Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Azerbaycan Dışişleri Bakanı Fileleftheros'a Konuştu:

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Fileleftheros'a Konuştu:

"Kıbrıs Cumhuriyeti İle İkili İlişki Yok".

 
 
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Fileleftheros'a Konuştu:
Lefkoşa, 27 Aralık 2012 (T.A.K): Azerbaycan'ın, Dışişleri Bakanı Elmar Memedyarov vasıtasıyla, sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti" ile diplomatik ilişkiler kurmayacağını ifade ettiği haber verildi.


Rum gazetelerinden Fileleftheros'a açıklamada bulunan Azeri bakan, "yalnızca Kıbrıs sorununun olası çözümünün akabinde Lefkoşa ile ikili ilişkiler kurulması ihtimalinin gözden geçirileceğini" dile getirdi.


Brüksel çıkışlı haberini, "İkili İlişkilere Azerbaycan'dan Hayır... Ankara Reçetesi İle Diplomatik İlişki Yok" başlıklarıyla yayımlayan gazete, Azerbaycan'ın sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti" ile diplomatik ilişkiler kurulmasına hayır dediğini yazdı.


Gazete, Azerbaycan'ın, Dışişleri Bakanı Memedyarov aracılığıyla, yalnızca Kıbrıs sorununun olası çözümünün ardından (ve görünüşe göre Ankara "reçetesi" takip edilerek), "Lefkoşa" ile ikili ilişkiler kurulması olasılığını gözden geçireceğini belirttiğini aktardı.


Elde ettiği bilgilere dayanarak, Brüksel'in, Genişlemeden Sorumlu Üye Stefan Fule aracılığıyla Azerbaycan'a; aralarında sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin de bulunduğu tüm üye ülkelerle diplomatik ilişki kurmakla yükümlü olduğunu öğütlediğini kaydeden gazete, Fule'nin "adanın" egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmasını istediğini ekledi.


AB-Azerbaycan İşbirliği Konseyi toplantısının, 17 Aralık'ta Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli başkanlığında Brüksel'de gerçekleştirildiğini anımsatan gazete, Markulli'nin toplantıda AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'u temsil ettiğini belirtti.


Bununla birlikte, ne bu olayın, ne de Stefan Fule'nin öğütlerinin Azerilerin politikasını değiştirmediğini anlatan gazete, ülkenin Dışişleri Bakanı'nın Fileleftheros'a açıklamasında, yalnızca Kıbrıs sorununun olası bir çözümünün akabinde, "Lefkoşa" ile ikili ilişkiler kurulmasını gözden geçireceklerini söylediğini yineledi.


"O zamana kadar, (yani Kıbrıs sorununun çözümüne kadar), gelişmeleri sıkı bir şekilde takip edeceklerini" dile getiren Azeri bakan, bakanlar düzeyinde iyi bir işbirliklerinin bulunduğunu ve her toplantıda uluslararası kurumlar vasıtasıyla görüştüklerini anlattı.


Gazete, Memedyarov'un açıklamasından, Bakü'nün, Brüksel'in 27 AB üye ülkesiyle diplomatik ilişkiler kurmasına dair teşviklerine kulaklarını kapayarak; "Lefkoşa" ile AB gibi uluslararası örgütler vasıtası ile dolaylı bir ilişki kurmakla sınırlı kalacağının ortaya çıkmakta olduğunu ekledi.


Kıbrıslı Türkler ile Rumların davasında, daha fazla öngörülebilirlik ortaya çıkmasını umduklarını anlatan Azeri bakan, Annan Planı zamanında olduğu gibi, bunun da gerçekleşeceğine inandıklarını ifade etti.


Memedyarov'un, Kıbrıs'ın iki toplumu ile Azeriler ve Ermenilerin Dağlık Karabağ'la ilgili tartışmaları arasında paralellik kurmaya tereddüt etmediğini dile getiren gazete, Memedyarov'un, Kıbrıs'taki toplumlararası ilişkilerin derinleşmesi gerektiğine vurgu yaptığını kaydetti.


Gazeteye açıklamasında, Kıbrıs'ta ayrı ayrı gerçekleştirilen referandumların akabinde, AB'nin Kıbrıslı Türklere yönelik desteğini anımsatmaya özen gösteren Azeri bakan, ne yazık ki en nihayetinde, uzlaşmayla ilgili bu çabanın da başarısız olduğunu sözlerine ekledi.


Memedyarov'un açıklamasının, Stefan Fule'nin AB-Azerbaycan İşbirliği Konseyi toplantısı çerçevesinde, Azerbaycan'a yönelik tavsiyelerinin akabinde gerçekleştiğini yazan gazete, Genişlemeden Sorumlu Üye Fule'nin Azerilere kısaca şunları söylediğini anlattı:


"AB'nin Komşuluk Politikası'nın ortak değerlere dayandığını ve AB'nin Azerbaycan'dan pratikte de, aralarında Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bulunduğu tüm üye devletlerle ikili ilişkiler çerçevesinin de dâhil olduğu; hakiki taahhütler görmeyi beklediğini vurgulamak isterim.


Bu değerlerin, Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilgili olarak, tüm üye devletlerin egemenlik ve toprak bütünlüklerine saygı duyulması, aynı zamanda ve uluslararası kanunlar ve değerlerle uyumlu olması gerektiğini kapsadığını vurgulamak isterim."


"KIBRIS ALEYHİNDE GİRİŞİMDE BULUNDULAR"


Haberine yukarıdaki ara başlıkla devam eden gazete, edindiği bilgilere dayanarak, Azerbaycan hükümetinin, AB-Azerbaycan İşbirliği Konseyi'nin sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti" yetkilisinin başkanlığında gerçekleştirilmesini önlemeye çalışarak; Brüksel'e yönelik protestolarda bulunduğunu da haber verdi.


Bakü'nün, bahse konu toplantının AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi'nin sorumluluğunda gerçekleştirilmesinde ısrar ettiğini kaydeden gazete, AB Yüksek Temsilcisi Ashton'un toplantıda bulunmamasından dolayı, toplantıya benzer durumlarda olduğu gibi AB dönem başkanlığının başkanlık ettiğini ifade etti.


Gazete, Azerbaycan'ın bunun sonucunda, Dışişleri Bakanı Markulli'nin başkanlık ettiği toplantıya katıldığını ekledi.


(İY/SEL)


 
27 Aralık 2012 Perşembe 09:49
Okunma: 679
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu