Ana Sayfa » Kıbrıs » Atasayan Sudan'da İslam Ülkelerinin Eğitim Bakanlarına Hitap Etti

Atasayan Sudan'da İslam Ülkelerinin Eğitim Bakanlarına Hitap Etti

"uluslararası Topluluğun Kıbrıs Türk Halkı Üzerindeki İzolasyonların Sona Ermesi İçin Gerekli Önlemleri Almasına Her Zamankinden Daha Fazla İhtiyaç Vardır" .

 
 
Atasayan Sudan'da İslam Ülkelerinin Eğitim Bakanlarına Hitap Etti

Lefkoşa, 21 Kasım 12 (T.A.K.): Sudanın başkenti Hartum'da, İslam İşbirliği Teşkilatına üye ülkeler tarafından oluşturulan İslam Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (ISESCO) organize ettiği "6. Yüksek Öğrenim ve Bilimsel Araştırma Bakanları İslam Konferansı" toplantısına KKTC'yi temsilen katılan Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, 50 ülkeden eğitim bakanlarına hitap etti.

ISESCO'ya gözlemci ülke olarak katılmasına karşın, toplantı salonundaki üye ülkelerin bulundukları bölümde yer alan Atasayan, açılışta TC Milli Eğitim Bakanı'nın ardından konuştu.

Atasayan, bu toplantıda yaptığı konuşmada izolasyonların kaldırılmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Milli Eğitim, Kültür ve Spor Bakanlığından verilen bilgiye göre, Hartum'da yer alan "Başarılı Bir Gelecek için Bilim ve Teknolojinin Gelişmesinde Yüksek Öğrenimin Rolü" konulu toplantıya ISESCO'ya üye toplam 50 ülke ve 5 gözlemci ülkenin üst düzey yetkilileri katıldı.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, konuşmasında toplantıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'na Kıbrıs Türk halkının haklı davası ve Müslümanların onurlu davalarına verdiği karşılıksız destek için teşekkür etti.

Atasayan "İnanıyorum ki, Ekselansları'nın engin tecrübesi ve güçlü önderliği, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın ilerleme ve kalkınmasına ve İİT üye devletleri arasındaki kardeşçe bağların güçlenmesine katkıda bulunmaya devam edecektir" dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı ile özellikle ekonomik ve ticari işbirliği alanı başta olmak üzere her seviyede uzun süredir devam eden işbirliğinden dolayı onur duyduğunu söyleyen Bakan Atasayan, "Haziran 2011'de Astana'da düzenlenen  İİT 38'inci Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda kabul edilen ve İİT'nin Kıbrıs konusunda önceden aldığı  "adanın ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türk Müslüman halkının haklı davasına tam destek verme" kararını teyit eden ve "üye ülkelere, Kıbrıslı Türkler üzerindeki insanlık dışı izolasyonların bertaraf edilmesi için maddeten ve siyasi olarak onlara yardımcı olmak amacıyla Kıbrıs Türk Müslüman halk ile ilişkilerini ilerletme ve geliştirmeleri ve yakın işbirliği içerisinde, Kıbrıs Türk Müslüman toplum ile etkin dayanışmanın güçlendirilmesi için" çağrı yapan kararından memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Atasayan, Kasım 2011'de KKTC'de "İİT'na üye ülkelerde yüksek öğrenim hizmetleri" konulu forum ve sergi düzenlendiğini hatırlatarak, benzeri etkinliklerin önümüzdeki dönemde de KKTC'de düzenlenmesinin öncelikli hedefleri olduğunu vurguladı. 

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki eğitim sektörü, son on yılda kayda değer bir gelişme kaydetmiş ve ülkemiz bölgenin yüksek öğrenim merkezi olarak gelişmiştir. Ülkemizde uluslararası tanınmışlığı olan altı üniversitemiz, Akdeniz'de temel yüksek öğrenim merkezleri olarak kabul edilmişlerdir" diyen Atasayan, üniversiteler hakkında bilgi verdi.

Bakan Atasayan; "Esasen ülkemiz, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülke öğrencilerine, tüm bu olanaklar ile İslami kültür ve değerlerinin birlikte var olduğu eşsiz bir eğitim ortamı sunmaktadır" dedi.

Ülkedeki öğrenci sayısının 50 bine çıktığını kaydeden Atasayan, "Yüksek öğrenim sektörümüzde yaşanan bu olumlu gelişmelerin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından uluslararası alanda çıkarılan engellemelere rağmen başarıldığını özellikle vurgulamakta fayda görüyorum" diye konuştu.

İZOLASYONLAR

Mutlu Atasayan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Kıbrıs Türk halkına yönelik uyguladığı kısıtlamalar ve ambargoların eğitimle sınırlı olmadığını, turizm ve ticaret de dahil olmak üzere, hayatın tüm alanlarını kapsadığına vurgu yaparak, "Burada amaç, Kuzey Kıbrıs'ı izole etmek, ekonomik gelişimini engellemek ve Kıbrıs Türk halkının uluslararası camiayla bütünleşme hakkını elinden almaktır. Rum tarafının bu girişimleri her türlü yasal ve etik zeminden yoksundur. Bu haksız durum, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, Birleşmiş Milletler kapsamlı çözüm planını reddetmiş olmasına rağmen, Avrupa Birliğine kabul edilmesinden sonra da devam etmiştir. Öte yandan, planı kabul eden Kıbrıs Türk tarafı, yasadışı kısıtlamalar ve ambargolara maruz kalmaya devam etmektedir" dedi.

Kıbrıs Türk halkı üzerindeki izolasyonların kalkmasının ilkenin ekonomik kalkınmasına yardımcı olacağını ve çözüme ulaşılmasını kolaylaştıracağını anlatan Atasayan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un, 31 mayıs 2011 tarihli raporunda; ekonomik, sosyal, kültürel, sportif veya benzer bağlar ve temaslar kurulmasının devam etmekte olan müzakerelere olumlu etki edeceğini ifade ederek, taraflar arasında daha fazla ekonomik ve sosyal eşitlik sağlanmasının bir çözüme ulaşılmasını kolaylaştırmakla kalmayacağını, ayrıca daha mümkün kılacağı konusunda açıklaması olduğunu belirtti.

MÜZAKERELER HAKKINDA BİLGİ VERDİ

"Biz, Kıbrıs Türk tarafı olarak, Kıbrıs'ta yerleşmiş BM parametreleri çerçevesinde kapsamlı bir çözüme hazırız. Sulandırılmamış iki kesimlilik, iki halkın siyasi eşitliği, iki kurucu devletin eşit statüsü ve Türkiye'nin etkin ve fiili garantörlüğünün devamı, adil ve kalıcı bir çözümün temel şartlarıdır" diyen Bakan Atasayan, "Eylül 2008 tarihinden itibaren BM genel sekreteri iyi niyet misyonu çerçevesinde yürütülen kapsamlı müzakerelerin son aşamasında arzu edilen, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunması, sonucuna ulaşılamamıştır. Tüm müzakereler boyunca Kıbrıs Türk tarafı olumlu bir tutum sergilemiş ve öneriler sunmuştur. Müzakere sürecinde yaşanan tıkanıklığın sebebi yine Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmazlığı ve zamana oynama politikasıdır" şeklinde konuştu.

"MÜZAKERE SÜRECİ UCU AÇIK OLMAMALIDIR"

Bakan Atasayan "Sonuç olarak, Kıbrıs'taki statüko devam etmekte ve Kıbrıslı Türkler çözümsüzlük ortamında haksız izolasyonlar altında ezilmeye devam etmektedir. BM Genel Sekreteri'nin de işaret ettiği gibi, müzakere süreci ucu açık bir süreç olmamalıdır. Uluslararası topluluğun, Kıbrıs Türk tarafının çözümü engelleyen taraf olmadığını, aksine Kıbrıs Rum tarafının zamana oynayan taraf olduğunu anlamasının zamanı gelmiştir" diyen Bakan Atasayan, "Bu nedenle, bu kritik ortamda, uluslararası topluluğun Kıbrıs Türk halkı üzerindeki izolasyonların sona ermesi için gerekli önlemleri almasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır" dedi.

(ID/HA)

 
21 Kasım 2012 Çarşamba 16:16
Okunma: 621
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu