Ana Sayfa » Kıbrıs » Atun, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı Kabul Etti

Atun, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı Kabul Etti

"güney Kıbrıs Yanındaki Ülkeye Ambargo Uygulatan Felsefeyle Başarılı Bir Ab Dönem Başkanı Olamaz... Ab Felsefesiyle Örtüşmez".

 
 
Atun, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı Kabul Etti
Lefkoşa, 1 Haziran 12 (T.A.K.): Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne eleştirilerde bulunarak, Güney Kıbrıs'ın, hemen yanında olan bir ülkedeki insanlara en katı ambargoları uygulamakta ve uygulatmakta olan bir düşünceye sahip olduğunu ve bu düşüncenin  AB felsefesiyle örtüşmediğini, bu felsefeyle başarılı bir dönem başkanı olacaklarına inanmadığını söyledi.


Bakan Atun, KKTC'de temaslarda bulunan Ege Bölgesi Sanayi Odası yetkililerini kabul etti.


Atun, kabulde yaptığı konuşmada, Anavatan Türkiye'nin her zaman yanlarında olduğunu bildiklerini, bunun yanında iş dünyasının da yanlarında olduğunu bilmenin kendilerine apayrı bir güç ve moral verdiğini belirterek Anavatan Türkiye ile yüzde 60 iş hacmi olduğunu, bu nedenle Anavatan'da yaşanan ekonomik yönden olumlu gelişmelerin KKTC'ye de olumlu etkisi olduğunu vurguladı.


Ülke olarak özellikle son yıllarda yapılan  atılımlar ve ekonomik büyüme ile Güney Kıbrıs  ile KKTC ekonomisini  eşit seviyeye getirmek hedefinde olduklarını söyleyen Atun, özellikle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yaşadığı sıkıntıların Güney'i de etkilediğini, piyasa yapılarındaki bozulmaları gözlemlediklerini ifade etti.


"EKONOMİNİN BÜYÜME, SİYASİ STATÜYÜ DE BÜYÜTECEK"


Atun, KKTC'nin her zaman büyüme hedefi koyan refah düzeyini ve yatırımlarını büyütme arzusunda olduğunu belirterek, ülkenin bugün, Anavatan Türkiye ile birlikte petrol araştırmaları yapan, su nakil hattı için proje başlatan bir konumda olduğuna dikkat çekti. Bir yandan KKTC'nin siyasi statüsünün yükseltilmesi için uğraş verirken diğer yandan da ekonomik statünün büyümesi için uğraş verdiklerini söyleyen Atun, ekonominin gelişmesinin siyasi statüye de büyük katkı yapacağını vurguladı.


Bakan Atun, ülkeye uygulanan ambargolara rağmen gerek kendi iş güçleri gerek ise Anavatan Türkiye'nin desteği ile sürdürdükleri çabalarla önemli mesafeler kat ettiklerini söyleyerek,  anavatanın iş dünyasından gelen katkıların da bu yönde çok anlamlı bir durumda olduğunu ve  KKTC firmalarının özellikle ihracat tecrübesi daha çok olan Türkiye firmalarının bu tecrübelerinden yararlanmasının büyük fayda sağlayacağını vurguladı.


"YEŞİL HAT TÜZÜĞÜNDEN YETERİNCE İSTİFADE EDEMİYORUZ"


Sunat Atun, AB'nin inisiyatifi ile oluşan Yeşil Hat Tüzüğü'nden yeterince istifa edemediklerini hatırlatarak, Güney Kıbrıs'ın tarife dışı uygulamalarının buna en büyük engel teşkil ettiğini söyledi.


Bu konuda AB'ye defalarca çağrıda bulunduklarını söyleyen Atun:


"Madem Yeşil Hat Tüzüğü, KKTC'den üretilen ürünlerin Güney'e satışını kapsıyor, burada amaç ticari kazanç ise her iki taraf aynı şekilde kazansın. Yeşil Hat Tüzüğü'nün kapsamını AB'nin Gümrük Birliği mevhumunu ifade edecek şekilde uygulanmasına imkan verecek şekilde genişletin dedik ve bu şekilde ne imal edildiğine bakılmaksızın 'Kuzeyden gelen Güneye, Güneyden gelen üründe Kuzeye geçebilsin' çağrısı yaptık.


Bu vesileyle bu yöndeki ısrar ve talebimizi tekrar yenilemek istiyorum" dedi.


Adadaki ticaretin karşılıklı ve hiç bir siyasi engele takılmadan olması gerektiğini söyleyen Atun, globalleşen dünyada ticaretin engellere takılmasına anlam veremediklerini belirtti.


"GÜNEY, BU MENTALİTEYLE AB'YE BAŞKANLIK YAPACAK KAPASİTEDE DEĞİL"


Doğrudan Ticaret Tüzüğü konusunda da yaşanan sıkıntıları anlatan Bakan Atun, tüzüğün uzun süredir AB tarafından askıda bekletildiğini, bunun nedeninin ise AB üyesi olan Güney Kıbrıs'ın vetosu olduğunu söyleyerek:


"Güney 1 Temmuz'da AB'nin Dönem Başkanı oluyor.Ama bir taraftan da ada üzerinde KKTC'ye bu yönde veto koyuyor. Ben bu mantaliteye sahip Güney Kıbrıs'ın AB'ye başkanlık yapacak kapasiteye sahip olduğunu düşünmüyorum. Çünkü AB mevhumu ticaretin serbest yapıldığı, insanların serbest dolaştığı bir felsefe üzerine kurulmuştur. Hemen yanında olan bir ülkede olan insanlara en katı ambargoları uygulamakta ve uygulatmakta olan bir düşüncenin AB felsefesiyle örtüşmediği bir gerçektir" dedi.


YORGANCILAR: "GÜNEYE YAPILAN ZİYARETE BİR ANLAM VEREMİYORUZ"


Kabulde konuşan Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da, ziyareti gerçekleştirmekteki amaçlarının, "ikili iş ilişkilerimiz geliştirmek ve KKTC'ye destek vermek" olduğunu Türkiye ve KKTC'nin birbirinden ayrılmayan birer et ve tırnak olduğunu söyledi.


KKTC'deki iş dünyasının gelişimi adına üzerlerine düşen her türlü yardım ve katkıyı yapacaklarını söyleyen Yorgancılar, Lefkoşa'ya özel havayolu şirketlerinin uçak seferlerinin artmasını temenni ettiklerini, seferlerin artmasıyla birlikte sanayi ve ticaretin de daha da gelişeceğine katkı yapacağını belirtti.


İzmir Ticaret Odası Başkanı'nın Güney Kıbrıs'a yapmış olduğu ziyaret ile ilgili düşüncelerini söyleyen Yorgancılar: "Ziyaretimizin önemli bir nedeni de İzmir'deki bir oda başkanımızın Güney Kıbrıs'a yapmış olduğu ziyarettir. Güneye yapılan bu ziyarete bir anlam veremiyoruz ve kabul etmekte de zorlanıyoruz. Çünkü bizim ilişkilerimiz yalnız ve yalnız Türkiye tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'yledir."

 
1 Haziran 2012 Cuma 15:53
Okunma: 710
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu