Ana Sayfa » Kıbrıs » Bakan Dürüst, Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği'ni Kabul Etti...

Bakan Dürüst, Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği'ni Kabul Etti...

"okul Kantinlerinde Bu Yıldan İtibaren Çocuklarımızın Sağlığını Tehdit Eden Gıdalar Olmayacaktır".

 
 
Bakan Dürüst, Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği'ni Kabul Etti...

Lefkoşa, 29 Temmuz 11 (T.A.K.): Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Feriha Balkır başkanlığındaki Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği'ni kabul etti. Bakanlık Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre, Birlik Başkanı Balkır, okul kantinlerinde satılan gıdaların çocuk gelişimlerine olan etkileri ve zararları konusunda Bakan Dürüst'e bilgi verdi ve bu konuda bakanlık olarak denetimlerin arttırılmasına yönelik çalışmalarda bakanlıkla işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Balkır, "eskiden çocuklarımız daha faaldi, hareketli idi ve  tam gün eğitim olmadığı için çocuklarımız aileleri tarafından evlerinde besleniyorlardı. Ancak şu anda çocuklarımız iki ana öğününü okullarda yemek durumundadırlar. Bu da beslenme konusunda daha dikkatli olunması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır" dedi.

Yasaların eksikliğine de değinen Başkan Balkır, hiçbir kuruluşun bünyesinde barındırdığı çocuk sayısına göre diyetisyen istihdam etmediklerini, bunun da çocukların sağlıklı beslenmesinin önüne geçtiğini söyledi.

Ticari olarak düşünen kurumların, kendilerine göre beslenme listesi çıkardıklarını görüşünü dile getiren Balkır, çocukların çok fazla karbonhidrat ve şekerli gıdalar tükettiklerini, çocukların sağlıksız beslenerek obezite hastalığına yakalandıklarını savundu.

Son 30 yıl içerisinde yapılan araştırmalarda karbonhidratlı içeceklerin satışlarında %300 artış olduğunu belirten Balkır, buna paralel olarak da son 30 yılda çocuklardaki obezitenin katlanarak arttığına dikkati çekti.

DÜRÜST

Milli eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst de Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği'ni kabulünde yaptığı konuşmasında, düzenli beslenmenin önemine değinerek  herkesin öncelikle düzenli beslenme alışkanlığını edinmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Dürüst, "Diyetiyseler Birliği olarak ortaya koymuş olduğunuz bilimsel verilerle de desteklenmiş, gelecek nesillerimiz olan bugünkü çocuklarımızın sağlıklı beslenmeleri ve