Ana Sayfa » Dünya » Avrupa'da Sendikalar Güç Kaybediyor

Avrupa'da Sendikalar Güç Kaybediyor

Ituc'un ''sendikal Hak İhlalleri Raporu''na Göre, Arnavutluk, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan Ve Ukrayna Gibi Birçok Avrupa Ülkesinde Sosyal Diyaloğun Önü Sendikalar Aleyhine Kesildi.

 
 
Avrupa'da Sendikalar Güç Kaybediyor

YUNANİSTAN'DA, PARANIN DEĞERİ, MAAŞLAR VE YAŞAM STANDARTLARI DÜŞTÜ

Ankara, 1 Ağustos 12 (T.A.K.): Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'na (ITUC) göre, Avrupa'da sendikalar güç kaybediyor ve Arnavutluk, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan ve Ukrayna gibi birçok Avrupa ülkesinde sosyal diyaloğun önü sendikalar aleyhine kesildi.

ITUC'un ''Sendikal Hak İhlalleri Raporu''nda, geçen yıl Avrupa'nın, en çok da Yunanistan'ın etkilendiği ve etkileri hala devam eden bir krizin içinde olduğu belirtilerek, bütçe açıklarının kapatılması için uygulanan kemer sıkma önlemlerinin tamamlayıcısı olarak birçok Avrupa ülkesinde iş kanunlarının değiştirildiği ifade edildi.

Bu kapsamda, Avrupa çapında sendikal hakların geriletildiği öne sürülen raporda, şu değerlendirmeler yer aldı:

''2011 yılında, gelenekselleşmiş çalışma ilişkilerinin bulunduğu bazı ülkelerde bile sendikal harekete karşı yeni bir tutum gelişti. Ama özellikle Gürcistan'da neoliberal reformlar yoluyla işçi hakları ve sendikal haklar zayıflatıldı, Türkiye'de sendika faaliyetleri kısıtlandı ve Belarus'ta Lukaşenko rejimi tarafından bağımsız sendikalara baskı uygulandı. AB üyesi olan ve avro bölgesinin merkezinde yer alan Yunanistan ise borç krizi içerisindeydi. Yunanistan, bu borç yükünü azaltmak amacıyla Avrupa Komisyonu'nun, Avrupa Merkez Bankası'nın ve IMF'nin baskısıyla paranın değerinin düşürülmesi, maaşların ve yaşam standartları düşürülmesi gibi politikalar uyguladı.''

Avrupa'daki ekonomik krizin toplu pazarlık ve örgütlenme özgürlüğü gibi sendikal haklar açısından da olumsuz sonuçları olduğuna dikkat çekilen raporda, Avrupa'da sonbahar aylarında toplu iş sözleşmelerinde geçerli olan kuralların değiştirildiği ve sendikaları güçsüzleştirecek yeni yasalar yapıldığı iddia edildi.

Portekiz hükümetinin, işçi sendikalarının itirazlarına rağmen bir kurtarma planını kabul etmeye hazırlandığı bildirilen raporda, finansal kriz içerisinde olan Macaristan ve Romanya'nın iş kanunlarını emekçilerin ve sendikaların aleyhine değiştirdiği kaydedildi.

''GÜRCİSTAN'DA SENDİKA KARŞITLIĞI YAYGINLAŞTI''

Raporda, AB üyesi olmayan Gürcistan, ekonomisinin büyük bir ilerleme göstermesine karşın Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili yönetimince uygulanan radikal neoliberal politikaların işsizliğin yükselmesine neden olduğu öne sürüldü.

Ülkede sendika karşıtlığının yayınlaştığı ifade edilen raporda, Gürcistan'ın ILO'nun eleştirilerine ve işçilerin taleplerine rağmen sendikal hakları kısıtladığı, toplu pazarlığın altını oyan ve 2006 yılında çıkartılan sendika yasası, sendikaların üye sayısında 100 bin kişilik bir düşüşe sebep olduğu, sendikalar, hem kamusal alanda hem de özel sektörde işverenler karşısında temsil güçlerini kaybettiği'' değerlendirmesi yapıldı.

''TÜRKİYE'DE SENDİKAL HAKLAR HALA YASALAR DÜZEYİNDE YETERİNCE KURUMSALLAŞMAMIŞ''

Sendikal hakların yetersiz korunması sonucunda, geçen yıl Türkiye'de bazı hak ihlalleri meydana geldiği öne sürülen raporda, ''Ülkede sendikal haklar hala yasalar düzeyinde yeterince kurumsallaşmamış durumda'' olduğu iddia edildi.

Örgütlenme özgürlüğü ve grev hakkının hala çok çeşitli kısıtlamalara maruz kaldığı öne sürülen raporda, ''Sendikalarla ilgili yasa taslağı Avrupa ve uluslararası normların çok uzağında. Sendikaların kazanılmış hakların kaybedilmesi bağlamında olumsuz karşıladığı bu yasa taslağı 2011 yılı sonunda mecliste tartışıldı. Birçok iş kolunda örgütlenme zorluğu nedeniyle işçi hakları geriye gitmekte ve işçiler sendikalaşamamaktadır. 2011 yılında sendika üyesi oldukları gerekçesiyle işçilerin işten çıkarıldığı görüldü'' ifadeleri kullanıldı.

''KISA SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMELERİ, SENDİKAL ÖRGÜTLENMEYİ ZORLAŞTIRIYOR''

Arnavutluk, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan ve Ukrayna gibi birçok Avrupa ülkesinde sosyal diyaloğun önünün sendikalar aleyhine kesildiği ve sendikaların güç kaybetmeye devam ettiğine dikkat çekilen raporda, çalışma hayatının değişmesinin ve kısa süreli iş sözleşmelerinin sendikal örgütlenmeyi zorlaştırdığı, bunun en uç örneklerini Belarus ve Hırvatistan'ın oluşturduğu vurgulandı.

Raporda, şunlar kaydedildi:

''Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Polonya ve Sırbistan gibi birçok orta ve doğu Avrupa ülkesinde sendikal etkinlikler nedeniyle işten çıkarmalar görülmektedir. Belçika'da sendikal hareketlere karşı düşmanca bir tavır ve bunun getirdiği işten çıkarmalar gözlenmektedir. Sendikal hakların yasalarca korunması özellikle Belarus, Kosova ve Rusya Federasyonu'nda zayıflamaktadır. Arnavutluk ve Moldova'da yasaların tam anlamıyla uygulanmaması da bir başka problemi oluşturmaktadır.''

(AA/TUĞ/HA)

 
1 Ağustos 2012 Çarşamba 13:10
Okunma: 555
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu