Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Avrupa Konseyi'nden Güney Kıbrıs'a Destek

Avrupa Konseyi'nden Güney Kıbrıs'a Destek

Rompuy, Hristofyas İle Görüştü.

 
 
Avrupa Konseyi'nden Güney Kıbrıs'a Destek

GÜNDEMDE "TÜRK TEHDİTLERİ, DÖNEM BAŞKANLIĞI, EKONOMİK KRİZ"

Lefkoşa, 29 Mayıs 12 (T.A.K): Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Güney Kıbrıs'taki temaslarında, "Türk tehditleri, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığı ve ekonomik kriz" konularını ele aldı.

Politis gazetesi ve diğer gazeteler Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığı ışığında dün Güney Kıbrıs'a giden Rompuy'ın temaslarına geniş bir şekilde yer verdiler.

Habere göre Rompuy, ziyareti çerçevesinde Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile görüştü, Rum Meclisi'ndeki özel oturumda bir konuşma yaptı, ayrıca Hristofyas'ın onuruna verdiği yemeğe katıldı.

HRİSTOFYAS-ROMPUY GÖRÜŞMESİ

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Başkanlık Köşkü'nde bir görüşme gerçekleştirdi.

Habere göre görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Rompuy, Avrupa Konseyi'nin, Güney Kıbrıs'a yönelik desteğini dile getirdi.

Rompuy ayrıca Türkiye'ye ilişkin olarak (Hristofyas'a), yaklaşan Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığına Avrupa Konseyi'nin sağladığı desteği anımsattığını ifade etti.

Kıbrıs sorununa da değinen Rompuy, AB'nin, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin devam etmesini yüksek önemde addettiğini belirtirken bütünlüklü bir çözüme ilişkin yolu açmaları için her türlü çabayı sarf etmeleri yönünde de iki tarafa çağrıda bulundu.

Rompuy, "statükonun hiç kimseye fayda getirmediğini belirtirken, Avrupa Konseyi dönüşümlü başkanlığın temel bir kurum olduğunu, buna herkesin ve Türkiye'nin saygı göstermesi gerektiğini savundu.

Ekonomi konularına da değinen Rompuy kalkınmanın yeniden canlandırılması ve Avrupa'da iş alanlarının yaratılması gerekliliğinden bahsetti.

Hristofyas ile yaptığı görüşmede Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığı sırasında tamamlanması gereken, siyasi sığınma paketi, birleşik pazar eylemleri gibi önemli inisiyatiflerin de ele alındığına dikkati çekti.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ise yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını mükemmel bir biçimde yerine getireceğini belirtti.

Hristofyas, Türkiye'nin yaratacağı olası sorunların toplu şekilde ele alınacak sorunlar olacağını da ifade etti.

Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakerelerin, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığı sırasında devam etmesine de hazır olduklarını yineleyen Hristofyas, AB dönem başkanlığının Kıbrıs sorununun çözüm çabalarından bağımsız olduğunu ve olacağını söyledi.

Rum ekonomisindeki sorunlara değinen Hristofyas, Hükümet'in çabalarının, destek mekanizmasından kaçınma çabalarına yoğunlaşmasına karşın Güney Kıbrıs'a gerekmesi halinde yardım vermeye hazır olduğu için Avrupa Konseyi Başkanı'na yönelik teşekkürlerini de sundu.

Hristofyas, Güney Kıbrıs'ın Yunanistan'a yönelik desteğini ve ülkenin Euro'da kalması arzusunu dile getirdi.

Fileleftheros gazetesi Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'ın, görüşmeye geçemeden önce birbirlerine armağan sunduklarını yazdı.

Habere göre Hristofyas; Rompuy'a; kazılarda bulunan kadın başlı bir heykelin kopyasını armağan verirken, Rompuy'da Hristofyas'a Belçika porseleni takdim etti.

ROMPUY RUM MECLİSİ'NDE

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Hristofyas ile görüşmesinin ardından Rum Meclisi'ne giderek burada Meclis Başkanı Yannakis Omiru ile bir araya geldi.

Rompuy, Meclis oturumunda bir konuşma yaptı. Rompuy daha sonra DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi.

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın ise Rompuy onuruna; Başkanlık binasında AB dönem başkanlığı  için inşa edilen yeni salonda öğle yemeği verdiğini de yazdı.

ROMPUY: "DOĞALGAZ KATALİZÖR ROL OYNAYABİLİR"

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Rum Meclisi özel oturumunda yatığı konuşmada "Kıbrıs'ın deniz bölgesinde hidrokarbon tespit edilmesinin, Kıbrıs sorununun çözümü ve yeniden birleşmesi çabalarında rol oynamasının mümkün olabileceğini ifade etti.

Rompuy, "38 yılın çok olduğunu, işgalden hemen sonra durumun düzeltilmesinin zor olduğunu ancak hiçbir şey değişmemişse, o zaman durumun 2025 yılında da zor olmaya devam edeceğini" söyledi.

Rompuy "hiç kimsenin, geçmişin tutsağı olmaması gerektiğini, farklı bir gelecek seçebilmesinin mümkün olduğunu, mevcut durumun seçenek olmadığını, şimdi ise faaliyet üstlenme zamanı olduğunu" da ifade etti.

Çözümün, mucizeyle olmayacağını ifade eden Rompuy çabalarını sürdürmeleri için taraflara çağrıda bulundu.

Rompuy, birleşik bir Avrupa'da, birleşik bir  Kıbrıs'ın, bir rüya değil Kıbrıs halkının yakalaması gereken bir fırsat olduğunu da ifade etti.

Rompuy konuşmasında ayrıca müteakip savaşlardan sonra kömür ve çelikten birlikte faydalanılması fikri zeminine dayalı tarihi uzlaşmaya varan Almanya ve Fransa örneğini de verdi.

Rompuy ayrıca filozof Aristoteles ve trajedi yazarı Eskilos'a (bir kimse, iki taraftan birini dinleyince sadece yarım doğruyu öğrenir) da değindi.

Rompuy konuşmasında Hristofyas'ın kendisine başkanlıktaki portakal ağaçlarını ve Makarios'un darbe sırasında kaçtığı pencereyi de gösterdiğini söyledi.

Simerini gazetesine göre Rompuy Meclis'teki konuşmasında şu an Avrupa'da, dünyada ve Kıbrıs'ta kriz anları ile kritik anların yaşanmakta olduğunu belirtti.

Zor zamanların söz konusu olduğunu ifade eden Rompuy 2008'den beridir Avrupa'nın borç krizi ve bankalar krizi olmak üzere iki krizle karşı karşıya kaldığını, bunun "Kıbrıs'"ı da vurduğunu ayrıca tehlikelerin henüz aşılamadığına da dikkati çekti.

OMİRU

Rum Meclisi Başkanı Yannakis Omiru ise konuşmasında, AB dönem başkanlığının devralması ışığında Meclis'in hazırlıklarına değindi.

Omiru Rum Meclisi'nin, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığının başarılı bir şekilde yerine getirilmesi arzusunu teyit etti.

Omiru ayrıca tüm AB organlarıyla gıpta edilecek işbirliğinin devam etmesi arzusunu da dile getirdi.

Haravgi gazetesine göre Rompuy'un, Rum Meclis'inde katıldığı özel oturumda, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın yanı sıra, bakanlar, siyasiler ve Başpiskopos II.Hrisostomos da yer aldı.

(FK/KAR)

 
29 Mayıs 2012 Salı 11:49
Okunma: 395
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)