Ana Sayfa » Türkiye » Babacan Suudi Arabıstan'da

Babacan Suudi Arabıstan'da

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile Cidde Ticaret Odası tarafından düzenlenen Suudi Arabistan-Türkiye Ticaret ve Yatırım Köprüsü toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin yükselen bir değer olduğunu belirtirken, Türkiye ile Suudi Arabistan'ın bölgesel aktörler olduğunu, tüm ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam ülkeleri arasındaki ticari hacmin yükseltilmesinin gerektiğine dikkati çekti.

 
 
Babacan Suudi Arabıstan'da
Cidde Ticaret Odasındaki toplantıya İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, Cidde Ticaret Odası Başkanı Şeyh Salih Kemal, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkan Yardımcısı Ahmet Ciğer ile çok sayıda Türk ve Suudi iş adamları katıldı.

Başbakan Yardımcısı Babacan yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgesinde ve dünya'da yükselen bir değer olduğuna dikkati çekerken, Suudi Arabistan ile Türkiye'nin eski iki dost ve kardeş ülke olduğunu söyledi. Babacan şunları kaydetti:

"Bu ilişkilerimizin hem ekonomik hem de siyasi boyutları var. Ancak bu ilişkileri daha iyi noktalara getirmeliyiz. Kral Abdullah ile Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ilişkiler de son derece sıcak. İki kardeş ülke bölge barışı, bölgenin istikrarı ve refahının artması için büyük bir potansiyele sahip. İki ülkede bölgesel aktörler. Eski ile mukayese ettiğimizde iki kardeş ülke arasındaki rakamlar tabiki yukarılara çıkıyor. Ancak bu yeterli değil."

Türkiye;nin Afrika;da ve diğer dünya ülkelerinde büyük atılımları olduğunu anlatan Babacan, THY artık dünyanın her yerine uçtuğunu ve ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişimini güçlendirdiğini dile getirdi.

Babacan, Türkiye'nin büyük bir coğrafyaya hitap ettiğini, 9 yılda büyük bir ilerleme kaydedildiğini ifade ederken, "2008-2009 krizine rağmen büyük başarılar elde ettik. Büyük reformlara imza attık. Bankacılık, sosyal güvenlik, sağlık gibi daha bir çok alanlarda reformlar gerçekleştirdik. Global krize rağmen hiç bir bankamız batmadı. Türkiye ekonomisi pozitif bir trend gösteriyor. Çalışan sayımız hızla yükseliyor. 2 yılda çalışan sayımız 3.5 milyon arttı. Dünyada en çok istihdam oluşturan ülkeler arasında yer alıyoruz. Ayrıca işsizliğin azaldığı ülkeler sıralamasında ön sıralardayız."

Gelir dağılımında hızla düzelmenin olduğunu ve orta kesimin hızla yükseldiğini de ifade eden Babacan, "Ekonomik kalkınma yoksul kesimlere hızla yayılıyor. Avrupa Birliği ile mukayese edildiğinde bütçe açığı çok düşük noktalarda. Kamu borcu düşüyor AB ülkeleri içerisinde çok alt sıralarda yer alıyoruz. 2014;te kamu borçlarının yüzde 32;ye düşmesini bekliyoruz. Özel sektör ülkenin büyümesinde çok önemli rol oynuyor. Bankacılık sektörü en önemli dayanak noktalarımızdan birisi haline geldi. Enflasyon trendi düşüyor. Türk lirasının oynaklığı daha düşük değerlerde. Bir çok ülkeye göre çok düşük. Cari açıkta tedrici bir toparlanmaya gidiyoruz. Düşüş trendine gidiyor" dedi.

"Önümüzdeki seneler için neler bekliyoruz sorusuna gelince?" diyen Babacan, turizm ve tarıma Türkiye'nin verdiği öneme dikkati çekerek şöyle dedi:

"Bu iki alan bizim için çok önemli. Dünyada tarımda 7'nci büyük ülke konumundayız. 5'nciliğe doğru yaklaşıyoruz. Turizmde ziyaretçi sayısı 30 milyon ve 21 milyar dolar gelir var. Turizmde gelir sıralamasında dünyada 10'ncu sıradayız."

Cidde Ticaret Odası Başkanı Şeyh Salih Kemal da yaptığı konuşmada sözlerine, "Türkiye ile iftihar ediyoruz. Bir Müslüman ülke olarak ekonomik ve siyasi anlamda dünya çapında söz sahibi olması bizi ve tüm İslam alemini çok mutlu ediyor. Aynı zamanda tüm Suudi Arabistan halkı da Türkiye;nin bugünkü konumundan çok mutlu oluyor. Burada Türkiye'ye sevgi ve saygı var" dedi. Kemal'in bu sözleri  salondan büyük alkış aldı.

Salih Kemal, "Türkiye, Malezya ve Suudi Arabistan İslam dünyasının üç önemli ülkesi, G20 üyesi ve İslam alemi için gurur verici bir durum. Türkiye'nin istikrarı çok iyi gidiyor. Müslümanlar artık 21'nci yüzyılda ekonomik olarak daha da büyümeli. Tüm İslam ülkelerinin gelişmesini istiyoruz. Türkiye'nin bulunduğu yerden Suudi Arabistan'ın istifade etmesi gerekir. Büyük deneyimleri var. Bu deneyimlerden bizler de istifade etmeliyiz" diye konuştu.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında çok iyi ilişkilerin bulunduğunu belirten Salih Kemal şöyle dedi:

"Kral Abdullah;ın Türkiye;de nasıl büyük bir sevgi ile karşılandığını asla unutmaz Suudi Arabistan halkı. Kral Abdullah ile Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ilişkiler devlet başkanları ilişkilerinden de çok öte. Bu kardeşlik ilişkisidir. Ancak iki kardeş ülke arasındaki ilişkiler maalesef iki kardeş ülkeye yakışan bir ticari ilişki değil. Rakamlar son derece düşük. Bu ilişkilerin daha geliştirilmesi için aramızda hiç bir engel yok. Suudi Arabistan'ın Türkiye'de 200 şirketi var. Şirketlerimiz Türkiye'nin deneyim ve tecrübelerinden istifade etmelidir."

Salih Kemal sözlerini İİT Genel Sekreteri'nin bir Türk olarak İİT'deki başarılarını anlatan konuşması ile bitirdi. Salih Kemal, "Genel sekreter olarak İİT;yi dünya çapında bir yere taşıdı ve her yerde sesini duyurur hale getirdi. Bundan gurur duyuyoruz. Büyük işlere imza attı. İslam dünyasında İİT;nin prestijini yükseltti ve İİT;yi çok aktif bir hale getirdi" dedi.

İHSANOĞLU

Toplantıda konuşan İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ise İslam ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğinin zayıf oluşuna değinirken, İİT olarak 10 yıllık kalkınma planında bu ilişkilerin nasıl yükseltileceğini anlattı. İhsanoğlu, düzenlenen forumun gerçekten çok önemli olduğunu dile getirirken, "Türkiye ve Suudi Arabistan;dan iş adamlarını, yatırımcıları bir araya toplayarak İİT'nin iki önemli ülkesinin iş adamlarını bir araya getirmesi açısından güzel bir işe imza attılar. Türkiye ve Suudi Arabistan İİT'nin ticari potansiyeli yüksek olan ülkeler arasında yer alıyor. İşadamları ve yatırımcılar arasındaki bu işbirliği, ülkeleri daha yüksek ve uzun bir ekonomik işbirliğine taşıyacaktır" dedi.

İİT olarak 2015 yılında üye ülkeler arasındaki ticareti yüzde 20;lere çıkartmayı amaçladıklarını haber veren İhsanoğlu, üye ülkeler arasındaki genç nüfusun işsizlik oranlarına dikkati çekti. İslam ülkelerindeki sosyal ve politik krizlerin ortaya çıkmasında işsizliğin ortak bir problem olduğunu da ifaden İhsanoğlu, ekonomilerin düşük yatırımlardan, alt yapı eksikliklerinden de sıkıntı çektiğini bildirdi.

İİT üye ülkeleri içerisinde 100 büyük şirketin toplam 200 milyar dolarlık ticari hacmi ellerinde bulundurduklarını vurgulayan Ekmeleddin İhsanoğlu İslam ülkeleri arasındaki ticari potansiyeli ortaya koyan rakamları anlattı.

"İslam ülkeleri arasındaki ticari potansiyelin yükseltilmesi için büyük çabalar gösterilmesi gerekiyor. Biz İİT olarak 10 yıllık kalkınma planımızda buna geniş yer verdik" diyen İhsanoğlu, orta ve küçük ölçekli işletmelere yönelinmesi gerektiğine de işaret etti.

 
11 Ocak 2012 Çarşamba 16:44
Okunma: 635
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu