Ana Sayfa » Kıbrıs » Atun Ptotokole ilişkin bilgiler verdi

Atun Ptotokole ilişkin bilgiler verdi

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, yeni uygulanacak protokolde reel sektöre yönelik yepyeni bir yelpaze oluşturacaklarını ve kaynakların arttırılacağını belirterek, kamu çalışanlarının haklarında kesinti olmayacağını,sürdürülebilir hayat pahalılığı artışının gündemde olacağını söyledi.

 
 
Atun Ptotokole ilişkin bilgiler verdi
Ankara’da heyetler arasında devam eden 2013 Türkiye-KKTC Ekonomik Protokolün Teknik toplantılarına başkanlık etmek amacıyla Ankara’da bulunan Bakan Atun, protokolde yer alan bazı konularla ilgili BRT’ye bilgiler verdi.

Atun, protokolle ile ilgili Teknik heyetlerin KKTC’de geçen hafta biraraya geldiklerini ve Bakanlık himayesinde bir haftalık bir çalışma yaptıkalarını hatırlatarak  KKTC Teknik heyetinde ekonomi ile yakından ilgili müsteşarlar ve bürokratların yer aldığını söyledi. Teknik heyetin TC kanadında ise, Ekonomi Bakanlığı, Merkez Bankası ile  Devlet Bakanlığının Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulunun bürokratlarının yer aldığını belirten Atun, önceki haftalarda Ankara’da heyet başkanı olarak Beşir Atalay ile heyetlerarası toplantılarda yer aldıklaarını anımsattı.

Bakan Atun, hazırladıkları üç yıllık bir program olduğunu ve bu bu program içerisindeki KKTC ekonomisinin gerek makro alanında, gerekse mikro alanda belirlemiş olduğu ana hatları kullanılarak Türkiye ile  yapılacak olan protokolün KKTC tarafından hazırlanan kısmının esas olarak masada hazır olacağını söyledi.

Atun şöyle devam etti:

“ Geçtiğimiz hafta KKTC başlatılan teknik komitelerin görüşmelerin çerçevesi TC ile KKTC arasında imzlanacak olan bu ekonomik protokoldür. Dolayısıyla ikiye ayırmak lazım.Bir tanesi KKTC’nin kendi sosyal, kamusal ve tabii ki ekonomi ve ekonominin tüm sektörlerini üç yılık bir program halinde şekillendireceği bir yol haritasıdır, diğeri ise TC-KKTC arasında imzalanacak olan bir protokoldür.Bu protokolün temelinde TC’den mali yardım alıyoruz. O mali yardımların finansal yönünüyle  TC ilgiliendiren kısımları bu protokol içerisinde yer alacaktır.”

Programın KKTC Hükümetinin bütün alanlarda ihtiyaç duyacağı,kendi strateji ve hedeflerini takvimlendiren bir çerçevede olacağını söyleyen Atun,Türkiye ile yapılacak protokolde kendi hazırladıkları bu programdan yararlanacaklarını belirtti ve “İki ülke arasındaki mali ve ekonomik ilişkilerdeki bir çok maddeyi bu protokole koyduk.” dedi.

Atun, 2010-2012 protokolünü bir hükümet programı olarak da kullandıklarını ve bu protokolün kamu maliyesinin daha ön planda olduğu, ülkenin kamu maliyesi yönünüyle yapısal konular yönüyle birtakım düzenlemeler yapılan bir program olduğunu ve programın önceliğinde bu olduğunu hatırlattı.Bakan Atun, protokol sonrası mali disiplinin sağlanmış ve devletin gereksiz öngörülemeyen harcamalarının önüne geçildiğinin görüldüğünü belirterek vergi artışlarını sonlandırırarak vergide bir istikrar yakalandığını ve  kamu maliyesinde iyileşme yaşandığını belirtti.

Atun,bu bağlamda bakıldığında 2010-2012 protokolünün kamu maliyesi disiplininin yanında real sektörün teşvik edilmesi yönelik alan meydana getirdiğini gördüklerini ve bunun aracılığıyla reel sektörlere birtakım teşvikler ve destekler verdiklerini belirtti.“REEL SEKTÖRÜN YELPAZESİ GENİŞLİYOR,KAYNAK ARTTIRILIYOR”

Bakan Atun,protokolün ana önceliğinin reel sektörün büyütülmesi olacağını söyleyerek reel sektöre çok daha geniş bir yelpazede faklı ve fazlalaştırılmış destekler hibeler ve buna benzer programlar uygulanarak güçlendirilmesinin sağlanacağını vurguladı.Atun,reel sektörü büyütmeye,özel sektörü daha da güçlendirmeye ve halkın refah düzeyini artırmaya yönelik doğrudan programlar içeren devlet bütçesine yapılan katkının daha da arttırılacağı ve bu artan katkının da daha adil bir ekonomik sistem içerisinde dağıtılmasına olank kılacak bir dönem olacağını belirtti.

Atun: “Geldiğimiz sürede mali disiplini sağlamış olmak ve kamu maliyesinin düzelmiş olması bizler için çok büyük bir avantaj olmuştur.Dolayısıyla bu yeni programın hedefi, ekonominin büyütülmesi ve daha çok istihdam alanının oluşturulmasıdır.Haliyle. 2010, 2011 yıllarındaki büyümeler bizim geçmişteki kayıplarımızın telafi edilmesi amacını taşıyordur.Halkımızın ekonomik durumunun daha ileriye götürülmesi için ve iyileşmenin artık tabi caiz ise halkın cebinde hissedilebilebilmesi için bu ekonomik büyümenin ve istikrarının kalıcı hale getirilmesi gerekiyordu. İstihdam olanaklarının ülkede artıtılması gerekiyor, şu anki programımız da özellikle KKTC-TC protokolü de bu esas üzerine oturacaktır. Artık mali alanda yapılan düzenlemeler artık ikinci plandadır. Burada ön planda olan real sektöre yapılacak olan desteklerdir. Reel sektöre yapılacak olan desteklerin yelpazesi genişliyor, ayrılacak olan pay da haliyle daha da artacaktır, dolayısıyla tarım, turizm ve sanayi alanlarında tarımın alt sektörlerinde yepyeni hibe programları yepyeni destek programları gelecektir.” dedi.

Atun, programda ayrıca gerek kamu hizmetlerindeki standardı, gerek gıda,ürün ve  üretim standartlarının yükseltilmesi ve e-devlet projesinin de önemli hedeflerden birtanesi olduğunu söyleyerek kayıt dışı ile  mücadeleye büyük önem vereceklerini belirtti.İÇ BORÇLANMADA YENİ UYGULAMALAR

Atun şöyle devam etti:

“ Yeni protokol ile yatırımlara ayrılacak bütçemiz ve  yatırım finansman kaynağı da artıyor. İç borç olarak devletin kendi giderleri için devlet kamu bankalarından kullandığı kaynaklar var.Bunu da bir program çerçevesinde kendi borçlarının yine kamu bankalarına bir program çerçevesinde ödenmesini de sağlayacağız ve bu da bankalarda likidite yatırıma yeni kaynaklar yaratacaktır.”“KAMU ÇALIŞANLARININ HAKLARINDA KESİNTİ YOK.HAYAT PAHALILIĞI İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR YENİ BİR MODEL”

Yeni protokoldeki en önemli hususlardan birinin Kanu çalışanları ile ilgili olduğunu söyleyen Atun: “Kamu çalışanın haklarına herhangi bir kesinti yoktur. Çalışanlarımız aynı haklara edecektir. Bilhakis hayat pahalılığı artışı, daha sürdürülebilir ve daha adilena bir dağıtım olacak şekilde uygulanmasına yönelik bir takım çalışmalar içerecektir. Yani 2010-2012 yılında çalışıp elde ettiğimiz kazanımları, 2013-2015 protokolü döneminde esas kazancını elde edeceğimiz, tabiri caize meyveleri toplayacağımız bir dönem olacak.” dedi.

Atun,kendilerinin ve  Türkiye’nin şu anda mali gidişattan son derece memnun olduklarını vurgulayarak bu dönemde mali alanda yapılacak uygulamaların ikinci planda kalacağını söylerek, 2013-15’de 2010-12 Programından elde edilen kazanımların bir yansımasının görüleceğini belirtti.

Atun: “Programı kısa zamanda bitirmeyi amaçlıyoruz.Ay sonu gibi hazır olan protokolü imzaya sunmayı hedefliyoruz.” dedi.

 
2 Ekim 2012 Salı 17:00
Okunma: 1027
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu