Ana Sayfa » Kıbrıs » Atakan: "Sözün bittiği yerdeyiz"

Atakan: "Sözün bittiği yerdeyiz"

Atakan: "Başbakan'ın baskı altında olma  gerekçesini ortadan kaldırarak KTHY çalışanları için sağlıklı karar üretmesine olanak sağlamak  amacıyla bugün Başbakanlık önünde değil direniş çadırımızda toplandık"

 
 
Atakan:

Sendikal Platform, bası sivil toplum örgütleri ile siyasi partiler, 7.5 aydır yasal haklarını alamayan iflas halindeki Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) çalışanlarının şirket genel müdürlüğü önündeki Direniş Çadırı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, bir süreden beridir yasal haklarını almak  amacıyla KTHY çalışanlarının her Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakanlığın önünde toplanma kararını bugün için askıya aldıklarını söyledi.

Atakan, Sendikal Platform, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin ortak kararıyla, "Başbakan'ın baskı altında olma  gerekçesini ortadan kaldırarak KTHY çalışanları için sağlıklı karar üretmesine olanak sağlamak" amacıyla Başbakanlık yerine Direniş Çadırı'nda toplandıklarını" kaydetti.

Atakan, Direniş Çadırı'nın 94, KTHY çalışanları olarak sokağa atılışlarının 225'inci gününde olduklarını ifade ederek, yasal gereklilik olan ancak yatırılmayan Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı ve kıdem tazminatı hakları için sokaklarda olduklarını anlatarak, bugüne kadar yapılanları özetledi.

"Sözün bittiği, hayatın durduğu noktada olduğumuzu defalarca belirttik" diyen Atakan, ümitlerinin bugün yapılacak Bakanlar Kurulu'nda KTHY çalışanlarının sorunlarının çözümüne yönelik karar üretilmesi olduğunu söyledi.

Atakan,  KTHY çalışanlarının haklı mücadelesi ve direnişinin artarak devam edeceğini her platformda söylediklerini ifade ederek, "Geldiğimiz noktada Sendikal Platform, siyasi partilerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, bugün yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında çalışanların mağduriyetlerine yönelik çözüm üretilmediği takdirde, yapacağımız her tür eyleme büyük destek vereceklerini ve direnişimizde sonuna kadar yanımızda olacaklarını belirtmişlerdir" dedi.

Atakan, "UBP hükümetinin KTHY çalışanlarının yaşadıklarına seyirci kalmaya devam etmesi ve yaşam hakkı tanımaması halinde" bundan sonra yapılacak eylem ve atılacak adımlardan sendikanın sorumlu olmayacağını belirterek, bu günden itibaren sorumluluğun UBP hükümetine ait olduğunu ifade etti.

BIÇAKLI

Sendikal  Platform adına konuşan Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da, 7.5 aydır yasal sorumluluktan kaynaklanan hakları vermediği ve "küçücük bir şirketi bile" yönetemediği gerekçesiyle  hükümeti istifaya çağırdı.

Bıçaklı, Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı primlerini yatırmayan hükümetin, geçen hafta İhtiyat Sandığı yatırımlarının yapıldığını açıklayarak yalan söylediğini de  ileri sürdü.

KTHY'yi kapatan hükümetin, 31 Mart 2011 tarihinde yeni şirketle bayrağın göklerde olacağını açıkladığını anlatan Bıçaklı, mayıs ayının bittiğini, yeni şirketin uçmadığını, uçacağı yönünde herhangi bir işaret de bulunmadığını söyledi.

Bıçaklı, Başbakan İrsen Küçük'ün yasal haklarını almak için eylem yapan KTHY çalışanlarını "terörist" olarak nitelediğini ifade ederek, bunun kabul edilmez olduğunu da vurguladı ve sorun çözemeyen hükümetin istifa etmesi gerektiği görüşünü yineledi.

LEFKE'DE GREV

Bıçaklı, pek çok belediyede de sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının yapılmadığını, Lefke Belediyesi'nin de bunlardan biri olduğunu belirterek, Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer'in bununla da sınırlı kalmayarak yasa ve toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan hakları tek taraflı uygulamayacağını açıkladığını kaydetti. Bıçaklı, Belediye Emekçileri Sendikası (BES)'in bugün Lefke'de bu amaçla greve gitmesine Sendikal Platform adına destek belirtti.

Bıçaklı, ülke genelinde yasalardaki hakların bile uygulanmadığını, kaosun devam ettiğini ifade ederek, hukukun yaşam buluğu ve emeğin hakkını aldığı bir ülke için mücadeleye devam edileceğini kaydetti.

ÖZTÜRK

Eyleme destek veren Demokrat Parti (DP) Lefkoşa İlçe Başkanı Kemal Öztürk de, KTHY çalışanlarının haklı mücadelesine desteklerinin süreceğini söyledi.

Öztürk, hükümetin yasaların gereklerini yerine getirmeyerek, hukuksuzluğu hakim kıldığını ve insanların devlete inancını yok ettiğini belirtti..

ÇAKICI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, KTHY'de yaşananların kaos ve kargaşayı yaratan pek çok olaydan sadece biri olduğunu söylerdi.

UBP'nin faşizan ve diktatörce ülkeyi yönetmek istediğini savunan Çakıcı, son kamuoyu yoklamalarının bu partiye desteğin yüzde 22 olduğunu gösterdiğini ifade etti. Çakıcı, bu verilerin, UBP'nin yüzde 20 oyla, yüzde 80'i transferlerle sağlanan 27 milletvekiliyle ülkeyi yönetmeye çalıştığını gösterdiğini iddia etti.

Çakıcı, hükümeti verdiği sözleri tutmaya davet ederek, KTHY'nin kapatılmasına neden olan son yönetim kurulu üyelerinin tümünün ve sorumlu herkesin yargı önüne çıkarılmasını sağlayacaklarını da söyledi.

Çakıcı, hükümeti istifaya davet etti ve herkesi "hükümeti devirmeye yönelik mücadeleye" katılmaya çağırdı.

SOYER

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer de, KTHY çalışanlarına yönelik haksız uygulamalara karşı mücadelenin sonuç alana kadar devam edeceğini söyledi.

Soyer, "Türk Hava Yolları  (THY) 100 milyonlarca TL zarar ederken kapatılması düşünülmüyor da, operasyonel zarar ediyor diyerek KTHY'yi kapatıyorlar. Bunu nasıl açıklarlar, öğrenmek isterim"  ifadelerini kullandı.

Meclis'te temsil edilen tüm siyasi partilerin KTHY çalışanlarının devlette istihdamını sağlayacak  yasanın süratle çıkarılması konusunda Başbakan Küçük'e çağrıları bulunduğunu kaydederek, "Sayın Küçük ve ona akıl verenlerin KTHY örneği dayatılarak Telekomünikasyon ve Kıb-Tek'i de buna dahil ederek tüm kurumlarımızı dağıtma düşünceleri varsa, avuçlarını yalarlar" dedi.

BRTK VE TAK ÖDENMEDİ

Soyer, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) ile Türk Ajansı-Kıbrıs (TAK) çalışanlarının dün ödenmediğini, bunun ciddi bir gösterge olduğunu da ifade ederek, "Kıbrıs Türk halkına verilecek üç kuruş parayla kimsenin kimliğini teslim alamayacağını" kaydetti.

Soyer, "uygulanan ekonomik paketin Kıbrıs Türkü'ne uymadığını, yapılması gerekenin bu ilaçtan derhal kurtulmak ve kendi ilacını hazırlamak olduğunu, bunun için Kıbrıs Türk halkının Ankara, Atina, New York'ta yaşayanlar kadar yaratıcı ve bilgili olduğunu" ifade etti.

Soyer, toplum menfaatlerinin ön planda tutulmasının gereklilik olduğunu belirterek, KTHY sorununun daha önce üzerinde mutabakat sağlandığı şekilde devlette istihdam yoluyla çözülmesi için gerekeni yapmaya devam edeceklerini ekledi.

KAYNAK: TAK

 

 
1 Haziran 2011 Çarşamba 17:28
Okunma: 705
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu