Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Avrupa İstikrar Mekanizması İle Euro Grubu, Güney Kıbrıs İle İlgili Kredinin İlk Dilimine Yeşil Işık Yaktı...

Avrupa İstikrar Mekanizması İle Euro Grubu, Güney Kıbrıs İle İlgili Kredinin İlk Dilimine Yeşil Işık Yaktı...

Rum Kesiminin, 3 Milyar Euro Tutarındaki İlk Taksitin 2 Milyar Euro'sunu Dün Aldığı, Geriye Kalan 1 Milyar Euro'yu İse Haziran Sonundan Önce Almasının Beklendiği Belirtildi....

 
 
Avrupa İstikrar Mekanizması İle Euro Grubu, Güney Kıbrıs İle İlgili Kredinin İlk Dilimine Yeşil Işık Yaktı...
RUM KESİMİ ÖNÜMÜZDEKİ İKİ YIL BOYUNCA, KARA PARA KONUSUNDA GÖZETİMDE OLACAK...


RUSSİAN COMMERCİAL BANK RUM KESİMİNDEKİ FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRECEK ...


Lefkoşa, 14 Mayıs 13 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ın, memorandum çerçevesinde alacağı toplam 10 milyar Euro tutarındaki kredinin 3 milyar Euro tutarındaki ilk diliminin, yeni şartlar getirilmeden, dünden itibaren Rum kesiminin elinde olduğu haber verildi.


Haberi "3 Milyar Euro'luk Dilim ve Kırbaç" başlığıyla manşetten yayımlayan Fileleftheros, Avrupa İstikrar Mekanizması tarafından ilk taksitin serbest bırakılmasına, Euro grubunun, kara para aklanması konusuyla ilgili olarak, Rum kesiminde iki yıllık bir gözetim yapılması kararının eşlik etmekte olduğunu yazdı.


"Moneyval" ile "Deloitte" kurumlarının, kara para konusunda, Rum kesimi açısından olumlu olan raporlarının, Euro grubu üyeleri tarafından aynı şekilde karşılanmadığını belirten gazete, bazı durumlarda, saldırgan ve aşırı görüşler bile ortaya konduğunu ifade etti.


Özellikle, Finlandiya ve Slovakya Maliye Bakanlarının oldukça saldırgan olduklarını ve bakanların, Rum kesimi tarafından Euro grubuna sunulan özet belgeye itiraz ettiklerini yazan gazete, Finlandiyalı bakanın, neredeyse raporların tümünün sunulmasını isteyecek noktaya geldiğini anlattı.


En nihayetinde, Euro grubu maliye bakanlarının, kara para aklanmasıyla ilgili olarak Rum kesimine bir "eylem planı" dayattıklarını kaydeden gazete, bu plan üzerinde, önümüzdeki Ağustos ayı veya Eylül başında, Troyka ile mutabakata varılan şeylerin uygulanmasıyla ilgili ilk değerlendirme sırasında karara varılacağını ifade etti.


Euro grubunun, Troyka'nın "eylem planına dahil edilecek olan yetersizliklerle başa çıkılması için önerilerde bulunduğu" açıklamasında bulunduğunu kaydeden gazete, Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem'in, Rum kesiminin önümüzdeki iki yıl boyunca kara para konusunda gözetim altında bulunacağını söylediğini ekledi.


Haberine iç sayfalardan "Kara Para Kuyruğuyla 3 Milyar Euro'luk Taksit... Eylül'den İtibaren Kapsamlı Değerlendirme Yapılacak Eylem Planı" başlıklarıyla yer vermeye devam eden gazete, Avrupa İstikrar Mekanizması'nın, Rum kesimine, kredi sözleşmesinin 3 milyar Euro tutarındaki ilk diliminin ödenmesine dün yeşil ışık yaktığını yazdı.


3 milyar Euro tutarındaki ilk taksitin 2 milyar Euro'sunun ödemesinin dün yapıldığını, geriye kalan 1 milyar Euro'nun da Haziran sonundan önce ödenmesinin beklendiğini kaydeden gazete, Rum kesimi açısından olumlu olan bu gelişmenin bir de olumsuz tarafı olduğunu, çünkü bu karara, Euro grubunun kara para aklanmasıyla başa çıkılması konusundaki eylem planının eşlik ettiğini yineledi.


Gazete, AB kaynaklarının söylediklerine dayanarak, Rum kesimine, kara para aklanmasıyla mücadele edilmesine ilişkin eylem planı dayatılmasıyla ilgili kararların, her halükarda, konunun memorandumun sonraki taksitleriyle ilgili bir ön koşul olarak ortaya konmakta olduğu ve Rum kesimi için esaslı bir koşul daha teşkil edeceğine netlik kazandırdığını ekledi.


EURO GRUBUNUN AÇIKLAMASI


Euro grubunun dün yaptığı ve Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem tarafından okunan yazılı açıklamada, Rum kesiminin kredinin ilk taksitiyle ilgili olarak, memorandum çerçevesinde mutabakata varılan tüm gerekli faaliyetleri yerine getirdiği değerlendirmesinde bulunulduğunu yazan gazete, Euro gurubu maliye bakanlarının, Rum makamlarını, üstlendikleri taahhütleri yerine getirme konusunda takdir ettiklerini de belirtti.


Gazete, Avrupa İstikrar Mekanizması'nın da açıklamada bulunarak, 3 milyar Euro'luk ilk taksitin iki ödemesinin de, Rum hükümetinin nakit gereksinimleri ile borcunun yeniden finanse edilmesi için kullanılacağını belirttiğini aktardı.


Euro grubu çalışmalarının tamamlanmasının akabinde açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Olli Rehn ise, sermaye dolaşımındaki kısıtlamaların mümkün olan en kısa zaman içerisinde kaldırılması görüşünü ortaya koydu.


Alithia gazetesi ise "2 Milyar Euro'yu Aldık" başlığıyla yayımladığı haberinde, Avrupa İstikrar Mekanizması'nın, dünkü Euro grubu toplantısının öncesinde, 2 milyar Euro'nun hemen, geriye kalan 1 milyar Euro'nun da 30 Haziran'da ödeneceğini açıkladığını yazdı.


Gazete haberine iç sayfalardan ise "2 Milyar Euro'luk İlk Taksit" başlığını attı.


Simerini gazetesi ise "Kıbrıs Ekonomisine Nefes Taksitler" başlığıyla manşetten yayımladığı haberinde, Avrupa İstikrar Mekanizması Yönetim Kurulu ile Euro Grubunun, Rum ekonomisinin kurtarılmasıyla ilgili 3 milyar Euro'luk ilk kredi dilimine, dün yeşil ışık yaktıklarını yazdı.


Euro grubunun dünkü toplantısında, ilk taksitin ödenmesinin haricinde, Moneyval ile Deloitte kurumunun raporunun ele alındığını da kaydeden gazete, bu rapor çerçevesinde, Rum kesiminin özellikle Almanlar tarafından eleştirildiği gibi, kara para aklama cenneti olmadığı tespitine varıldığını, boşlukların da eylem planıyla doldurulacağını yazdı.


Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem'in, Euro grubunun, Rum kesimi hakkında aldığı bilgilendirmeden memnun kaldığını ve kredinin ilk taksitinin Rum kesimine ödenmesine karar verdiğini söylediğini aktaran gazete, Dijsselbloem'in, toplantıda kara para raporunun da ele alındığını ve genel olarak raporun tamam olduğunu söylediğini de iletti.


RUSSİAN COMMERCİAL BANK RUM KESİMİNİ TERK ETMİYOR


Rusya Devlet Bankası VTB'nin yan kuruluşu olan "Russian Commerial Bank'ın", Rum kesimini terk etmeyeceğini de haber veren gazete, dün akşam "Sigma" kanalına konuşan Rum hükümeti sözcüsü Hristos Stilyanidis'in, taksitin ilk kısmının ödenmesinin, Russian Commercial Bank'ın Güney Kıbrıs'ta kalmasının, aynı zamanda Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Merkez Bankası Başkanı arasında dün yapılan görüşmede ortaya çıkan uzlaşma havasının, pozitif bir zamanda olduklarını gösterdiğini kaydetti.


Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile Rus bankasının üst düzey bir yetkilisi arasında görüşme yapıldığını belirten gazete, görüşmede bankanın, faaliyetlerini azaltmadan, Rum kesiminde kalacağının resmileştirildiğini ekledi.


Gazete haberine iç sayfadan ise "İki Defada Verilecek 3 Milyar Euro'luk Nefes... Euro Grubu Tarafından Dün Akşam Siyasi Karar Alındı" başlıklarıyla yer verdi.


"KARA PARA KONUSU KAPANMIŞ GÖRÜNÜYOR"


Politis gazetesi ise "Bizi Akladılar ve Ödediler... Kara Para Konusu Kapandı" başlığıyla ilk sayfadan yer verdiği haberinde, Euro grubunun, dün kredinin 2 milyar Euro'luk ilk dilimini serbest bıraktığını, 1 milyar Euro'luk kısmının da devletin kasalarına yeni kararlar alınması gerekmeksizin, Haziran sonuna kadar gireceğini kaydetti.


Euro grubunun dünkü toplantısında, kara para aklanması konusunun kapanmış gibi göründüğünü de kaydeden gazete, Euro grubu üyelerinin, Troyka'nın kara para konusunda hazırladığı raporun özetini dün ellerine aldıklarını, Finlandiyalıların, raporun tümünü alma isteklerinin de kabul edilmediğini ifade etti.


Gazete "İlk Paralar Serbest Bırakıldı" başlığıyla iç sayfadan yayımlamaya devam ettiği haberinde, Euro grubu maliye bakanlarının, kara para aklanmasıyla mücadele edilmesi konusundaki önerilerin, Troyka ile Rum makamları arasında mutabakata varılması gereken eylem planına dahil edilmesine karar verdiklerini ifade etti.


Euro grubunun dünkü kararının, kara parayla mücadele edilmesi konusundaki önkoşulların eylem planına dahil edilmesine yolu açtığını belirten gazete, Euro grubunun kararının, Ağustos sonunda başlaması beklenen ilk değerlendirmenin, oldukça zor olacağını haber verdiğini ekledi.


Haravgi ise habere "3 Milyar Euro'nun Ödemesi İki Taksitte" başlığıyla yer verdi.


(İY/ŞEB)                         


 
14 Mayıs 2013 Salı 11:19
Okunma: 899
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu