Ana Sayfa » Kıbrıs » Avcı Profili Anketle Belirlendi

Avcı Profili Anketle Belirlendi

Nüfusun 12'si Büyük Ava, Yüzde 9.9'u Da Balık Avına Gidiyor.

 
 
Avcı Profili Anketle Belirlendi

HER SEZONDA 50 BİN KEKLİK, 25 BİN TAVŞAN, 12 BİN TURAÇ VURULUYOR

TÜFEKLERİN YÜZDE 14'ÜNDEN FAZLASININ RUHSATI YOK

AVLANMA YAŞI 21, ANCAK AVCILARIN YÜZDE 60'I KÜÇÜK YAŞLARDAN BERİ AVLANIYOR

AVCILIK BABADAN OĞULA MİRAS... YÜZDE 65'İN BABASI DA AVCI

AV HAZIRLIĞININ MALİYETİ EN AZ 8 MİLYON

Lefkoşa, 19 Eylül 11 (T.A.K.): KKTC Avcılık Federasyonu, avcılık profilini belirlemek ve ava yönelik tutumları saptamak amacıyla bir ilke imza attı ve araştırma şirketi KADEM'e anket yaptırdı.

Araştırmanın sonuçları bugün Lefkoşa Golden Tulip Otel'de düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı.

Anket sayesinde ilk kez bölgelere göre av popülasyonu, tercih edilen av bölgeleri ve ava gidilen gün sayısı hakkında bilgi toplandı.

Anket, avcılık ve diğer av sporu dallarına katılım konusundaki profili belirlemek üzere toplam 1336 hanede telefon ile, ardından 942 avcı ve 942 avcı eşi ile yüz yüze yapıldı.

KADEM Direktörü Muharrem Faiz tarafından açıklanan anket sonuçlarına göre, anket yapılan hanelerin yüzde 22.9'unda en az bir avcı bulunuyor. Bu da, nüfusun 12.1'inin büyük ava, yüzde 9.9'unun ise belli aralıklarla balık avına gittiğini gösteriyor.

Ankette, tüfeklerin yüzde 14.2'sinin, yani her 7 tüfekten birinin ruhsatının çıkarılmadığı da ortaya çıktı.

KKTC'de av ruhsatı alma yaşı 21 olmasına rağmen avcıların yüzde 60'ı 20 yaş ve altı, hatta yüzde 21'inin 14 yaşından önce ava gitmeye başladığı ortaya çıktı.

AV HAZIRLIĞINA 8 MİLYON TL

Anket sayesinde, av sporunun ekonomiye sağladığı katkı da belirlendi.

Ankete göre sezon öncesi ava hazırlık için avcılar ortalama olarak 574 TL harcama yapıyor. Bu da toplamda 8 milyon TL'ye çıkıyor.

Araştırma sonuçları, babaların avcı olup olmamasının erkek çocukların avcı olması üzerinde önemli etkisi olduğunu da ortaya koydu. Buna görme, ava gidenlerin yüzde 65,1'nin babası da avcı.

AVA GİDİLEN GÜN SAYISI

Avcılar, son büyük av sezonunda toplam 9 av gününde ortalama 5.42 gün avlanmış. Sadece beşte biri 9 av gününde de avlanmış.  Av bölgesi seçiminde ise en önemli faktör av hayvanının yoğunluğu...

AV BÖLGELERİ PAZAR PAYI

Federasyon açısından önemli bir diğer veri ise, tercih edilen av bölgeleri. Araştırmaya göre, en çok gidilen av bölgesi yüzde 21 ile Karpaz-Yenierenköy'ün doğusu. İkinci sırada ise yüzde 17 ile İkidere ve çevresi. Her on kişiden 4'ü ya Erenköy'ün doğusu, ya da İkidere'yi tercih ediyor.

AVDA HAYVANLARA VE DİĞER HEDEFLERE ATILAN FİŞEK

Ankete göre, bir avcı her av gününde hayvanlara ortalama 21,6 fişek atıyor. Av hayvanı dışında şişe, teneke, bidon, tezek vb. atılan ortalama fişek sayısı ise 6.3...

FİŞEKLER TOPLANMIYOR

Avcıların yarısından fazlası (54%) hemen hiçbir zaman attığı fişekleri toplamıyor. Attığı fişeği her zaman toplayanlar sadece yüzde 11. Fişeğini toplayanlar yaş ilerledikçe artış gösteriyor.

VURULAN KEKLİK VE TAVŞAN SAYILARI

Anket sonuçlarına göre, ortalama 5,42 gün ava gidildiği esas alınırsa, her avcı toplamda 3,6 keklik vuruyor. Bir sezonda yaklaşık 50 bin keklik, 25 bin tavşan, 12 bin turaç vuruluyor.

AVCILIKLA İLGİLİ SORUNLAR

Veriler, avcılıkla ilgili en önemli sorunun ise "kaçak, yasa dışı avlanma" olduğunu gösteriyor. Bunu "Av hayvanlarının yaşadığı çevre koşullarının kötüleşmesi" ve "avcı sayısındaki artış" takip ediyor.

AVCILIĞA GENEL BAKIŞ

Ankete katılanların yüzde 41'i avcılığın tamamen yasaklanmasından yana, yüzde 35'i de ise avcılık yapılan gün ve alanların azaltılmasından yana. Avcılık yapılan gün ve alanların artırılmasını talep edenler sadece yüzde 6.

ÇEŞİTLİ FAKTÖRLERİN ÇEVRE VE VAHŞİ YAŞAM İÇİN OLUŞTURDUĞU TEHDİT

Araştırma sonuçlarına göre, çevre ve vahşi yaşam için en büyük tehdit "tarım ilaçları" olarak görülüyor. Bunun ardından da "inşaat ve inşaat artıkları" ile "anız yakmaları" geliyor. Avcılık ise 5'inci sırada bulunuyor.

YASADIŞI AVCILIĞA VERİLEN CEZALARIN CAYDIRICILIĞI

Ankete katılanların yüzde 86'sı yasadışı avcılık yapan kişilere verilen cezaların yeterince caydırıcı olmadığı görüşünde.

Bu arada, avcıların sadece yüzde 37,4'ünün geçmişte çevre ve yaban yaşama katkı yaptığı, geriye kalanın ise hayvanlar için belli yerlere su bırakma, ağaç dikme veya çöp/pet şişe toplama gibi faaliyetlerde hiç bulunmadığı belirlendi.

PROJELER KONUSUNDAKİ DÜŞÜNCELER

Ankete göre en çok tercih edilen Avcılık Federasyonu projeleri sırasıyla "belli bölgelere sulak yapılması", "avcılara kendi bölgelerinde av eğitim/kurslar düzenlenmesi" ve "av korucularının 24 saat görev yapması" geliyor.

AVCILIK FEDERASYONU'NUN  DEĞERLENDİRİLMESİ

Ankete katılan avcıların yüzde 36,3'ü Avcılık Federasyonu'nun faaliyetlerini "başarılı" bulurken, sadece yüzde 25'i başarısız buluyor.

Federasyonu başarılı bulanlar daha çok projelerini, av günlerinin artırılması konusundaki çabalarını ve halkı av konusunda bilgilendirmesini takdir ediyor.

Başarısız bulanlar ise, somut proje eksikliğinden, yeterli kontrol yapılamamasından/kaçak avcılık konusundaki önlemsizlikten, hayvan üretim ve doğaya salma konusundaki aksaklıklardan, bazı faaliyetlerde süreklilik sağlanmamasından şikâyet ediyor.

TAYFUNLU

Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu sunumun ardından, anketin büyük av için verilen gün sayısında yaşanan tartışmalar, fiilen ava başlama yaşını  ve yasak av yaygınlığını görme açısından önemli olduğunu kaydetti.

Avcılık Federasyonu tarafından görevlendirilen Av Korucularının Ağustos ayı başında göreve başladığını anımsatan Tayfunlu, bu güne kadar 39 kişi hakkında kaçak av suçundan yasal işlem başlatıldığını, hangi bölgede ne yoğunlukta yasak av yapıldığı yönünde bir rapor hazırlamak için 6-12 ay içerisinde veri toplanmış olacağını kaydetti.

SESSİZ ÖLÜM

Tarım ilaçlarının yaban hayatı için "sessiz ölüm" olduğunu belirten Tayfunlu, tarım ilaçlarının kullanımında bilinçsizlik olduğunu, bu konuda Tarım Bakanlığı  ile iş birliğine gidilmesi gerektiğini söyledi.

Tayfunlu, anket sayesinde hangi bölgede ne kadar av bulunduğunu da öğrendiklerini, ancak bu bilgiyi söz konusu bölgelere avcı akını yaratabileceğinden açıklamadıklarını ekledi.

(ID/GÜR) FOTOĞRAFLI

 
19 Eylül 2011 Pazartesi 19:32
Okunma: 682
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler