Ana Sayfa » Kıbrıs » Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerileri komitede

Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerileri komitede

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk Ve Siyasi İşler Komitesi Bugün, Ctp  Milletvekili Tufan Erhürman Başkanlığında, Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi Ve Özel Hayatın Ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasa Önerisi  Gündemiyle Toplandı..

 
 
Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerileri komitede
Meclis'ten yapılan açıklamaya göre, komite toplantısına, UBP Milletvekili Ali Pilli, CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe Kürşat, UBP Milletvekili İzlem Gürçağ, DP Milletvekili Fikri Ataoğlu, CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer  ve DP Milletvekili Hüseyin Alanlı, davetli olarak da Başbakanlık'tan Asaf Şenol, Başsavcılık'tan Cemaliye Usanmaz, Öneri Sahibi CTP/BG Milletvekili  Abbas Sınay, Maliye Bakanlığı Bakanlık Müsteşarı Ahmet Havuçcu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Derviş Bozkurt, Ali Koruk ve  Koray Uğurluay, TDP Milletvekili Zeki Çeler ve UBP Milletvekili Dursun Oğuz katıldı.


Komitenin görüşmeye devam ettiği;Askerlik (değişiklik) ve Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması yasa önerilerinin gerekçeleri  şöyle:


"Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi:


Genel Gerekçe: Askerlik konusu, çeşitli boyutlarıyla toplumumuzun gündeminde olup gençlerimizi, dolayısıyla da ülkemizin geleceğini yakından ilgilendirmektedir. İşsizliğin, beyin göçünün ve sosyo ekonomik sıkıntıların yaşandığı ülkemizde, askerlik konusuna rahatlama getirilmesi gençlerimize ve tüm topluma yararlı olacaktır. Ayrıca askerlik konusunda yapılacak iyileştirmeler, toplumsal huzursuzluğu ve mutsuzluğu giderme yönünde önemli bir adım olacaktır. Bu gerekçeyle hazırlanan işbu yasa önerisinde:


Başka bir ülkede askerliğini yapmış olanların, zaten yeterli askeri disiplin ve eğitimi almış olduklarından veya askerlik bedelini ödemiş olduklarından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde askerlik yapmak zorunda bırakılmaması,


Askerlik süresinin kısaltılması,


Meslek lisesi ve iki yıllık yüksekokul mezunlarına özel olarak süre kısaltılması,


Özel statüde askerlik yapma hakkı olanlardan, anne veya babasından biri 90 günden fazla ülkede kalanların hakkını kaybetmemesi, bunun yerine anne ve babası birlikte 90 günden fazla ülkede kalanların bu haktan yararlanamaması,


Lisanslı ve profesyonel sporcuların 9 yıl yurt dışında kalmak şartıyla 6000Stg ödeyerek bedelli askerlik yapabilmesi,


49 yaşından büyük olanların her şekilde askerlikten ve bedelli askerlik için ücret ödemekten muaf tutulması,


Yedek subay olarak askere gittikten sonra doktoraya hak kazananların bedelli askerlikten yararlanmak veya kalan askerlik süresini doktora bittikten sonra yapmak üzere serbest bırakılması Geçici maddede 60 gün olarak yer alan fakat yasanın içeriğinde 90 gün olarak belirtilen, bedelli askerlik için ülkede kalma süresinin, geçici maddede de 90 güne çıkarılması,


1 Ocak 2009 tarihinden önce ülkeden ayrılıp yabancı ülkeye gidenlerin, saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firar durumuna düşmeseler bile bedelli askerlikten yararlanabilmesi ve


31 yaşından büyük olan, ülkede yaşayan ve bir şekilde askere gitmemiş olan kişilerin 2000Stg ödeyerek 1 ay hizmet yapmak suretiyle hizmetini yerine getirmesi öngörülmektedir.


Ayrıca Yasanın amacına derhal ulaşabilmesi için halen askerde olanların, özel statü ve bedelli askerlik hakkı kazananların ve bedelin birinci kısmını ödeyenlerin de bu Yasadan yararlanması düzenlenmiştir.


'ÖZEL HAYATIN VE HAYATIN GİZLİ ALANININ KORUNMASI YASA ÖNERİSİ'


'Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasa Önerisi':Genel Gerekçe: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasası'nın 19'uncu maddesinde özel hayatın gizliliği, 21'inci maddesinde de haberleşme özgürlüğü düzenlenmiştir.


Özel hayatın gizliliğini düzenleyen 19'uncu maddeye göre, "herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. Adli soruşturmanın gerektirdiği istisnalar saklıdır"


Haberleşme özgürlüğünü düzenleyen 21'inci maddeye göre ise, "(1) herkes haberleşme özgürlüğüne sahiptir. (2) Haberleşmenin gizliliği esastır. Yasanın gösterdiği durumlarda mahkeme veya yargıç tarafından verilmiş bir karar olmadıkça, bu gizliliğe dokunulamaz".


Anayasa, bu iki özgürlük açısından, tamamen özel ve istisnalar hariç olmak üzere, müdahaleye kapalı bir alan yaratmaktadır. Anayasa'daki bu düzenlemelerin doğal sonucu, yasa koyucunun çıkaracağı yasalarla özel hayatın, aile hayatının ve haberleşmenin gizliliğini koruma altına alması ve bu alanlara hukuka aykırı bir biçimde müdahale edenlerin tabi olacağı cezaları düzenlemesidir.


Günümüzde, özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte, kişilerin özel hayatlarına, aile hayatlarına ve haberleşmenin gizliliğine müdahale 15-20 yıl öncesiyle kıyaslanamayacak kadar kolaylaşmış, bu alandaki müdahalelerin yasaklanmasına, caydırılmasına ve cezalandırılmasına duyulan ihtiyaç daha da yoğun bir biçimde hissedilmeye başlanmıştır.Buna karşın, Ceza Hukuku alanındaki mevzuat, teknolojide bu gelişmelerin yaşanmadığı dönemde düzenlenmiş olması sebebiyle, bu alandaki ihtiyaca cevap veremez durumdadır.


Bu Yasa'nın amacı, modern hukukta özel yaşamın, aile yaşamının ve haberleşmenin gizliliği alanında yaşanan gelişmelerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hukukuna yansıtılması ve Anayasa'nın 19'uncu ve 21'inci maddelerinde sözü edilen hak ve özgürlüklerin korunmasının sağlanmasıdır. "


(UG/KAR)


 
5 Şubat 2014 Çarşamba 15:02
Okunma: 1386
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu