Ana Sayfa » Kıbrıs » Atun: “Ekonomik programımız KKTC halkının eseridir”

Atun: “Ekonomik programımız KKTC halkının eseridir”

KKTC’nin 2013-2015 Ekonomik Programının görüşüleceği TC-KKTC heyetlerarası toplantısına KKTC heyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun başkanlığında katıldı.Toplantıda ayrıca Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner,Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel ile bazı bürokratlar da hazır bulundu.

 
 
Atun: “Ekonomik programımız KKTC halkının eseridir”
 

 

Bakan Atun, toplantı sonrtası  Ekonomik Program ile ilgili düşüncelerini  BRT Haber kanalı ile paylaştı.

Atun,Ekonomik programı hazırlayan Bakanlık olarak Ankara’da yapılan heyetlerarası görüşmelere Başkanlı etmek için burada bulunduklarını hatırlatarak,toplantıda önce 2010-12 programı hakkında kısa bir değerlendirme yaptıklarını söyledi.Bu değerlendirmede eski programın neleri kazandırdığını ve yeni programda nelerin konulması gerektiği konularında görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti. Bakan Atun,geçmiş protokolün yüzde 75 oranında uygulanabilen bir protokol olduğunu ve bugüne kadar Türkiye imzalanan protokollerde en ciddiyetle ele alınan program olduğunun görüldüğünü söyledi. Geçmiş programla ciddi bir bütçe disiplini sağlandığın ifade eden Atun, sağlıklı gide- gelir yönetimi neticesinde eski dönemde akşamdan sabaha alışılagelmiş vergilerden Kıbrıs Türk halkının kurtulduğunu vurguladı.

İktidarları döneminde istikrarları mali politikalar sayesinde  reel sektöre teşvik edici alanlar meydana getirdiklerini söyleyen Atun,bugün bakıldığında mali kaygılar nedeniyle Avrupa birliği ülkelerinin reel sektöre hiçbir destek veremediklerini ve bütçe açıklarını tamamen borçlanarak kapatmaya çalıştıklarını ifade etti.

Reel Sektöre sağlanan alandan dolayı 2010,2011 ve 2012 yıllarında ekonomide bir büyüme olduğunu ama bunu vatandaşın direk olarak hissedemeyebileceğini belirten Atun, bunun nedeninin positif büyümelere rağmen halkın  2007 yılının alım gücünün halen altında  bir durumda olmasından kaynaklandığını söyledi.O yıllarda ülkede ekonominin daraldığını ve milli gelirin düşüşler gösterdiğini söyleyen Atun, işbaşına geldikleri dönemden itibaren aldıkları tedbirlerle tekrar 2007 seviyesinin yakalandığını belirtti.

Bakan Atun, 2013-15 dönemini son derece sağlıklı ve kararlı olarak rasyonel stratejik  planlamalar yaparak büyümeyi sürdürülebilir hale getirmek gerektiğini, bunu yaptıkları taktirde 2013-2014’de halkın ekonomik iyileşmeyi hissedebileceğini söyledi.

Bakanlar Kurulunun verdiği görevle Ocak ayından beri  programın her safhasını Bakanlık olarak yürüttüklerini hatırlatan Atun, Sivil Toplum katmanlarından oluşan 186 temsilcinin katkılarıya programa şekil verildiğini ve aslında mutfağını oluşturduğunu,sivil toplum örgütlerinin katkısı ile kendilerinin de tereddütsüz gurur duyacağı, beklentileri karşılayan bir program oluşturduklarını söyledi. Atun: “KKTC ilk kez kendi insan gücünü kullanarak ve kendi insan gücünden emin olarak bir program hazırlamıştır.Ve şuna emin olunuz ki sivil toplumun oluşturduğu bu programa sadece ufak tefek teknik rutuşlar yapılmıştır.Geriye kalan tüm öneri ve fikirler katılımcıların düşüncelerini yani insanımızın beklentilerini yansıtmaktadır”.

Program içerisindeki bazı düzenemelerle ilgili bilgiler veren Atun,reel sektöre teşvikleri ve kamu yatırımlarını çok daha fazla arttıracaklarına vurgu yaparak: “Bunu hem kendi bütçemize uyguladığımız disiplin ile sağlanan ek imkanlar ve artan Türkiye Cumhuriyeti yardımları ile sağlayacağız” dedi.

Atun şöyle devam etti:.

“Bankaların yıllık faiz uygulamaları ortalamaları alınarak belirlenen fazi oranı üzerine hiçbir bankanın çıkamayacğı bir sistem oluşturmayı düşünüyoruz.Bununla birlikte bir kontrol sağlamayı amaçladık. Bunun yanı sıra iç borçlanmada kulanılan kamu bankalarının ger ödemelerinde yaşanan sıkıntıların giderilmesinde etkili önlemler almayı düşünüyoruz.Devletin iç borçlanmada sürdürülebilir bir yapı almasını sağlamak adına Maliye Bakanlığının borç yönetimi yasa tasarısı uygulunacak ve iç borçlanma karşılığına oluşan faizlerin bilanço dışı bırakılıp kalmayacağı ve geri dönüşümü için gelir gösterileceği bir tablo olacak.Dünki toplantıda bu durumu kaynak projeksiyonumuz  içerisine koyduk.Bu Türkiye yetkilileri tarafından da büyük destek görmüştür.Bu durum bankacılık sektörüne dolaylı da olsa bir destek getirecektir”.

Bakan Atun, Türkiye yetkililerine sunulan program   üzerinde KKTC ve TC heyetlerinin  teknik düzeyde çalışmalar artık başlayacağını hatırlatarak;  Kamu,Turizm ve Ulaşım, Eğitim ve Bilişim,Tarım,Kamu ve Enerji sektörlerini içeren başlıklarda toplam 6 sektörün programda yer aldığını söyledi.Her sektörün kendine ilişkin belirlenen politikalarını gerçekleştirmek için hazırlanmış stratejileri olduğunu söyleyen Atun: “Bu stratejileri takvime bağlamış bulunmaktayız” dedi.

Atun şunları söyledi:

“Genel hatlarına baktığımızda kayıt dışı ekonomi konusu programın ana hedeflerinden birini oluşturmaktadır.Ki programın hazırlanmasındaki çalıştaylarda da katılımcıların en büyük taleplerinden birini bu oluşturuyordu.Bütçe içinde yer alan iç borçanmanın faiz giderlerine de bir karşılık ayrılması ve bunun kamu bankalarına ödenmesi yöntemi olacaktır.Bir diğer konu ise  Bölgeler arası ekonomik ve sosyal farkılılıklarının giderilmesidir. Özellikle baktığınızda Güzelyurt ve Karpaz Bölgelerinde gelişmişlikten aldığı payın arttırılması benim şahsen de çok hassasiyetle üzerinde durduğum bir konudur”

Bakan Atun, ayrıcaTeşvik mevzuatını sil baştan yenileyerek bölgesel kalkınmaya önem  verip daha özel teşviklere öncelik vererek bir uygulama içerisine gireceklerini belirtti.Bugün 130 Milyon Dolarlara taşınan ihracatın daha da gelişmesi adına çalışmalarında programda yer aldığını söyleyen Atun,: “Program kapsamnda yatırım ve ihracatı yeni kredilerle daha da ileri derecede desteklenmesini amaçlıyoruz” dedi.ATALAY İLE GÖRÜŞME

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, dün yapılan toplantının hemen ardından Türkiye BaşbakanYardımcısı Beşir Atalay ile başbaşa yaklaşık 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Atalay ile başbaşa görüşmesinde genel konuları değerlendirme fırsatı bulduklarını ifade eden Atun, programın genel çerçevesi ve ekonominin genel durumu konularında karşılıklı fikirleri paylaştıklarını söyledi. Atun:”Sayın Atalay,Ekonomik programın hazırlanmasında gerek bakanlığımız gerek ise hükümetimize duydukları güveni belirtmişlerdir.” dedi.

Türkiye heyetiyle Başbakanlık Merkez binada dün yapılan görüşmeşerde KKTC heyetinde Bakan Atun’un yanı sıra, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner,Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel,Devlet Planlama Örgütü Başkanı Ali Korhan,Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu ve Ekonomi Enerji Bakanlığı Müsteşarı Cansev Metbulut bulundu.

KKTC heyetinin bugün KKTC’ye dönmesi bekleniyor.

 
19 Eylül 2012 Çarşamba 10:42
Okunma: 948
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu