Ana Sayfa » Kıbrıs » Asrın Projesinde Dev Adım

Asrın Projesinde Dev Adım

Anamur'dan Kktc'ye Su Taşıyacak Hattın İlk Borusu Törenle Denize İndiriliyor .

 
 
Asrın Projesinde Dev Adım
Asrın Projesinde Dev Adım
80 KİLOMETRELİK DENİZ GEÇİŞİ BORU HATTI, DÜNYADA İLK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR


DSİ GENEL MÜDÜRÜ ÖZKALDI: "KKTC'NİN İÇME, KULLANMA, SANAYİ VE SULAMA SUYU İHTİYACI, 50 YILLIK PERSPEKTİFLE KARŞILANACAK... HEDEF 7 MART 2014"


Anamur/Lefkoşa, 13 Ekim 12 (T.A.K.): Türkiye'den KKTC'ye su taşınması projesi çerçevesinde deniz yüzeyinden 250 metre atlında askıda inşa edilecek "KKTC Deniz Geçiş İsale Hattı ile Türkiye Tarafı Kara Yapıları ve KKTC Tarafı Kara Yapıları"nın temeli bugün Anamur ve Girne-Karşıyaka'da eş zamanlı atılıyor. Törenler saat 14.00'te başladı.


Anamur'daki törene, Başbakan İrsen Küçük, bazı bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar da katılıyor.


Başbakan Küçük ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bu sabah gittikleri Ankara'dan Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'la birlikte özel uçakla Anamur'a giderken, Girne Limanı'ndan kalkan iki gemi de saat 11.00 sıralarında Anamur'a vardı.


Anamur Dragon çayında tesis edilecek Alaköprü barajından alınacak 75 milyon metreküp suyun Geçitköy Barajı'na aktarılarak, adaya götürülmesini içeren projede ilk borunun denize indirilmesi nedeniyle düzenlenen törende, projeyle ilgili bilgi verilen açılış konuşmasının ardından projeyi anlatan sinevizyon gösterisi sunuldu.


80 kilometrelik deniz geçişi boru hattı, dünyada ilk olma özelliği taşıyor. KKTC Su Temin Projesi'nin toplamı 782 milyon 504 bin 625 TL'ye mal olacak ve 7 Mart 2014'te tamamlanacak.


Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından konuşmalara geçildi.


DSİ GENEL MÜDÜRÜ ÖZKALDI: "DÜNYADA İLK"


Törende ilk konuşmayı yapan DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, suyun önemini vurgulayarak, Yavruvatan KKTC'nin içme, kullanma, sanayi, sulama suyu ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı.


Bugün üç bölümün temelinin atılacağını kaydeden Özkaldı, projeyle ilgili teknik bilgiler verdi.


Dünyada ilk kez suyun, denizin 250 metre derinliğinde, 80 kilometre mesafede, polietilen boruyla taşınacağını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Özkaldı, KKTC'de yaşanan su sıkıntısı ve su kalitesindeki sorunlar hakkında bilgiler verdi.


Suyun medeniyet ve insan hakkı olduğunu belirten Akif Özkaldı, KKTC'nin su ihtiyacını uzun vadeli karşılamak için geçmişte yapılan çalışmalardan sonuç alınamadığını ancak son dönemdeki çalışmalarla bugünkü projenin ortaya çıktığını anlattı.


DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, KKTC'nin içme, kullanma, sanayi, sulama suyu ihtiyacının 50 yıllık perspektifle karşılanacağını ve hedeflerinin dev projeyi 7 Mart 2014'te tamamlamak olduğunu vurguladı.


EROĞLU: "SU, 80 KİLOMETRESİ DENİZDE TOPLAM 107 KİLOMETRELİK HATLA KKTC'YE GÖTÜRÜLECEK VE YENİ BİR GÖNÜL BAĞI KURULACAK"


Anamur/Lefkoşa, 13 Ekim 12 (T.A.K.): Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye'den gelecek verimli suyla KKTC'nin kurak topraklarının hayat bulacağını söyledi. Atun, Türkiye ve KKTC'nin deniz altı kabloyla elektrik bağlantısı projesi üzerindeki çalışmaları sonucunda iki ülke arasında önümüzdeki günlerde yeni bir protokol imzalanacağını belirtti.


Atun, "Böylece ekonomi, daha ucuz maliyetli, daha rekabet edebilir hale gelecek. Bu büyük projeyi gerçekleştiren Bakanlar Kurulu'nun bir üyesi olmaktan duyduğum onuru, bugün sizlerle olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum" dedi.


Atun, Anamur'daki "KKTC Deniz Geçiş İsale Hattı ile Türkiye Tarafı Kara Yapıları ve KKTC Tarafı Kara Yapıları"nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, projenin, iki ülkenin işbirliğinde çok önemli bir adım olacağını söyledi.


KKTC'nin geçmişte yaşadığı ekonomik kayıpları telafi edeceğini ve kararlı politikalarla son derece önemli noktalara taşınacağını belirten Atun, Türkiye'den gelecek verimli suyla KKTC'nin kurak topraklarının hayat bulacağını kaydetti.


Atun, "KKTC'nin turizm ve tarım sektörleri, daha düşük maliyetle, daha iyi rekabet edebilir hale gelecek. Ülke ekonomisinin kalkınması, halkın refah gücünün artması sağlanacak" dedi.


Tüm bunların KKTC ile Türkiye'nin ortak vizyonunun ürünü olduğunu belirten Atun, KKTC'nin artık karada ve denizde petrol ve gaz arayan ülke konumuna geldiğini söyledi. Atun, bu büyük projelerin tüm bölgeye istikrar ve değer kazandıracağını belirtti.


Sunat Atun, su ve enerji nakil projelerinin devamında iki ülkenin ortak vizyonunun bölge barışına da önemli katkıda bulunacağını vurguladı.


Atun, bölgede önemli sorun olan enerjinin, yoksunluğu yaşayan coğrafyadaki diğer ülkelerin de sorunlarına çözüm bulacağına inandığını kaydetti.


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, verimli suyun KKTC'de meydana getireceği bereketin fazlasının Türk halına da nasip olması dileğinde bulundu.


EROĞLU


Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da konuşmasında, muhteşem bir tesisin üçüncü temel atma töreninde bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, hayırlı olmasını diledi.


75 milyon Türk vatandaşı gibi Kıbrıs'la gönül bağı olduğunu ifade eden Eroğlu, "Bu projeye emeği geçen biri olarak guru duyuyorum. Kıbrıs bizim canımız, ne yapsak azdır" diye konuştu.


Eroğlu, öğrenci olduğu 1960'lı yıllarda Afyon'da "Kıbrıs bizim canımız, feda olsun kanımız" sloganıyla mitingler yaptıklarını, bugün de aynı sloganla ne gerekirse yapacaklarını söyledi. 


1974'te de subay olarak Kıbrıs ile gönül bağı yaşadığını kaydeden Veysel Eroğlu, 1996'da da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, kendisinin de İSKİ Müdürü olduğu dönem Adalara su götürdükleri sırada Kıbrıs'tan "bize de su getirin" diye bir telefon aldıklarını ve bunun üzerine Erdoğan'ın "Zamanı gelince olur, niye olmasın" dediğini anlattı.


Eroğlu, 2007'de Erdoğan'ın "Kıbrıs'ı unuttun mu?" diye sorduğunu ve projenin 7 Mart 2011'de başlatıldığını kaydederek, "7 Mart 2014'te saat 12.59'da suyu KKTC'ye götüreceğiz" diye konuştu.


Veysel Erdoğan, yılda 700 metreküp suyu olan Dragon çayının çok verimli olduğunu ve 130 milyon metreküp suyun Alaköprü barajında biriktirileceğini belirterek, yılda 75 milyon metreküp suyun Girne Geçitköy barajına aktarılacağını söyledi.


TOPLAM BORU HATTI 107 KİLOMETRE


80 kilometresi denizde toplam 107 kilometrelik hatla suyun KKTC'ye götürüleceğini ve yeni bir gönül bağı kurulacağını ifade etti.


"Bu su Kıbrıs'a hayat verecek" diyen Veysel Eroğlu, Türkiye hükümetinin sadece su değil, elektrik de götüreceğini bildirdi. 


Eroğlu, 10-15 gün sonra Kıbrıs'a gelerek sulama sistemlerini ve ormancılık, zeytin, narenciye, badem, keçiboyunuzu konularında bir eylem planı başlatacaklarını söyledi. Eroğlu, bunu yakında Başbakan İrsen Küçük ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'la birlikte açıklayacaklarını ifade etti.


ESKİ DSİ MENSUBU 


Eski bir DSİ mensubu olan Başbakan İrsen Küçük'ün bu projede yer almasından da ayrıca gurur duyduklarını söyleyen Eroğlu, yaptıkları çalışmalarla KKTC'de 65 bin, Anamur'da ise 40 bin dekarlık alanın sulanacağını bildirdi.


Mersin'e 3.5 katrilyonluk yatırım yaptıklarını açıklayan Eroğlu, bölgede yapılacak barajlar ve sulama projeleri hakkında da bilgiler verdi ve Mersin'de 19 gölet yapılacağını söyledi. 


Projenin her ay bütün safhalarının dikkatle kontrol edildiğini ve 7 Mart 2014'te tamamlanması için çalıştıklarını kaydeden Bakan Eroğlu, projeye emek veren herkese teşekkür etti.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC’ye su ve elektriğin birlikte gelmesi için proje hazırlandığını açıkladı. Atalay, yakın bir zamanda iki ülke arasında protokol imzalanacağını ve temel atma töreninin yapılacağını söyledi.
Türkiye’den suyun Kıbrıs’a gitmesiyle ekonomik, sosyal ve siyasi hayatın yeni bir döneme gireceğini ifade eden Beşir Atalay, Kıbrıs Türk halkından beklentilerinin kaynakları verimli, planlı kullanmaları olduğunu belirti.
Siyasi istikrarın, ekonomik ve sosyal gelişmenin şartı olduğunu kaydeden Atalay, Kıbrıs Türk halkının iç siyasette ve toplumsal yapısında daha fazla birlik ve bütünlüğe ihtiyacı olduğunu dile getirdi.
“ADETA BAYRAM YAŞIYORUZ”
Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Anamur’daki KKTC’ye Su Temin Projesi’ndeki temel atma töreninde yaptığı konuşmaya “Kıbrıs Türkü’nün özgürlük mücadelesini yeni bir aşamaya taşıyacak asrın projesinde bugün dev bir adım daha atıyoruz” diye başladı ve törene katılanlara, projeye emek verenlere ve DSİ’ye teşekkür etti. Adeta bayram yaşadıklarını söyleyen Atalay, Kıbrıs’tan gelenlere “hoş geldiniz” dedi.
Atalay, projenin, Kıbrıs adasının Türkiye’nin coğrafi ve ekonomik yakın komşusu olduğunu gösterirken, bir yandan da Kıbrıslı Türklerle Anavatan arasındaki bağı perçinlediğini söyledi.
RUM KESİMİNE ÖNEMLİ MESAJLAR
Beşir Atalay, projenin, Kuzey Kıbrıs’ın ve Kıbrıs adasının Türkiyesiz olamayacağını, yaşayamayacağını en iyi gösteren projelerden biri olduğunu kaydeden Atalay, bu projeyle Kıbrıs Rum kesimine de önemli mesajlar verildiğini söyledi.
Atalay, “Rum kesimi her ne kadar kendini uzak görse de doğal komşusunun Türkiye olduğunu bir kez daha hatırlatmaktadır. Rum kesimi artık Kıbrıs Türk halkının varlığını ortadan kaldırarak, bir gelecek tasarlamak yerine barışçıl bir çözümün faydalarını görmelidir” diye konuştu.
Adada barışın hakim olmasıyla Türkiye’den taşınacak sudan da, ada etrafındaki petrol ve doğalgaz kaynaklarından da daha etkin yararlanılacağını ifade eden Atalay, “Bu su ve peşinden götüreceğimiz elektrik ve Türkiye’nin bu fedakarlıkları, hem Kuzey Kıbrıs’a, hem adanın tamamına yeter. Kapasite o kadar geniş. Ben bunu bir defa daha adanın geleceği için buradan ifade etmek istiyorum” dedi.
“ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNDE MARKA”
Beşir Atalay, KKTC’nin tüm belirsizlik ve izolasyonlara karşı bugün iyi bir noktaya geldiğini, demokrasisinin ve 15 bin dolar milli gelirinin, bunun en önemli göstergesi olduğunu belirtti.  Ambargolara rağmen modern tesisleriyle yılda 1 milyona yakın turisti ağırlayan KKTC’nin, 8 üniversitede 80 ülkeden 50 binin üzerinde öğrencisiyle Kuzey Kıbrıs’ın üniversite eğitiminde bir marka haline geldiğini vurguladı.
Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, şöyle devam etti:
“Kıbrıs Rum kesimi, Kıbrıs Türklerine uygulanan izolasyonlarla azınlık statüsünü kabul edeceğini bekliyorsa daha çok beklerler. Kıbrıs Rum kesimi bilmelidir ki, Kıbrıs Türkleri için yaşam devam etmektedir. Yaşamın gereği olarak da güçlü bir ekonomi, etkin bir yönetim, ve sağlam bir sosyal yapı için her şey yapılmaktadır.
Anavatan olarak Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimize her türlü desteği vermekteyiz, vermeye devam edeceğiz. Biz Kıbrıslı kardeşlerimizi kendimizden ayrı görmüyoruz. Bilgimiz, tecrübemiz,  gücümüz ve imkanlarımız neyse paylaşmaya kararlıyız. Dünya ölçeğinde Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını savunmak için yoğun mücadele veriyoruz. BM’de, AB’de, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Ekonomik İşbirliği Teşkilat’ında Kıbrıs Türkü’nün haklı davasının her zaman takipçisiyiz. Her türlü ikili ilişkimizde Kıbrıs Türkü’nün önünü açmak ve uygulanan izolasyonları bertaraf etmek için çalışıyoruz.”
Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC halkının güçlenmesi ve refahının artması için de imkanlarını seferber ettiğini; en değerli 2 üniversitenin KKTC’de kampus açtığını, başarılı turistik işletmelerin her türlü riski alarak tesis işlettiğini; kamu kurumlarının yakın işbirliği yaptığını anlattı.
YENİ BİR DÖNEME GİRİLECEK
Atalay, suyun Kıbrıs’a gitmesiyle ekonomik, sosyal ve siyasi hayatın yeni bir döneme gireceğini söyledi.
Kıbrıs’a su götürmenin 50 yıllık bir proje olduğunu, yıllardır konuşulduğunu ama bunu gerçekleştirmenin kendi hükümetine nasip olduğunu kaydeden Atalay, duydukları memnuniyeti ifade ederek, “Biliyorsunuz bizim hükümetimiz risk alır. Sözden çok, biz iş üretiriz. Eğer yapılacak bir önemli şey varsa kararını verir, adımını atarız. Söz verdiysek caymayız, sözümüzde mutlaka dururuz. Temelini atarken bitiş tarihini ilan ederiz” dedi.
Atalay, projenin 5 safhasının tamamlanmasıyla 7 Mart 2014’te bütününün açılışının yapılacağını, yani Dragon çayının suyunun Geçitköy’de akacağını söyledi.
“DENİZ ALTINDA AMA ASKIDA OLMASIYLA DÜNYADA BİR İLK”
Bugün deniz altı geçişinin temelinin atılarak, çalışmanın başlayacağını ve dev borular döşeneceğini belirten Beşir Atalay, deniz altından ama askıda olması özelliğiyle bu projenin dünyada bir ilk olduğunu vurguladı.
“İKİNCİ ADIM ELEKTRİK”
Atalay, KKTC’nin tarımsal potansiyelini de ciddi şekilde araştırdıklarını kaydederek, ikinci adımın da elektriğin gitmesi olacağını açıkladı. İki hafta önce Ankara’da Başbakan İrsen Küçük ile yaptıkları görüşmede elektrikle ilgili kararı verdiklerini ifade eden Beşir Atalay,  “Türkiye’den adaya elektrik nakli sağlanacak. Bunu buradan ilk defa ilan ediyoruz. Kararı verildi, projeleri büyük oranda hazır. İki ülkenin enerji bakanlarıyla da konuştum. En kısa sürede ülkeler arası protokol imzalanacak ve inşallah onun da temel atma törenini yakında yapacağız. Buna karar verildi, uygulaması kaldı” diye konuştu.
“PLANIMIZ SU VE ELEKTRİĞİN ADAYA BİRLİKTE GİTMESİ”
Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, planlarının su ve elektriğin adaya birlikte gitmesi olduğunu ifade ederek, böylece çok daha güçlü bir ses getirileceğini vurguladı.
“KKTC ve Kıbrıs Türkleri asla yalnız değil, yalnız kalmayacaktır” diyen Atalay, bu çalışmaların bunu gösterdiğini söyledi.
KIBRIS’A BAKIŞ
AK Partinin ve hükümetin 2023 vizyonunda Kıbrıs’la ilgili yazılanlara da değinen Beşir Atalay, Türkiye ve KKTC’nin Kıbrıs sorununda üzerine düşeni yaptığını ve BM’nin barış planının onaylandığını hatırlatarak, başta BM ve AB olmak üzere uluslararası camianın gereğini yapmayarak KKTC’yi yalnız bıraktığını belirtti. Atalay, uzlaşıdan kaçan Rum tarafının ödüllendirildiğini, Türkiye’nin tüm bunların farkında olduğunu ifade etti.
Adalete ve hakkaniyete dayalı çözümden yana tavırlarında değişiklik olmadığını; çözüm müzakereleri sürdürülürse şartlarının belli olduğunu kaydeden Atalay, “KKTC ve Kıbrıs Türkleri görüşmelere açıktır. Ancak şu husus iyi bilinmeli ki KKTC ve Kıbrıs Türkleri ne olursa olsun yalnız değildir. Türkiye daima onların yanında olacaktır” dedi.
KKTC YETKİLİLERİNE TEBRİK
Beşir Atalay, KKTC ekonomisi, turizmi ve yüksek öğrenim sektörlerinde başarılı çalışmalar yapıldığını belirterek, kendisinin de Kıbrıs’tan Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak şahit olduğu, ülkenin geleceği için yaptıkları çalışmalardan dolayı KKTC yetkililerini tebrik etti.
Mart 2014’te Kıbrıs’a su akmaya başlayacağını, buna elektrik naklinin de ekleneceğini ve böylece Kuzey Kıbrıs’ın çok daha avantajlı hale geleceğini ifade eden Atalay, adada ve  çevresinde hem Türkiye’nin, hem Kuzey Kıbrıs’ın deniz sahası hassasiyetlerinin etkili şekilde gözetildiğini ve gözetileceğini, adada ve çevresinde petrol ve  doğalgaz çalışmalarının süreceğini söyledi.
Bütün bu çalışmalarla varılmak istenen sonucu “Kuzey Kıbrıs her halükarda güçlü olacak, kendine yetecek ve Kıbrıs Türkleri rahat bir şekilde hayatlarını sürdüreceklerdir” şeklinde özetleyen Beşir Atalay, törene, KKTC’den giderek katılanlara hitaben, KKTC’nin geleceğiyle ilgili hiçbir endişe, belirsizlik söz konusu olmadığını, olmayacağını ifade etti
Atalay, “Kuzey Kıbrıs eskiye göre daha iyidir. Yarın bugüne göre daha iyi olacaktır. İster müzakerelerde çözüme gidilerek adaletli bir anlaşmaya varılsın, ister varılmasın. Yarın Kıbrıs Türklerinin durumu daha iyi olacaktır. Gelecekle ilgili hiçbir endişeye asla mahal yoktur” dedi.
“BEKLENTİ... SİYASİ İSTİKRAR... BİRLİK BERABERLİĞİNİZİ KORUYUN”
Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kıbrıs Türk halkından beklentilerinin, kaynakları verimli, planlı kullanmaları olduğunu belirterek, onun için siyasi istikrarın, ekonomik ve sosyal gelişmenin şart olduğunu bir kez daha hatırlatmak istediğini söyledi.
Atalay şöyle konuştu:
“Dar siyasi bakışlarla, küçük siyasi hesaplarla siyaset yapılırsa bu sadece Kuzey Kıbrıs’ın ve Kıbrıs Türklerine zarar verir. Hiçbir fayda sağlamaz. Sadece istikrarsızlık, belirsizlik ve gelecek endişesi üretirsiniz. Buna da hiçbirimizin hakkı yok. Bizim aksine daha büyük bakışlar, daha geniş ufuklarla gelecek perspektifi üretmeye ihtiyacımız var. Bugün KKTC’nin iç siyasetinde de, toplumsal yapısında da daha fazla birlikteliğe, bütünlüğe ihtiyaç var. Biz Türkiye olarak gördüğünüz gibi bir milli meselemiz, iktidarıyla, muhalefetiyle her desteği veriyoruz ama Kuzey Kıbrıs kendi içinde bu bütünlüğü korumak zorunda. Küçük siyasi hesaplarla oradaki birlik bütünlüğün parçalanmaması, heba edilmemesi gerekiyor.”

 
13 Ekim 2012 Cumartesi 14:51
Okunma: 1573
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu