Ana Sayfa » Türkiye » Avrupa Parlamentosu 2012 Türkiye Raporu

Avrupa Parlamentosu 2012 Türkiye Raporu

Tc Ab Bakanı Ve Başmüzakereci Bağış:"2012 Yılı Raporunun, 2011 Yılı Raporuna Göre Daha Objektif Olduğunu Söylemek Mümkündür".

 
 
Avrupa Parlamentosu 2012 Türkiye Raporu

Ankara, 19 Nisan 13 (TAK): TC AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 2012 Avrupa Parlamentosu Türkiye Raporu'nun 2011 yılı raporuna göre daha objektif olduğunu belirtti.

Bağış, AB'ye üyelik sürecinde, Türkiye'de kaydedilen gelişmelerin değerlendirildiği ve bugün AP Genel Kurulu'nda yapılan oylama ile kabul edilen, "Avrupa Parlamentosu (AP) 2012 Türkiye Raporu"nu, yayımladığı yazılı açıklama ile değerlendirdi.

Söz konusu raporun, bugüne kadar AP Genel Kurulu tarafından kabul edilen 6'ncı rapor olduğunu ve AP'nin Türkiye Raportörü Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alındığını hatırlatan Bağış, raporun, AP Dış İlişkiler Komitesi'nde (AFET) iki kez görüşülmesinin ve AP üyeleri tarafından verilen 415 değişiklik önergesinin ele alınmasından ardından Genel Kurul'a sunulduğuna işaret etti. Bağış, "Raporun lafzı ve ruhunun genel anlamda hükümetimizin reform kararlılığını teyit ve takdir ettiği anlaşılmaktadır" ifadesini kullandı.

Genel Kurul'daki oylama öncesinde AP'deki siyasi grupların toplam 40 değişiklik önergesi verdiğini ve bu önergelerin 17 Nisan 2013'te görüşüldüğünü belirten Bağış, Oomen-Ruijten'in çabalarıyla AP siyasi gruplarının ve AP milletvekillerinin çoğunluğunun sağduyulu yaklaşımı neticesinde, Türkiye'de gerçekleştirilen siyasi reformlara ve önemli dönüşüme raporda yer verildiğinin görüldüğünü kaydetti.

Bağış, bu çerçevede, bakanlık olarak Türkiye'nin kendi İlerleme Raporu'nu hazırlaması yönünde alınan kararın ve hazırlanan raporun isabetli olduğunun da değerlendirildiğine işaret ederken, "Bu vesile ile başta AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle ve Raportör Ruijten olmak üzere, AP Türkiye Raporu'nun müzakereleri sırasında Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin yapıcı, sağduyulu konuşmalar yapan dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Ekim ayında görevi sona erecek olan Avrupa Ombudsmanlığına Avrupa Halkları Partisi (EPP) tarafından aday gösterilmesinden dolayı Raportör Ruijten'i de tebrik ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda yürürlüğe giren Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu, Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu, 4. Yargı Reformu Paketi ve Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile kadın hakları alanında Türkiye'nin katettiği mesafeden raporda memnuniyetle bahsedildiğine değinen Bağış, "AP'de bulunan aşırı sağ ve sol siyasi gruplar ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) temsilcisi AP üyelerinin verdikleri değişiklik önergeleriyle raporun dengesini bozma girişimlerinin, raportörün ve AP siyasi grup temsilcilerinin uzlaşısıyla büyük ölçüde giderildiğini ve 2012 yılı raporunun 2011 yılı raporuna göre daha objektif olduğunu söylemek mümkündür" değerlendirmesinde bulundu.

Bağış, böylelikle, Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan 2012 Türkiye İlerleme Raporu'nda, Türkiye'deki gelişmeleri büyük ölçüde gözardı eden yaklaşımın, AB halkını temsil eden AP üyesi parlamenterlerin hazırladığı bu raporla kısmen de olsa telafi edildiğini belirtti. Bağış, geçen yılki raporda AP üyesi parlamenterlerin Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinde 23'üncü ve 24'üncü fasılların açılması yönünde yer alan çağrıların bu yıl da tekrarlandığını ayrıca, "Enerji" başlıklı 15'inci, "Sosyal Politika ve İstihdam" başlıklı 19'uncu ve "Bölgesel Kalkınma" başlıklı 22'inci faslın müzakerelere açılması yönünde çağrıda bulunulduğunu kaydetti. 

ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEK

Bağış, bazı AB üyesi ülkelerin Türkiye'nin müzakere sürecini siyasi mülahazalarla engellemeye devam ettikleri bir dönemde AP'nin Türkiye'de gerçekleştirilen reformlara ve yakın dönemde başlayan çözüm sürecine destek mesajı verip, sürecin başarıyla neticelenmesi çağrısında bulunması ve PKK'nın terörist eylemlerini güçlü biçimde kınamasının memnuniyet verici olduğunu vurguladı. Bağış, "Bununla birlikte, AB'nin terörist örgütler listesinde olan PKK'nın faaliyetlerinin 'çatışma' olarak nitelendirilmesi, AB'nin konuyla ilgili algı ve değerlendirmesinin yanlışlığını göstermektedir" ifadelerini kullandı. 

Raporda, Türkiye'nin stratejik konumu ve önemli bölgesel bir güç olduğuna da vurgu yapıldığına dikkati çeken Bağış, bu kapsamda Türkiye'ye sığınan Suriyelilere sağlanan insani yardıma işaret edilerek, Suriye'deki duruma ilişkin AB ve Türkiye arasında ortak stratejik bir vizyon oluşturulması çağrısında bulunulduğunu belirtti. 

HAKSIZ ELEŞTİRİLER

Raporda, Türkiye'deki bazı gelişmeleri göz ardı eden, haksız eleştirilere de yer verildiğine değinen Bağış, şöyle devam etti:

"AB'nin 2005 yılından beri KKTC ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmemesine rağmen, raporda GKRY Dönem Başkanlığı sürecindeki haklı tutumumuzun eleştiri konusu yapılması ve Kıbrıslı Türklerin egemenlik haklarının gözardı edilmesi, raporun yansızlığını bozan unsurlar olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, KKTC'ye uygulanan siyasi ve ekonomik izolasyonun kaldırılması ve bu kapsamda, başta AB Genel İşler Konseyi'nin Doğrudan Ticaret Tüzüğü'ne ilişkin 26 Nisan 2004 tarihli kararının uygulanması olmak üzere, bu konuda verilen değişiklik önergeleri, GKRY'yi temsil eden AP üyelerinin çabaları sonucunda raporun yazım aşamasında reddedilmiştir."

Bağış ayrıca, "Uludere olayının yansıtılma şeklinin, Türkiye için kabul edilemez" nitelikte olduğunu vurgularken, raporda Geri Kabul Anlaşması'nın imzalanmasına önem atfedildiğini ancak bu konuda Türkiye'nin hassasiyetlerini içeren bir Yol Haritası'nın hazırlanması konusundaki Türkiye'nin yaklaşımının da unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Müzakere eden aday ülke statüsüyle Türkiye'nin, Avrupa halklarının temsilcisi ve AB kamuoyunun sesi olan AP'den adil ve objektif olmasını beklediğini ve bu beklentisi karşılandığı ölçüde, bu rapora değer verilip, dikkate alınacağını anımsatan Bağış, şunları belirtti.

"Hükümet olarak reform kararlılığından taviz vermemiz asla söz konusu değildir. Son dönemde, bu kararlılığımızın AB nezdinde de karşılık bulmaya başlaması, sürecin yeni bir ivme kazanmasına yönelik karşılıklı mesajların verilmesi yeterli olmamakla birlikte önemlidir. Bilhassa Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yapacağı katkıların anlaşılmaya ve daha açık bir şekilde ifade edilmeye başlanması dikkat çekicidir. Türkiye karşıtı, ayrılıkçı çevrelerin istismar çabaları dahi bu gerçeklerin üzerini artık örtememektedir. Biz Avrupalı dostlarımıza şunu bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, 'Gece hırsızın, ışık hakikatin dostudur.' Türkiye'nin AB sürecini, gecenin karanlığından çıkarıp hakikatin ışığı altında devam ettirmek, herkes için en iyi seçenektir."

(AA/AK/HA)

 
19 Nisan 2013 Cuma 08:40
Okunma: 754
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu