Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Avrupa Parlamentosu'nda "Kıbrıs'ın Demografik Yapısı" Etkinliği Düzenlendi

Avrupa Parlamentosu'nda "Kıbrıs'ın Demografik Yapısı" Etkinliği Düzenlendi

Lefkoşa, 29 Mart 12 (T.a.k): Avrupa Parlamentosu'ndaki (Ap) Birleşik Avrupa Solunun Konfederal Grubu/kuzey Yeşil Sol'un (Gue/ngl), Bazı Kıbrıslı Türk Politikacılar, Sendika Yetkilileri, Rum Yetkililer, Avrupa Milletvekillerinin De Katılımıyla Dün "Kıbrıs'ın Demografik Yapısı: Sorunlar Ve Perspektifler" Konulu Bir Etkinlik Düzenlediği Bildirildi..

 
 
Avrupa Parlamentosu'nda

AP'ta düzenlenen etkinlikte, "kolonizasyondan şikayet eden Kıbrıslı Türk ilericilerin endişe haykırışında bulunduğu" belirtildi.

Haravgi gazetesi etkinliğe KKTC'den BKP, YKP, DEV-İŞ, KTÖS, KTDD katılırken, Rum tarafından AKEL, PEO ve diğer yetkililerin yatıldığını yazdı.

ZİMMER

Gazeteye göre etkinlikte açılış konuşmasını yapan GUE/NGL Başkanı Gabriele Zimmer, Kıbrıs sorununun, iki kesimli iki toplumlu federasyonla, barışçıl çözümü konusunda Kıbrıslılarla dayanışma geliştiren GUE/NGL'nin en önemli faaliyet alanlarından biri olduğunu ifade etti.

Önceki Başkanlar Lothar Bisky ve Françis Wurtz gibi Rum Yönetimi Başkan Dimitris Hristofyas'a destek vermeye devam edeceğini söyleyen Zimmer, Kıbrıs sorununun çözümü yönünde gösterilen çabalara uluslararası desteğin verilmesi gerektiğini vurguladı.

"Kıbrıs Türk toplumunu tehdit eden Türk asimile etme politikası olarak Türk işgali ve kolonizasyonun sonuçlarını" eleştiren Zimmer, AB'nin bu "savaş suçunu" kınaması gerektiğini iddia etti.

Zimmer ayrıca konuşmasında, Türkiye'yi "kolonizasyona" son vermeye ve barışçıl yeniden birleşme ve Kıbrıs Türklerle Rumların birlikte yaşaması için ilkeler temelinde Kıbrıs sorununun çözümüne katkı koymaya çağırarak, "Kıbrıs'taki mevcut binlerce işgalci asker çözüme katkı sağlamıyor" ifadesini kullandı.

İZCAN

Gazeteye göre Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Sekreteri İzzet İzcan, KKTC'yi "açık hava hapishanesi" olarak nitelendirdi.

Gazete, "Yerleşiklerin (KKTC'deki Türk vatandaşları) oyuyla Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesinin değiştiğini" savunan İzcan'ın, "Kolonizasyonun uluslararası hukukun ihlali ve savaş suçu olduğunu" ileri sürdüğünü aktardı. İzcan ayrıca, "koloniasyonun çifte suç olduğunu, çünkü Kıbrıslı Türklerin yok olmasının ötesinde, yerleşiklere (KKTC'deki) Kıbrıs Rum mallarının verildiğini" iddia etti.

SEYİS

Kıbrıs sorununa federal bir çözümün bulunmasının gerekliliği üzerinde duran DEV-İŞ Başkanı Mehmet Seyis, Kıbrıs sorunun,  kararlar temelinde tek vatandaşlık, tek egemenlik ve tek uluslararası kimlikle iki kesimli, iki toplumlu federasyonla çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a değinerek, iki devlet ve ilhaka ilişkin tezlerin kabul edilmez olduğunu savunan Seyis, Kıbrıs sorununun çözümü geciktikçe, demografik yapının her gün değiştiğini ve sorunun daha çok karıştığını belirtti.

KANATLI

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Genel Sekreteri Murat Kanatlı, kolonizasyonun, göç konusu olmadığını söyledi. Kanatlı, partisinin, uluslararası himayede nüfus sayımının gerçekleşmesine ilişkin Avrupa Konseyi'nin 1992 yılı raporunda ısrar ettiğine işaret ederek, AB'yi, bu prosedürün yerine getirilmesi için yöntemler bulmaya çağırdı.

ÖZHÜR

KTÖS üyesi (Eğitim Sekreteri) Mustafa Özhür ise, KKTC'de Kıbrıslı Türklerin sayısının 130 bini aşmadığını savunarak, belki de toplam nüfusun 800 bine ulaştığını iddia etti. Özhür, KKTC'de öğrencilerin yüzde 34'ünün Kıbrıslı Türk olduğunu da savundu. Özhür ayrıca, Ankara'yı, azınlık olan Kıbrıslı Türklerin haklarını sürekli ihlal etmekle suçladı.

SARAÇOĞLU

Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği'nden (KTDD) Derman Saraçoğlu, KKTC'deki demografik değişikliklerin, Ankara'nın sorumluluğu, ayrıca AB ve uluslararası toplumun tahammülüyle olduğunu söyledi. Saraçoğlu ayrıca, Ankara'nın, Kıbrıslı Türkleri yok etme çabasını şikayet etti.

KİPRİANU

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu da, "kolonizasyon ve işgalin, işgalden kurtulmak ve ilkeler temelinde bir çözüm için birleşik bir şekilde mücadele etmesi gereken tüm Kıbrıslıların geleceğini tehdit ettiğini" iddia etti.

"İşgalci Türkiye'nin Kıbrıs içerisinde elini teşkil eden sahte devletin varlığının, hem Kıbrıslı Rumlar hem de Kıbrıslı Türkler için bir tehdit olduğunu" öne süren Kiprianu, "İşgalin; Kıbrıs, Kıbrıs halkı ve geniş bölge için daimi güvencesizlik, dengesizlik ve sorunların kaynağı olduğunu" savundu.

Kiprianu "Kıbrıslı Türk ve Rumların insan haklarını 38 yıldır ihlal eden Türk işgalinin, Kıbrıs'ın temellerine atılmış saniyelik bomba olduğunu" da öne sürdü.

"İşgal ve kolonizasyon devam ettiği için Kıbrıs'ın Türkleşmekte olduğunu" iddia eden Kirpainu, "Enerji zenginliklerinin de barış faktörü olabileceğine" değindi.

KİRİTSİS

Rum Solcu İşçi Sendikaları Başkanı (PEO) Genel Sekreteri Pambis Kiritsis, bölünmenin tüm Kıbrıslılar için bir "yıkım" olacağını belirtti. Bölünmenin Kıbrıslı Türk toplumunu yok edeceğini ve Türkiye'nin sınırlarını Kıbrıs'a getireceğini ileri süren Kiritsis, çözümün, yeniden birleşme ve ortak yaşam olması gerektiğini belirtti.

ORTAK AÇIKLAMA: "BÖLÜNME NE TAHAMMÜL EDİLEBİLİR, NE DE KABUL EDİLEBİLİR"

Gazete AKEL, BKP, YKP, PEO, DEV-İŞ, KTDD ve KTÖS'ün ortak açıklamasına da yer verdi.

Habere göre parti ve örgütler, diğer konuların yanı sıra, bölünmenin tahammül edilebilir ve kabul edilebilir olmadığını belirtiler.

Brüksel'e gerçekleştirilen ortak ziyaretin, Kıbrıslı Türk ve Rumların ortak faaliyetlerine yönelik istek göstergesi olduğunun dile getirildiği açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümünün, yabancı müdahaleler olmadan, tüm Kıbrıslıların davası olacağı ifade edildi.

(HC/ŞEB)

 
29 Mart 2012 Perşembe 11:04
Okunma: 637
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu