Ana Sayfa » Kıbrıs » Atun Sondaj Çalışmaları Konusunda Basın Toplantısı Düzenledi

Atun Sondaj Çalışmaları Konusunda Basın Toplantısı Düzenledi

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye Petrol Anonim Ortaklığı (TPAO)'nun Sınırüstü'ndeki Türkyurdu-1 kuyusunda yaptığı sondaj çalışmalarından elde edilen sonuçların pozitif olduğunu ve bakanlık olarak beklentilerini karşıladığını açıkladı.

 
 
Atun Sondaj Çalışmaları Konusunda Basın Toplantısı Düzenledi


Türkyurdu-1 kuyusunda petrolün oluşmasını sağlayan kaynak kayaya erişilmiş olmasının son derece önemli olduğunu söyleyen Atun, elde edilen bu veriler sonrası karada ve denizde yapılacak yeni sismik araştırmalar ve Güzelyurt'ta yapılacak sondaj çalışmasının ardından asıl hedef olan denizlerdeki  delme, sondajlama çalışmalarına başlanacağını vurguladı.


TPAO Doğu Akdeniz Şubesi KKTC Mukim Müdürü Ahmet Çaptuğ ise,   "Türkyurdu-1'den elde edilen veriler  özellikle denizlerin hidrokarbon potansiyelinin ortaya konması açısından son derece önemli" dedi.


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bugün öğleden sonra TPAO Doğu Akdeniz Şubesi KKTC Mukim Müdürü Ahmet Çaptuğ ile düzenlediği basın toplantısında, sondaj çalışmaları konusunda açıklamalarda bulundu.


VERİLEN İZİNLER


TPAO'nun Sınırüstü'nde yaptığı çalışmalarla ilgili son günlerde bir çok spekülasyonun yapıldığına işaret eden Atun, birinci ağızdan kamuoyunun doğru aydınlatılması amacıyla basın toplantısını düzenlediklerini söyledi.


TPAO'nun  Türkyurdu-1 kuyusunda 24 Nisan 2011'de başladığı sondaj çalışmaları sonucunda  24 Eylül tarihi itibarıyla 4 bin 125 metre derinliğe ulaşıldığını ifade eden Atun, "Ulaşılan derinlikte petrolün oluşmasını sağlayan kaynak kayanın varlığı tespit edilmiş bulunmaktadır.  Bu kuyuda elde edilen bu veriler Kıbrıs'ta bugüne kadar yapılan çalışmalarda ortaya konamayan yeni ve özellikle denizlerin hidrokarbon potansiyelini ortaya koyması açısından son derece önemli bir noktadır" dedi.


Türkyurdu-1 kuyusundaki çalışmalarını  tamamlayan TPAO'nun bu verileri en iyi şekilde değerlendireceğini ifade eden Atun, TPAO'nun Güzelyurt bölgesine verilen sondaj izni çerçevesinde Gravitemanyeti Data Toplama Ekibi'ni   ekim ayı içerisinde KKTC'ye göndereceğini de söyledi.


Bu çerçevede Güzelyurt ruhsatı bölgesindeki veri çalışmalarına başlanacağını belirten Atun, "Yine bu yılın aralık ayı içerisinde TPAO'nun  sismik ekibi de adaya gelerek hem Gazimağusa bölgesinde, hem de Güzelyurt ruhsatlarında karada iki boyutlu sismik araştırmalarına devam edeceklerdir.  Bu çalışmalar sonucunda Güzelyurt bölgesinde sondaj için en uygun nokta tespiti yapılarak 2013 sonu itibarıyla ikinci bir kara sondajı programı uygulamaya konacaktır" dedi.


Bununla birlikte TPAO'ya denizlerde arama için verdikleri ruhsatların bulunduğunu anımsatan Atun, şöyle konuştu:


"Bugüne kadar yapılan çalışmalar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti deniz ruhsatlarında TPAO'ya yürütmeyi planlamış olduğu 2 ve 3 boyutlu sismik veri toplama çalışmalarını değerlendirmek açısından önemli veri tabanı oluşturacaktır. Dolayısıyla bu çerçevede sismik gemisi ile Gazimağusa körfezi içerisinde 2 boyutlu sismik veri çalışmalarına da başlanacaktır.


Önemli olan nokta şudur ki; Gazimağusa'da elde edilen veriler de değerlendirilerek 3 boyutlu sismik araştırma yapılacak alanlar da tespit edilecek ve buralarda çalışmalar yapılacaktır. Bu çalışmalar sonucunda  denizlerdeki en uygun sondaj noktası tespit edilmiş olacaktır."


Atun,  "Türkyurdu-1 kuyusundan hiç bir şey elde edilmediği ve buranın terk edilmeye çalışıldığına" ilişkin spekülatif haberlerin gerçekleri yansıtmadığını yineleyerek, "Bilakis Türkyurdu-1 kuyusundaki araştırmalar bizim bakanlık olarak kendi değerlendirmemizce pozitif çıkmış ve beklentilerimizi karşılamış bulunmaktadır. Burada elde edilen sonuçlar denizlerde hangi noktada sondaj yapılarak hidrokarbon ürünlerini elde edebileceğimize işaret edecektir. Dolayısıyla bu yönü ile Türkyurdu-1 kuyusunda kaynak kayaya erişilmiş olduğunu, bu çalışmanın pozitif sonuçlandığını söylemek mümkündür" şeklinde konuştu.


AHMET ÇAPTUĞ


TPAO Doğu Akdeniz Şubesi KKTC Mukim Müdürü Ahmet Çaptuğ   da,  Türkyurdu-1 kuyusunda petrolün oluşmasını sağlayan kaynak kaya varlığı tespit edilmesinin önemine işaret ederek, "Kuyudan alınan kaynak kaya verileri, Kıbrıs'ta bugüne kadar yapılan çalışmalarda ortaya konmayan yeni ve bölgenin, özellikle de denizlerin hidrokarbon potansiyelinin ortaya konması açısından son derece önemlidir. Bundan sonraki aşamada Türkyurdu-1 kuyusu logları ve kuyuda kesilen formasyonlara ait kırıntıların detaylı incelemesi yapılacaktır" dedi.


"Ekim ayı ortalarında Gravite-Manyetik data toplama ekibi  adaya gönderilerek Güzelyurt ruhsatında data toplayacaktır. Bu yılın Aralık ayı sonuna kadar sismik ekibimizi adaya göndererek hem Gazimagusa, hem de Güzelyurt ruhsatlarımızda karada 2 boyutlu sismik çalışma yapılacaktır" diyen Çaptuğ,  bu çalışmalar sonucunda Güzelyurt bölgesinde sondaj için uygun nokta tespiti yapılarak 2013 sonu/2014 başları itibarıyla ikinci kara sondajı programının uygulamaya konacağını söyledi.


Türkyurdu-1 kuyusu ve Gazimagusa kara alanındaki çalışmaların KKTC deniz ruhsatlarında yürütmeyi planladıkları 2 ve 3 boyutlu sismik toplama çalışmalarını değerlendirmek açısından veri tabanı oluşturacağına işaret eden Çaptuğ, şu bilgileri aktardı:


"KKTC tarafından verilen diğer deniz ruhsatlarımızda iki boyutlu sismik yapılırken Gazimağusa verileri değerlendirilerek 3 boyutlu sismik yapmamız gereken alan/alanlar tespit edilerek buralarda 3 boyutlu sismik yapılacak ve uygun sondaj noktası tespit edilecektir.


Türkiye Petrolleri A.O olarak öncelikli görevimiz, KKTC ile imzalamış olduğumuz anlaşma kapsamında petrol ve doğalgaz aramacılığı açısından üzerimize düşen görev ve sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmektir. Bu çalışmalar sırasında bizden gerekli yardım ve desteğini esirgemeyen KKTC vatandaşlarına ve KKTC hükümetine teşekkür ederiz.


Bu süreçte halkımızın TPAO'nun KKTC'deki çalışmalarıyla ilgili bizim açıklamalarımızın dışındaki yorum ve değerlendirmelere itibar etmemesini umuyor, çalışmalarla ilgili bu tür bilgilendirmelerin kurumumuz tarafından yapılacağını bir kez daha iletiyoruz."


Çaptuğ, Türkyurdu-1 kuyusundaki sondaj çalışmalarının tamamlandığını ve orada demontaj çalışmalarına başlandığını da ekledi.


(KAR/GUR)


 
29 Eylül 2012 Cumartesi 08:37
Okunma: 958
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu