Ana Sayfa » Türkiye » Bağış, Malta The Times Gazetesine Konuştu: "Türkiye'nin İnsan Hakları Sicilinin Bazı Avrupa Birliği Üyesi Ülkelerden Daha İyi Olduğunu Güçlü Bir Özgüvenle Söyleyebilirim"

Bağış, Malta The Times Gazetesine Konuştu: "Türkiye'nin İnsan Hakları Sicilinin Bazı Avrupa Birliği Üyesi Ülkelerden Daha İyi Olduğunu Güçlü Bir Özgüvenle Söyleyebilirim"

"siyasi Engellemeler Olmasaydı, Entegrasyon Sürecinin Yüzde 60'ını Tamamlamış Türkiye, İki Ya Da Üç Yıl İçinde Birliğe Tam Üye Olabilirdi".

 
 
Bağış, Malta The Times Gazetesine Konuştu: "Türkiye'nin İnsan Hakları Sicilinin Bazı Avrupa Birliği Üyesi Ülkelerden Daha İyi Olduğunu Güçlü Bir Özgüvenle Söyleyebilirim"

"SURİYE KONUSUNDA ULUSLARARASI TOPLUM YAVAŞ DAVRANMAKTADIR, KARAR ALINMASININ ÖNÜNE GEÇENLER ASLINDA SUÇUN ORTAKLARIDIR"

Ankara, 17 Nisan 12 (T.A.K): TC AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Malta The Times gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'nin insan hakları sicilinin bazı Avrupa Birliği üyesi ülkelerden daha iyi olduğunu belirtti.

Bakan Bağış, Malta temasları sırasında Malta The Times gazetesine Türkiye-AB ilişkilerine dair açıklamalar yaptı.

Mülakatta, Türkiye'ye AB tarafından objektif muamele yapılmadığını belirten Bağış, "Siyasi engellemeler olmasaydı, entegrasyon sürecinin yüzde 60'ını tamamlamış Türkiye, iki ya da üç yıl içinde Birliğe tam üye olabilirdi" dedi.

AB sürecinde yapılan reformlara dikkati çeken Bağış, "İnsanların, etnik kimliklerini açıklamaktan çekindiği bir ülkede bugün devlet televizyonunda Kürtçe yayın yapılmakta olup, üniversitelerimizde Kürt dili kürsüleri mevcuttur. Cumhurbaşkanımız Alevi toplumunun ibadethanesini ziyaret etmiş, okul kitaplarında Alevilerin İslami yorumuna yer verilmiştir. 88 yıldan sonra ilk kez Rum Ortodoks toplumu tarihi St. Simeon kilisesinde ayin yapmış, Ermeni toplumu ise 112 yıl aradan sonra Akdamar kilisesini kullanmaya başlamıştır. TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Hahambaşı'nı makamında ziyaret eden ilk Başbakandır. Tüm bunlar önemli reformlardır" diye konuştu.

Bağış, Türkiye'nin insan hakları ve ifade özgürlüğü ihlalleri konularında eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine de, Türkiye'nin insan hakları alanında mükemmel ya da örnek olduğunu iddia etmediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Ancak Türkiye'nin insan hakları sicilinin bazı Avrupa Birliği üyesi ülkelerden daha iyi olduğunu güçlü bir özgüvenle söyleyebilirim. Bugün Türkiye, dünden daha iyi durumdadır ve yarının Türkiye'sinin daha da iyi olacağından eminim. Doğru yoldayız. Ama AB ikiyüzlü bir tavır içindedir. Müzakere sürecinde, insan hakları, yargı reformu, adli konular, azınlık hakları 23 ve 24 sayılı fasıllarda mevcuttur. Geçen sonbaharda, Karadağ'a katılım müzakerelerine başlama tarihi verildiğinde, AB Konseyi müzakerelere başlayan her ülkenin diğer fasıllardan önce 23 ve 24. fasılları açması gerektiğine karar vermiştir. Ancak Türkiye'nin durumunda 23 ve 24. fasıllar, Kıbrıs Rum yönetimi tarafından engellendiği için açılamamaktadır."

Bağış, bazı siyasetçilerin Türkiye'nin "kültürel olarak Avrupalı olmadığını" iddia etmeleri konusundaki düşüncelerinin sorulması üzerine, Türkiye'nin Hristiyan Birliği'ne değil Avrupa Birliği'ne dahil olmaya çalıştığını dile getirdi.

Avrupa'da birçok Müslüman, Yahudi ya da ateistin yaşadığını hatırlatan Bağış, Hristiyanlığın Avrupa'da değil, Ortadoğu'da doğduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

AB'nin ekonomik ya da siyasi bir birlik olmaktan ziyade, insanlık tarihindeki en büyük barış projesi olduğunu anlatan Bağış, "Ancak, henüz kıtasal bir barış projesidir. Türkiye'nin dahil olmasıyla küresel bir barış projesi olacaktır. Çünkü Türkiye'nin Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkaslar'da etkisi hissedilmektedir. Hatta Çin ve Hindistan da katılım sürecimizi yakından takip etmektedirler" dedi.

KIBRIS SORUNU

Egemen Bağış, Kıbrıs sorununun çözümü için Malta Başbakanı Lawrence Gonzi'ye ilettiği teklifin sorulması üzerine de, "Başbakanınıza bu konuda beş aktörün olduğunu söyledim: Kıbrıs Türkleri, Kıbrıs Rumları, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere. Malta bu beş aktörün bir araya gelmesinde ideal bir yer olabilir. Başbakanınız bizi Malta'ya davet edebilir. Ben Türkiye ve KKTC'yi getireceğime söz veriyorum, eğer Başbakan Gonzi Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin katılımını sağlayabilirse, İngiltere zaten kabul edecektir. Bizi bir odaya kapatabilir ve Papalık seçiminde olduğu gibi sonuç almadan odadan çıkmayız. Başbakanınıza bu şekilde Kıbrıs sorununun çözüleceğini ve kendisinin de Nobel Barış ödülü alacağını söyledim" diye konuştu.

Kıbrıs Rum yönetiminin o odaya girmek istemeyeceğini belirten Bağış, "Sorunu çözmek istemiyorlar. Uzlaşmaya hazır değiller. Annan Planı'nın ödülü ve yaptırımı olmadığı için başarılı olamadı. O odaya giren herkesin, bir çözüme gidilmesi ya da gidilmemesi halinde, ödülün veya cezanın ne olacağını bilmesi gerekmektedir" dedi.

Bağış, Suriye konusundaki bir soru üzerine de, Suriye'de halkın isteklerinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Libya krizinde günlük petrol satışı 500 milyon avroyu bulduğundan, uluslararası toplumun acil müdahale etmesi gerekiyordu. Ne yazık ki, Suriye konusunda uluslararası toplum yavaş davranmaktadır. Karar alınmasının önüne geçenler aslında suçun ortaklarıdır" diye konuştu.

(AA/AK/HÖ)

 
17 Nisan 2012 Salı 19:27
Okunma: 596
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu