Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Baf Kennedy Meydanı'ndaki Evkaf Arazisi Davalık...

Baf Kennedy Meydanı'ndaki Evkaf Arazisi Davalık...

Lefkoşa, 21 Ekim 12 (T.a.k.): Baf'ın Kennedy Meydanı'ndaki Evkaf Malının, Yunan Cuntası Tarafından Gerçekleştirilen Darbe Öncesinde 30 Yıllığına Kiralandığı "stasinos Investment &  Finance Ltd" İle Baf Belediyesi Arasında Dava Konusu Olması, Bahse Konu Malla İlgili Bazı Bilinmeyenlerin Ortaya Çıkmasına Neden Oldu..

 
 
Baf Kennedy Meydanı'ndaki Evkaf Arazisi Davalık...

Politis "Baf'ta Darbe Arifesinde Tanınmış Politikacıların Evkaf İle İşleri... Hukuk Görüşünde, Baf Belediyesi'nin Talep Edilen İnşaat İznini Vermemesine İlaveten Türk İstilasından Sonra Kıbrıs Türk Malının Bir Bölümünü İşgal Ederek Kennedy Meydanını Genişlettiği Belirtiliyor" başlık ve spotlarıyla aktardığı haberinde şunları yazdı:

"Baf Belediyesi'nin hukuk danışmanının, Stasinos Investment & Finance LTD tarafından Kennedy Meydanı'ndaki Kıbrıs Türk arazisiyle ilgili gelir kaybına karşılık 2 milyon Euro tazminat talebiyle açtığı davada uzlaşı önermesi, Baf Belediyesi'nde şaşkınlık yarattı.

Belediyenin Hukuk Danışmanı tarafından sunulan uzlaşı önerisi, belediyenin şirkete 20 bin Euro ödemesi ve şirketin de buna karşılık mahkeme tedbirlerinin geri çekmesini öngörüyor.

Belediye Meclisi önce öneriyi reddetti ancak İçişleri Bakanlığı'yla istişare edip, konuyla ilgili araştırma yaptıktan sonra konuyu yeniden inceleyecek.

Stasinos şirketine 1974'ten bugüne kadar ülke siyasi yaşamında rol oynayan tanınmış politikacılar katılmıyor olsaydı, şirketin açtığı dava bu kadar ilgi çekici olmayacaktı. İkinci bir ilgi çekici unsur da Evkaf ile yapılan anlaşmaların ve kent merkezindeki Kıbrıs Türk malı arazisinin inkişafı için gerçekleştirilen başvurunun yapıldığı dönemdir.

Evkaf ile anlaşma, 15 Haziran 1974'te, arazinin inkişafı için inşaat izni başvurusu da 13 Temmuz 1974'te yani darbeden sadece iki gün önce yapıldı. Şirket 32 bin 800 metrekare büyüklüğündeki araziyi Evkaf'tan, üzerine dükkân, ofis ve konut inşa etmek üzere 30 yıllığına kiralamıştı. 500 Kıbrıs Lirası'ndan başlayan kira miktarı 4 bin 887 Kıbrıs Lirası'na ulaştı. 1974'ten sonra şirket, Evkaf ile yaptığı anlaşmayı hayata geçirmede ısrar etti ve Baf Belediyesi'ne ve hükümete bir dizi mektup göndererek, inşaat izni verilmesi yönünde baskı yaptı.

Ancak belediye, başvuru sahibinin darbe öncesinde verdiği dosyanın kaybolduğu gerekçesiyle arazinin sahibinin yeniden başvuru yapmasını istedi.  Baf Belediyesi Hukuk Danışmanı'nın hazırladığı bilgi notunda belirtildiğine göre '2000'li yılların başında, Andreas Dimitriadis Avukatlık Bürosu adına Şirketler Mukayyitliği'nde şahsen yaptığı ve belediye mühendisi Savvas Savva'nın da hazır bulunduğu araştırmada, Stasinos şirketi hissedarları arasında o zamanki siyasi iktidarın önemli isimlerinin bulunduğunu saptadı.'

Şirket, 2004 yılında Baf Belediyesi aleyhine; mahkemeye başvurarak belediyenin inşaat izni talebine karar vermedeki ihmalinin geçersiz ve her türlü yasal sonuçtan yoksun olduğu karar çıkartılmasını istedi. Bu başvuruda belediyeyi hukuk danışmanı savundu ve 17 Haziran 2009'da Yüksek Mahkeme'de görülen davada; başvurunun kira süresi bittikten sonra yapıldığı, dolayısıyla başvuru sahibinin yasal menfaat sahibi olmadığı gerekçesiyle şirketin talebi reddedildi.

Hukuk danışmanının bilgi notunda, Baf Belediyesi'nin başvuru sahibine inşaat izni vermemekle kalmayıp 1974'ten sonra Kıbrıs Türk malının bir kısmını işgal ederek Kennedy Meydanı'nı genişlettiği ve buna ilaveten Kıbrıs Türk malının başka bir kısmına, otopark inşa edip bilet kesme makineleri de yerleştirdiği anlatılıyor.

Yine, Kıbrıs Cumhuriyeti arazinin hemen yanındaki polis karakolunun çitlerini biraz genişleterek Kıbrıs Türk arazisinin küçük bir bölümünü işgal etti. Şirket yeni bir dava açarak, Kıbrıs Türk malına inşa edemediği dükkan ve konutlardan edinmesi gereken 30 yıllık gelir için 1 milyon 677 bin 118 Euro Kıbrıs Türk malını kullanamamaktan uğradığı gelir kaybı için de günlük 51,26 Euro'dan toplam 561 bin 275,57 Euro tazminat talep etti. Şirket ayrıca, Evkaf'tan kiraladığı malın otopark olarak kullanılması konusunda hesap verilmesini ve cezai tazminat da talep ediyor.

Mesele 1974 itibarıyla çeşitli aşamalar kaydetti ve nihayet 12 Eylül 2012'de belediye avukatları şirket avukatlarıyla mahkeme huzurunda bir ön anlaşma yaptı. Buna göre davalılar lehine ve belediye aleyhine, dava masrafları da dâhil 20 bin Euro ödenmesi kararı verilecek. Belediyenin hukuk danışmanının notunda ifade edildiği üzere bu ulaşılan çözüm, Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhine açılacak bir davayı etkilemeyecek. Belediye hukuk danışmanı, şirkete ödenecek bu paranın, şirketin Evkaf'a ve projelerin hazırlanması maksadıyla ödediği meblağa karşılık geldiğine dikkat çekerek bu uzlaşının belediye meclisi tarafından onaylanmasını tavsiye ediyor. Belediye meclisinin nihai kararı beklenmek üzere dava 29 Ekim'e ertelendi."

(ŞA/FEZ)

 
21 Ekim 2012 Pazar 12:38
Okunma: 847
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu