Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Avrupa Konseyi "mahsurları" Kktc Kurumlarına Yönlendiriyor...

Avrupa Konseyi "mahsurları" Kktc Kurumlarına Yönlendiriyor...

"avrupa Konseyi Türkiye'nin Savunduğu Şeylerden Memnun Görünüyor".

 
 
Avrupa Konseyi
Lefkoşa, 11 Haziran 13 (T.A.K): Avrupa Konseyi'nin, yaşamını KKTC'de sürdürmekte olan ve "mahsurlar" olarak adlandırılan Kıbrıslı Rumları, mülkiyet haklarıyla ilgili olarak Taşınmaz Mal Komisyonu'na ve KKTC mahkemelerine göndermek istediği haber verildi.


Bu durumun, Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulunun yapmış olduğu son toplantının ardından açıkladığı belgeden ortaya çıktığını yazan Fileleftheros, Türkiye'nin ise Kıbrıslı Rum "mahsurların", mülkiyet haklarıyla ilgili olarak herhangi bir problemle karşılaşmadıklarını savunduğunu kaydetti.


Haberde, Rum hükümetinin ise Türk iddialarını reddetmekte olduğu belirtildi.


Gazete iç sayfadan "Avrupa Konseyi Mahsurları Mülkleri Konusunda Komisyon'a Gönderiyor... Avrupa Konseyinin Karpazlıların Haklarıyla İlgili Belgesi" başlığıyla yayımlamaya devam ettiği haberinde ise, bahse konu belgenin, Avrupa Konseyi Daimi Delegeler Komitesi (EMA) düzeyinde, AİHM'nin Rum kesiminin Türkiye aleyhindeki 4'üncü devletlerarası başvurusundaki kararının uygulanması ile mahsurların mülkiyet hakları boyutunun incelenmesi sırasında, şu ana kadar görüşülenlerin bir özetini teşkil ettiğini belirtti.


Gazete sonuçlarda kısaca şunları belirtildiğini yazdı;


"Davalı devlet tarafından alınan bütün önlemler, mahkeme tarafından, daimi olarak Kıbrıs'ın Kuzey bölümünde ikamet eden Rumların ve Kıbrıs'ın kuzeyinde yaşayan mirasçılarının mülkiyet haklarıyla ilgili olarak tespit edilen ihlalleri, uygun bir şekilde rehabilite etmiş görünüyor. Alınan önlemlerin ne derece etkili olduklarının güvenceye alınması, davada taraf olan makamlar, mahkemeler ve Taşınmaz Mal Komisyonu arasında, net anlamda pratik bir mesele olacaktır."


Avrupa Konseyi'nin, aslında bu açıklamayla birlikte, yaşamını KKTC'de sürdürmekte olan Kıbrıslı Rumları, mülkleriyle ilgili haklarının ihlal edildiğini tespit etmeleri halinde, Taşınmaz Mal Komisyonu'na göndermekte olduğunu kaydeden gazete, Avrupa Konseyinin, AİHM'nin "Dimopulos" davasındaki direktiflerini de takip ederek, Taşınmaz Mal Komisyonunun kararlarının kendilerini tatmin etmediğini düşünmeleri halinde, Rumları KKTC mahkemelerine başvurmaya çağırdığını da ekledi.


Belgede, Türk makamlarının aldıkları önlemlerin, mahkeme tarafından tespit edilen benzer ihlallerle başa çıkılması açısından uygun görüldüklerinin ifade edildiğini kaydeden gazete, bu önlemlerin bir yandan Karpaz'da ikamet eden Rumlara, Kuzey'den daimi olarak ayrılmaları durumunda, mülklerinin üçüncü şahıslarda kalmasını önleme hakkı verdiğini, diğer yandan da mirasçılarının mülkü miras olarak almalarına izin verdiğini anlattı.


Belgede, mülk sahipleri ile mirasçıların, üçüncü bir şahısa verilmiş olan mülkle ilgili tazminat, takas veya mülkün iadesi talebiyle, Taşınmaz Mal Komitesine başvurabileceklerinin savunulduğunu da kaydeden gazete, belgede, yukarıda belirtilenler ışığında, başka hiçbir caydırıcı veya koruyucu önlemin, mahkemenin bu boyutla ilgili kararının icra edilmesi için gerekli olmadığının ifade edildiğini de aktardı.


Türkiye'nin, bu konuyla ilgili olarak kendisine sorulan sorulara yanıt verirken, yaşamını KKTC'de sürdürmekte olan Rumların; mülkiyet haklarıyla ilgili olarak herhangi bir sorunla karşılaşmadıkları mesajını vermeye çalıştığını belirten gazete, Rum kesiminin ise Türk iddialarını kabul etmediği ve Türkiye'nin "mahsurlar" aleyhinde ayrımcılık politikası gütmeye devam ettiğini ileri sürdüğünü aktardı.


Avrupa Konseyi Daimi Delegeler Komitesi'nin, gerçekleştirdiği son toplantıda, Rum kesimi ile Türkiye'yi, 30 Haziran'a kadar bahse konu belgede yanıtlanmayan ve daha fazla izahat isteyen soruları Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Sekreterliğine göndermeye çağırmaya karar verdiğini de aktaran gazete, meselenin bir yıl içerisinde daha da somut olarak 2014 yılının Haziran ayında yeniden inceleneceğini kaydetti.


Haberde, bu hareketin, Kıbrıs sorununda mülk meselelerini etkileyebilecek gelişmeler yaşanıp yaşanmayacağının ortaya çıkması için yapıldığını ekledi.


RUM DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN MESAJI


Gazete, başka bir haberinde ise, Rum Dışişleri Bakanlığı'nın, Avrupa Konseyi'nin "Kıbrıs'la" ilgili son kararlarından memnuniyet duyduğunu haber verdi.


Haberde, bahse konu kararların, AİHM'nin, Rum kesiminin Türkiye aleyhindeki 4'üncü devletlerarası başvurusundaki yürütme kararının gözden geçirilmesi çerçevesinde, Rum göçmenler ile "mahsurların" mülkiyet haklarıyla ilgili meselelerle alakalı olduğu ve geçtiğimiz hafta alındıkları belirtildi.


Gazete, Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, bu kararların, Rum kesiminin yetkili birimlerinin sistemli çabalarının sonucunu teşkil ettiğinin ve bu kararlarla birlikte Türkiye'ye, sorumluklarını üstlenmesi ve AİHM kararlarından ortaya çıkan yükümlülüklerine tam olarak uyması mesajı verildiğinin öne sürüldüğünü aktardı.


Gazete, Dışişleri Bakanlığının buna ilaveten, toplantının sonucunun Avrupa Konseyi üye devletlerinin, AİHM'nin ilgili kararlarının uygulanmasının gözden geçirilmesine son verilmesi olasılığını incelemeden önce, Türkiye'nin mahkeme kararlarına tam olarak uymasına yol açacak önlemleri alma konusundaki kararlılıklarını teyit ettiğini belirttiğini de iletti.


Dışişleri Bakanlığı'nın, Türkiye'nin yoğun çabalarına rağmen, konunun incelenmesine son verilmesi gibi bir madde içermediğinden dolayı; kararla ilgili memnuniyetini belirttiğini yineleyen gazete, bakanlığın, bunun tam aksine, Türk tarafının önlemlerinin ne derece etkili olduklarının ve Rum "mahsurlar" ile mahsurların yasal hak sahiplerinin nerede ikamet ettiklerinden bağımsız olarak; mülklerini muhafaza etme veya bunları geri kazanma olanaklarının pratikte de ortaya çıkması için, görüşmenin ertelenmesinin gerçekleştiğini belirttiğini ekledi.


Haravgi ise haberinde, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin, Türkiye'yi bir kez daha, AİHM'nin "Varnava" davasında karar verdiği tazminata uymaya ve bunu ödemeye çağırdığını yazdı.


(İY/KAR)                    


 
11 Haziran 2013 Salı 12:20
Okunma: 887
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu