Ana Sayfa » Kıbrıs » Bağlıköy Eko Turizm Komitesi ilk toplantısını yaptı

Bağlıköy Eko Turizm Komitesi ilk toplantısını yaptı

Eko Turizmin Örnekleri Anlatıldı, Bağlıköy'de En Akılcı Stratejiler Belirlenmesi Gereği Vurgulandı

 
 
Bağlıköy Eko Turizm Komitesi ilk toplantısını yaptı
"Eko Turizm Bölgesi" olarak ilan edilen Bağlıköy'de turizmi hayata geçirmek ve köyü yeniden canlandırarak sakinlerine ekonomik katkı sağlamak amacıyla oluşturulan "Bağlıköy Eko Turizm Komitesi" bugün ilk toplantısını yaptı.  

Genellikle Bağlıköylülerin görev aldığı komitenin ilk toplantısında, eko turizmin ne olduğu, getireceği yararlar anlatılarak hazırlanacak program ve planların en az hatayla yaşama geçirilmesi için neler yapılabileceği üzerinde duruldu.

Komite üyesi de olan Sürdürülebilir Kalkınma Derneği yöneticilerinden Ayşe Dönmezer ve Gülcan Yalınca yaptıkları sunumlarda, eko turizmin ne olduğunu anlatarak eko turizmin uygulandığı Girit ve Büyükkonuk'tan görsellerle destekledikleri örnekler verdiler, köylülerin sorularını yanıtladılar.

Toplantıya katılan Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet B. Göksel de üniversitenin ana hedeflerinden birinin de bölgedeki kalkınma çabalarına destek vermek olduğunu, Bağlıköy'de de sürdürülebilir bir eko turizm faaliyetinin yürütülmesini sağlamak için üniversite olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Göksel, bu nedenle toplantıya LAÜ Mimarlık  Bölümü Başkanı Belkis Yapıcıoğlu ile şu anda Madagastar'da uygulanmakta olan Eko Turizm projesinin mimarı olan öğretim görevlilerinden Ali Yapıcıoğlu'nun katıldığına dikkat çekti.

Prof. Göksel, Bağlıköy'deki yapıların özüne uygun şekilde kurtarılması, köy meydanı ve sokak projelerinin hazırlanmasıyla ilgili konularda söz konusu öğretim görevlilerinin ve mimarlık bölümünün katkılarının esirgenmeyeceğini vurguladı.

DÖNMEZER

Sürdürülebilir Kalkınma Derneği yöneticilerinden Ayşe Dönmezer de sunumunda, öncelikle Bağlıköy için bir destinasyon yaratılması, bunun sağlanması konusunda eko turizm unsurlarının bulunması gereğine dikkat çekti.

Köy halkının geniş şekilde katılımının eko turizmin olmazsa olmazı olduğuna işaret eden Dönmezer, bu yoldaki çalışmalarda çok sabırlı olunması, otoritenin uluslararası kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin desteğinin alınmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

Dönmezer, eko turizm faaliyetlerinde yapılması gerekenleri de anlatarak, köylülere istekli, sabırlı olmaları ve köylerine sahip çıkmaları çağrısında bulundu.

YALINCA

Sürdürülebilir Kalkınma Derneği yöneticilerinden Gülcan Yalınca da sunumunda, kasım ayında onaylanan Turizm Gelişim Yasası'nın Bağlıköy'de yapılması planlanan projelere destek veren unsurlar içerdiğine dikkat çekti. Sözkonusu yasada devletin belirlediği stratejik unsurların Bağlıköy Eko Turizm projesinin uygulanmasına olanak sağladığını ifade eden Yalınca, yapılacak çalışmalarda mimari dokunun bozulmaması, köy toparlanırken orijinal yapısının korunması, doğal ve mimari dokunun bozulmamasına büyük önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Yalınca, yaşanan örnekler de dikkate alındığında, uygulanacak projeler için sağlanacak fonların kredi değil hibe şeklinde olması gereğine de vurgu yapıldı.

Yalınca sunumunda, Bağlıköy'ün yıkık da olsa kerpiç binalarının, bozulmamış doğasının, insan yapısının, köylülerin istekliliğinin, Natura 2000 alanına yakınlığının çok güçlü yanları olduğuna dikkat çekerek, özetle şunları söyledi:

"Eko turizm yaygın bir turizmdir ve bundan herkes, her kesim yararlanır. Bir ürün yaratacağız ve bu ürünün yönetimi sağlanacak. Yerel halka istihdam sağlanacak. Lokanta çalıştırılacaksa, bunu köylü çalıştıracak, dışarıdan gelen birisi değil... Gelişme uluslararası standartlara uygun olarak sağlanacak. Eğitim ve öğrenim programları sürekli olacak..."

KADINLARIN GİRİŞİM RUHU

Toplantıya katılan Sürürülebilir Kalkınma Derneği yöneticileri Ayşe Dönmezer, Gülcan Yalınca, Ayşe Tokel ve LAÜ Öğretim üyelerinden Balkıs Yapıcıoğlu, komitede Bağlıköylü kadınların sayısının fazlalığına ve ortaya koydukları görüşlere de dikkat çektiler; bu unsurun umut verici olduğunu vurguladılar. Dünyanın birçok yerinde, bu tür işletmelerde kadın girişimcilerin yaptıklarının çekim merkezi yarattığını belirten konuşmacılar, bu unsurun da fon sağlanmasında kolaylık sağlayabileceğini ve ilgi çekebileceğini belirttiler.

Bağlıköy Eko Turizm Komitesi'nin bir sonraki toplantısı 22 Ocak Pazar günü yapılacak.


 
8 Ocak 2012 Pazar 17:57
Okunma: 899
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu