Ana Sayfa » Türkiye » Bağış; "AB Süreci İlham Kaynağı"

Bağış; "AB Süreci İlham Kaynağı"

"BAZI AB ÜYESİ ÜLKELERİN DAR GÖRÜŞLÜLÜĞÜ NEDENİYLE TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ HEDEFİNDEN UZAKLAŞMASI, KALKINMA VE DEMOKRATİKLEŞME SÜREÇLERİ İÇİN TÜRKİYE'Yİ ÖNCÜ OLARAK GÖREN MİLYONLARCA KİŞİNİN CESARETİNİ KIRACAKTIR"

 
 
Bağış;
Türkiye Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, bazı AB üyesi ülkelerin dar görüşlülüğü nedeniyle Türkiye'nin AB üyeliği hedefinden uzaklaşmasının, kalkınma ve demokratikleşme süreçleri için Türkiye'yi öncü olarak gören milyonlarca kişinin cesaretini kıracağını, ayrıca demokrasi, kültürel çeşitlilik ve çoğulculuk gibi evrensel değerleri teşvik eden ve normatif bir güç olmayı hedefleyen Birliğin inandırıcılığını zedeleyeceğini bildirdi.

Bakan Bağış, "European Voice" için kaleme aldığı "Türkiye'nin AB Süreci: Milyonlar İçin İlham Kaynağı" başlıklı makalesinde, Ortadoğu ve Kuzey Afrika isyan dalgalarıyla çalkalanırken, Türkiye'nin demokratikleşme ve sosyo-ekonomik dönüşümüyle bölgedeki değişim yanlısı gruplar için gerçek bir ilham kaynağı olduğunu belirtti.

Türkiye'nin ön plana çıkmasında, bölgedeki ülkelerle Osmanlı dönemine kadar uzanan tarihi bağlarının etkili olduğunu ifade eden Bağış, şunları kaydetti: "Ama Türkiye, günümüzde daha ziyade toplumunu, ekonomisini ve politikalarını dönüştürmesiyle, güçlü ve demokratik bir bölgesel aktör haline gelmesiyle ilham kaynağı olmaktadır. Türkiye'nin uluslararası yapılara güçlü biçimde bağlanmış olması, toplumsal dinamizmi güçlendirmiş, demokrasinin sağlamlaşmasını teşvik etmiştir."

Bakan Bağış, Türkiye'nin, özellikle son on yılda ifade, basın, din ve örgütlenme özgürlüğü başta olmak üzere, temel hak ve özgürlüklerle ilgili önemli adımlar attığını, ülkede idam cezasının kaldırıldığını, sivil-asker ilişkilerinin normalleştiğini belirtti. Bağış, ekonomi alanında ise, sağlam makroekonomik politikalar ve kapsamlı yapısal reformların bir sonucu olarak, 2002 yılından bu yana yaşanan kaydadeğer orandaki büyümenin, Türkiye'yi yabancı yatırımcılar için cazip hale getirdiğini dile getirdi.

Avrupa'nın altıncı, dünyanın ise on altıncı en büyük ekonomisine sahip olan Türkiye'de kişi başına düşen gelirin, birçok AB ülkesinden daha yüksek seviyeye ulaştığına dikkati çeken Bakan Bağış, şöyle devam etti:

"Türkiye ekonomisi, Avrupa'nın büyük ekonomilerinden daha hızlı büyümektedir. Son on yılda hastane, okul ve karayollarının sayısı üçe katlanmıştır. AB'ye katılım sürecinin, bu sosyo-ekonomik dönüşümde itici güç olduğu konusunda şüphe yoktur. Türkiye'nin, Balkanlar'dan Ortadoğu'ya, Kafkaslara kadar uzanan bölgede yer alan ülkeler bakımından, siyasi ve ekonomik anlamda bir ilham kaynağı haline gelmesinde, son yıllarda izlediği aktif dış politikanın önemli bir etkisi olmuştur. Türkiye, aynı zamanda, hem İslam Konferansı Örgütü'nün başkanlığını yapan hem de AB ile üyelik müzakerelerini sürdürebilen tek ülkedir. Türkiye'nin bu geniş bölgedeki ülkelerle izlediği 'sıfır sorun, sınırsız ticaret' politikası, Türkiye'yi bir istikrar limanı haline getirmiştir.

Türkiye, bir arabulucu olarak, bölgede uzun süredir varolan sorunları çözmeye çalışmaktadır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, isyanlar başladığında bölgedeki yönetimleri sokaklardaki halkın sesine kulak vermeye çağıran, dünyadaki ilk liderlerden biri olmuştur. Günümüzde Fas'tan Afganistan'a, Mısır'dan Filistin'e kadar uzanan bölgede Sayın Erdoğan'ın itibarı daha da artmıştır. İsyanlar, Araplar için Türkiye'yi ön plana çıkarmış ve yaşanan bu süreçte Türkiye'nin AB ile bütünleşmesinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır."

"GERÇEK BİR KÜRESEL GÜÇ OLMAYI İSTEYİP İSTEMEDİĞİNE AB KARAR VERECEK"

New York'taki Faslı bir taksi sürücüsünün ya da Londra'daki Mısırlı bir garsonun, "Türkiye bir gün AB üyesi olacak mı" sorusuyla karşılaşmanın şaşırtıcı olmadığını belirten Bağış, Ortadoğu halkları, medyası ve hükümetlerinin Türkiye'nin AB sürecini yakından takip ettiğine işaret etti.

Otoriter rejimleri devirmeye çalışan Arapların bugün için özgürlük ve değişim, yarın için demokrasi ve refah istediğini dile getiren Bakan Bağış, Türkiye'nin AB'ye katılımının onlar için olumlu bir işaret olacağını bildirdi.

Türkiye'nin AB'ye katılımının, yüzyıllardır Batılı yapılar tarafından dışlandıklarını düşünen milyonlarca kişi için de önemli bir gösterge olacağını vurgulayan Bağış, yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye'nin Birliğe katılım sürecinde karşılaştığı çifte standartlar, Müslüman dünyasında bu eski düşüncelerin yeniden ortaya çıkmasına neden olmakta ve AB'nin bir değerler manzumesini mi temsil ettiği, yoksa kendisini 'Hristiyan Avrupa' olarak mı tanımladığı sorusunu gündeme getirmektedir. Çifte standartlar, yalnızca bölgedeki reform hareketleri bakımından olumsuz etki yaratma riski taşımıyor, ayrıca AB'nin, savunduğu temel değerler konusundaki samimiyeti bakımından da şüpheleri arttırıyor.

Bazı AB üyesi ülkelerin dar görüşlülüğü nedeniyle Türkiye'nin AB üyeliği hedefinden uzaklaşması, kalkınma ve demokratikleşme süreçleri için Türkiye'yi öncü olarak gören milyonlarca kişinin cesaretini kıracaktır. Bu ayrıca, demokrasi, kültürel çeşitlilik ve çoğulculuk gibi evrensel değerleri teşvik eden ve normatif bir güç olmayı hedefleyen Birliğin inandırıcılığını zedeleyecektir. Gerçek bir küresel güç olmayı isteyip istemediğine AB karar verecektir."

(AA/EMR/GÜR)

 
19 Mayıs 2011 Perşembe 20:10
Okunma: 843
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu