Ana Sayfa » Kıbrıs » Atalay, Ekonomik Örgütler Platformu'yla Görüştü

Atalay, Ekonomik Örgütler Platformu'yla Görüştü

Gürcafer: "ekonomik Program'ın Uygulanmasında Sıkıntılar Var...uygulayıcılara Güven Sorunu Var...".

 
 
Atalay,  Ekonomik Örgütler Platformu'yla Görüştü

ATALAY: "DEĞİŞİMİN SAĞLIKLI OLARAK VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİYLE PAYLAŞILARAK YÜRÜTÜLMESİ ÖNEMLİ"

Lefkoşa, 15 Eylül 11 (T.A.K): KKTC'deki yoğun temas trafiğini sürdüren Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Ekonomik Örgütler Platformu ile de bir araya geldi.

Atalay'a Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da eşlik etti.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği'nde yer alan görüşmede konuşan Platform Dönem Başkanı Cafer Gürcafer, platformla ilgili bilgi verdi, ekonomik ve sosyal konulardaki görüş ve tespitlerini ifade etti.

Gürcafer, dünyadaki gelişmeler, ekonomik istikrar programı, dış talep daralması gibi beli başlı gelişmelerin KKTC'de reel sektörü olumsuz etkilediğini belirtti ve uzun yıllardır devam eden bu sıkıntıların reel sektörün borçluluk  durumunu artırdığını, işletme sermayesine ulaşımı imkansız kıldığını  kaydetti.

Turizm sektöründe başlayan iyileşmenin ise toplumun tüm kesimine yansımasının yetersiz olduğunu dile getiren Gürcafer, reel sektörde daralmanın devam edeceğinin ve piyasadaki para sirkülasyonunun daha da azalacağının öngörüldüğünü kaydetti.

EKONOMİK PROGRAMIN UYGULANMASI

Gürcafer, KKTC-TC Ekonomik Programı'nın uygulanmasında sıkıntılar olduğunu, uygulayıcılara yönelik güven sorunu yaşandığını ve sonuç olarak  programın sahiplenilmemiş günübirlik politikalarla devam ettirildiğini söyledi.

"ŞEFFAFLIKTAN UZAK"

Gürcafer,  tüm girişimlerine rağmen programın hazırlanış ve uygulanma aşamasında  Ekonomik Örgütler Platformu'na üye örgütlere yer verilmediğini; şeffaflıktan uzak, vizyonsuz ve günü birlik uygulamaların devam ettiğini ifade etti.

Gürcafer, Kamu Reformu yapılmaması, KKTC ekonomisinin reel sektöre dayalı olarak gelişebilmesi için potansiyel arz eden sektörlerin liberalize edilerek önünün açılması konusunda çalışma yapılmaması gibi konulardaki şikayetlerini dile getirdi.

ÖZELLEŞTİRME YASASI

Ekonomik programın hazırlanması ve uygulanması aşamalarında mutlaka özel sektör temsilcilerinin görüşünün alınmasını ve aktif katılımını sağlayıcı idari düzenlemelere yer verilmesini beklediklerini söyleyen Gürcafer, tamamlandığı söylenen özelleştirme yasa tasarısına ulaşamadıklarını, bunun hazırlanış aşamasında da özel sektör ve kamu ile yeterli düzeyde tartışılmadığını da vurguladı.

Gürcafer, "Yıllardır vergileriyle  oluşturulan,  kamu kurumlarının ve reel sektörün faaliyetlerini yürütmesinde önemli olan elektrik gibi kamu kurumlarının özelleştirilmesi noktasında mutlak suretle özel sektörün  ve ilgili sivil toplum örgütlerinin de içinde yer alacağı yetkili kurul, komite gibi idari düzenlemelere ihtiyaç olduğu düşünülmekte ve önerilmektedir" dedi.

Gürcafer, mevcut kaynakların ve TC'den sağlanan kredi ve hibelerin, piyasaları rahatlatıcı, reel sektörün önünü açıcı politikalar için kullanılmasının zorunluluk arz ettiğini de dile getirdi.

"NÜFUS SAYIMI YAPILMALI"

Af ve kimlik gibi konularda hükümetin bir takım düzenlemeler yaptığını söyleyen ve bu konularda gerekli değerlendirmenin yapılabilmesi için tam donanımlı, uluslararası standartlarda bir nüfus sayımı yapılması gerektiğini de ifade eden Gürcafer, gerekli sosyal politikaların nüfus sayımından sonra ortaya çıkacak veriler ve ülke gerçekleri dikkate alınarak ve kamuoyunda yeterince tartışılarak, gerekirse referanduma gidilerek  yapılması gerektiğini vurguladı.

ATALAY

Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, KKTC'ye gerçekleştirdiği bu ilk çalışma ziyaretinin daha çok dinleme ve anlama ile geçtiğini söyleyerek, Ekonomik Örgütler Platformu üyelerini dinlemeyi çok arzu ettiğini kaydetti.

"EKONOMİK PROGRAM ÇOK ÖNEMLİ"

Gürcafer'in dile getirdiği hususların çok önemli olduğunu ifade eden Atalay, TC-KKTC ilişkileri içerisinde ekonomik programın çok önemli olduğunu belirtti ve Türkiye olarak tüm çabalarının Kuzey Kıbrıs'taki hayat standardının yükseltilmesi ve ekonominin kendi kendine yeter hale gelmesi yönünde olduğunu anlattı.

Ekonomik program uygulanarak ekonomik göstergelerin olumlu yönde seyretmesini arzu ettiklerini ifade eden Atalay, TC Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve  ekonomik program sorumluları ile çalıştıklarını, raporda olumlu göstergeler olduğunu söyledi.

"BAZI OLUMSUZLUKLAR OLABİLİR ANCAK..."

Bazı sosyal kesimlere ekonomik programın başlangıçta bazı olumsuzluklar getirebileceğini ancak sonunda tüm sosyal kesimlerin ve ülkenin kazanacağını kaydeden Atalay, Türkiye'de de böyle bir program uygulandığını hatırlattı. Uygulanan program ile Türkiye'de hem dış kaynaklı küresel sermaye yatırımları, hem  de iç yatırımların arttığını söyleyen Atalay, Türkiye'nin uluslararası alanda belirli başarısı olan bir ülke olduğunu ifade etti. Bunların yaklaşık 10 yıllık bir çalışma ile gerçekleştirildiğini kaydeden Atalay, Kuzey Kıbrıs'ta da değişimin sağlıklı olarak ve  tüm sivil toplum örgütleri ve sosyal kesimler ile daha iyi paylaşılarak yürütülmesinin önemli olduğunu vurguladı.

"ULUSAL MESELE GİBİ BAKILMALI"

Reform ve değişimin tüm dünyada kaçınılmaz olduğunu dile getiren Atalay, değişimin yasal bir boyutu olduğunu da kaydetti ve buna ulusal bir mesele gibi bakılması gerektiğini belirtti.

İlk yıllar bazı sosyal kesimlerde bazı rahatsızlıklar olmasının normal olduğunu ancak bir süre sonra bunların  geçtiğini  ve herkesin rahatladığını ifade Eden Atalay, "Bu programa sizlerin desteğini ve katkınızı önemli görüyoruz. Dile getirdiğiniz hususları ve verdiğiniz şeyleri dikkatle çalışırız. Burada tecrübeli ve iyi bir ekip, sizlerle her şeyi paylaşarak çalışmaları yürütüyor. Hükümetin ve partilerin de bu konuları sizlerle paylaşarak yürütmesi tabi ki önemli" diye konuştu.

"PAYLAŞILMALI"

Programın bu dönem sonuna gelinmek üzere olunduğunu kaydeden ve 2012'de yeni bir çalışma yılının başlayacağını kaydeden Atalay, bu dilimde her şeyin sivil toplum ile daha dikkatli bir şekilde paylaşılabileceğini söyledi ve bunun not alınmasını istedi.

KAMU REFORMU ÖNEMLİ

Kamu reformu konusunu da önemli gördüklerini, bu konudaki görüşlerini sivil toplum ile paylaşacaklarını kaydeden Atalay,  ekim ayında TOBB'un Kıbrıs'ta yer alacak toplantısına kendisinin de katılacağını; KKTC'deki  kamu yönetimi ile ilgili olarak vatandaşların değerlendirmeleri, neler bekledikleri konusunda bir araştırma yapıldığını, bu araştırmanın neticelerinin de o zaman aktarılacağını söyledi.

"İNŞALLAH...BİRLİKET BİR DEVLET..."

Atalay, Kıbrıslı Türklerin  gelecekle ilgili hiçbir endişe duymamasın da istedi ve söyle konuştu:

"Türkiye olarak daima yanınızdayız ama bizim şu andaki bütün çabamız kendi kendine yeterli ekonomisiyle, demokrasisiyle bir devlet... Biz görüşmeler başarıya ulaşın, BM şemsiyesi altında ve inşallah gönlümüzün ve sizin istediğiniz şekilde birlikte bir devlet olsun, federal yapı... Onun için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz..."

(ÖZ/GÜR) FOTOĞRAFLI

 
15 Eylül 2011 Perşembe 23:31
Okunma: 892
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu