Ana Sayfa » Kıbrıs » ATUN: EROĞLU'NUN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLMASI GEREKİR

ATUN: EROĞLU'NUN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLMASI GEREKİR

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Sunat Atun, KKTC devleti ile Kıbrıs Türkü'nün geleceği için Derviş Eroğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı olması gerektiğini vurguladı.

 
 
ATUN: EROĞLU'NUN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLMASI GEREKİR

(T.A.K.): 

BRT 1'de ?Sabah Rotası' programına katılan UBP Genel Sekreteri Sunat Atun, gündemdeki konuları değerlendirdi.

"UBP'NİN TARTIŞMASIZ EN ÖNEMLİ DEĞERİ?

UBP Parti Meclisi'nin dün yaptığı toplantıda, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması halinde Derviş Eroğlu'nu destekleme kararı aldığını açıklayan Atun, partinin onursal başkanı konumunda olan Eroğlu'nun UBP'nin  tartışmasız birinci sıradaki en önemli değeri olduğunu kaydetti.

Derviş Eroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusuna Kasım ayı içerisinde karar vereceğini açıkladığını de anımsatan Atun, konuyla ilgili şunları ifade etti:

"Ama çok nettir ki KKTC'nin,  Eroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı'na ihtiyacı vardır. Ayrıca UBP'de de bir gönül bağı vardır. Geçen haftalarda grup değerlendirmesi vardı ve genel başkan da aynı şeyi ifade etti ayrıca üyelerin görüş ve önerileri de bu doğrultuda açık ve net.?

Kritik bir dönemeçte bulunan  Kıbrıs sorununda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin ayak sürdüğü ve tüm halkın da bunu gördüğünü belirten Atun, "Rum Yönetimi Eroğlu'nu her ne kadar çözüm istemeyen taraf olduğunu dile getirse de, Eroğlu çözüm yanlısı olduğunu ortaya koymuştur? dedi.

Bu süreçte  ?Kıbrıs Türk Toplumunu en kararlı ve siyaseten en güçlü kimin taşıyabileceğinin'  söz konusu olduğunu belirten Atun, şu anda bunu yapabilecek tek ismin Derviş Eroğlu olduğunu savundu.

"UBP'NİN GÖRÜŞ VE KANAATİ ODUR?

KKTC Devleti ve Kıbrıs Türkü'nün geleceği için Eroğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı olmasının gerekli olduğuna vurgu yapan Atun, "UBP'nin görüş ve kanaati odur? diye konuştu.

"UBP, TABANININ SESİNİ DİNLEMEK ZORUNDADIR?

"Eroğlu dışında alternatifler değerlendiriliyor mu?? sorusuna ise, UBP olarak hedeflerinin Eroğlu'nun aday haline getirilmesi ve onu aday olmaya ikna edecek yol ve ortamı sağlamak olduğunu ifade eden Sunat Atun; "BunuN parti içerisinde demokratik sürecin gereği yapılacaktır. UBP, tabanının sesini dinlemek zorundadır? dedi.

Atun, "Olağan kurultay,  zaman yeterli olmamasından dolayı mı ertelendi??  sorusuna ise,  kurultayın sadece kurultay günü toplanıp, gerekli organların seçimini yapmaktan ibaret olmadığını söyledi.

Atun, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Kurultay süreci en başından itibaren örgütlerin seçimi, oluşturması, tüm örgütlerimizin yani gençlik kolları, kadın kollarının oluşumu ile başlayan bir süreçtir. İlçe kongreleri yapılır ve bu süreç içerisine Kadın ve Gençlik kollarının kongreleri yapılır.  Sonunda da kurultay gerçekleşir. Eğer genel başkan adayları olan bir seçimse,  genel başkan ve parti meclisi seçimi yapılır. Bu en az 3-4 aya yayılan bir süreçtir. Bu kadar uzun bir süreci şubat ayında başlayıp da nisan ayındaki cumhurbaşkanı seçimleri başlamadan tamamlamak mümkün değildir. Tüm bunların rahat bir süreçte olması ve katılımın da sağlanabilmesi lazımdır. Biz bu süreçte Cumhurbaşkanlığı seçimine odaklanmak istiyoruz. Seçim bittikten sonra UBP Kurultayı kendi doğal süresi içinde yapılacaktır?

"TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ"

Tüzük değişikliği konusunda çalışma başlatıldığını da belirten Atun,UBP'nin değişen dönem, çağI ve siyaseti takip etmek durumunda olduğunu söyledi.

Halkın siyasete yönelik anlayışında bir ilerleme olduğunu ifade eden Atun, UBP'nin her zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne önderlik eden ve en çok hükümet kuran parti olduğu kaydetti.

Atun, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Dolayısıyla çağdaş siyasetin gereklerine UBP'de öncülük ederek bir takım iç düzenlemelere gidebilir.  Hazırlanan bir tüzük taslağı vardır.  Bu taslak bu süreç içerisinde hem ilçelerimizde, hem de örgütlerin katılımıyla tartışılacaktır.  Bu noktadan hareketle tüzük MYK'ya getirilerek Parti Meclisi'ne sevk edilecektir. UBP'nin kurumsallaşmasının daha güçlü bir şekilde oluşmasına ortam sağlayacak elbette bir talkım değişiklikler olması da gerekmektedir.Teşkilat yapısını da belki tartışıp daha ileriye götürme noktamız olabilir. Teşkilatlanma yapısında bir takım değişiklikler sağlanabilir.  Yeni uygulamalar olabilir. Bunları tartışacağız. Bunları yapmak için zamanımız var. Kasım ayının sonu itibariyle tüzük kurultayı takvimlendirilmiştir. Dolayısıyla bu takvime uygun bir şekilde bütün bu çalışmaları tamamlamak için çalışmalar sürecektir?

"CAS ÇALIŞANLARI UZUN SÜRE İŞSİZ KALDI?

CAS çalışanlarının sorunlarıyla ilgili olarak ise, 64 CAS çalışanını bu yönüyle haklı bulduklarını ifade etti.

Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın iflas ettiği günlerde kurumda çalışan personeli olup da yer hizmetlerinde bulunan çalışanların CAS şirketine aktarıldığını anımsatan Atun, KTHY'nin  iflasından sonra çalışanların uzun süre işsiz kaldığını hatırlattı.

Çalışanların daha sonra Özelleştirme Yasası kapsamında işe yerleştirildiklerini de dile getiren Atun, "Bizim dönemimizde CAS,  güçlü işler yapan bir şirketti. İyi yönetilen bir yerdi. O dönemde CAS gelirleri artış gösterdiği zaman çalışan başına iki kez pirim verilmişti. Bugün ise CAS batma noktasına gelmiştir. Gelirleri durma noktasına gelmiştir.  Hükümetin iş bilmezliği ve sorumsuzluğu CAS'ı patlama noktasına getirdi? diye konuştu.

CAS'ın son derece sağlıklı bir şirket olduğunu, kendi dönemlerinde CAS'ı önemli bir karla teslim ettiklerini ileri süren Atun, CAS'ın batmasını izlemenin doğru bir hareket olmadığını, devlet ciddiyetine de yakışır bir hareket olmadığını söyledi.

"YASA DÜZENLEMESİ GEREKLİ?

Süratle bir yasa düzenlemesine gidilmesi gerektiğinin altını çizen Atun, "Eğer niyetleri CAS'ı özelleştirilmekse, bu şekilde olmaz. Gelirleri durmuş olan ve batma noktasına gelen bir firma,  hiç bir değer taşımaz. Bu,  hiç bir özelleştirme vizyonuna hizmet etmez. Eğer öyle bir düşünce varsa CAS tekrardan iyi bir pazar payına sahip noktaya getirilir ve daha sonra bu arkadaşlarımız Özelleştirme Yasası kapsamında yatay geçişler yapılarak devlete aktarılır.  Ve buna yasalarda müsaittir. Bunu sağlamak da hükümetin bizzat görevidir? dedi.

"UBP ? DP İŞBİRLİĞİ?

"Atun, DP ile bir işbirliği söz konusu mu??  şeklindeki soruyu ise DP'nin 2010 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya koymuş olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hedefine sahip çıkmak, devletimizi yaşatmak gibi ilkelerinin bugünde geçerli konjektür içinde olduğunu belirtti.

DP'nin Derviş Eroğlu'nu destekleyeceği yönünde açıklamalar yaptığını da anımsatan Atun, aynı istikamette bulunan iki partinin bu yönde işbirliği yapmasından daha doğal bir şey olamayacağını kaydetti.

(UG/KAR)

 
25 Eylül 2014 Perşembe 19:30
Okunma: 1169
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu