Ana Sayfa » Kıbrıs » Bağış, LAÜ'de Konferans Verdi

Bağış, LAÜ'de Konferans Verdi

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin asla yalnız kalmayacağını Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm imkanları ve kaynakları ile arkasında olduğunu belirtti.

 
 
Bağış, LAÜ'de Konferans Verdi
Egemen Bağış LAÜ


Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin asla yalnız kalmayacağını Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm imkanları ve kaynaklarıyla arkasında olduğunu belirtti.
KKTC’de temaslarda bulunan TC AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Lefke Avrupa Üniversitesi Rauf Denktaş Eğitim Kompleksi’nde “Fatin Rüştü Zorlu AB ve Kıbrıs” konulu konferans verdi.


Türkiye Cumhuriyeti’nde 1957-60 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan ve 1961 yılında o dönemin başbakanı Demokrat Parti Genel Başkanı Adnan Menderes ile birlikte idam edilen Fatin Rüştü Zorlu’nun TC’ye ve Kıbrıs Türklerine katkılarını anlatan Bağış, Zorlu’nun Kıbrıs Türkleri ve Türkiye’nin Kıbrıs davasına büyük emeği geçen bir kişi olduğunu kaydetti.


Fatin Rüştü Zorlu’nun Dışişleri Bakanlığı döneminde TC’yi Kıbrıs’ın garantör ülkesi yaptığını, Kıbrıslı Türklere destek olmak için her imkanı kullandığını ve Türkiye’nin AB sürecini başlattığını belirten Bağış, Zorlu’nun anısının unutulduğunu ve ihmal edildiğini ifade etti.
“Kıbrıs davası Fatin Rüştü Zorlu’nun bize emaneti. Ne AB için Kıbrıs’tan, ne de Kıbrıs için AB’dan vazgeçmeyiz. Bizim hukuki, etik ve ahlaki haklarımız var . AKP 10 yıllık dönemde Kıbrıs’tan tek bir Türk askeri çekmedi. Tek bir taşını vermedi” diyen Bağış, KKTC’de uygulanan ekonomik programın meyvelerini vermeye başladığını ancak bunun vatandaşların cebine yansımasının zaman alacağını belirtti.
Bağış, Kıbrıs müzakerelerini yürüten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve ekonomik mücadeleyi sürdüren Başbakan İrsen Küçük’ün arkasında her zaman durduklarını ve durmaya da devam edeceklerini söyledi.
LAܒde tarihi bir anmanın gerçekleştirilmekte olduğunu kaydeden Bağış, “Bu adada yıllardır huzur içerisinde bayraklarımızın dalgalanmasında onun emeği var” dedi.


KONFERANS

TC AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Lefke Avrupa Üniversitesi Rauf Denktaş Eğitim Kompleksi’nde  saat 14.30’da “Fatin Rüştü Zorlu, AB ve Kıbrıs” konulu konferans verdi.
Konferans Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel’in konuşmasının ardından Bağış konferans verdi ve ardından soruları yanıtladı.
Konferansa, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu ile bazı milletvekilleri, üst düzey yöneticiler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Konferansın sonunda LAÜ Rektörü Prof. Dr. Göksel, TC AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış’a plaket takdim etti.
1960 Kıbrıslı Türk milletvekillerinden Dr. Selçuk Sömek'in eşi Emine Sömek de, “Kıbrıs Türkü'nün Milli Mücadelesi” isimli kitabını Bağış’a sundu.


PROF. GÖKSEL

Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel konferans öncesi yaptığı konuşmada, iki yıldır sürdürdükleri konferanslarda birbirinden önemli konuları ele alıp konukları ağırladıklarını belirtti.
Bugünkü konuklarının TC AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış olduğunu kaydeden Göksel, Kıbrıs’ın tarihin ilk çağlarından beri Akdeniz’de egemenliği ele geçirmek isteyen tüm milletlerin gözbebeği olduğunu ifade etti.
“Kıbrıs Osmanlı’nın fethinin ardından Türkler için ayrı bir öneme sahip oldu” diyen Prof. Dr. Göksel, “Bizler için Kıbrıs stratejinin yanında duygusal olarak da büyük öneme sahip. Kıbrıs bizim için vazgeçilmez bir toprak parçası” dedi.
Prof. Dr. Göksel daha sonra TC AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış’ın özgeçmişini okudu.


BAĞIŞ

TC AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, yaklaşık bir buçuk saat süren konferansına TC Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın selamlarını ileterek başladı.
Kendisinin New York’ta üniversite eğitimi aldığını, bir dersten öbür derse gitmenin gökdelenler arasında mekik dokumadan ibaret olduğunu anlatan Egemen Bağış, “Böyle bir kampüse her zaman imrenmişimdir” dedi.


“ZORLU İHMAL EDİLDİ”

Türkiye Cumhuriyeti’nde 1957-60 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan Fatin Rüştü Zorlu’nun unutulan ve ihmal edilen bir kişilik olduğunu belirten Bağış, bu konuda konuşmasını önerenlere teşekkür etti.
Zorlu’nun, TC’nin en başarılı Dışişleri Bakanları’ndan biri olduğuna dikkat çeken Egemen Bağış, O’nun Kıbrıs Türkleri ve Türkiye’nin Kıbrıs davasına büyük emeği geçen bir kişi olduğunu kaydetti.
Dışişleri Bakanlığı döneminde TC’yi Kıbrıs’ın garantörü yapan ve Türkiye’nın AB’a üyelik sürecini başlatanın Fatin Rüştü Zorlu olduğunu ifade eden Bağış, adada yıllardır huzur içerisinde TC ve KKTC bayraklarının dalgalanmasında büyük emeği olduğunu vurguladı.
“Bugün tarihi bir anmayı gerçekleştiriyoruz” diyen Bağış, bu anma etkinliğinin geleneksel hale getirilmesi teklifine LAÜ Rektörü’nün de sıcak baktığını; etkinliğin gelenekselleşeceğini ve kendisinin de buna her türlü katkıyı yapacağını söyledi.


“FİTNE SOKMAYA ÇALIŞAN ZİHNİYET”

Bağış, değerli bir devlet adamı olan Zorlu’nun dönemin Başbakanı Menderes ve bir arkadaşlarıyla birlikte asılmasını sağlayan zihniyetin, bugün de TC ile KKTC arasına fitne sokmaya çalıştığını belirterek, “Biz yıllardır bu zihniyetle mücadele ediyoruz” dedi.
10 yıl içerisinde KKTC’nin nereden nereye geldiğinin değerlendirmesini Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ile yaptıklarını ve göğüslerinin kabardığını kaydeden Egemen Bağış, geçen 10 yıllık dönemde salonda bulunan Tahsin Ertuğruloğlu , Turgay Avcı ve Hüseyin Özgürgün’ün Dışişleri Bakanlığı görevlerinde bulunduğunu, işbirliği içerisinde KKTC’yi uluslararası platformlarda yükseğe taşıdıklarını söyledi.
AKP’nin iktidarda olduğu son 10 yıllık dönemde TC’nin KKTC’ye hiç ayırmadığı kadar kaynak ve zaman ayırdığını vurgulayan Bağış, “Çünkü TC’nin başında Kıbrıs davasını kendi davası olarak gören Başbakan Recep Tayyip Erdoğan var” dedi.


3 YÜZDE 10 BÜYÜME

KKTC’de son üç yılda yüzde 10 büyüyen ekonominin Rum Yönetimi’ne net bir cevap vermekte olduğunu kaydeden Egemen Bağış, KKTC’de yatırımların, yolların, hastanelerin, turistik tesislerin ve öğrenci sayısının arttığını belirtti.
Bağış, “Her açıdan yükselen cezbeden bir ülke haline geldik. Bunun başlangıcını yapan Fatin Rüştü Zorlu’dur” şeklinde konuştu.
“Her daim yeni projeler üreten bir beyindi” diyen Bağış, dünyaca ünlü gazetelerin Zorlu’yu “TC’nin yetiştirdiği en iyi Dışişleri Bakanı” ve “En zeki Dışişleri Bakanı” ilan ettiğine dikkat çekti.
15 Temmuz 1959’da Yunanistan’ın o zamanki adı Avrupa Ekonomik Topluluğu olan AB’a üyelik başvurusunda bulunduğunu, 31 Temmuz 1959’da da Fatin Rüstü Zorlu’nun Dışişleri Bakanı olarak Türkiye’nin başvurusunu yaparak karşı adım attığını anlatan Bağış, bunların Zorlu’nun ne kadar vizyonu bulunduğunun kanıtları olduğunu kaydetti.
TC ile Yunanistan’ın bugün kıyaslanamayacak bir durumda olduğunu, Türkiye’nın Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi durumuna geldiğine işaret eden Bağış, “Bugün AB için bir Türk sorunu değil Türk fırsatı var. Türkiye AB için bir fırsat” dedi.


GARANTÖRLÜK

Zorlu’nun o dönemde Yunan Parlamentosu’ndaki Kıbrıs ile ilgili tutanakların çevirisini yaptırarak uluslararası toplantılarda dağıttığını ve zeki bir manevra yaptığını anlatan Bağış,  Kıbrıs konusunda Londra görüşmelerine giderken Adnan Menderes’in uçağının düşmesi üzerine, Menderes’in Yunanistan’ın görüşmeleri ertelemek istemesine karşı çıkarak, TC adına Fatin Rüştü Zorlu’yu görevlendirdiğini ve Zorlu’nun TC’ye garantörlük hakkı getirdiğini belirtti.
Daha sonra TBMM’de bunun görüşülmesi sırasında İsmet İnönü’nün buna ret oyu verdiğini ve Bülent Ecevit’in de karşı çıktığını kaydeden Bağış, Ecevit’in daha sonra ise bu haktan yararlanarak Kıbrıslı Türkleri’nin yardımına geldiğini ifade etti.
Zorlu’nun İmralı’da asılması öncesinde Annesi, eşi ve çocuklarına mektup yazdığını belirterek, bu mektubu okuyan Bağış, Zorlu’nun mektubunda yer alan “Ülkeme hizmet ettim ve şerefimi muhafaza ettim... Allah memleketimi korusun” ifadelerine dikkat çekti.


“TC KKTC’Yİ BIRAKMAYACAK”

Bağış, sürece dikkat çekerek, “İşte o gün bugün Kıbrıs bizim milli davamız. TC hiçbir zaman KKTC’yi yalnız bırakmadı bırakmayacak. Herkes bunu iyi anlasın” ifadesini kullandı.
“Kıbrıs davası Fatin Rüştü Zorlu’nun bize emaneti. Ne AB için Kıbrıs’tan, ne de Kıbrıs için AB’dan vazgeçmeyiz. Bizim hukuki, etik ve ahlaki haklarımız var . AKP 10 yıllık dönemde Kıbrıs’tan tek bir Türk askeri çekmedi. Tek bir taşını vermedi” diyen Bağış, KKTC’de uygulanan ekonomik programın meyvelerini vermeye başladığını ancak bunun vatandaşların cebine yansımasının zaman alacağını belirtti.
AB üyesi ülkelerde kriz yaşanırken, Rum Yönetimi’nde kredi arayışı sürerken, Başbakan İrsen Küçük ile yürüttükleri ekonomik programda başarı elde edildiğini vurgulayan Bağış, Kıbrıs müzakerelerini yürüten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve ekonomik mücadeleyi sürdüren Başbakan İrsen Küçük’ün arkasında her zaman durduklarını ve durmaya da devam edeceklerini söyledi.
“Kıbrıs sıkıntıdayken TC mutlu olamaz. TC sıkıntıdayken de Kıbrıs mutlu olamaz” diyen Bağış, bundan sonraki süreçlerde de birlikte hareket edileceğini kaydetti.
Bağış, “Biz buraya Yavruvatan muamelesi yapmıyoruz. Devleti güçlendirmeye çalışıyoruz” dedi.


DÜNYA DEVİ PROJE

TC ile KKTC arasında dünya devi bir projeye imza atılmakta olduğunu, su projesinin dünyada örneği olmadığını belirten Bağış, “Kıbrıs’ta çözüme en büyük katkılardan biri de bu olacak” ifadesini kullandı.
Suyun Güney’deki komşuları da rahatlatacağını vurgulayan Bağış, KKTC kurulurken dahi bildirgede Rumlar’a barış eli uzatıldığını, daha sonra da elektrikle bunun pekiştirildiğini ve şimdi de su ile de barış elinin uzatılmakta olduğunu söyledi.
Bağış, TC ile KKTC arasındaki kader birliğini bozmak isteyenlerin başarısız olmaya mahkum olduğunu vurguladı.
TC’nin Kıbrıs konusunda 10 yıldır ortaya koyduğu politikaların Annan Planı sonrasında meyvelerini vermeye başladığını, dünyada yapılan açıklamaların bunun göstergesi olduğunu anlatan Bağış, AB üyesi ülkelerin de Rumların kendilerine ne kadar zarar vermekte olduğunu gördüğünü ve bunu dile getirmekte olduklarını söyledi.


TÜRKİYE’NİN TANIMASI

“Rumlar havaya girmesin tüm dünya onları tanısa da TC tanımadıktan sonra hiçbir şey olmaz. En iyi seçenek çözüm. Biz bunun için her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” diyen Bağış, ancak oldu bittilere ve sıkıntıya sokacak gelişmelere onay vermeyeceklerini de vurguladı.


SORULAR

TC AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış konferansın ardından soruları da yanıtladı.
Bağış, Kıbrıs’ın TC’ye bağlanması konusunda bir açıklamasının hatırlatılması üzerine de, kendisinin tam olarak bu şekilde bir açıklama yapmadığını, Türkiye’nin önündeki opsiyonlar ve tercihleri ortaya koyduğunu, kalıcı iki eşit kurucu devletin oluşturduğu siyasi eşit mekanizmanın tercihleri olduğunu belirttiğini anlatarak, açıklamalarına Rumlardan tepki beklerken onlardan önce bazı tahrik unsurlarının üstüne atladığını kaydetti. Bağış, “Bırakın da bunları Rumlar düşünsün” dedi.


Kıbrıs’ta teknik boyutlu işbirliği üzerine çözüm imkanlarını farklı zamanlarda gündeme getirdiklerini de kaydeden Bağış, “Rumlarla hangi parametre olursa olsun konuşmak duvara konuşmak gibi oluyor. İşlerine geldiğinde tek devlet olduklarını iddia ediyor sonra elektrikte olduğu gibi ihtiyaçları olunca komşuya başvuruyorlar..Suyu da önce onlar isteyecek” ifadelerini kullandı.


KKTC’nin direkt ticarete başlaması halinde TC’nin liman ve havaalanlarını Rumlara açacağını söylediklerini hatırlatan Bağış, sadece bunun bile Rumlara büyük bir tasarruf ve ticaret imkanı sağlayacağını söyledi.
Bağış, “Ama onlar zarar etmeyi tercih edip, sonra da niye iflas ettik diyorlar” diye konuştu.


Rum Dışişleri Bakanı ‘nın birçok kez kendisi ile görüşmek istediğini, kendisinin cevabının ise adada tek KKTC Dışişleri Bakanı’nı tanıdığı ve ona başvurup onunla birlikte kendisi ile görüşebileceği şeklinde olduğunu anlatan Egemen Bağış, “Tek muhatabım Hüseyin Özgürgün kardeşim, o getirirse muatap olurum” dedi.
Euro’ya geçme veya AB’a girmenin milli kararlar olduğunu ve her ikisinin de önce halka sorulacağını da belirten Bağış, basın özgürlüğü ile ilgili bir soru üzerine son 10 yılda Basın özgürlüğü için atılan adımların TC tarihinde atılan adımlardan fazla olduğunu ifade etti.


“En rahat eleştiride bulunan medya kuruluşlarının medya dışında ticari faaliyette bulunmayan ve kar eden kuruluşlar” diyen Bağış, AB’ın TC’ye eleştirilerinin medya içerisinde oto sansür uygulandığı yönünde olduğunu ifade etti.


AB üyeliği için 23 ve 24’üncü fasılların son alınan bir kararla üyelik için zorunlu fasıllar olduğunu anlatan Bağış, TC’nin temel hakları içeren bu fasılları açmak istemesine Rum tarafının karşı çıkmasını da eleştirerek, Rumların hem bu fasılların zorunluluğuna onay verdiğini hem de TC’yi veto edeceği tehdidini savurmakta olduğunu 26 üyenin de bunu seyrettiğini kaydetti.
 
15 Ekim 2012 Pazartesi 17:18
Okunma: 723
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu