Ana Sayfa » Kıbrıs » Aslanbaba'ya uyarı...

Aslanbaba'ya uyarı...

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı, Milletvekillerinin Devamsızlığı İle İlgili Olarak Anayasa Ve İçtüzük Gereği Uygulayabileceği Kuralları Hatırlattı.

 
 
Aslanbaba'ya uyarı...
Lefkoşa, 27 Şubat 13 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı, Meclis Başkanlığı'nın ve Meclis Başkanlık Divanı'nın milletvekillerinin devamsızlığı ile ilgili olarak Anayasa ve İçtüzük gereği uygulayabileceği kuralları hatırlatarak, bu konuda uygulanabilecek daha farklı kurallar bulunmadığını vurguladı.


Açıklamada, "Yeni içtüzük çalışmalarının yapıldığı bu günlerde Anayasa'daki bu kurala ters düşmemek üzere yeni yaptırımların aşamalandırılarak düzenlenmesi gündeme getirilmiş olup bu konudaki çalışmalar sürdürülmektedir" denildi.


Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı'nın, UBP İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba'nın Cumhuriyet Meclisi çalışmalarına izinsiz ve özürsüz olarak bir ayı aşan süre ile katılmaması üzerine, Anayasa ve İçtüzük kurallarına uygun olarak başlattığı uygulamaların basında çeşitli görüş ve değerlendirmelerin yapılmasına yol açtığına işaret  edildi. Açıklamada, "Meclis Başkanlığımızın ve Meclis Başkanlık Divanımızın yaptığı uygulamalarda hukuka uygun davranma yönündeki ilke ve prensiplerinden taviz vermemesi, şeffaflığı ve konuya ilişkin duyarlılığı, bu konunun en doğru biçimde kamuoyu ile paylaşılması gerekliliğini ortaya koymuştur" denildi.


KKTC Anayasası'nın 85'inci maddesi ve Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğü'nün 139'uncu maddesinin hatırlatıldığı açıklamada, buna göre Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı'nın bir milletvekilinin izinsiz ve özürsüz olarak bir ay süreyle başka bir deyişle bir ay boyunca aralıksız olarak Meclis çalışmalarına katılmadığını Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğünün 142 ve 143'üncü maddeleri uyarınca saptaması üzerine konuyu Hukuk ve Siyasi İşler Komitesine gönderdiği, ilgili komitenin ise hazırladığı raporu Genel Kurula havale ettiği,  Genel Kurul'un bu konudaki iradesi ve kararının milletvekilliğinin sona erdirilmesi yönünde ise o milletvekilinin milletvekilliğinin sona erdiğine dikkat çekildi.


İlgili maddelerin şöyle olduğu belirtildi:


" Milletvekilliğinin Sona Ermesi " ( Anayasa)


Madde 85


(1) Milletvekilinin ölümü; seçilmeye engel bir suçtan dolayı kesin olarak hüküm giymesi; çekilmesi; kısıtlanması, milletvekilliği ile bağdaşmayan bir görevi kabul etmesi; bir ay süre ile özürsüz veya izinsiz olarak Cumhuriyet Meclisinin çalışmalarına katılmaması hallerinde milletvekilliği sona erer.


(2) Milletvekilliğinin sona ermesine Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu karar verir. "


" Milletvekilinin Meclis Çalışmalarına bir ay katılmaması " ( İçtüzük)


Madde 139.


(1)Cumhuriyet Meclisi çalışmalarına izinsiz ve özürsüz olarak bir ay süre ile katılmayan milletvekilinin devamsızlığı Başkanlık Divanınca saptanır ve Hukuk ve Siyasi İşler Komitesine Başkanlık Divanı kararı olarak gönderilir.


(2) Komite, bu konudaki çalışmalarını en geç on beş gün içinde tamamlar ve sonucu bir raporla Genel Kurula sunar.


(3) Bu raporu görüşen Genel Kurul, devamsızlığı nedeniyle milletvekilliğinin düşmesine karar verirse, o  Milletvekilinin milletvekilliği sona erer. "


"DAHA FARKLI KURALLAR YOK"


Açıklamada, bu konuda Meclis Başkanlığının ve Meclis Başkanlık Divanının milletvekillerinin devamsızlığı ile ilgili olarak Anayasa ve İçtüzük gereği uygulayabileceği yegâne kuralların yukarıda belirtilen kurallar olduğu, bu konuda uygulanabilecek daha farklı kurallar bulunmadığı vurgulandı ve şunlar kaydedildi:


"Yeni İçtüzük çalışmalarının yapıldığı bu günlerde Anayasa'daki bu kurala ters düşmemek üzere yeni yaptırımların aşamalandırılarak düzenlenmesi gündeme getirilmiş olup bu konudaki çalışmalar sürdürülmektedir."


(ÖK/GUR)


 
27 Şubat 2013 Çarşamba 16:13
Okunma: 1548
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu