Ana Sayfa » Kıbrıs » Asrın Projesinde Dev Adım (3)

Asrın Projesinde Dev Adım (3)

Atalay:  "Kıbrıs'a Suyla Birlikte Elektrik De Gidecek".

 
 
Asrın Projesinde Dev Adım (3)

"BU PROJE, KIBRIS TÜRKÜ'NÜN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİ YENİ BİR AŞAMAYA TAŞIYACAK"

"SİYASİ İSTİKRAR EKONOMİK GELİŞMENİN ŞARTI... BUGÜN KKTC'NİN İÇ SİYASETİNDE DE, TOPLUMSAL YAPISINDA DA DAHA FAZLA BİRLİKTELİĞE, BÜTÜNLÜĞE İHTİYAÇ VAR"

Anamur/Lefkoşa, 13 Ekim 12 (T.A.K.): Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC'ye su ve elektriğin birlikte gelmesi için proje hazırlandığını açıkladı. Atalay, yakın bir zamanda iki ülke arasında protokol imzalanacağını ve temel atma töreninin yapılacağını söyledi.

Türkiye'den suyun Kıbrıs'a gitmesiyle ekonomik, sosyal ve siyasi hayatın yeni bir döneme gireceğini ifade eden Beşir Atalay, Kıbrıs Türk halkından beklentilerinin kaynakları verimli, planlı kullanmaları olduğunu belirti.

Siyasi istikrarın, ekonomik ve sosyal gelişmenin şartı olduğunu kaydeden Atalay, Kıbrıs Türk halkının iç siyasette ve toplumsal yapısında daha fazla birlik ve bütünlüğe ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

"ADETA BAYRAM YAŞIYORUZ"

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Anamur'daki KKTC'ye Su Temin Projesi'ndeki temel atma töreninde yaptığı konuşmaya "Kıbrıs Türkü'nün özgürlük mücadelesini yeni bir aşamaya taşıyacak asrın projesinde bugün dev bir adım daha atıyoruz" diye başladı ve törene katılanlara, projeye emek verenlere ve DSİ'ye teşekkür etti. Adeta bayram yaşadıklarını söyleyen Atalay, Kıbrıs'tan gelenlere "hoş geldiniz" dedi.

Atalay, projenin, Kıbrıs adasının Türkiye'nin coğrafi ve ekonomik yakın komşusu olduğunu gösterirken, bir yandan da Kıbrıslı Türklerle Anavatan arasındaki bağı perçinlediğini söyledi.

RUM KESİMİNE ÖNEMLİ MESAJLAR

Beşir Atalay, projenin, Kuzey Kıbrıs'ın ve Kıbrıs adasının Türkiyesiz olamayacağını, yaşayamayacağını en iyi gösteren projelerden biri olduğunu kaydeden Atalay, bu projeyle Kıbrıs Rum kesimine de önemli mesajlar verildiğini söyledi.

Atalay, "Rum kesimi her ne kadar kendini uzak görse de doğal komşusunun Türkiye olduğunu bir kez daha hatırlatmaktadır. Rum kesimi artık Kıbrıs Türk halkının varlığını ortadan kaldırarak, bir gelecek tasarlamak yerine barışçıl bir çözümün faydalarını görmelidir" diye konuştu.

Adada barışın hakim olmasıyla Türkiye'den taşınacak sudan da, ada etrafındaki petrol ve doğalgaz kaynaklarından da daha etkin yararlanılacağını ifade eden Atalay, "Bu su ve peşinden götüreceğimiz elektrik ve Türkiye'nin bu fedakarlıkları, hem Kuzey Kıbrıs'a, hem adanın tamamına yeter. Kapasite o kadar geniş. Ben bunu bir defa daha adanın geleceği için buradan ifade etmek istiyorum" dedi.

"ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNDE MARKA"

Beşir Atalay, KKTC'nin tüm belirsizlik ve izolasyonlara karşı bugün iyi bir noktaya geldiğini, demokrasisinin ve 15 bin dolar milli gelirinin, bunun en önemli göstergesi olduğunu belirtti.  Ambargolara rağmen modern tesisleriyle yılda 1 milyona yakın turisti ağırlayan KKTC'nin, 8 üniversitede 80 ülkeden 50 binin üzerinde öğrencisiyle Kuzey Kıbrıs'ın üniversite eğitiminde bir marka haline geldiğini vurguladı.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, şöyle devam etti:

"Kıbrıs Rum kesimi, Kıbrıs Türklerine uygulanan izolasyonlarla azınlık statüsünü kabul edeceğini bekliyorsa daha çok beklerler. Kıbrıs Rum kesimi bilmelidir ki, Kıbrıs Türkleri için yaşam devam etmektedir. Yaşamın gereği olarak da güçlü bir ekonomi, etkin bir yönetim, ve sağlam bir sosyal yapı için her şey yapılmaktadır.

Anavatan olarak Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimize her türlü desteği vermekteyiz, vermeye devam edeceğiz. Biz Kıbrıslı kardeşlerimizi kendimizden ayrı görmüyoruz. Bilgimiz, tecrübemiz,  gücümüz ve imkanlarımız neyse paylaşmaya kararlıyız. Dünya ölçeğinde Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını savunmak için yoğun mücadele veriyoruz. BM'de, AB'de, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Ekonomik İşbirliği Teşkilat'ında Kıbrıs Türkü'nün haklı davasının her zaman takipçisiyiz. Her türlü ikili ilişkimizde Kıbrıs Türkü'nün önünü açmak ve uygulanan izolasyonları bertaraf etmek için çalışıyoruz."

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC halkının güçlenmesi ve refahının artması için de imkanlarını seferber ettiğini; en değerli 2 üniversitenin KKTC'de kampus açtığını, başarılı turistik işletmelerin her türlü riski alarak tesis işlettiğini; kamu kurumlarının yakın işbirliği yaptığını anlattı.

YENİ BİR DÖNEME GİRİLECEK

Atalay, suyun Kıbrıs'a gitmesiyle ekonomik, sosyal ve siyasi hayatın yeni bir döneme gireceğini söyledi.

Kıbrıs'a su götürmenin 50 yıllık bir proje olduğunu, yıllardır konuşulduğunu ama bunu gerçekleştirmenin kendi hükümetine nasip olduğunu kaydeden Atalay, duydukları memnuniyeti ifade ederek, "Biliyorsunuz bizim hükümetimiz risk alır. Sözden çok, biz iş üretiriz. Eğer yapılacak bir önemli şey varsa kararını verir, adımını atarız. Söz verdiysek caymayız, sözümüzde mutlaka dururuz. Temelini atarken bitiş tarihini ilan ederiz" dedi.

Atalay, projenin 5 safhasının tamamlanmasıyla 7 Mart 2014'te bütününün açılışının yapılacağını, yani Dragon çayının suyunun Geçitköy'de akacağını söyledi.

"DENİZ ALTINDA AMA ASKIDA OLMASIYLA DÜNYADA BİR İLK"

Bugün deniz altı geçişinin temelinin atılarak, çalışmanın başlayacağını ve dev borular döşeneceğini belirten Beşir Atalay, deniz altından ama askıda olması özelliğiyle bu projenin dünyada bir ilk olduğunu vurguladı.

"İKİNCİ ADIM ELEKTRİK"

Atalay, KKTC'nin tarımsal potansiyelini de ciddi şekilde araştırdıklarını kaydederek, ikinci adımın da elektriğin gitmesi olacağını açıkladı. İki hafta önce Ankara'da Başbakan İrsen Küçük ile yaptıkları görüşmede elektrikle ilgili kararı verdiklerini ifade eden Beşir Atalay,  "Türkiye'den adaya elektrik nakli sağlanacak. Bunu buradan ilk defa ilan ediyoruz. Kararı verildi, projeleri büyük oranda hazır. İki ülkenin enerji bakanlarıyla da konuştum. En kısa sürede ülkeler arası protokol imzalanacak ve inşallah onun da temel atma törenini yakında yapacağız. Buna karar verildi, uygulaması kaldı" diye konuştu.

"PLANIMIZ SU VE ELEKTRİĞİN ADAYA BİRLİKTE GİTMESİ"

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, planlarının su ve elektriğin adaya birlikte gitmesi olduğunu ifade ederek, böylece çok daha güçlü bir ses getirileceğini vurguladı.

"KKTC ve Kıbrıs Türkleri asla yalnız değil, yalnız kalmayacaktır" diyen Atalay, bu çalışmaların bunu gösterdiğini söyledi.

KIBRIS'A BAKIŞ

AK Partinin ve hükümetin 2023 vizyonunda Kıbrıs'la ilgili yazılanlara da değinen Beşir Atalay, Türkiye ve KKTC'nin Kıbrıs sorununda üzerine düşeni yaptığını ve BM'nin barış planının onaylandığını hatırlatarak, başta BM ve AB olmak üzere uluslararası camianın gereğini yapmayarak KKTC'yi yalnız bıraktığını belirtti. Atalay, uzlaşıdan kaçan Rum tarafının ödüllendirildiğini, Türkiye'nin tüm bunların farkında olduğunu ifade etti.

Adalete ve hakkaniyete dayalı çözümden yana tavırlarında değişiklik olmadığını; çözüm müzakereleri sürdürülürse şartlarının belli olduğunu kaydeden Atalay, "KKTC ve Kıbrıs Türkleri görüşmelere açıktır. Ancak şu husus iyi bilinmeli ki KKTC ve Kıbrıs Türkleri ne olursa olsun yalnız değildir. Türkiye daima onların yanında olacaktır" dedi.

KKTC YETKİLİLERİNE TEBRİK

Beşir Atalay, KKTC ekonomisi, turizmi ve yüksek öğrenim sektörlerinde başarılı çalışmalar yapıldığını belirterek, kendisinin de Kıbrıs'tan Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak şahit olduğu, ülkenin geleceği için yaptıkları çalışmalardan dolayı KKTC yetkililerini tebrik etti.

Mart 2014'te Kıbrıs'a su akmaya başlayacağını, buna elektrik naklinin de ekleneceğini ve böylece Kuzey Kıbrıs'ın çok daha avantajlı hale geleceğini ifade eden Atalay, adada ve  çevresinde hem Türkiye'nin, hem Kuzey Kıbrıs'ın deniz sahası hassasiyetlerinin etkili şekilde gözetildiğini ve gözetileceğini, adada ve çevresinde petrol ve  doğalgaz çalışmalarının süreceğini söyledi.

Bütün bu çalışmalarla varılmak istenen sonucu "Kuzey Kıbrıs her halükarda güçlü olacak, kendine yetecek ve Kıbrıs Türkleri rahat bir şekilde hayatlarını sürdüreceklerdir" şeklinde özetleyen Beşir Atalay, törene, KKTC'den giderek katılanlara hitaben, KKTC'nin geleceğiyle ilgili hiçbir endişe, belirsizlik söz konusu olmadığını, olmayacağını ifade etti

Atalay, "Kuzey Kıbrıs eskiye göre daha iyidir. Yarın bugüne göre daha iyi olacaktır. İster müzakerelerde çözüme gidilerek adaletli bir anlaşmaya varılsın, ister varılmasın. Yarın Kıbrıs Türklerinin durumu daha iyi olacaktır. Gelecekle ilgili hiçbir endişeye asla mahal yoktur" dedi.

"BEKLENTİ... SİYASİ İSTİKRAR... BİRLİK BERABERLİĞİNİZİ KORUYUN"

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kıbrıs Türk halkından beklentilerinin, kaynakları verimli, planlı kullanmaları olduğunu belirterek, onun için siyasi istikrarın, ekonomik ve sosyal gelişmenin şart olduğunu bir kez daha hatırlatmak istediğini söyledi.

Atalay şöyle konuştu:

"Dar siyasi bakışlarla, küçük siyasi hesaplarla siyaset yapılırsa bu sadece Kuzey Kıbrıs'ın ve Kıbrıs Türklerine zarar verir. Hiçbir fayda sağlamaz. Sadece istikrarsızlık, belirsizlik ve gelecek endişesi üretirsiniz. Buna da hiçbirimizin hakkı yok. Bizim aksine daha büyük bakışlar, daha geniş ufuklarla gelecek perspektifi üretmeye ihtiyacımız var. Bugün KKTC'nin iç siyasetinde de, toplumsal yapısında da daha fazla birlikteliğe, bütünlüğe ihtiyaç var. Biz Türkiye olarak gördüğünüz gibi bir milli meselemiz, iktidarıyla, muhalefetiyle her desteği veriyoruz ama Kuzey Kıbrıs kendi içinde bu bütünlüğü korumak zorunda. Küçük siyasi hesaplarla oradaki birlik bütünlüğün parçalanmaması, heba edilmemesi gerekiyor."

(GÜL/ FEZ) EK VERİLECEK FOTOĞRAFLI

 
13 Ekim 2012 Cumartesi 17:35
Okunma: 757
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)