Ana Sayfa » Kıbrıs » Ata'yı Anıyoruz...

Ata'yı Anıyoruz...

Atatürk Anıtı'nda Ve Akm'de İki Ayrı Tören Düzenlendi.

 
 
Ata'yı Anıyoruz...

Lefkoşa, 10 Kasım 12 (T.A.K.): Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 74. ölüm yıldönümü nedeniyle Lefkoşa'da iki ayrı tören düzenlendi.

Atatürk Anıtı'ndaki ilk tören, protokol sırasına göre çelenklerin Anıt'a sunulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşu, saygı marşı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilerek yarıya indirildi.

Anıt özel defterinin imzalanmasıyla tören sona erdi.

Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İ. Akça, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, 39. Mekanize Tümen Komutanı Tümgeneral İbrahim Yılmaz, 28. Mekanize Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Talu, bazı bakanlar, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan,  CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları ile diğer sivil ve askeri yetkililer, muharip dernek, üniversite, kurum kuruluş ile dernek temsilcileri katıldı.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Eroğlu anıt özel defterine şunları yazdı:

"Yüce Atatürk; bir 10 Kasım'da daha seni anmak ve şükranlarımızı sunmak için huzurunuzdayız. Devrimlerini ve ilkelerini özümsemiş olan Kıbrıs Türk halkı, açtığın yolda ve göstermiş olduğun hedefler doğrultusunda çalışarak bugünlere ulaşmıştır.

Bedenin bizden ayrı olsanız da aradan geçen onlarca yıla rağmen fikirlerinizle içimizde yaşıyorsunuz. Büyük bir ileri görüşlülükle ortaya koyduğunuz düşünce sistemi ve ilkeleriniz, bugün de bizi aydınlatmaya ve yol göstericimiz olmaya devam ediyor.

Ebediyete intikalinizin 74. yıldönümünde aziz hatıranız önünde saygı ile eğiliyoruz"

AKÇA

TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da özel defterde şu ifadelere yer verdi:

"Aziz Atatürk; Ebediyete intikalinin 74. yılında Türk ulusu olarak göstermiş olduğun çağdaş uygarlık hedefi istikametinde kararlılıkla yürümekteyiz.

Kıbrıslı Türk kardeşlerimiz de bizimle güç ve gönül birliği içinde, gösterdiğin hedefler doğrultusunda ilke ve devrimlerinin çizdiği uygarlık yolunda aynı inanç, kararlılık ve heyecanla ilerlemektedir.

Manevi huzurunda bir kez daha saygıyla eğilirken, aziz hatıranı minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhun şad olsun."

SAVAŞ

KTBK Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş da anıt özel defterine şunları kaydetti:

"Ebedi ve Eşsiz Komutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Sizi ebediyete uğurlayışımızın 74. yıldönümünde engin bir sevgi, derin bir saygı ve büyük bir özlemle yavru vatan KKTC'de huzurunuzdayız.

Özgürlük, bağımsızlık ve milletin istikbaline sadece milletin kendisinin sahip çıkması gerekliliğine olan inancımız tüm mazlum milletlere olduğu gibi kahraman Kıbrıs Türk halkı için de  asıl rehber olmuş; yürütülen mücadele neticesinde millet iradesine dayalı modern bir devlet doğmuştur.

Dün olduğu gibi bugün de her türlü olumsuz şartlara ve olaylara rağmen Kıbrıs Türk halkıyla birlikte ilke ve inkılaplarınız ışığında özgürlük ve bağımsızlık yolunda aynı anlayışla ilerleme azim ve kararlılığındayız.

Sizin yolunuzda yürüyerek bizlere kazandırdığınız kendine güven, mücadele ve başarma azmi sayesinde her türlü zorluğu yeneceğimize inanıyoruz.

Bugün her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğunun bilincinde, yavru vatanda kahraman Türk halkı ile gönül birliği içinde çizdiğiniz yolda ilke ve devrimlerinize bağlı olarak ilerlemeye devam ediyoruz. Aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun."

Anıt özel defterinin imzalanmasıyla Atatürk Anıtı önündeki tören sona erdi ve Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törene geçildi.

AKM'DEKİ TÖREN

Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törende ilk olarak Atatürk ve şehitler için saygı duruşunda bulunuldu Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından İstiklal Marşı okundu.

Burada ilk olarak KTBK'ya bağlı Kara Pilot Kurmay Binbaşı Taner Şentürk, ardından Büyükelçilik adına Zeynep Kıvılcım, daha sonra da Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan'ın konuşmalarına yer verildi.

ŞENTÜRK

Kara Pilot Kurmay Binbaşı Taner Şentürk konuşmasında, Atatürk'ün yokluğunun acısının eşsiz emanetlerine duyulan saygı ve bağlılıkla dindirildiğini kaydetti ve Atatürk'ün komutan, devlet adamı özelliklerini anlatan bir konuşma yaptı.

Mustafa Kemal'in üstün komutanlık vasıfları ile karar verme yeteneklerinden bahseden Şentürk, Atatürk'ün katıldığı savaşların yanı sıra tehlike ve felaket anlarında verdiği isabetli ve doğru kararlara, kuvvet, zaman ve mekan hakimiyetine işaret etti.

Şentürk, Atatürk'ün Trablusgarp'ta dağınık kabile özelliğine sahip topluluklardan bir güç oluşturma yetisini, Çanakkale'de ileri görüşlü ve cesur yapısını, İstiklâl Savaşında ise eşsiz liderliğini ve kitleleri arkasında toplama kabiliyetini gösterdiğini vurguladı.

Şentürk konuşmasında Atatürk'ün ölümünün ardından İsmet İnönü'nün sözleriyle kendisine duyulan minneti anlattığı ifadeler de yer verdi.

KIVILCIM

TC Lefkoşa Büyükelçiliği adına konuşan Zeynep Kıvılcım da, bugünün bir yas günü değil Atatürk'ün verdiği mücadeleyi daha iyi anlamak ve eserlerini daha ileriye taşımak için değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kıvılcım, Atatürk'ün ölümünün ardından yabancı kaynakların ve devlet adamların kendisinde bahsettiği övgülü sözlere de değinerek, Atatürk ilkelerinin ülkenin geleceğine ışık olmaya devam ettiğini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının hiçbir zorlamayla karşılaşmadan söz konusu ilkeleri en iyi şekilde uyguladığını da hatırlatan Kıvılcım, bunun TC ve KKTC halkları arasındaki güçlü bağları da gözler önüne serdiğini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Atatürk'ün görüş ve düşüncelerine her yönüyle sahip çıkacağını yineleyen kıvılcım, bağımsızlık mücadelesinde yaşamlarını yitiren şehitleri de andı.

ATASAYAN

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan da, Mustafa Kemal Atatürk'ü, iyi bir asker, başarılı bir eğitimci, büyük devlet adamı, düşünen bir beyin ve tehlike anında sığınılacak bir liman olarak niteledi.

Atasayan, Atatürk'ün kısacık hayatında Türk milleti için yaptıklarının asırlara sığmayacak nitelikte olduğunu ifade ederek, parçalanmış ve bölünmüş bir yurdu tekrar birleştirdiğini, çok çalışıp direnerek fikirlerini bir sonraki neslin gençlerine aşıladığını bildirdi.

Bugün Türk ulusunun çok başarılı ve dünyadaki uygarlık seviyesine erişmiş olduğunu da belirten Atasayan, her zaman Atatürk'ün gösterdiği yolda yürüneceğini söyledi.

Konuşmaların ardından  İpek Kıranay yönetimindeki Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nin oratoryosu izlendi.

Ayşe Güler Akın tarafından "Yemen Türküsü"nün seslendirilmesinin ardından, Güvenlik Kuvvetleri Bando Bölük Komutanlığı'nın "Atatürk'ü Anma Sahna Gösterisi"yle buradaki tören de sona erdi.

(RU/GUR) FOTOĞRAFLI

 
10 Kasım 2012 Cumartesi 11:24
Okunma: 602
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu