Ana Sayfa » Kıbrıs » Atun, Kanun Gücünde Kararnamelerin Detaylarını Açıkladı

Atun, Kanun Gücünde Kararnamelerin Detaylarını Açıkladı

Kıbtek'in Daha Sürdürülebilir Bir Yapıya Kavuşması İçin Yeni Kararlar Resmen Yürürlükte....

 
 
Atun, Kanun Gücünde Kararnamelerin Detaylarını Açıkladı
"2 AY BORCUNU ÖDEMEYEN DEVLET KURUMLARINA  GECİKME ZAMMI UYGULANACAK"


"2 AY ÜST ÜSTE ÖDEME YAPMAYANLARIN ELEKTRİĞİ KESİLECEK. DÖRT AY ÖDEMEYENİN ABONELİĞİNE SON VERİLECEK"


"TÜRKİYE'DEN ELEKTRİK GELİNCE KKTC'DE GEREK HANE HALKI GEREK İSE ÜRETİM YAPAN TÜM KESİMLERE ÇOK DAHA UCUZ ELEKTRİK ENERJİSİ SAĞLANACAK"


Lefkoşa, 1 Ocak 13 (T.A.K): Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat  Atun, KIB-TEK'in özellikle kamu alanındaki tahsilatının sürdürülebilir hale gelmesi ve tahsilat sisteminin etkin bir şekilde oluşturulabilmesi adına bir dizi resmi kararlar aldıklarını ve bu kararların bugün itibariyle resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Bakanlar Kurulu'nun Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ile ilgili almış olduğu ve 1 Ocak itibarıyla mevzuat haline gelen kanun gücündeki kararname ve nizamnameler ile ilgili BRT'nin sorularını yanıtladı.


GECİKME ZAMMI 6 AY, DEĞİL 2 AY SONRA...


Daha önce devlet kurumlarının 2007 yılında alınan bir karara göre "Ancak 6 ay boyunca hiç ödenmez ise 6 aydan sonra faturalara gecikme zammı konur" şeklinde olan uygulamayı, yeni Bakanlar Kurulu kararıyla 2 aya düşürdüklerini söyleyen Atun, 2 ay içerisinde devlete ait faturaların gecikme zammının faturalara tahakkuk etmeye başlayacağını söyledi.


"2 AY ÜST ÜSTE ÖDENMEDİĞİNDE KESİLECEK"


Bakan Atun, bir diğer karara göre Elektrik İnkişaf Yasası'nda yasanın verdiği yetkiyle Bakanlar Kurulu'nun hazırlamış olduğu nizamname çerçevesinde 2 ay üst üste ödenmemiş fatura karşılığında elektrik enerjisinin kesilmesinin bir emir olarak kuruma verildiğini söyleyerek, artık bunun yasal bir gereklilik olduğunu söyledi.


Atun, bu şekilde kimsenin inisiyatif kullanarak kesme ya da ulama yapma serbestliğine sahip olamayacağını kaydetti.


"4 AY ÖDEMEYENİN ABONELİĞİ SONLANACAK VE MAHKEMEYE GİDECEK"


Bununla birlikte 4 ay boyunca hiç ödenmemiş bir fatura olduğu taktirde fatura sahibinin aboneliğinin sonlandırılacağını da ifade eden Atun, bu durumun da mahkemeye intikal ettirileceğini söyledi.


Bu durumun tahsilat noktasında önemli bir disiplin sağlayacağını söyleyen Atun, bu durumun kurumda tahsilat görevindeki kişilere de resmi bir sorumluluk verdiğini belirtti.


"KESME VE ULAMADA YETKİLİLER BELİRLENDİ"


Ayrıca Elektrik kesme ve ulamalarda kurum içerisinde yetkili birimlerin yapılan değişiklikle çok net bir biçimde ifade edildiğini de söyleyen Atun "Müdür, ve-veya Bölge Amiri ya da Tüketim Şube Amiri"nden gelen direktifler sonucunda işlem yapılabileceğini belirtti.


"AYDINLATMA" ARTIK BELEDİYELERİN SORUMLULUĞUNDA DEĞİL


1 Ocak 2013 itibariyle sokak aydınlatmalarının elektrik enerji temini ve bununla birlikte bakım ve onarımını Elektrik Kurumu'nun üsleneceğini söyleyen Atun, tahsilatı yine Kurumun yapacağını, artık Belediyelerin sokak aydınlatma bakım ve onarım ile sorumluluğunu almayacağını, bu amaçla da para tahsil etmeyeceğini ifade etti.


Atun, Belediyelerin sokak aydınlatmalarından kaynaklanan borçları ile ilgili yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir maddenin de kanun gücündeki kararnamelerin içerisinde yer aldığını hatırlattı.


Atun, belediye borçlarının affedilmesinin söz konu olmadığını, ancak tahsilatın kolaylaşması adına tahsilat bitene kadar gecikme zammının  ilave edilmesini engellediklerini ve 102 aylık bir tahsilat süresine yaydıklarını belirtti.


"TEKNECİK'E FİLTRE... FATURALARA 1 KURUŞ YA DA DAHA AZ OLARAK YANSIYACAK"


Ocak ayı itibarıyla Teknecik'deki üretim santraline "baca gazı artıma sisteminin" tesis edilmesi  için çalışmaların hayata geçeceğini söyleyen Atun, bunun için gerekli direktifleri de verdiğini belirtti.


Tüketim faturalarına yansıyacak olan bir miktarın tahsil edilerek finansmanı sağlayacaklarını söyleyen Atun, bunun maktu ücret olamayacağını söyledi.


Elektriği fazla kullananın fazla, az kullanın da az oranda ödeme  yapacağı bir mantıkla hareket edeceklerini söyleyen Atun, tahminlerine göre faturalara 1 kuruş ya da 1 kuruştan daha az bir miktar yansıma olabileceğini belirtti.


YENİLENEBİLİR ENERJİ


Yine Ocak ayı içerisinde yenilenebilir enerjinin da tam manasıyla uygulamaya geçmesini beklediklerini ifade eden Bakan Atun, yeni yıl ve Ocak ayının bunun için bir fırsat olabileceğini belirtti.


Konuyla ilgili kurul oluşturma aşamasında 2 kurul üyesinin eksik olduğunu ifade eden Atun, iki üyenin de önerilmesiyle çalışmaların süratle başlayacağını söyledi.


"KABLO İLE ELEKTRİK PROJESİ İLE DAHA UCUZ ELEKTRİK..."


Atun, Türkiye'den kablo ile elektrik aktarılması projesinin son derece önemli bir husus olduğuna dikkati çekerek Bakanlığının daha ilk dönemlerinde Türkiyeli mevkidaşı Taner Yıldız ile bu konuyu görüşüp tam bir mutabakat sağladıklarını söyledi. Atun yeni yılın ilk dönemlerinde bu çalışmaya yönelik bir protokol imzalamayı ümit ettiklerini vurguladı.


Atun  çalışmaların tamamlanıp projenin de hayata geçmesiyle KKTC'de gerek hane halkı gerek ise üretim yapan tüm kesimlere çok daha ucuz olarak elektrik enerjisi sağlanmış olacağını, bunun da girdi maliyetlerinde önemli oranlarda gerileme yaratacağını belirtti.


2013'DEN BEKLENTİLER


2013'ün ekonomik açıdan ülke insanına daha iyi bir yıl yaşatacağına inandığını söyleyen Atun, planlamalar ve devlet kaynaklarının kullanımının bu yönde tasarlandığını belirtti.


2010-12 arasında mali alanda sürdürülebilir bir yapı oluşturmayı amaçladıklarını ve bu alanda amaçlanan noktaya geldiklerini ifade eden Atun, yeni yılda mali alanda alınacak bir tedbirin olmadığını ifade etti.


Yeni yılda reel sektöre çok daha fazla kaynak aktarılacağını ve bu kaynağın 2010-12 yıllarının nerdeyse iki katına yakın bir rakam olacağını belirten Atun, aynı zamanda kamu sektöründe çalışanlara yapılacak olan artışların da ekonomiye yeni bir kaynak yaratarak rahatlama sağlayacağını söyledi.


Merkez Bankası'nın Türk Lirası'nın faizinde uygulamakta olduğu faiz indirimi ile  genişleme politikalarının da parasal bir bolluk oluşturacağını söyleyen Bakan Atun, yeni yılın daha refah geçeceğine inandığını söyledi.


Bakan Atun 2013 yılı ile ilgili mesajında ise şunları söyledi:


"Öncelikle tüm KKTC halkına sağlık ve sıhhat diliyorum. Sağlık ve sıhhat 7'den 70'e nefes alan tüm canlıların en temel ihtiyacı. Bir kere kaybedince bunları yerine koymamız da çok mümkün olmuyor. Ayrıca gerek dış ilişkilerimiz, gerek iç münasebetlerimizde barış içerisinde olmamızı diliyorum. Umarım toplumsal barışın da ön planda  olduğu bir yıl olur. Karşılıklı saygı ve sevgi içerisinde olmak bana göre şu an da toplumumuzun da en çok ihtiyacı olan şeydir. Cenab-ı Hak'tan bütün halkımıza sağlık, mutluluk, bolluk ve bereket diliyorum"


(RU/KAR) FOTOĞRAFLI


 
1 Ocak 2013 Salı 11:09
Okunma: 880
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu