Ana Sayfa » Kıbrıs » Bakan Dürüst: "öğretmenin Yüzde 45'i Sendikanın Eylemine Uymamıştır"

Bakan Dürüst: "öğretmenin Yüzde 45'i Sendikanın Eylemine Uymamıştır"

Lefkoşa, 10 Nisan 12 (T.a.k.): Milli Eğitim, Gençlik Ve Spor Bakanı Kemal Dürüst,  Demokrasinin Başkalarının Haklarını Gasp Etmek Olmadığını Söyledi..

 
 
Bakan Dürüst:

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü açıklamasına göre, Dürüst, katıldığı bir TV programında,   öğretmen maaşlarında yapılan kesinti ile ilgili bir soru üzerine yaptığı açıklamada, "Demokrasi başkalarının özgürlüklerini, haklarını gasp etmek değildir. Demokratik teamüller çerçevesinde yapılan her eylem hak olduğu gibi, demokrasi adı altında, karşı tarafı mağdur etmek ve başkalarının haklarını hiçe sayarak hareket etmek demokrasi değildir" dedi.

KKTC Telsim Süper Lig şampiyonu olan Çetinkaya Spor Kulübü'nü başarılarından dolayı kutlayarak sözüne başlayan Bakan Dürüst, son günlerde gündemde olan öğretmen sendikalarının eylemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yıllardan beridir, her ders yılı başlamadan belli bir süre önce, Bakanlık ve öğretmen sendikaları yetkilileri ile gerçekleştirilen toplantılar neticesinde, öğretmenlerin çalışma takvimi belirlendiği ve bu belirlenen çalışma takviminde her öğretmenin ne gün ne yapacağı, hangi müfredatı takip edeceği ve öğretmenin hangi gün nerede olacaklarının belirlendiğini belirten Bakan Dürüst, öğretmenin hangi görev için hangi gün okulda olacağına ilişkin olarak belirlenen bu çalışma takviminin her öğretmenin uymak zorunda olduğu bir program olduğunu belirtti.

Öğretmen sendikalarının, Haspolat Meslek Lisesi'ndeki bazı uygulamaları bahane ederek, KKTC genelinde başlatmış oldukları eylemler çerçevesinde, KKTC'deki tüm okullarda öğrencilere notlarını söylememe, notları okul idaresine vermeme ve bunların akabinde de öğrencilere dönem sonu karnelerini vermeme eylemlerinde bulunduklarını belirten Bakan Dürüst, ortaya konan bu eylemler ile ders yılının başında belirtilen öğretmenin çalışma takvimine uyulmadığını belirtti.

"Karne vermeme eylemi ile bir çocuğun psikolojik açıdan, toplumun da sosyolojik açıdan, eğitim ve öğretimin ne tür aksamalara ve tehlikelere sebep olacağı konusunda uzman kişilerin açıklamaları ortadadır" diyen Bakan Dürüst; "Toplum bu eylemi kabul etmemiştir. Kabul etmeyen sadece toplumun kendisi değil, sendikalara üye olan öğretmenlerimizin yüzde 45'i de bu eyleme katılmadı. Bu, eylemin gerek usul, gerekse de doğuracağı sonuçlar açısından da yanlış ve tehlikeli olduğunun en somut göstergesidir" dedi.

Bakan Dürüst, öğretmenin yüzde 45'inin notları öğrenciye ve okul idarelerine iade etmesi ve okul idaresinin gerekli hazırlıkları yapmasına rağmen, notlardaki eksiklikler nedeniyle, öğrencilere karnelerin dağıtılamadığını dile getirdi.

"OKULDA BULUNMAK, GÖREVİN YERİNE GETİRİLMİŞ OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ"

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, ders yılı başında öğretmen sendikaları ile Bakanlık arasında gerçekleştirilen istişareler sonrasında yayınlanan çalışma takvimine, öğrencilere belirlenen tarihlerde not vermemek ve karne dağıtılmamak suretiyle aykırı davranıldığını belirterek "Bazı öğretmenler biz görev yerimiz olan okullara gittik, diyerek yapılan eylemi meşru kılmaya veya üzerini örtmeye çalışmaktadırlar. Okulda bulunmak, görevin yerine getirilmiş olduğu anlamına gelmez" dedi.

"YARIN OLSUN, YARIN DA BU KARAR TEKRARLANACAKTIR"

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, tüm bu olanların ardından Bakanlık olarak bir karar aldıklarını ve Bakanlık olarak alınan her kararın arkasında olduğunun altını çizdi.

"Ortaya konan eylemler neticesinde, konu Bakanlar Kurulu tarafından da 3-4 kez görüşülerek, böyle bir karar alınmıştır. Alınan karar bir ceza değil, Bakanlık olarak, Bakanlık personelinin görevini yerine getirmediği gerekçesiyle Maliye Bakanlığı'na bir rapor gönderilerek gereğinin yapılması hususunda görüş ortaya koymaktır" diyen Bakan Dürüst, "İlgili sendikalar yarın bir eylem ya da grev ortaya koyar ise ve bu eylem veya grev neticesinde Bakanlık personelimiz görevlerini yerine getirmezler ise aynı karar yine uygulanacaktır" dedi.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, sendikaların eylem kararı alarak, eyleme katılan üyelerinin, eylem yaptıkları saat kadar maaşlarından kesileceğini bildiklerini ve eyleme katılarak maaşlarında kesintiye gidilen personelin kesilen maaşlarını karşılamanın da sendikaların görevi olduğunu belirterek, sendikaların gidermeleri gereken kesintileri Bakanlığın karşılamasını istediklerini bunun da mümkün olmayacağının altını çizdi.

"EĞİTİMDE EKSİKLER HİÇBİR ZAMAN BİTMEYECEKTİR"

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, KKTC'deki okulların fiziki yapıları itibarıyla dünyadaki çoğu okullardan çok daha iyi olduğunu belirterek, teknolojik altyapının geliştirilmesi gereken bir unsur olduğunu söyledi.

"Eğitimde eksikler hiçbir zaman bitmeyecektir" diyen Bakan Dürüst, dinamik bir yapıya sahip olan, sürekli gelişen teknolojiye paralel olarak eğitimdeki yeniliklerin takip edilerek yenilenmesi gerektiğinin altını çizdi.

"ALINAN TÜM KARARLAR HÜKÜMET KARARLARIDIR"

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, okul kantinlerine yönelik olarak alınan kararları da değerlendirerek, Bakanlık olarak bugüne kadar alınan en etkili ve alınması gecikmiş bir karar olduğunu söyledi.

Bakan Dürüst, okul kantinlerine yönelik olarak alınan kararın, birçok sivil toplum örgütleri ile yapılan toplantılar neticesinde ortaya koyduklarını dile getirdi. Öğrencilerin sağlıklı gelişimine katkı sağlayacak olan kararların, gelecek ders yılında tüm okul kantinlerinde uygulamaya başlanacağını belirten Bakan Dürüst, çocukların gelişiminde zararlı olan gazlı içecekler ya da kızartma ürünlerin satışının yasaklanacağını, bu gıdaların yerine süt ve süt ürünlerinin daha yaygın olarak bulunacağı bir gıda satış yönetmeliğinin ortaya konulduğunu söyledi.

Alınan bu kararın, Mart ayı itibarı ile kamuoyu ile paylaşıldığına da dikkati çeken Bakan Dürüst, bu kararın uygulanma tarihinden 6 ay öncesinden alınmasının da kantin işletmecilerinin gerekli hazırlıkları yapması ve mağdur olmamaları düşüncesiyle ilgili olduğunu söyledi.

(HÖ)

 
10 Nisan 2012 Salı 17:04
Okunma: 643
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu