Ana Sayfa » Türkiye » Bağış: "güney'in Şımarık Tavırları İlelebet Bu Şekilde Devam Edemez"

Bağış: "güney'in Şımarık Tavırları İlelebet Bu Şekilde Devam Edemez"

 .

 
 
Bağış:

"(AB YOLUNDA ÇIKARILAN ENGELLER) TÜRKİYE'NİN ALTERNATİFLERİ HER ZAMAN VARDIR VE UYGUN GÖRDÜĞÜ TAKDİRDE TÜRKİYE, BU ALTERNATİF PLANLARI UYGULAMAYA KOYACAK İRADEYE SAHİPTİR"     Ankara, 31 Temmuz 11 (T.A.K): Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin güçlendikçe, özgürleştikçe ve kalkındıkça AB üyeliği önüne bir takım mesnetsiz engeller çıkarılmaya da devam edildiğine dikkat çekerek, "Bir oldubittiyle birliğe üye yapılan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin şımarık tavırları ve bunun arkasına sığınan bazı üye ülkelerin politikaları ilelebet bu şekilde devam edemez" dedi.

Bağış, 52 yıllık bir maziye sahip olan Türkiye AB ilişkilerinin hiçe sayılarak bu tavırlara prim verilmeye devam edildiği takdirde Türkiye'nin buna kayıtsız kalmayacağının bilinmesi gerektiğini ifade ederek, Türkiye'nin alternatifleri her zaman vardır ve uygun gördüğü takdirde Türkiye, bu alternatif planları uygulamaya koyacak iradeye sahiptir" şeklinde konuştu.

Bakan Bağış, Türkiye'nin Avrupa Ekonomik Topluluğu'na (AET) ortaklık başvurusunun 52. yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Bağış mesajında, 52 yıl önce bugün Başbakan Adnan Menderes'in Türkiye'nin AB yolculuğunun meşalesini yaktığını böylece Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefinin de somut çerçevesini çizdiğini kaydetti.

31 Temmuz 1959'da, o zamanki adıyla AET'ye yapılan bu başvurunun Türkiye'nin demokrasi tarihinin de en önemli merhalelerinden ve dönüm noktalarından biri olduğuna işaret eden Bağış, "Zira o tarihten bu yana Türkiye'nin ileri demokrasi yolculuğunda kat ettiği mesafelerin en önemli itici gücü AB süreci olmuş, bunun için Avrupa Birliği üyeliği hedefi Türkiye Cumhuriyeti'nin bir devlet politikası olarak yürütülmeye devam etmiştir" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet tarihinin ilk Avrupa Birliği Bakanı olarak bu anlamlı günü idrak ediyor olmanın kendisine gurur verdiğini dile getiren Bağış, şunları kaydetti:

"Maalesef, 50 yıldır bu sürecin nihayetlendirilmemesi nedeniyle bunun buruk bir gurur olduğunu da ifade etmek durumundayım. Geçmişte gerek Türkiye, gerekse AB tarafından kaynaklanan sebeplerle bu sürecin hiç de hak etmediği bir mecrada saplanıp kaldığı aşikardır.

AK Parti olarak 9 yıldan bu yana, geçmişte Türkiye'den kaynaklanan bütün bu hataları telafi edip bunun üzerine koyarak ülkemizin ileri demokrasi yolculuğunu en gelişmiş standartlara ulaştırmanın gayreti içerisindeyiz. Nitekim Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, sadece kendi bölgesinde değil, hem demokrasi hem güçlü dış politika ve hem de istikrarlı kalkınma hamleleri açısından bütün dünyada model ülke olmayı başarmıştır."

Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden 17 Aralık 2004'te müzakere tarihi alması ve 3 Ekim 2005'te katılım müzakerelerine başlamasının AK Parti iktidarına nasip olduğunu belirten Bağış, şöyle devam etti:

"Bugün de AB müktesebatına uyum çerçevesinde en kararlı reform adımları AK Parti döneminde atılmaya devam etmektedir. 61. Hükümette müstakil bir icracı bakanlık olarak Avrupa Birliği Bakanlığı'nın kurulması, buna ilaveten Hükümetimiz tarafından Bakanlığımızın 'Başmüzakerecilik' ve 'Müzakere Heyeti Başkanlığı' ile görevlendirilmesi, AK Parti'nin Türkiye'yi AB standartlarında bir ülke haline getirme kararlılığının bir tezahürüdür. Yeni dönemde, Sayın Başbakanımızın önderliğinde ve direktifleri doğrultusunda Avrupa Birliği Bakanlığı, tüm bakanlıklarımızla aynı uyum ve koordinasyon içerisinde çalışmaya devam edecektir."

"İLERİ DEMOKRASİ"

Bakan Egemen Bağış, Türkiye'nin güçlü bir demokrasi olma yolunda durmaksızın ilerlediğini ve köklü adımlar atmaya devam ettiğini kaydederek, şunları ifade etti:

"Türkiye'de artık her kesim demokrasinin ve hukukun kendisine verdiği rol, tanımladığı görev çerçevesinde işini yapıyor. Artık demokrasimiz vesayetçi ve statükocu anlayışın tortularından tamamen arınıp en ileri standartları yakalama noktasında çok büyük mesafeler kat etmiştir.

Öte yandan Türkiye güçlendikçe, özgürleştikçe, kalkındıkça Türkiye'nin AB üyeliği önüne bir takım mesnetsiz engeller çıkarılmaya da devam ediliyor. Bir oldubittiyle Birliğe üye yapılan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin şımarık tavırları ve bunun arkasına sığınan bazı üye ülkelerin politikaları ilelebet bu şekilde devam edemez. 52 yıllık bir maziye sahip olan ilişkilerimiz hiçe sayılarak bu tavırlara prim verilmeye devam edildiği takdirde Türkiye'nin buna kayıtsız kalmayacağının bilinmesi gerekir. Türkiye'nin alternatifleri her zaman vardır ve uygun gördüğü takdirde Türkiye, bu alternatif planları uygulamaya koyacak iradeye sahiptir."

Avrupa'da yaşanan son gelişmelerin, Türkiye'nin AB üyeliğinin kıtanın geleceği açısından ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Bağış, "Türkiye'siz bir AB, ekonomik krizlerle boğuşmaya devam edecektir. Türkiye'siz bir AB, acı neticesini Norveç saldırısıyla tecrübe ettiğimiz, aşırılıklarla, korkularla, ırkçı zihniyetle mücadelede yetersiz kalmaya mahkum olacaktır" dedi.

Mesajında bütün karamsar senaryolara rağmen "Türkiye'nin üyeliğini riske edemeyecek gerçek liderlerin" Avrupa'da ortaya çıkacağına ve bu "büyük randevunun" gerçekleşeceğine inandığını kaydeden Bağış, başta Adnan Menderes ve arkadaşları olmak üzere 52 yıldır devam eden bu süreçte AB hedefine emek sarf etmiş, "Türkiye'nin muasır medeniyet yolculuğuna inanmış" herkesi minnet ve şükranla andığını belirtti.

(AA/EMR/HA)

 
31 Temmuz 2011 Pazar 16:59
Okunma: 724
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu