Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso'nun Kıbrıs Özel Temsilcisi Pieter Van Nuffel

Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso'nun Kıbrıs Özel Temsilcisi Pieter Van Nuffel

"çözüm Ab Normlarına Uymalı".

 
 
Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso'nun Kıbrıs Özel Temsilcisi Pieter Van Nuffel

Lefkoşa, 16 Mart 14 (T.A.K): Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun Kıbrıs Özel Temsilcisi Pieter Van Nuffel, amacının, Kıbrıs sorununa ilişkin çözümün AB normlarına uyumlu olmasına katkı sağlamak olduğunu ifade etti.

Politis gazetesine açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu Başkanı'nın Kıbrıs Özel Temsilcisi Pieter Van Nuffel, kendisini pasif gözlemci olarak addetmediğini, kendi işinin, sonucun(çözümün) Avrupa normlarına uyumlu olmasına katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Müzakerelerdeki rolünün ve müzakerelerin resmen başlamasıyla birlikte rolünde herhangi bir değişiklik olup olmayacağı şeklindeki soru üzerine yukarıdaki açıklamayı yapan Nuffel sözlerinin devamında ise, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakereleri mümkün olduğu kadar desteklemeye odaklandığının herkes tarafından bilinmekte olduğunu belirtti.

Barroso'nun bu nedenden dolayı kendisini Özel Temsilci olarak atadığını belirten Nuffel Kıbrıs sorunundaki müzakere sürecinin BM himayesinde gerçekleştirildiğini de anımsattı.

Nuffel, askıda bulunan konulara yönelik olarak herkesin faydasına olacak(win win situation), mükemmel çözümlerin mümkün olduğu kadar fazla bulunmasının da önemli olduğunu söyledi.

Nuffel sözlerinin devamında bu çözümlerin, Avrupa Birliği hukukuna tatmin edici bir şekilde entegre olmasının da önemli olduğunu vurguladı.

Nuffel, AB'nin, bakış açısının, askıdaki sorunlara ilişkin iki toplum arasındaki anlaşmaların kolaylaştırılması amacıyla müzakerelerin yeniden başlamasıyla birlikte, yapıcı fikirlerin masaya sunulması çalışmasının gerçekten başladığı şeklinde olduğunu söyledi. 

Müzakerelere katılacak mısınız şeklindeki soru üzerine Nuffel, iki müzakereci arasında görüşme yapıldığı zaman şimdiye kadar Ada'da bulunmadığını, kendisini çağırmaları durumunda bir veya daha fazla görüşmeye katılabileceğini ifade etti. 

"AB NORMLARINDAN SAPILMASI"

Avrupa normlarından sapılması konusuna ilişkin bir soru üzerine Nuffel, amacının, nihai sonucun Avrupa normlarıyla uyumlu olmasına katkı sağlamak olduğunu yineleyerek buna karşın Avrupa hukukunun tüm alanlarda tekdüze kuralları öngörmediğinin de hatırlanması gerektiğini, düzenleme yapılması gereken durumlar arasında ciddi farklılıklar olduğu zaman özel gereksinimlere uyumlaştırılan belirli kuralların hayata geçirilmesinin de zaruri olabileceğini söyledi.

Nuffel, müzakereler çerçevesinde, özel kuralların benimsenmesini haklı çıkaracak  nesnel farklılıkların var olup olmadığına bakılması gerekeceğini ifade etti.

Rum siyasetçilerin, bütünlüklü bir çözümde Avrupa normlarından olası sapılması konusunda endişelerini dile getirdiklerinin belirtilmesi üzerine Nuffel, Avrupa Birliği'nin ve AB yasasının, Avrupalı vatandaşların yararı için bulunduğunu belirtti ve sapmaların, keyfi bir siyasi karar olmaması gerektiğine dikkat çekerek sapmaların, gerekçelendirilmesi mümkün olan nesnel koşullara dayalı olması gerektiğini söyledi.

Nuffel ayrıca sapmaların gerektiğinden fazla zaman dilimi içerisinde geçerli olmaması gerektiğine de dikkati çekti.

"KIBRIS'IN SAVUNMASI"

Özellikle AB dışındaki garantör güçlere sahip olan bir devletin, Güney Kıbrıs'ın AB üyeliğine alındığının hatırlatılması üzerine, Nuffel, birleşik bir Kıbrıs'ın, Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallıklar ile olan ilişkilerinin 1960'a kıyasla 21.yüzyılda çok daha farklı olacağını belirtti.

Nuffel, o zamandan bu yana çok şeylerin gerçekleştiği, Güney Kıbrıs'ın AB üyesi olduğunu söyledi.

Birleşik bir Kıbrıs'ın, özellikle Türkiye ve Yunanistan ile sahip olacağı dış ilişkiler konusunun müzakerelerde önemli bir konuyu teşkil edeceğini de söyledi.

Avrupa Birliği'nin, özellikle Doğu Akdeniz'in istikrarsız bölgesindeki  bir  Federal Kıbrıs Cumhuriyeti'ne, yeterli bir güvenlik ve siyasi garantiler sağlamasının mümkün olup olmadığı sorusu üzerine Nuffel, çözümün tek başına, tüm bölgede olumlu sonuçlara sahip olacağını ve bölgenin istikrarlaşmasına katkı sağlayacağının hafife alınmaması gerektiğini belirtti ve Lizbon Anlaşması'nın, herhangi bir AB üyesinin kendi toprağında silahlı saldırıya uğraması durumunda, diğer AB üyesi ülkelerin buna yardım etmesini belirlediğini ifade etti.

"AB'NİN ÇÖZÜMSÜZLÜK DURUMUNDA B PLANI YOK"

AB'nin, müzakerelerin çıkmaz ile sonuçlanması durumunda B planına sahip olup olmadığı sorusu üzerine Nuffel, müzakerelerin henüz başladığını ve müzakerelerin, iki toplum liderinin de söylediği gibi sonuçlar alınmasına yönelik olarak, yapılmakta olduğunu söyledi.

Nuffel, herkes bir çözüm sağlanmasını ümit ederken müzakerelerin dinamiğini kaybetmesi durumunda ne olacağı konusunda tahminlerde bulunulmasının bir anlamının bulunmadığını, sonuç olarak Avrupa Birliği'nin B Planı'na sahip olmadığını ifade etti.   Kıbrıslı Türklerin Avrupa Parlamentosu'ndaki temsiliyet konusunun, Kıbrıs sorunun çözümünden sonra,  hangi şekilde çözümleneceği şeklindeki bir soru üzerine Nuffel, AB'nin, 2004 yılında zaten, Kıbrıs sorunun çözümü durumunda Avrupa Parlamentosu'nun tüm Rum (Kıbrıslı) üyelerinin görev sürelerinin bitmesi ve tüm adada AP üyesi seçilmesi için yeni bir seçim yapılması şeklinde karar verdiğini anımsatarak, çözüm müzakereleri çerçevesinde başka düzenlemeler konusunda anlaşamaya varılması dışında, bu kararın geçerli olması ve hayata geçirilmesinin mümkün olabileceğini söyledi.

(FK/ŞEB) 

 
16 Mart 2014 Pazar 11:52
Okunma: 907
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu