Ana Sayfa » Kıbrıs » Avcılık Federasyonu'nun "doğayı Gözlemliyoruz" Başlıklı Eğitim Ve Denetimleri Kamuoyuyla Paylaşıldı

Avcılık Federasyonu'nun "doğayı Gözlemliyoruz" Başlıklı Eğitim Ve Denetimleri Kamuoyuyla Paylaşıldı

Organizasyon Kapsamında 1256 Kişi Eğitim Gördü.

 
 
Avcılık Federasyonu'nun

ALO 140 HATTINA 575 İHBAR YAPILDI. İHBARLAR SONUCU 87 KİŞİ HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILDI

AV KORUCULARI BİR YILDA 4 BİN 586 DEVRİYE YAPTI

Lefkoşa, 25 Eylül 12 (T.A.K.): KKTC Avcılık Federasyonu, "Doğayı Gözlemliyoruz" başlıklı organizasyonunun bir yıllık eğitim ve doğa denetimleri kamuoyuyla paylaştı.

Avcılık Federasyonu, bu amaçla bugün, Golden Tulip Otel'de basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Dikmen ve İskele'de oluşturulan 2 av kurucu ofisiyle toplam 20 av korucusuyla yapılan denetimlerin istatistiki bilgilerini raporlayan KADEM'in Direktörü Muharrem Faiz de hazır bulundu.

Federasyon Başkanı Nilhan Tayfunlu, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Ağustos 2011-Temmuz 2012 arasındaki bir yıllık dönemi kapsayan araştırmayla amaçlarının sürdürülebilir avcılık ortamının yaratılması olduğunu söyledi.

Tayfunlu, anız yakma izninin dünyanın hiçbir yerinde olmadığına işaret ederek, geçen yıl verilen ve bu yıl da devam eden anız yakma izinlerinin derhal iptal edilmesini istedi.

Tayfunlu, anız yakılırken topraktaki mikroorganizmaların yok edildiğini, bunun doğanın yok olmasını tetiklediğini, geçen yıl anız yakılması nedeniyle yılanların azaldığını, bunun da farelerin çoğalarak zararlarının artmasına neden olduğunu anlattı.

Yılanlar azalınca farelerin çoğalmasının ise zehirleme yapılarak önlenmeye çalışıldığını anlatan Tayfunlu, bunun bir yanlış olduğunu, yapılmaması gerektiğini belirterek, çiftçilere anız yakmama çağırısı yaptı.

İRFAN

Organizasyonun sorumlusu Hasan İrfan, iki av korucu ofisi, toplam 20 av korucusuyla bir yıl içinde yaptıkları denetimlerden olumlu sonuçlar alındığını, özellikle personel eksikliğine karşın sonuçların memnuniyet verici olduğunu söyledi.

İrfan, organizasyonla av ve yaban hayatı koruma ekibi oluşturulduğunu anlatarak, bir yıl içinde bu ekibin olumlu şeyler başardığını kaydetti.

FAİZ

Av ve yaban hayatı koruma amacıyla oluşturulan ekip, iki ofis ve Ala 140 ihbar atına yapılan bildirimlerin düzenli tutulan kayıtlarının değerlendirildiği verileri, KADEM Direktörü Muharrem Faiz açıkladı.

Faiz,  av koruma ofisi, Alo 140 ihbar hattıyla 20 av korucusunun 1 Ağustos 2011 tarihinden itibaren görevde olduğunu, av korucularının 365 gün 24 saat devriye yaptığını anlatarak, bir yıllık süre içinde toplam 1256 kişinin Avcılık Federasyonu'nun düzenlediği eğitim çalışmalarına katıldığını söyledi.

Faiz, eğitim çalışmasına katılanların üçte birinin eski avcı, 215'inin öğrenci avcı adayı, 445'inin ise avcı odayı olduğunu  belirterek, katılımcıların 945'inin 18-21 yaş arasındaki bireyler olduğunu kaydetti.

Faiz, eğitime katılanların yüzde 31.1'nin yani üçte birinin öğrenci olduğunu belirterek, "bu gurubu yüzde 17.6 ile serbest meslek sahipleri, yüzde 14.7 ile işçiler, yüzde 14.2 ile esnaf/zanaatkarlar, yüzde 6.2 ile işsizler, yüzde 4.4 ile polis/askerler, yüzde 3.5 ile memurlar, yüzde 2.5 ile emekliler, yüzde 2.3 ile öğretmenler, yüzde 2 ile çiftçiler ve yüzde 0.4 ile tüccar/sanayiciler takip etmektedir" dedi.

Projenin yürütüldüğü bir yılda 140 ihbar hattına toplam 575 ihbar yapıldığını, ihbarların Ağustos ayında yüzde 5.2 ile başladığını, bunu Eylül 2011'de yüzde 11.8, ekim 2011'de yüzde 18.1, olarak artış göstererek Kasım 2011'de yüzde 19.3 ile en yüksek orana ulaştığını anlatan Faiz, Kasım ayının av mevsimi olduğu ve dağılımın bu aydan itibaren tedricen bir düşüşle yüzde 5 düzeyine indiğini söyledi.

Faiz, KKTC'nin ihbarlarla ilgili olarak 12 bölgeye ayrıldığı ve buna göre ihbar oranlarının belirlendiğini kaydetti.

Muharrem Faiz, ihbarların yüzde 24.7'sinin (dörtte birinin) av sahası ihlali, yüzde 22'sinin sezon dışı ve ruhsatsız avlanmalarla ilgili olduğunu belirterek, bunları yüzde 16 ile gece avı ve çeşitli tuzaklarla av, yüzde 9.9 ile araçla avlanma, yüzde 8.9 ile su avı, yüzde 6.4 ile köpeklerle av, yüzde 3.3 ile doğa tahribatı ihbarlarının izlediğini anlattı.

En çok ihbarın, yüzde 20.6 oranıyla İkidere ve çevresinden geldiğini belirten Muharrem Faiz, diğer dağılımı şöyle sıraladı:

"Mağusa Doğu-Mesarya Bölgesi yüzde 12.2, Lefkoşa Boğaz-Alayköy yüzde 10.8, Boğaztepe-Yenierenköy yüzde 10.1, kuzey Mesarya yüzde 9.6, Batı Girne Bölgesi yüzde 9.1, Batı Mesarya-Ercan Bölgesi yüzde 8.9, diğer bölgelerlin ihbar payı ise yüzde 5 ve altında."

Faiz, ihbarlar soncu 87 kişi hakkında yasaya aykırı ihlallerden yasal işlem yapıldığına işaret ederek, bu işlemlerin 15'inin sezon dışı av ve ruhsatsız avlanma, 13'ünün gece avı ve çeşitli tuzaklarla av, 8'inin su avı, 6'sının köpeklerle, 5'inin doğayı tahribat ve tahribat yüzünden gelen zarar, 2'sinin ise diğer olarak belirlendiğini kaydetti.

Korucuların yıl boyunca toplam 4 bin 583 devriye yaptığını, devriyelerin dağılımının Boğaztepe-Yenierenköy yüzde 11, Mağusa Doğu-Mesarya yüzde 15.7, İkidere ve çevresi yüzde 12.2, Yenierenköy'ün doğusu yüzde 11.4 şeklinde olduğunu belirten Faiz, "Devriyelerin sadece yüzde 1.3'ü Güzelyurt, yüzde 1.4'ü Doğu Girne ve sadece yüzde 0.3'ü Lefke ve Batısına gerçekleştirilmiştir" dedi.

Muharrem Faiz, istatistiki bilgilerin yeni dönemde yapılacak devriyelerin düzenlenmesine ışık tutacağını belirtti.

Görevliler tarafından aynı dönemde 574 silah kontrolü yapıldığını, silah kontrollerinin tüm bölgelere eşit dağılmadığının görüldüğünü ifade eden Faiz,  KKTC'de ilk kez yapılan böyle bir uygulamayla özellikle av ve yaban hayatın denetim altına alınması konusunda başarı sağlandığına işaret ederek, çalışmanın, çevreyle ilgili hiçbir denetim yapılmayan ülkede 20 veya 40 kişilik denetçilerle pek çok şeyin  başarılabileceğini gösterdiğini anlattı.

Faiz, verilerin çevre konusunda ilgili herkese örnek oluşturmasını dileyerek, av korucularının çevre denetimi de yapması konusunda Avcılık Federasyonu yönetimine öneri götürdüğünü söyledi.

Basın toplantısında daha sonra ülke genelindeki 31 göletteki su durumunu belirli zaman aralıklarıyla tespit eden çalışmanın sonuçları Salahi Nersin tarafından fotoğraflarla birlikte gazetecilerin bilgisine getirildi.

Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu göletlerin önemli bir bölümünde yaz başından itibaren su bulunmadığını, bunun kontrolsüz ve denetimsiz su çekiminden kaynaklandığını savunarak, su çekiminin belirli kurallara bağlanmasını istedi.

(HY/HA)

 
25 Eylül 2012 Salı 15:48
Okunma: 691
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu