Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Avrupa Destek Mekanizmasına Girmemek İçin Ekonomiyi Kurtarma Maratonu

Avrupa Destek Mekanizmasına Girmemek İçin Ekonomiyi Kurtarma Maratonu

İşsiz Gençlere İş Edindirme Programı Başlatılıyor.

 
 
Avrupa Destek Mekanizmasına Girmemek İçin Ekonomiyi Kurtarma Maratonu
KOBİLERE KREDİ İÇİN AVRUPA YATIRIM FONU DENETİMİNDE ÖZEL FON KURULUYOR


Lefkoşa, 30 Nisan 12 (T.A.K.): Güney Kıbrıs'ın AB Destek Mekanizması'na başvurmak zorunda kalabileceği, Rum Maliye Bakanlığı'nın da bu tehlikeyi savuşturmak için harıl harıl para aradığı haber verildi.


Simerini "Kurtarma Maratonu... AB Destek Mekanizması'na Başvuru Olasılığı Dâhil Her İhtimal Açık" başlıklı haberinde bu yılki bütçe açığının GSMH'nin yüzde 2,5'i kadar olması hedefinde yüzde 1'lik (150-200 milyon Euro) sapma olacağını açıklayan Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis'in tek derdinin bu olmadığını, Rum bankacılık sisteminin kaderinin de elinde olduğunu yazdı.


Gazete Rum Yönetiminin, bankacılık sistemini ve ekonomiyi tehlikeye sokmamak için; bankalardan birinin devlet desteğine ihtiyaç duyması halinde derhal müdahale ederek her ihtimali tüketmesi gerektiğine işaret etti


Gazeteye göre şu ana kadar elde edilen veriler, Rum tarafında faaliyet gösteren bankalardan birinin yeniden sermayelendirme kapsamında 1,5 milyar Euro, belki daha da fazla paraya ve devlet desteğine ihtiyaç duyacağını gösteriyor.


Rum ticari bankalarının yeniden sermayelendirme faaliyetlerini 30 Haziran 2012'ye kadar tamamlamaları gerektiğine de işaret eden gazete devlet müdahalesinin bankalara destek müdahalesinde bulunması ve -Avrupa Merkez Bankası ve AB tarafından konulan bütün ön şartlara uyulamaması halinde- Güney Kıbrıs'ın Avrupa Destek Mekanizması'na başvurma ihtimalinin çok büyük olduğunu yazdı.


Habere göre böyle bir durumda ise AB'nin ve IMF'nin, Güney Kıbrıs'ı; Rum ekonomisi ve işletmelerinin rekabet edebilirliğine halkın yaşam düzeyine ölümcül darbe vuracak, ülkenin rekabet modeline direkt olumsuz etkiler yapacak tedbirleri benimsemek zorunda bırakacağına dikkat çekti.


Gazete Rum Maliye Bakanı Şarlis'in harıl harıl 200 milyon Euro bulmaya çalıştığına dikkat çekerek bütçe açığının giderilmesi için alınacak tedbirler arasında çalışanların maaş ve diğer menfaatlerinde kısıntı yapılacağını yahut vergi artırımına gidilmesi gerektiğini ancak başkanlık seçimleri öncesinde hiçbir partinin buna yanaşmayacağını kaydetti.


Aynı gazete görev süresi dolan ve geçen günlerde yerine, Rum Yönetimi Başkanı Tarafından Panikos Dimitriadis'in atandığı Rum Merkez Bankası Başkanı Athanasios Orfanidis'in bugün Maliye Bakanı Vasos Şarlis'le birlikte Rum Meclisi Maliye Komitesi toplantısına katılarak komite üyelerine ekonomik durumu anlatacağını bildirdi.


Gazete büyük merakla beklenen Maliye komitesinin bugünkü toplantısında Orfanidis'in bankacılık sektörü, Şarlis'in ise bütçe açığının kapatılması için alınması gereken tedbirler üzerinde duracağını yazdı.


İŞSİZ GENÇLERE İŞ EDİNDİRME PROGRAMI BAŞLATILIYOR


Haravgi Rum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Rum tarafında tavan yapan işsizliği azaltmak maksadıyla önümüzdeki günlerde bir program uygulamaya koyacağını haber verdi.


Haberi  "Bin Kişinin İşe Alınması Planı... Önümüzdeki Günlerde Uygulamaya Konulacak... Çalışma Bakanlığı Başvurular İçin Hazır" başlığıyla yansıtan  gazete uygulanmasına karar verilen programın 29 yaş sınırına kadar olan ve en az 7 aydır işsiz olan gençlere iş edindirmeyi hedeflediğini yazdı.


Rum Çalışma Bakanlığı'nın işsiz gençlere iş edindirme programına dâhil olacak işletmelerin de maaş maliyetlerinin yüzde 50'sinin bakanlık tarafından karşılanacağı belirtilen haberde gençlerin yerleştirileceği alanın inşaat sektörü olması halinde bu sektöre bakanlık tarafından yapılacak maaş yardımının yüzde 60'a çıkacağına işaret edildi.


Habere göre Bakan Sotirulla Haralambus dün Larnaka'da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada işsiz gençlere iş edindirme programının kısa süre önce Rum Bakanlar Kurulu'nun onayını aldığına dikkat çekerek "önümüzdeki günlerde başvuru kabulüne hazır olacağız ve hedefimiz, bu çalışma aracılığıyla yaklaşık bin işsiz genci işe yerleştirmektir" ifadesini kullandı.


İşsizlikle mücadeleye ilişkin ikinci programla ilgili bir soruya muhatap olan Haralambus önümüzdeki günlerde önceki planlarında değişiklikler yaptıklarını ve önümüzdeki günlerde bu değişikliklerden birinin ilan edileceğini belirtti. Haralambus yaptıkları değişikliklerden birinin başvurulara mümkün olduğunca süratle yanıt verebilmeleri olduğunu söyledi.


KOBİLERE KREDİ İÇİN AVRUPA YATIRIM FONU DENETİMİNDE ÖZEL FON KURULUYOR


Haravgi "Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Finansmanı İçin 40 Milyon Euro'luk Fon" başlıklı haberinde Rum Maliye Bakanlığı'nın; küçük ve orta ölçekli işletmeleri finanse etmek maksadıyla bir teminat mekanizması kurmak için Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu ile istişare içerisinde bulunduğunu bildirdi.


Gazete güvenilir bilgilere dayanarak Maliye Bakanlığı'nın piyasa ihtiyaçlarıyla ilgili incelemeyi yaptığını, küçük ve orta ölçekli işletmeleri finanse etmek için Avrupa kaynaklarından ilk aşamada 20 milyon Euro talep etmeye niyetlendiğini yazdı.


Habere göre yapılan plan uyarınca Rum Yönetiminin teminat şeklinde bir 20 milyon Euro daha alarak toplam meblağı 40 milyon Euro'ya yükseltmesi gerekiyor. Verilecek paralatın yönetimi için, idaresinin Avrupa Yatırım Fonu'nun üstleneceği özel bir fon (Holding Fund) kurulacak ve bu fon küçük ve orta ölçekli işletmelere makul geri ödeme şartları ile kredi temin etmeleri için teminat sağlayacak.


Gazete bu planın, Rum tarafında 2009 itibarıyla uygulanmakta olan JEREMIE programının tıpatıp aynı olduğu belirtti ve planın detaylarının (en önemlisi faiz oranlarının ne olacağı) önümüzdeki ay netleşmesi beklendiğini kaydetti.


İNGİLTERE'NİN EN ZENGİNLERİ ARASINDA 9 RUM


Alithia "İngiltere: Ülkenin En Zenginleri Arasında 9 Kıbrıslı" başlıklı haberinde İngiliz Sunday Times gazetesinin, ülkenin 1930'lu yıllardan bu yana en kötü ekonomik buhran dönemini yaşarken toplam servetleri 414 milyar Sterline ulaşan en zengin kişilerin isim listesini yayınladığını listede İngiltere'de yaşayan 9 Rumun da bulunduğunu bildirdi.


Gazeteye göre Esasy Jet şirketinin en büyük ortağı, 1 milyar 15 milyon Sterlin servetiyle Stelios Haciyoannu listeye 72'nci sıradan girerken, 750 milyon sterlinlik gayrı menkul servetiyle Kris Lazari 107'nci; 670 milyon Sterlinlik gayrı menkul servetiyle John Hristodulu 123'üncü; 400 milyon Sterlinlik gayrı menkul servetiyle Andreas Panayotu 219'uncu; 215 milyon sterlinlik servetiyle Dionisios Liveras 260'ıncı; 417 milyon sterlin değerinde mağazalar zinciri sahibi Thios Pafitis 417'nci;  inşaat sanayinden elde ettiği 140 milyon sterlinlik servetiyle Stefanos ve Stelğos Stefanu 537'nci; 100 milyon sterlinlik servetiyle şarkıcı George Michael 751'inci;  ve inşaat sektöründen 74 milyon sterlinlik servetiyle Panikos Panayotu da 984'üncü sırada yer aldı.


ÜÇ HAVAYOLU ŞİRKETİ ÖLÜM KALIM SAVAŞI VERİYOR


Politis Yunanistan'ın "Aegean" ve "Olympic Air" isimli havayolu şirketleri ile Rum  "Cyprus Airways" havayolu şirketinin ekonomik durumları dolayısıyla ölüm kalım savaşı verdiklerini bildirdi.


Gazete "Önce Hangisinin Kapatacağını Bekliyorlar.. .187,8 Milyon Euro Zarar... Yunan-Kıbrıs Havayolları Şirketlerinin Zararı 200 Milyon Euro'nun Üzerinde... Senin Ölümün Benim Hayatım" başlıklı haberinde üç şirketin zararının toplamda 187,8 milyon Euor'ya ulaştığını yazdı.


Gazete "Cyprus Airways" ve "Olympic" havayolları şirketlerinin zararlarının daha büyük olduğunu, bu şirketlerin hayatta kalmak için uçak ve yan şirketleri gibi mülkiyet unsurlarını sattıklarını; bunlar hesaplandığında toplam zararlarının 220 milyon Euro'yu aşkın olduğunu vurguladı.


Önce hangisinin kapanacağını bekleyen bu üç havayolu şirketi arasında Aegean isimli şirketin, rekabet uçuşları başlattığını ancak bunu hatalı verilere dayanarak yaptığını yazan gazete Rum yönetiminin, Avurpa'dan rıza almadan "Cyprus Airways" şirketine destek vermesinin beklenen bir şey olmadığını yazdı. 


(ŞA/HA)


 
30 Nisan 2012 Pazartesi 13:04
Okunma: 503
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu