Ana Sayfa » Türkiye » Avrupa Parlamentosu 2012 Türkiye Raporu

Avrupa Parlamentosu 2012 Türkiye Raporu

Tc Dışişleri Bakanlığı: "parlamentonun Bu Tür Kararları Adil Ve Objektif Oldukları Ölçüde Faydalı Bulunmaktadır".

 
 
Avrupa Parlamentosu 2012 Türkiye Raporu

"AB ÜLKELERİNİN TÜRKİYE İLE TERÖRLE MÜCADELE KONUSUNDA İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMALARINA YÖNELİK YAPILAN ÇAĞRI MEMNUNİYETLE KARŞILANMIŞTIR"

Ankara, 19 Nisan 13 (T.A.K): Türkiye, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) AB Komisyonu'nun 2012 Türkiye İlerleme Raporu'na dair kararının adil, objektif ve faydalı bulunduğunu bildirdi.

TC Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, AP'nun AB Komisyonu'nun 2012 Türkiye İlerleme Raporu'na dair kararının Fransa'nın Strasbourg kentinde yapılan AP Genel Kurulu toplantısı esnasında oylanarak kabul edildiği belirtildi.

Açıklamada, AP'nin düzenli olarak her yıl ilkbahar döneminde Türkiye'ye ilişkin böyle bir karar açıkladığı hatırlatıldı.

AB kurumlarının aday ülkeler hakkındaki değerlendirmelerinin, katılım süreçlerindeki gerekliliklere dikkat çekmenin ötesinde, bu süreçlerin ilerletilmesini teşvik edici olmalarının beklendiği belirtilen açıklamada, bu çerçevede AP tarafından yayımlanan bu tür kararların da adil ve objektif oldukları ölçüde, faydalı bulunduğu vurgulandı.

Açıklama, Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan söz konusu AP kararında, Türkiye'nin siyasi reformlar alanında atılan olumlu adımlara yer verildiği, bu kapsamda, 4. Yargı Reformu Paketi, Kamu Denetçiliği Kanunu ve ilk kamu denetçisinin atanması, Ulusal İnsan Hakları Kurumu'nun kuruluşuna dair kanun, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu, gayrimenkul hakları bağlamında Vakıflar Kanunu'nda yapılan değişiklikler gibi yasal düzenlemelere işaret edildiği kaydedildi.

PKK'NIN TERÖRİST EYLEMLERİNİN GÜÇLÜ BİÇİMDE KINANMASI

Açıklamada, bununla beraber kararın, PKK'nın terörist faaliyetlerinden kaynaklanan durumun bir çatışma olarak nitelendirilmesi gibi bazı yanlış algı ve değerlendirmeler içerdiğinin görüldüğü ifade edildi.

Kararda yer alan, "AB ülkelerinin Türkiye ile terörle mücadele konusunda işbirliğini artırmalarına" yönelik çağrının memnuniyetle karşılandığı bildirilen açıklamada, ayrıca AB terörist örgütler listesindeki PKK'nın terörist eylemlerinin güçlü biçimde kınandığının görüldüğü vurgulandı.

AB'ye üyelik müzakereleri bağlamında kararda, "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu-22" faslının açılması çağrısında bulunulduğu, siyasi reform süreciyle yakından alakalı "Yargı ve Temel Haklar-23" ve "Adalet, Özgürlük ve Güvenlik-24" fasıllarına ilişkin engelin kaldırılmasının istendiği, ayrıca "Enerji-15" ve "Sosyal Politika ve İstihdam-19" fasıllarının da müzakerelere açılmasının öneminin vurgulandığı belirtildi.

Açıklamada, Türkiye'nin bölgesel rolünün ve AB bakımından taşıdığı anahtar konumun da vurgulandığı kararda, Suriye'deki demokratik güçlere verilen destekten ve Suriyeli sığınmacılara sağlanan insani yardımdan da övgüyle bahsedildiği belirtildi.

"ULUDERE OLAYININ TAKDİM ŞEKLİ DENGELİ VE ADİL OLMAKTAN UZAKTIR"

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu olumlu hususların, ne yazık ki kararın taraflı ve Türkiye tarafından kabulü mümkün olmayan unsurları da içerdiği gerçeğini değiştirmemektedir. Örneğin, Uludere olayının karardaki takdim şekli dengeli ve adil olmaktan uzak bulunmaktadır. Bunun yanı sıra AB'nin Kıbrıs konusuna dair sakat ve taraflı tutumu, bahse konu AP kararına da maalesef yansımıştır. Kıbrıslı Türklerin egemenlik haklarını göz ardı eden ve yapıcılıktan uzak yaklaşımlar tarafımızdan hiçbir surette kabul görmeyecektir. AB, adada çözüme öncelikle tarafsız ve objektif hareket etmek suretiyle yardımcı olabilir."

Öte yandan kararda, yasa dışı göçle mücadele bağlamında Türkiye ve AB arasında parafe edilen Geri Kabul Anlaşması'nın imzalanmasına önem verildiğinin kaydedildiği bildirildi.

Açıklamada, "AB tarafına müteaddit kereler ifade olunduğu üzere, bahse konu anlaşmayla ilgili atacağımız adımlar, vatandaşlarımıza vize muafiyeti sağlanması konusunda AB'nin atacağı eş zamanlı ve adil adımlara bağlıdır. Bu çerçevede, 24. fasıldaki birçok kriteri karşılayan önemli bir reform niteliğindeki Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun da 11 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe girdiğinin bu vesileyle vurgulanmasında fayda görülmektedir" ifadesi kullanıldı.

Türkiye'nin AB'ye katılım hedefi doğrultusunda kararlılıkla gayret sarf ettiğinin belirtildiği açıklamada, AB ile diyalog ve işbirliğine önem atfedildiği vurgulandı.

AB'ye üyelik sürecinde ilerleme sağlanmasının, sadece Türkiye ve AB için değil, küresel yansımalarıyla tüm bölgede yeni fırsatları da beraberinde getireceği kaydedildi.

(AA/AK/HA)

 
19 Nisan 2013 Cuma 08:39
Okunma: 735
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu