Ana Sayfa » Kıbrıs » Bakan Mungan: Temel Amaç Sürdürülebilir Ekonomi

Bakan Mungan: Temel Amaç Sürdürülebilir Ekonomi

Maliye Bakanı Zeren Mungan, Hükümetin Temel Amacının Sürdürülebilir Bir Kamu Finansman Dengesini Kurmak Ve Gerekli Yapısal Tedbirleri Uygulamaya Koymak Olduğunu Vurguladı. maliye Bakanı Zeren Mungan, 2014 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Üzerine Sunuş Konuşması Yaptı..

 
 
Bakan Mungan: Temel Amaç Sürdürülebilir Ekonomi
Bütçenin, tasarrufu temel ilke edinerek hazırlandığını belirten Mungan, bütçe hazırlanırken Tüketici Fiyat endeksi artışlarının büyüme hızı ve döviz fiyatlarındaki gelişmelerin baz alındığını söyledi.


Öngörülen bütçe açığının iç kaynaklarla karşılanmasının hedeflendiğini ifade eden Mungan, "bu öngörüde, yeni yükler getirecek vergi ve fon bulunmamaktadır. Bu açığın bizlere önemli görevler yüklediğinin bilincindeyiz. Öncelikli olarak gelirlerimizde ciddi bir performans gösterilmesi kaçınılmazdır. Bu çerçevede de Hükümet programımızın temel unsurlarından biri olan kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması ve ülkede adaletli bir vergi yapısının oluşturulması büyük önem taşımaktadır" dedi.


Mungan, kayıt dışı ekonomi ile Mücadele Eylem Planı' Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak sorumlu kurum, kuruluş ile koordinatör kurum ve kuruluşlarca üzerlerine düşen görev ve sorumlulukların yerine getirilmesinin takvimlendirildiğini de anlattı.


Mungan, "Dolaylı vergilerden çok dolaysız vergiler, yani gelir ve kurumlar vergisi ve bununla birlikte dolaylı olmakla birlikte önemli bir vergi ayağı olan KDV gelirlerinin temini hususunda ciddi performans gösterme ihtiyacımız vardır" dedi.


Bakan Mungan'ın açıklamasına göre bütçede üretime yönelik bir ekonomi oluşturmak ve yatırımları teşvik etmek amacıyla; Alt Yapı, Haberleşme, İçme ve Sulama Suyu Projeleri ile reformların yapılması yönünde adımlar atılacak.Buna göre, e-Devlet bünyesinde e-Maliye kapsamındaki dairelerde otomasyona geçiş çalışmalarının ilk basamağı kapsamında otomasyon projesi ihale aşamasına getirildi.


Gelir ve Vergi Dairesi ile Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi binalarında çağın gereklerine cevap verebilecek şekilde 2014 yılı başından itibaren hizmet sunmaya başlayacak.


İç borçların faiz ödemelerinin yapılabilmesi amacıyla 150 milyon TL de ödenek öngörülüyor.


Mungan, 2014 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı hedeflerini ise şöyle açıkladı:
Sürdürülebilir kamu finansman dengesinin kurulması,
Kamunun etkinliğinin ve özel sektörün rekabet gücünün artırılması,
Üretime dayalı büyümenin artırılması ve istihdamın önünün açılması,
Mali disiplinin sağlanarak devam ettirilmesi,
Yapısal tedbirlerin uygulamaya konulması,
Ekonominin istikrarlı bir hale getirilmesi,
Mevcut kaynakların üretken alanlara yönlendirilmesi,
Gelir artırıcı tedbirler yanında harcama disiplininin sağlanarak kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılması.


2014 Yılı Mali Bütçesiyle reel kesimi desteklemek amacıyla esnaf kredi faiz desteği, tarımsal kredi faiz desteği, ihracat desteği, teşvik ödemeleri ve yüksek öğretime destek öngörülüyor.


Maliye Bakanı Mungan, küçük bir ada ülkesi  olunması nedeni ile ekonomi içerisinde dış faaliyetlerin önemli yer tuttuğuna da işaret ederek, bu çerçevede ithalata bağlılığın devam ettiğini anlattı.


Mungan kamu sektöründe reform için hedeflerini de sıraladı.


Hükümetimizin 2014 Mali Yılı Bütçesi ile temel amacı sürdürülebilir bir kamu finansman dengesini kurma hedefine ulaşılabilmesi olduğunu dile getiren Mungan, "Bu da kamu hizmetlerinin yerine getirilmesi amacıyla toplanacak vergilerle mümkündür. Devletin yaptığı harcamaların temel kaynağı vergilerdir ve vergi önemli bir maliye politikası aracıdır" dedi.


Bakan Mungan, hükümetin temel politikaları arasında yer alan ekonomiyi kayıt altına almak için kayıt dışı ekonomi ile en etkin şekilde mücadele edeceklerini de vurguladı.

 
12 Kasım 2013 Salı 19:03
Okunma: 873
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu