Ana Sayfa » Kıbrıs » Atalay: KKTC’ye 833 milyon TL destek sağladık

Atalay: KKTC’ye 833 milyon TL destek sağladık

Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden De Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay,KKTC Ekonomisinde 2011 Yılında Yüzde 5'lik Bir Büyüme Sağlandığını, Dünyanın Bugünkü Ekonomik Atmosferinde Bunun Çok Pozitif Bir Durum Olduğunu Vurgulayarak, "Planlı, Programlı Ve Gittikçe Büyüyen Bir KKTC Ekonomisi Var. Biz Bunu Çok Değerli Buluyoruz.KKTC Her Halükarda Güçlü Olacak. Biz Bunun Peşindeyiz" Dedi.

 
 
Atalay: KKTC’ye 833 milyon TL destek sağladık
ATALAY: “2012 YILINDA KKTC’YE 1 MİLYAR 94 MİLYON TL DESTEK SAĞLANACAK”

KÜÇÜK: “TÜRKİYE HÜKÜMETİ İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDE ÇOK DAHA GÜÇLÜ BİR KKTC YARATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

TC Hükümeti’nin 2011 yılında KKTC’ye 833 milyon TL destek sağladığını belirten Atalay, bu desteğin 2012 yılı için, önümüzdeki hafta imzalanacak protokolle 1 milyar 94 milyon TL olacağını açıkladı.

Başbakan İrsen Küçük de, Türkiye Hükümeti’nin KKTC’ye verdiği desteği her geçen yıl artırması nedeniyle ülke kalkınmasının ve ekonomisinin çok daha iyi noktaya gitmekte olduğunu söyledi.

Bu yardımları yapan TC hükümetlerinin tek beklentisinin, birlik ve beraberlik içerisinde güncel sorunları çözerek çok daha güçlü bir KKTC yaratmak olduğuna işaret eden Başbakan Küçük, hükümet olarak Türkiye ile işbirliği halinde bunu yapmakta olduklarını vurguladı.

Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı’nın açıklandığı toplantı, bu sabah Lefkoşa Golden Tulip Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantıya Başbakan İrsen Küçük, Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Çukurova Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve çok sayıda üst düzey yetkili ve ekonomik kuruluş temsilcisi katıldı.

Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı’nın açıklandığı toplantı bu sabah Lefkoşa Golden Tulip Otel’de gerçekleştirildi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Anavatan Türkiye’nin KKTC’ye verdiği desteğin her geçen yıl daha etkili ve verimli kullanılmasından dolayı ülke ekonomisinin çok daha iyi noktalara gitmeye başladığını söyledi.

Türkiye’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze töreninde en üst düzeyde yer almasının önemine de değinen Başbakan İrsen Küçük, hem siyasi hem de ekonomik alanda verdikleri destek nedeniyle başta Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti iktidarına sonsuz teşekkür etmek istediğini vurguladı.

Türkiye’nin verdiği destek karşısında Kıbrıs Türk halkından istediğinin birlik ve beraberlik içerisinde hareket edip güncel ve ekonomik sorunları çözerek çok daha güçlü bir KKTC yaratılması olduğunun altını çizen Başbakan Küçük, bugün gerçekleştirilen toplantının amacının da bu olduğunu kaydetti.

1976’dan bu yana siyasetin içinde olan Tarım Bakanı ve Başbakanlık yapmış bir kişi olarak kısmi hibe programlarının faydasını çok iyi bildiğini belirten ve bu yönde Tarım Bakanı olduğu dönemde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Başbakan İrsen Küçük, bedeli 45 milyon Dolar olan Türkiye’den Su Projesi’nin 2014 yılında gerçekleşmesiyle birlikte ülke tarımının çok daha iyi noktalara gideceğini ve su sorununun önemli oranda çözüleceğini vurguladı.

Türkiye’nin her zaman ekonomisi gelişen ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir KKTC’yi arzuladığına, başka bir düşüncesi olmadığına vurgu yapan Başbakan Küçük, “Bunları bilerek çalıştığımız sürece bu katkılar artacaktır. Hükümet olarak bu katkılardan en olumlu sonuçları yaratabilmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Başbakan Küçük, Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolün 2012’de tamamlanacağını, bu nedenle 2012 - 2015 yıllarını kapsayan bir program yapılması için çalışmaların başlatıldığını da açıkladı.

Türkiye’nin geçen yıl turizme verdiği destek miktarını 21 milyondan 27 milyona çıkaracak olmasının önemine de işaret eden Başbakan Küçük, turizmin bu yıl çok daha iyi noktalara geleceğinden hiç kuşkusu olmadığını vurguladı.

Başbakan Küçük konuşmasının sonunda, TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Türkiye hükümetine bir kez daha teşekkür etti.

ATALAY

Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay konuşmasına, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’a Allah’tan rahmet, ailesine, Kıbrıs Türk halkına ve Türk dünyasına bir kez daha başsağlığı dileyerek başladı.

“Rauf Denktaş denildiğinde Kıbrıs Türk halkının mücadelesi anılacak ve o hep hatıralarımızda bir sembol olarak yer edecektir” diyen Atalay, “Dünkü cenaze töreninde Türkiye, Türk Dünyası ve KKTC halkının ne kadar bütünlük ve dayanışma içinde olduğu herkese bir kez daha gösterilmiştir” dedi.

Kıbrıs Türk halkının görüşler farklı olsa dahi gerektiğinde nasıl bir araya gelebildiğini dün bir kez daha gözlemlediklerini vurgulayan Beşir Atalay, bu birliğin zedelenmesine hiçbir şekilde fırsat verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

“YÜZDE BEŞLİK BÜYÜME…”

Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC ekonomisinde 2011 yılında yüzde 5’lik bir büyüme sağlandığını, dünyanın bugünkü ekonomik atmosferinde bunun çok pozitif bir durum olduğunu vurgulayarak, “Planlı, programlı ve gittikçe büyüyen bir KKTC ekonomisi var. Biz bunu çok değerli buluyoruz. KKTC her halükarda güçlü olacak. Biz bunun peşindeyiz” dedi.

Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı çerçevesinde 2012 yılı için KKTC’ye 10 milyon TL kaynak ayrıldığını, bu katkıların eş sermaye koşuluyla sağlanacak olması nedeniyle 20 milyon TL’lik bir yatırımın gerçekleşmiş olacağını anlatan Atalay, özel sektörün gelişmesi amacıyla uygulamaya koydukları projeler çerçevesinde istihdamların artacağının, küçük ve orta ölçekli işletmelerin daha iyi noktalara geleceğinin altını çizdi.

Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı’nın sonuçlarının açıklanması yanında bugün Mersin Gümrüğü’nde mal ve insan girişi konusunda yaşandığı belirtilen sıkıntılar konusunda da önemli bir toplantı gerçekleştireceklerini vurgulayan Atalay, KKTC’nin güçlü kılınması ve halkını memnun edecek gelişmelerin sağlanmasının en büyük arzuları olduğuna işaret etti.

TC hükümetinin 2011 yılında KKTC’ye 833 milyon TL destek sağladığını belirten Atalay, bu yardımın, 2012 yılında önümüzdeki hafta imzalanacak protokolle 1 milyar 94 milyon TL olacağını açıkladı.

KAYNAKLARIN YATIRIM AĞIRLIKLI VE ETKİN KULLANILMASI…

Türkiye olarak KKTC’ye daha az kaynak aktarılması değil, aktarılan kaynağın artırılması düşüncesinde olduklarını vurgulayan Atalay, en büyük hassasiyetlerinin kaynakların yatırım ağırlıklı ve etkin kullanılması olduğunu söyledi.

KKTC’nin öncü sektörü olan turizmin gelişmesi amacıyla geçen yıl charter seferlerinin yapılması için 21 milyon TL destek sağladıklarını da anlatan Atalay, bu yıl ise bu amaçla 27 milyon TL ödenek ayrıldığını belirtti.

2011’in turizmde “Altın Yıl” olarak değerlendirildiğini kaydeden Atalay, bu yıl daha da iyi olacağına olan inancını dile getirdi.

Başarılı bütçe çalışması nedeniyle cari açığın azaldığını, bu nedenle hükümeti kutlamak istediğini de ifade eden Atalay, cari açığın önümüzdeki yıllarda daha da aşağıya çekileceğine işaret etti.

ATUN

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da yaptığı konuşmada, Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programlarının sonuçlarını açıklamaktan gurur duymakta olduklarını söyledi.

KOBİ VE ESNAFA DESTEK

Hükümet olarak önceliklerinin KOBİ, kırsal kesim ve küçük esnafın gelişmesi olması nedeniyle Küçük Esnaf Destekleme Stratejisi geliştirip KOBİ Gelişim Merkezi kurduklarını anlatan Atun, bu çerçevede yapılan çalışmalar sonucunda KOBİ ve esnafa 80 milyon TL’lik katkı sağlanarak son derece önemli bir yol kat ettiklerini vurguladı.

Dış döviz girdilerinin ihracat yoluyla artırılması için üretim sektörlerine kısmi hibe ve destek projeleri çerçevesinde sağladıkları katkı sonucu, 2009 yılında 55 milyon olan döviz girdisinin, 2012 yılının ilk 10 ayında tam 2 katına çıkararak 110 milyona yükseldiğine vurgu yapan Bakan Atun, bu rakamların KKTC ekonomisi açısından önemine işaret etti.

Tarım ve sanayi alanında 119 proje başvurusu yapıldığını, bu çerçevede sanayi alanında 3.96 milyon TL, tarım alanında da 5 milyon TL’ye yakın destek sağlandığını anlatan Atun, bu yıl da turizm alanında kısmi hibe destek programının başlayacağını belirtti.

AMCAOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu da yaptığı konuşmada, Türkiye Hükümeti’nin KKTC’nin gelişmesine yönelik yaptığı katkıların hayata geçirilmesine ve yeni katkıların sağlanmasına yönelik böyle bir toplantının yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Amcaoğlu; bu anlamda Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve Çukurova Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

YAPILACAK YENİ KATKILARLA KKTC NEFES ALACAK

Amcaoğlu, Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı çerçevesinde yapılacak yeni katkılarla ekonominin gelişmesinin daha da ivme kazanarak, bu katkıların ambargolar altında olan KKTC’nin nefes almasını sağlayacağını vurguladı.

Katkıların önümüzdeki yıl da devam edecek olmasının önemine işaret eden Bakan Amcaoğlu, ayrılan desteğin bir kısmının geçen yıl kullanılamadığını, ancak bu yıl yeni katkılarla birlikte geçen yıldan kalan katkıların da kullandırılacağı müjdesini vermek istediğini söyledi.

Amcaoğlu, programın hayırlı sonuçlar getirmesini dileyerek konuşmasını tamamladı.

ÜSTEL

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel de yaptığı konuşmada, 2011 yılında Türkiye Hükümeti’nin sağladığı katkılar ve geliştirdikleri projelerle turizmde 1974’ten bu yana en yüksek rakamlara ulaşılması nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi.

2011’de 2 milyon 15 bin geceleme yapıldığına, üçüncü ülkelerden gelen turist sayısının yüzde 50 artışla 150 bin rakamının aşıldığına, Türkiye’den turizm amaçlı gelen kişi sayısının 400 bini aştığına vurgu yapan Bakan Üstel, “Bu, güzel ve mutlu bir tablodur. Bu anlamda Anavatan Türkiye’ye çok şey borçluyuz. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’ya şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

KAR EDEN VE ETMEYEN KURULUŞLAR

Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı çerçevesinde bu yıl turizme de 3 milyon TL civarında bir katkı ayrıldığını belirten Üstel, bunun 2 milyon 500 bin TL’sinin kar eden turizm kuruluşlarına, 500 bin TL’sinin de kar etmeyen turizm kuruluşlarına ayrıldığını açıkladı.

Programdan yararlanmak için başvuracak kar eden turizm kuruluşlarına maksimum 200 bin TL, kar etmeyen kuruluşlara da 75 bin TL katkı sağlanacağını vurgulayan Üstel, tesislerin çok daha iyiye gelmesi için turizm sezonu öncesinde gerekli adımları atmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

GÜZELOĞLU

Toplantının ilk konuşmasını yapan Çukurova Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da, KKTC ile TC arasında anlamlı, önemli ve tarihi bir buluşmaya tanıklık eden bir toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çukurova Kalkınma Ajansı’na Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı çerçevesinde KKTC’nin ekonomik anlamda güçlenerek uluslararası rekabete hazır hale gelmesi, kurumsal yapısının ve kamunun daha da güçlenmesi konusunda görev tevdi edildiğini ifade eden Güzeloğlu, bu anlamda hazırladıkları Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı kapsamında çok başarılı çalışmalar gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Güzeloğlu, program çerçevesinde elde edilen sonuçların gelecekte yapılacak projeler ve hibe programları için çok anlamlı olacağı inancını dile getirdi.

 
18 Ocak 2012 Çarşamba 15:12
Okunma: 588
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu