarda Bulundu..

 
 
Aristotelus Kimlik Tespiti Süreciyle İlgili Bilgiler Verdi

Haravgi gazetesine "Kayıpların Yeni Kimlik Tepsisi İçin Yol Açıldı... Önümüzdeki Günler İçerisinde İlk Örnekler Saraybosna'ya Gönderiliyor... Nihai Kimlik Tespitleri Lefkoşa'daki Atölyede... Ailelerin DNA Örnekleri Yabancı Laboratuara Gönderilmeyecek" başlıklarıyla verdiği haberinde, Aristotelus'un (gazeteye verdiği) demecini aktardı.

Habere göre BM Kalkınma Programı (UNDP)/Kayıp Şahıslar Komitesi ile (Saraybosna'daki) Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu (ICMP) arasında imzalanan sözleşmenin, kayıpların kimlik tespiti süreci açısından ne anlama geldiği sorusuna yanıt veren Aristotelus, bunun, kayıpların akıbetlerinin araştırılması programının tüm süreci açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Yaklaşık bir yıllık gecikmenin ardından, bu gelişmenin, kemik kalıntıları bulunan ve Kayıp Şahıslar Komitesinin Antropoloji Laboratuarında analiz edilen yeni kayıp vakalarıyla ilgili kimlik tespiti süreci yolunu açtığını ifade eden Aristotelus, önümüzdeki günler içerisinde yaklaşık 70 kişiye ait 280 (kemik) örneğinin Bosna'daki ICMP laboratuarına gönderileceğini belirtti.

Bu örneklerin, kazılardan çıkarılan kemiklerden küçük parçalar olduğunu ve genetik malzeme (DNA) çıkarılması amacıyla analizlerinin yapılacağını anlatan Aristotelus, genetik malzemenin çıkarılmasıyla elde edilecek olan sonuçların, ICMP'ye gönderilecek olan kodlarla (sayı, harf) karşılaştırılacağını söyledi.

Aristotelus, bu kodların, sadece ilk veri tabana sahip olanın, yani Kıbrıs'taki yetkili makamların bileceği ebeveyn ya da akrabanın ismine karşılık geleceğini, ayrıca analizleri yapacak olan yurtdışındaki genetik laboratuarının isimler olmadan, kodların yer alacağı CD'nin kopyasına sahip olacağını belirtti. Aristotelus, sonuç olarak kişisel verilerin ifşa edilmesinin söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.

Kayıp yakınlarının verdiği DNA örneklerinin yabancı laboratuara gönderilip gönderilmeyeceği sorusuna, "Hayır, kayıp yakınlarının DNA örnekleri yabancı laboratuara gönderilmeyecek. Böyle bir şeyin olmasına gerek de yoktur" yanıtını veren Aristotelus devamında, "Biz, bunların bizim Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsü'nde muhafaza edilmesine itimat etmeye devam edeceğiz" dedi.

Aristotelus, yeni ya da mevcut kayıp yakını vakaları konusunda örnek alınması gerektiğinde, işlemin Lefkoşa'daki (Rum kesimi) enstitüde yapılacağını ifade ederek, bu işbirliğinden ötürü enstitüye teşekkürlerini sundu.

"Kimlik tespitleri nerede yapılacak? Bu konuyla ilgili neden farklı açıklamalar, değerlendirmeler, öngörüler var?" sorusuna verdiği yanıtta Aristotelus, , yukarda bahsettiği "eşleştirmenin" ardından bir sonraki adım olan kimlik tespitlerinin, ICMP laboratuarında yapılacağından bahsedildiğini belirterek, ICMP'deki bu eşleştirmeyi, doğrulanması amacıyla, Kayıp Şahıslar Komitesindeki Antropoloji Laboratuarındaki genetikçiler tarafından (yapılacak) ikinci bir "eşleştirmenin" takip edeceğini yönünde bilgi verdi. Aristotelus, bu aşamanın ardından "genetikçiler ve antropologlarımızla işbirliği içerisinde Lefkoşa'daki yerleşkelerimizde"  (sonuçların birbiriyle) uyuşturulması ve kimlik tespiti çalışmalarının izleneceğini ekledi.

Aristotelus, Kayıp Şahıslar Komitesi ile Nöroloji ve Genetik Enstitüsü arasında, gelecekte, yeni bir zeminde bir işbirliğinin başlamasını umduğu yönündeki düşüncesini de dile getirdi.

GÜLDEN KÜÇÜK DNA VERİ TABANINI ALMAK İÇİN ÇABA SARF EDİYOR

"KAYIPLARIN KİMLİK TESPİTİNİN 'BÖLÜNMESİ' "

Öte yandan haftalık olarak yayımlanan Kathimerini gazetesi; "Kayıpların Kimlik Tespiti 'Bölünmesi'... Kıbrıslı Türklerin Kemiklerinin Bosna'da Kimlik Tespiti Yapılacak, Kıbrıslı Rumlarınki Kayıp Şahıslar Komitesi Raflarında Kalacak" başlıklarıyla verdiği haberinde, Kayıp Şahıslar Komitesi'nin Kıbrıslı Türk temsilcisi Gülden Plümer Küçük'ün, "Kıbrıslı Türklerin kimlik tespiti sürecinin Kıbrıslı Rum kayıplarındakinden artık ayrı bir prosedürde ilerlemesi amacıyla Kıbrıslı Türk kayıp yakınlarının DNA veri tabanını almayı isteyerek, Nöroloji ve Genetik Enstitüsüne baskı uyguladığını" savundu.

Küçük'ün, Enstitü'ye "baskılarının", Kayıp Şahıslar Komisyonu üyeleri Küçük, Aristotelus ve Girod'un, iki toplumun kayıp yakınları örgütü temsilcileriyle olan ve (bu temsilcilere) kimlik tespiti konusunda Bosna'daki ICMP ile sözleşmenin imzalandığının açıklandığı toplantısının ardından başladığını iddia eden gazete, bu üçlünün, yaklaşık 280 kemik örneğinin, DNA testi için önümüzdeki günler içerisinde Bosna'daki ICMP Genetik Laboratuarına gönderileceğini açıkladığını kaydetti.

"DNA veri bankası Enstitü tarafından yabancılaştırılmazsa (alınmazsa) ve Komitenin tasarrufuna geçmezse - ki bu çok zordur, çünkü enstitü 7 binden fazla kayıp yakınıyla kişisel sözleşme imzaladı ve DNA bankasını vermek için hükümetten hukuki dokunulmazlık istiyor-  böyle bir şey mümkün değildir" şekilde yazan gazete, kendilerine (gazeteye) konuşan hukuk çevrelerinin, böyle bir şeyin olmasının çok zor olduğunu çünkü kişisel verilerin söz konusu olduğunu, mahkeme önünde gidecek her davanın "devletin" aleyhinde olacağını belirttiğini aktardı.

Gazete kayıp kayınlarıyla yapılan görüşmeden birkaç gün sonra, Küçük'ün; "Enstitü'nün, Kıbrıslı Türklerin 2 bin DNA profilini Komiteye vermesi gerektiği, ancak bunu geciktirdiği ve bu konuda her türlü yasal girişimde bulunulacağı yönünde yaptığı" açıklamaları da aktardı.

Rum hükümetinin, Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu aracılığıyla, bunun hukuk çerçevesinde olacağı taahhüdünü vermeden tüm kayıp yakınlarının DNA bankasını kendisine vermesi için baskı yaptığını öne süren gazete, buna paralel olarak Yakovu'nun, bunun kayıpların  iki toplumlu kimlik tespiti programının bölünmesi ve tam çöküşü anlamına gelip gelmeyecek olmasında bakılmaksızın sorun yaratılmaması için Kıbrıslı Türk yakınların DNA verilerini Küçük'e vermesi için Enstitü'ye "baskı yaptığını" iddia etti.

(HC/HÖ)

 
15 Temmuz 2012 Pazar 12:11
Okunma: 588
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler