Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "Avustralya Sadece Kıbrıs Cumhuriyeti'ni Tanıyor!"

"Avustralya Sadece Kıbrıs Cumhuriyeti'ni Tanıyor!"

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Avustralya'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde, dün, başkent Kanberra'da Avustralya Başbakanı Julia Gillard'la bir araya geldi.

 
 
Gerçekleştirilen görüşmede, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ile iki ülkeyi ilgilendiren uluslararası meselelerin ele alındığını yazan Haravgi, basına dağıtılan ortak açıklamada, Avustralya Başbakanı Gillard'ın, ülkesinin Rum halkına yönelik desteğinin azalmadığını ve ülkesinin Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirttiğini kaydetti.

Gazete, Başbakan Gillard'ın, ülkesinin Kıbrıs sorununun, tek egemenlik, tek uluslararası kimlik ve tek vatandaşlığa sahip olacak iki kesimli-iki toplumlu federasyon çerçevesinde; Kıbrıs'ı yeniden birleştirecek olan, BM Güvenlik Konseyi kararlarına dayalı çözümünü desteklediğini ifade ettiğini de ekledi.

"AVUSTRALYA SADECE KIBRIS CUMHURİYETİNİ TANIYOR"

Hristofyas ile Gillard'ın, Kıbrıs sorununun ilkeler temelindeki çözümüne destek belirttiklerini ifade eden gazete, "Başbakan Gillard'ın, ülkesinin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik desteğini yinelediğini" yazdı.

"Avustralya'nın Kıbrıs Cumhuriyetini adadaki tek meşru makam olarak tanıdığını" ifade eden Gillard, bugüne kadar yaşanan "ilerlemeyi" selamlayarak, Hristofyas'ın çabalarını övdü ve Kıbrıs sorununda bütünlüklü bir çözüme varılmasının önemine işaret etti.

Avustralya'nın, Kıbrıs sorununun barışçıl çözümünün kolaylaştırılması çabalarına yönelik uzun süreli aktif ilgisini aynı zamanda BM'nin Kıbrıs'taki Barış Gücüne katılımını takdir ettiğini dile getiren Hristofyas, Avustralya federal polislerinin bu kuvvetin bir parçası olarak 1964'ten bu yana Kıbrıs'ta hizmet verdiğini anımsattı.

Hristofyas ile Gillard'ın, iki ülke ilişkilerindeki temel taşın; paylaşılan değerlerle, insanlar arasındaki yakın ilişkiler olduğu hususunda hem fikir olduklarını yazan gazete, Gillard'ın, Avustralya'da yaşayan Rumların ülkenin çok yanlı yaşamına katkısının farkında olduğunu dile getirdiğini belirtti.

Gazete, Hristofyas ile Gillard'ın, iki ülke arasında kültür ve eğitim alanında güçlü bağlar bulunduğuna dikkati çektiklerini de yazdı.

Devamla, Avustralya'nın Rum halkına yönelik desteğinin azalmadığını aynı zamanda ülkesinin 1998 yılından bu yana Kıbrıs'la ilgili özel temsilcisi bulunduğunu ve bu temsilcinin Kıbrıs'taki gelişmeleri yakından takip ettiğini dile getiren Gillard, bu temsilcinin, Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili olarak Avustralya'daki Rum toplumunun desteğini teşvik etmeye çalıştığını ifade etti.

Güney Kıbrıs ile Avustralya'nın Commonwealth üyeleri olduklarını anımsatan gazete, Hristofyas ile Gillard'ın, Kasım ayında Avustralya'da gerçekleştirilecek olan Commonwealth toplantısı çerçevesinde işbirliğinde bulunma hususunda anlaştıklarını kaydetti.

Görüşmede, Güney Kıbrıs'ın 2012 yılının ikinci yarısında üstleneceği AB Dönem Başkanlığı meselesi ile Avustralya-AB arasındaki anlaşma meseleleri de ele alındı.

İki ülke arasındaki ortak açıklamanın, iki ülke arasındaki uzun süreli ve yakın dostluk-işbirliği ilişkilerini yeniden teyit ettiğini ifade eden Hristofyas, ortak açıklamanın zaten "kendi başına konuştuğunu" ve iki ülke arasındaki ilişkileri teyit ettiğini yineledi.

Ortak açıklamanın içeriğinin çok önemli olduğunu öne süren Hristofyas, "ortak açıklamanın "Kıbrıs'taki tek siyasi makamın Kıbrıs Cumhuriyeti ve kuşkusuz Kıbrıs Cumhuriyeti'nin meşru hükümeti olduğunu vurguladığını" ekledi.

Gazeteye göre, Rum tarafının Avustralya'daki Yüksek Komiseri Yannis Yakovu'nun onuruna verdiği resepsiyona katılan ve burada Avustralya'da yaşayan Rumlarla bir araya gelme fırsatı bulan Hristofyas, konuşmasında kısaca Kıbrıs sorununa da değindi.

Konuşmasında, "Kıbrıs'ın işgalin acısını çekmeye devam ettiği ve Kıbrıs'ın savaş suçu ve kolonizasyon kurbanı olduğu" iddiasında bulunan Hristofyas, kolonizasyonla birlikte Kıbrıslı Türklerin kimliğinin değiştiğini ve Kıbrıslı Türklerin TC kökenlilerin varlığına karşı ayaklandıklarını öne sürdü.

Kıbrıs'ta çok kültürlü bir nitelik bulunduğunu da ifade eden Hristofyas, Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler, Maronitler, Ermeniler ve Latinlerle birlikte; bölgede güvenlik ve barış alanı haline gelecek olan federal ve çok kültürlü bir Kıbrıs inşa etmeleri gerektiğini söyledi.

Hristofyas, AB'nin tam üyesi olmak istiyorsa, Türkiye'nin, Avrupa ilkelerini ve Güney Kıbrıs'la iyi bir komşuluğu garanti altına alarak; Avrupa geleneklerine sahip bir Avrupa ülkesi olması gerektiğini anlaması gerektiğini savundu.

Hristofyas, "Türkiye'nin askeri birliklerini ve TC kökenlileri Kıbrıs'tan çekmesi gerektiğini aynı zamanda uzlaşma ve kardeşçe yeniden yaşama olanağını Kıbrıslılara bırakması gerektiğini anlaması gerektiğini" ileri sürdü.

Hristofyas "kendilerinin Türk askeri birliklerinin işgalinin kurbanları olsalar da, Türkiye'nin AB'ye tam katılımını desteklediklerini" de savundu.

Hristofyas, Avustralya temasları çerçevesinde, Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce yanı sıra başka devlet yetkilileriyle de bir araya geldi ve birçok etkinliğe de katıldı.

Habere göre, Bryce'ın, kendisi onuruna verdiği yemeğe katılan Hristofyas, "Avustralya'nın her daim Kıbrıs sorununun, uluslararası hukuk ilkelerine dayanan, yaşayabilir ve işler çözümünü desteklediğini" söyledi.

HABER DİĞER GAZETELERDE HANGİ BAŞLIKLARLA YER ALDI

Politis: "Avustralya Destekliyor... Askeri Birliklerin Çekilmesi Türk Katılımı İçin Koşul"

Simerini: "Avustralya'nın Desteği Tam... İki Ülke Arasındaki İyi İlişkiler Teyit Edildi"

Alithia: "Avustralya'nın Başkenti Kanberra'da Yüksek Düzeyde Temaslar"

Fileleftheros: "Başkan Hristofyas'ın Resmi Ziyareti ve Kanberra'da Görüşmeler... Kıbrıs Acı Çekmeye Devam Ediyor"

Kaynak TAK

 
26 Mayıs 2011 Perşembe 15:04
Okunma: 890
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu