Ana Sayfa » Kıbrıs » Bakan Saner'den Değerlendirme

Bakan Saner'den Değerlendirme

Bayındırlık Ve Ulaştrırma bakanı Ersan Saner, Bayrak Haber'de Yayınlanan Basın Toplantısı Programına Katılarak, Özelleştirmeden, yol Güvenliğinin Sağlanmasına Kadar Birçok Konuya Açıklık Getirdi. Ercan Havalimanında Şuan İhale Aşamasında Olduklarını Belirten Bakan Saner,  "özelleştirme Yasasının 18. Maddesine Göre Ercan Devlet Havalimanını İşletme Hakkı Devri Yöntemiyle 25 Yıllığına İhaleyi Kazanacak Firmaya Vereceğiz" Dedi..

 
 
Bakan Saner'den Değerlendirme
Ercan Havalimanı ihalesindeki sürecin iyi işlediğini ve 5 firmanın teklif verdiğini söyleyen Bakan Saner, Ercan Havalimanının yeniden yapılandırılması konusunda ciddi rekabet sürecinin yaşanacağına işaret etti.


Bakan Saner, ihalede katılımcılardan 25 bin metre kare uluslararası havalimanı çalıştırma koşulu ile 400 bin metre kare pist, abron ve taksi yolu işletme şartının arandığını söyledi.


Ercan Havalimanı ihalesine başvuran şirketlerin birçoğunun büyük ve deneyimli şirketler olduğunu belirten Bakan Saner, bir soru üzerine basında başvuran şirket isimlerinin bazılarının doğru yazıldığını da açıkladı.


Bakan Saner, Ercan ihalesine yerel sermayenin de katılma şansının olduğuna işaret etti.


Saner, " Yerel sermayeye bu havalimanı kapalı konusuna ben katılmıyorum. Bizim şartnamemizde göre yerel sermayenin katılım oranı minimum tutulmuş. Maksimum ne kadar olabileceğinin kararının bizim kendi yatırımcılarımız istekli iseler bir konsorsiyum kurarak girebilirler. Şuanda bize öyle bir müracaat yok" dedi.


İhalede sabit bir rakam koyup, yap işlet devret yönteminin ötesinde ciroyu yarıştırdıklarını söyleyen Bakan Saner, Ercan ihalesinde devletin sadece ciro paylaşımında yer alacağını, maliyete karışmayacağını vurguladı.
Saner, Olası çözümü düşünerek, Ercan Havalimanının konum olarak Baf ve Larnaka'dan daha avantajlı olduğuna işaret etti. Ersan Saner, Ercan'da hem yolcu hem uçak trafiğine göre bir düzenlemenin kaçınılmaz olduğunu, yolcu trafiği yanında uçak trafiğinin de önemli olduğunu ifade ederek, tüm bunları düşünerek Ercan'daki projeyi hazırlarken Güney Kıbrıs, Malta, İzlanda ve KKTC'nin incelediğini anlattı.


İhaleyi alacak olan şirketin 100 milyon euro'yu maliyeye yatırdıktan sonra  yatırım için 4 yıllık süre verileceğini anlatan Saner, yatırım süresinin ardından 21 yılda cirodan pay isteneceğini anlattı.


Bir soru üzerine, Ercan Havalimanının Türkiye'deki ilk 5-6 havalimanı arasında yer alacağını vurgulayan Saner, "İzmir ile yarışabileceğiz" dedi. Ersan Saner,  uçakların kötü hava koşullarında da rahatlıkla iniş kalkışını sağlayacak olan Aletli İniş Sisteminin bu ay devreye gireceğini de söyledi.


Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne de çağrıda bulunan Bakan Saner, Aletli İniş Sisteminden Rum tarafının da yararlanabileceğini bunun insanlık için bir hizmet olduğuna dikkati çekti. Bakan Saner, Kuzey Kıbrıs Havayolları şirketinin akıbetinin ne olduğu şeklindeki sorulara da yanıt verdi.


Kuzey Kıbrıs Havayolları şirketinde Devlet ve özel sektörle ortaklaşa kurulacak bir model öngördüklerini anlatan Bakan Saner, şirketin kurulması için idari her türlü işlemi tamamladıklarını ancak tek sıkıntının yatırım miktarının düşük ve zarar şansının yüksek oluşu olduğunu söyledi. "Şirketin kurulması için idari her türlü işlemi tamamlamış bulunuyoruz. O gün konuşulan sermaye 20 milyon dolar idi. Şirketin 3-4 yıl zarar edeceği ortadaydı. Ancak 40-50 milyon dolar yatırımın geri dönüşü daha erken olur ve zarar şansı düşerdi. Proje şuan dondu. Mevcut ortaklarla veya  yeni ortaklarımızla  rekabet kuruluna başvurup süreci hızlandırıp, işlemi tekrar başlatırız. Sıkıntımız istenilen yatırım miktarının bulunmaması ve zararın karşılanamaması idi" diye konuştu.


Bakan Saner, toplumsal uzlaşı çerçevesinde basınla işbirliğinde Kuzey Kıbrıs Havayolu şirketinin yüzde 60 hisse senetlerini halka açabileceklerini belirterek, "Hep birlikte basınla katılımcılık ruhu çerçevesinde Hisse senetlerini halka açma yolunu da deneyebiliriz. Ben buna da varım" dedi.


Yolların standartlarının yükseltilmesi çalışmalarına ilişkin sorulara da yanıt veren Ersan Saner, 2004'den 2010 yılına kadar trafiğe katılan araç sayısının 100 binin üzerinde olduğunu söyledi.


Saner, araç sayısı ve yollardaki gelişimin paralel gitmemesinden dolayı sıkıntıların ortaya çıktığını belirtti. Karayollarının çalışması sonucu ülke geneline 76 adet bilgi ve ikaz levhası yerleştirildiğini anlatan Bakan Saner, bilgi verici levha çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Ersan Saner, ada genelinde tüm bölünmüş yollara 50 adet baş üstü levha takılacağını bunun için Türkiye'de ihaleye çıkıldığını da söyledi.


Saner, Ülkede yol güvenliğine yönelik tedbirler artırılırken Trafik Eylem Planı çerçevesinde yolların yapımının da yeniden denetlendiğini ifade etti. Trafik Eylem Planı çerçevesinde trafiğin sağdan sola kaydırılması haberlerin gerçek olmadığını vurgulayan Bakan Saner, toplumu yetiştiren öğretmen kesiminin bu yönde yanlış bir açıklamada bulunmasının kendisini çok üzdüğünü de dile getirdi.


Telefon Dairesindeki çalışmalarla ilgili sorular üzerine   Bakan Saner,  AB ile imzalanan liberalleşme çalışmaları çerçevesinde dairenin yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi. Mevcut alt yapı ve ses sistemlerinin sürdürülebilir bir yapı olmadığı gerçeğine işaret eden Saner,  her eve fiber optik kablo projesini uygulamaya koyacaklarını belirtti.


Ersan Saner, "Fiber optik kablo projesi ile KKTC'de herkes ABD'deki bir televizyon kanalını anında izleme şansı yakalayacak. Dünya artık data üstünden dönüyor." dedi. Bakan Saner, GSM operatörlerinin eşit şekilde rekabet edebilmesini sağlayacak denetimi de gündeme taşıdıklarını açıkladı. Ersan Saner programın sonunda yeniden yapılandırma ve özelleştirme çalışmaları kapsamında limanlarda da çalışma başlattıklarını söyledi.

Bakan Saner, Kuzey Kıbrıs'ın önemli bir destinasyon olduğu gerçeğini dikkate alarak, Limanların gelişmesinin şart olduğunu söyledi.


 
8 Temmuz 2012 Pazar 10:46
Okunma: 910
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu