Ana Sayfa » Kıbrıs » Bakan Atasayan: "mesleki Teknik Okulların Geliştirilmesi Ve Tek Çatı Altında Toparlanabilmesi İçin Çalışmalar Yapıyoruz"

Bakan Atasayan: "mesleki Teknik Okulların Geliştirilmesi Ve Tek Çatı Altında Toparlanabilmesi İçin Çalışmalar Yapıyoruz"

"bu Yol İrsen Küçük İle Yürünmeli".

 
 
Bakan Atasayan:

Lefkoşa, 8 Şubat 13 (T.A.K.): Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, KKTC'de ara eleman eksiklikleri olduğuna işaret ederek, Mesleki Teknik Okulların geliştirilmesi ve tek çatı altında toparlanabilmesi için çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, KKTC 'de eğitim sistemi ve sorunlarını değerlendirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Kıbrıs Genç TV'de bir programa katılan Atasayan, Ulusal Birlik Partisi 19. Olağan Genel Kurultayı'nda neden Başbakan İrsen Küçüğü destekleyeceğini de açıklayarak, kurultay delegelerine çağrıda bulundu.

Bakan Atasayan Mesleki Teknik Okullarının geçmişte de yapılan çalışmalarla beraber bugün, teknik alt yapı donanımı bakımından Avrupa standartlarına getirildiğini, bu konuda iddialı olduklarını vurguladı.

Mesleki Teknik Okullarında kullanılan teknik aletler yanında Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile yapılan protokoller gereği de Sanayi Bölgesi içerisinde kurulan bir merkez ve bu merkezde yaklaşık 500'e yakın çıraklık eğitimi alan öğrencilerin olduğunu belirtti.

KAMPÜS VE İKİ GENÇLİK EVİ

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Atasayan , Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan protokolde gençlerin de düşünüldüğünü protokole konan bir maddeyle kampus projesinin de hayata geçirileceğini söyleyerek, bu projenin gerçekleşebilmesi için bu yılki bütçeye 5 milyon TL'lik bir katkı konduğunu, ilk etapta Lefkoşa'da Domuzcular Burnu olarak isimlendirilen bölgede  ayrılan arazinin etüt çalışmalarının yapıldığını ifade etti.

Bakan Atasayan, kampus projesinin tamamlanmasıyla birlikte, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığıyla imzalanan protokolle beraber iki tane de Gençlik Merkezi'nin açılacağını, bu konuyla ilgili olarak çalışmaların devam ettiğini söyledi.

OKUL TADİLATLARI İHALELERİ

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan okulların "her yıl inşaat halinde açılması durumu üzerine" sorulan soruya, "Ülkemizde bir sistem var. Yıllık bir bütçemiz var, bu bütçe içerisinde, bu maksat için harcanabilecek paralar belli. gerek bizim bütçemizden gerek TC kaynaklı bütçeden geçmişte olduğu gibi Eğitim Bakanlığı okullarda tamir, tadil veya ihtiyaç duyulan diğer dersliklerle ilgili çalışmalarını yapıyor. Ancak ihaleler, okullar kapandıktan sonra yapılıyor. İhale tamamlandığında geriye dönük bütçelerden bir kalem aktaramıyoruz. Dolayısı ile sonradan meydana gelebilecek bir sorun olduğu zaman bir kez daha ihaleye çıkılması gerekiyor ve bu da zaman kaybına neden oluyor" şeklinde cevap verdi.

SENDİKALARIN YAPTIĞI BAZI EYLEMLER ANLAMSIZ

Mili Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, göreve gelir gelmez ilk görüştüğü kesimin ilgili öğretmen sendikaları olduğunu belirterek, "Eğitimin kesintisiz ve sorunsuz bir şekilde çocuklarımıza verilebilmesi için bakanlıkla sendikaların işbirliği içerisinde hareket edeceğini söyledim" diyerek yapılan bazı eylemlere değindi. Bakan Atasayan, bakanlığın kapılarının her iki öğretmen sendikasına da açık olduğunu ifade etti. Zaman zaman yapılan eylemlerin sebepsiz olduğunu belirten Bakan Atasayan, Kamu Hizmeti Komisyonu'nun yaptığı olduğu sınavlarda yaşanan sıkıntılar sebebiyle de okullarda öğretmen eksiklikleri meydana geldiğini, o dönemde yapılan eylemeleri doğru bulabileceklerini kaydederek, "Ancak okulda öğretmen varken grev ve eylem yapılmasını anlamam mümkün değildir" dedi.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan bazı okullarda öğrenci sayısının az, öğretmenin fazla olduğunu, bu sorunu da Nakil Tüzüğü ile gidermeye çalışarak, öğretmenlerin şehir içinde bile bir okuldan diğer okula aktarılarak öğretmen eksikliğini gidermeye yönelik olarak atılan adımlar karşısında ise grevle karşılaştıklarını aktardı.

DENETİMLER SÜRECEK

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan dersanelerde ve aynı zamanda kamuda çalışan öğretmenlerin daha sıkı denetleneceğini ve buna izin verilmeyeceğini belirterek, ikinci iş yapmanın yasak olduğunu ve denetlemelerin devam edeceğini söyledi. Ayrıca bazı okullarda gereğinden fazla hademe olduğunu ve eksik olan okullara bu fazla hademeleri aktarmak gibi bir düşünceleri olduğunu da açıkladı.

BAKANLIĞIMIZ SADECE ENGELSİZLER İÇİN DEĞİL

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, KKTC'deki her gencin eğitim almak ve spor yapmak hakkıdır diyerek, UBP 'nin bir bakanı olarak engelli gençleri ve çocukları da düşündüklerini, onların spor yapabilmeleri, eğitimlerini sağlıklı bir şekilde devam ettirmelerini sağlamak maksadıyla çalışmaların sürdürüğünü vurguladı.

İSTİKRARIN DEVAMI ANCAK KÜÇÜK İLE OLABİLİR

Ulusal Birlik Partisi 19.Olağan Genel Kurultayının bir yıldı ülke gündeminde olduğunu kamuoyunun bu konuyla çok yakından ilgilendiğini söyleyen Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, ilk turda Başbakan İrsen Küçük'ü desteklediğini, şimdi de aynı noktada olduğunu söyledi. Bakan Atasayan, Sadece UBP'nin geleceği için değil, KKTC'deki ekonomik büyümenin istikrarı adına İrsen Küçük'ü desteklediğini belirterek "Başbakan İrsen Küçük'e destek vereceğimi buradan ifade etmek istiyorum" dedi.

Bakan Atasayan "KKTC'de başlatılan büyük yatırımlar vardır, bu ülkenin istikrara ihtiyacı vardır ve bunu da sağlayabilmenin yolu Başbakan İrsen Küçük'ün başkanlığından geçmektedir diye düşünüyorum" dedi.

PARTİ YENİDEN BİRLİK OLMALI

Bakan Atasayan, "Ulusal Birlik Partisi delegelerine buradan çağrı yapmak istiyorum" diyerek sürdürdüğü sözlerine "Başbakan İrsen Küçük'ün etrafında birleşelim, bu ülkenin 24 Şubat'tan sonra da büyük hizmetlere ihtiyacı vardır" dedi.

Ulusal Birlik Partisi'nin toparlanıp yeniden birlik olması gerektiğine dikkat çeken Bakan Atasayan, bunu sağlayabilecek tek ismin İrsen Küçük olduğunun altını çizdi. Kaşif'le herhangi bir sorunu olmadığını da dile getiren Bakan Atasayan, Ahmet Kaşif'in bir dönem Küçük başkanlığındaki kabinede görev aldığını, dolayısıyla her icraatta kendisinin de onayının olduğunu belirterek, kurultay gününde Başbakan İrsen Küçük'ün karşısına rakip olarak çıkmasının siyasi etiğe uygun olmadığını öne sürdü.

Bakan Atasayan, Anavatan Türkiye ile başlatılan bir çok projenin tamamlanabilmesi için İrsen Küçük'ün başkanlığının devam etmesi gerekliliğini savunarak, UBP'de bu koşullar altında yeni bir değişime gerek olmadığını söyledi.

(HÖ) FOTOĞRAFLI

 
8 Şubat 2013 Cuma 15:58
Okunma: 746
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu