Ana Sayfa » Türkiye » Bağış: "20 Faslın 17'si Siyasi Blokajlar Nedeniyle Açılamıyor"

Bağış: "20 Faslın 17'si Siyasi Blokajlar Nedeniyle Açılamıyor"

Türkiye Avrupa Birliği Bakanı Ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ab İle Müzakerelerde 20 Fasıldan 17'sinin Siyasi Blokajlar Nedeniyle Açılamadığını Belirterek, ''yaptığımız Ön Çalışmalar Göstermektedir Ki Siyasi Blokajların Kalkması Halinde Türkiye, Komisyon Ve Konsey'deki Bütün Bürokratik Süreçler De Dahil Olmak Üzere 18 Ayda 15 Faslı Açabilecek Durumdadır'' Dedi.

 
 
Bağış:
Bağış, Chp İstanbul Milletvekili, Tbmm Ab Uyum Komisyonu Başkanvekili Umut Oran'ın Soru Önergesine, Yazılı Yanıt Verdi.

Bağış, Ak Parti Hükümetlerinin, Ab Katılım Sürecini, Cumhuriyet'in İlanından Sonraki En Önemli Çağdaşlaşma Projesi Olarak Kabul Ettiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Liderliğinde, Bu Milli Davaya En Fazla Hizmet Eden Cumhuriyet Hükümeti Olduğunu Belirtti.

Hükümetin, 1959'dan Bu Yana Devam Eden Süreçte, 45 Yıl Sonra Müzakerelerin Başlamasını Sağladığını İfade Eden Bağış, Göreve Geldiklerinden Bu Yana Ab Sürecini Vatandaşa Anlatmak İçin Ellerinden Geleni Yaptıklarını, Bu Doğrultuda Önemli Bir Mesafe Katettiklerini Vurguladı.

Müzakerelere Konu Olan 33 Faslın Kapatılabilme Aşamasına Gelebilmesi İçin Önce Açılmasının Gerektiğine İşaret Eden Bağış, Bugüne Kadar 13 Faslın Müzakerelere Açıldığını Anımsattı. Bağış, ''dolayısıyla 33 Faslın Değil, 13 Faslın Bir Adedi Kapatılmıştır. Herkes Tarafından Bilinmektedir Ki Geriye Kalan 20 Faslın 17'si Siyasi Blokajlar Nedeniyle Açılamamaktadır.

Yoksa Bu Siyasi Blokajlı Fasıllar Arasında Açılış Kriteri Olmayan Ya Da Bizim Açılış Kriterlerini Zaten Karşıladığımız Fasıllar Da Bulunmaktadır. Yaptığımız Ön Çalışmalar Göstermektedir Ki Siyasi Blokajların Kalkması Halinde Türkiye, Komisyon Ve Konsey'deki Bütün Bürokratik Süreçler De Dahil Olmak Üzere 18 Ayda 15 Faslı Açabilecek Durumdadır'' Dedi.

"Kapandığının İlan Edilemeyeceği Anlamına Geliyor"
bağış, 13 Faslın Sadece 1'inin Kapatılabilme Nedeninin 11 Aralık 2006 Tarihli Ab Konseyi Kararı Olduğunu Anımsattı. Bağış, Konsey Kararının, Ankara Anlaşması'na Ek Protokol'den Kaynaklanan Yükümlülüklerin Tam Olarak Yerine Getirilmesi Şartına Bağlı Olarak Hiçbir Faslın Kapatılamayacağını,malların Serbest Dolaşımı, Yerleşme Ve Hizmet Sunumu Serbestisi, Mali Hizmetler, Tarım Ve Kırsal Kalkınma, Balıkçılık, Ulaştırma Politikası, Gümrük Birliği Ve Dış İlişkiler Başlıklı 8 Faslın Müzakerelere Açılmayacağını Belirttiğini Anımsattı. Bağış, Bu Kararın, Türkiye'nin, Herhangi Bir Fasılda Kendisine Bildirilen Teknik Kapanış Kriterlerinin Tamamını Karşılasa Bile O Faslın Müzakere Sürecinin, Resmi Prosedürleri Çerçevesinde Kapandığının İlan Edilmeyeceği Anlamına Geldiğini Belirtti.

Bağış, Türkiye'nin, Trans Avrupa Ağları İle İşletmeler Ve Sanayi Politikası Fasıllarında Bütün Kapanış Kriterlerini Yerine Getirmesine Rağmen, Bu Fasılların Kapandığının Resmi Olarak İlan Edilememesini Örnek Gösterdi. Bağış, Bu Nedenle, Bu İki Faslın Kapandığını İlan Eden Hükümetlerarası Konferans Toplantısının Yapılamadığını İfade Etti.

"Ab Üyeliği TBMM'den Geçer"

Bakan Bağış,  Türkiye'nin Kapanış Kriterlerini Sağlamasına Rağmen, Fasılların Açılmasını Engelleyen Konsey Kararı Dışında Fransa Ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Tek Taraflı Olarak Bazı Fasılların Açılmasını Engellediğine İşaret Etti.

Bağış, Fransa'nın Tam Üyelik İle Bağlantılı Olduğu Gerekçesiyle 5 Faslı (Tarım Ve Kırsal Kalkınma, Ekonomik Ve Parasal Politika, Bölgesel Politika Ve Yapısal Araçların Koordinasyonu, Mali Ve Bütçesel Hükümler Ve Kurumlar), Güney Kıbrıs Rum Yönetimi İse İlişkilerin Normalleştirilmesi Şartına Bağlı Olarak 6 Faslı (Eğitim Ve Kültür, Dış, Güvenlik Ve Savunma Politikası, Yargı Ve Temel Haklar, Adalet, Özgürlük Ve Güvenlik, İşçilerin Serbest Dolaşımı, Enerji) Bloke Ettiğini Açıkladığını Anımsattı.

Egemen Bağış, ''bu Blokajların Kaldırılması İçin Sadece İktidar Değil, Muhalefet Partilerimizin De Gerekli Çabayı Göstermeleri Gerekir. Yüce Meclisimizde Sadece İlerleme Raporu İle İlgili Değil, Türkiye-ab İlişkilerinin Her Boyutuyla Tartışılmasını Arzu Ederiz. Her Zaman Dediğimiz Gibi Türkiye'nin Ab Üyeliği TBMM'den Geçer'' Dedi.
 
22 Kasım 2011 Salı 09:57
Okunma: 601
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu