Ana Sayfa » Kıbrıs » Bakan Ünverdi ve Amcaoğlu, "Gemi Batacak"

Bakan Ünverdi ve Amcaoğlu, "Gemi Batacak"

“Maaşları şu anda ödeyebiliyoruz ancak bu şekilde giderse bu gemi batacak. Çocuklarımızın geleceği karanlık olacak”

 
 
Bakan Ünverdi ve Amcaoğlu,
Çalışma ve Soyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Ada TV ekranlarında Taner Ulutaş’ın hazırlayıp sunduğu ‘Gündeme Bakış Özel’ programına konuk oldu. Bakan Ünverdi, Sosyal Güvenlik Yasası ve af konusuna değinirken Bakan Amcaoğlu da Türkiye’den getirilmesi planlanan su konusu ve hayvancılığı konuştu. Ünverdi, Sosyal Sigortalar konusunda af geleceğinin müjdesini verdi. Bakan Ünverdi ve Bakan Amcaoğlu’nun açıklamalarının tam metni ise şu şekilde: 

ÜNVERDİ: TEMEL ÇÖKMEK ÜZEREDİR: Sosyal Güvenlik Yasası çalışmalarının sürdüğünü anlatan Ünverdi, programda şunlara değindi; “Hükümet olarak tüm çalışmalarımız halkımızın yaşam standardının yükselmesini sağlamak ve refah içerisinde yaşamaları içindir. Sosyal güvenlik çok önemlidir. Sosyal güvenlik sistemi çok sağlam yapı üzerine kurulmalıdır. Temel sağlamsa ilerisini çok rahat görebiliriz. Temel çökmek üzeredir. Zamanında her şarta göre belli gelir gider durumu oluşmuştu. Ama zamanla gelir gider arasında uçurum olmaya başladı. Ve bu uçurum her geçen gün daha fazla artmaya başladı. Çalışan ve gelecekte emekli olacak kişinin huzurlu olması gerekiyor. 

“ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ KARANLIK OLACAK”: Tüm bu çalışmaları yapıyoruz. Geleceğe daha sürdürülebilir ve kendi kendine finanse edebilir bir sistemi kurmak uğraşındayız. Ay sonu geldiğinde ‘maaşları ödeyecek miyiz?’ konusunu düşünmemek için uğraş içerisindeyiz. Halkımızın canını acıtmamak için çok uğraştık. Halkımızın emeği bizim için çok önelidir. Maaşları şu anda ödeyebiliyoruz ancak bu şekilde giderse bu gemi batacak. Çocuklarımızın geleceği karanlık olacak. Biz hakları budamak niyetinde değiliz. Ama tedbir alıp büyüyen uçurumu biran önce kapatmak niyetindeyiz. Bunda da devamlılık esasını ortaya koymalıyız. Maaşları ödemek için her ay sonu büyük bir arayış var. Sosyal güvenlik yasası zor bir dönemeç geçiriyor. Zor dönemi atlatabilmemiz adına tedbirler almak zorundayız. Daha önceden 50 yaşında emekli olunuyordu. Bunu 39 yaşın altındakileri kapsayacak şekilde 39 ve altı çalışanlarımız 60 yaşında ancak 39’un üstünde olanlar da kademeli olarak belli yaşlarda emekli olacaklar. Yumuşak bir geçiş yapıyoruz ve halkımızı mağdur etmemeye çalışıyoruz. Mağdur olanlar olacak ama ufak bir mağduriyet olması için çalışıyoruz. 

“BORCU OLANLAR ÖN İZİNLE İŞÇİ GETİREMİYOR”: Sadece maaş ödemekle kalmamalıyız. Çalışanımızın da iş güvenliği içerisinde huzurlu bir ortamda çalışması gerekiyor. Çalışanımızın sosyal refahını da düşünmemiz gerekiyor. Çalışanlarımızın özel eczanelerden hizmet almasını sağladık ve çalışanlarımız %20 ödeyerek ilaçlarını alabiliyorlar. Keşke imkân olsa da istedikleri yerden de hizmet alabilseler. Keşke imkânımız olsa da sosyal sigortalar dairesi çalışanlarımıza tatil için kalacak yer imkânı da sağlayabilsek. Yasalar çerçevesinde çalışanımıza kolaylıklar sağlıyoruz. Borcu takside bağlıyoruz ya da teminata bağlıyoruz. Bu durumda olan bir işveren ön izinle çalışan getirtemiyor. Primi yatırmaları için zorlayıcı oluyoruz. Ön izinle gelmeyi zorlaştırma diye bir konu yoktur. Bu konuya çok önem veriyoruz. İş bulma kurumumuz var. Yasal mükellefiyetlerini yerine getiren vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamasına neden oluyoruz. 2011 yılının Şubat ayına kadar 1311 işyeri denetlendi denetlemeler sonucunda da 382 kayıt dışı çalışan yakalandı. Bu denetlemelere çok önem veriyoruz. Tankerle su taşıma ve taşımacılıkla ilgili birçok şikayet var. Af konusunda İçişleri Bakanlığımız çalışmalarına devam ediyor. 

AMCAOĞLU: TÜK’ÜN MİSYONU GÖZARDI EDİLEMEZ: Ali Çetin Amcaoğlu da, “Toprak Ürünleri Kurumu’nun bu ülkedeki misyonunu göz ardı etmemek gerekir” dedi. Amcaoğlu şunları kaydetti; “Bu kurum üreticinin haklarını savunan ve piyasada özellikle üretime yönelik bir garantörlük görevi yapmaktadır. Toprak Ürünleri Kurumu hayatiyetini devam ettirmek zorunda ki üreticinin gerçek anlamda alın terinin karşılığını alabilsin. 
Kurumlarda tasarrufa gidilmesi gerekiyor. Bu konu ülkede ciddiyetle ele alınmalıdır. Kurumlar üzerinde ciddi bir yük var. Geçmiş dönemleri eleştirmiyorum ancak CTP döneminde birçok kurumda yüzlerce ihtiyaç fazlası insan istihdam edilmiş. Bu kurumların kendi bütçeleri içerisinde personel giderlerinin %90’ını içermesi nedeniyle başka fonksiyonları yerine getiremez noktaya getirilmiştir. Eğer tedbir almazsak kurum ve kurumların kapatılması kaçınılmaz olur. Bu şekilde bir şey olursa da bütün çalışanlar mağdur olur. 

“TÜK’E TEK BİR KİŞİ ALINMADI”: Toprak Ürünleri Kurumu’na benim göreve başladığım günden itibaren tek bir kişi dahi istihdam edilmedi. Her yapılan hata birilerine zarar verir. Ama onun neden yapıldığı da son derece önemlidir. Devlet kurumlarımızı elinde tutmak için büyük bir gayret sarf ediyor. Toprak Ürünleri Kurumu’nun kendi kendine yetmesi durumunda özelleştirilmesi söz konusu değildir. Ülke ekonomisine katkı sağlayan kurumların hayatına devam etmesi gerekir. Şimdi hükümet olarak özelleştirme yasa tasarısı üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Çalışanın özelleştirme söz konusu olacaksa gelecek güvenmesi sağlanması açısından bu yasa tasarısı son derece önem içeriyor. Dolayısıyla özelleştirmeler yasa tasarısı olmadan gündeme getirilmez. 

“KURUMLAR VERDİKLERİ HİZMETE BAKMALIDIR”: Kurumlar verdikleri hizmetlerin yeterli olup olmadığını değerlendirmeleri gerekiyor. Çalışan kurumu ihmal eder ve o kurumu gün geçtikçe daha da büyük sıkıntılara sokarsa o kişinin artık o kurumda bir şey talep etmesi söz konusu olamaz. Eğer kurumlarda asalak vaziyette personel varsa elbette ki bunların önleminin alınması gerekiyor. Sendikalara düşen görev çalışmayanları uyararak kuruma faydalı insan olarak kazandırmaktır. Hep ‘hak, hukuk’ diye diye bir kısım menfaatler adına mücadele verilirse ve verimliliği artırmak yerine gittikçe verimsiz bir konuma düşürülürse günün sonunda kurumlara iflas bayrağı çekilir. İş bekleyen dünya kadar insan var ancak bu kadar insanı devlete almamız mümkün değil. Biz hükümet olarak özel sektöre teşvik yaparak istihdam sorununu çözmeye çalışıyoruz. Kaç tane KKTC vatandaşının çalıştığını sordum. Çünkü hep eleştiri konusuydu ve KKTC vatandaşlarının istihdam edilmediği söyleniyordu. Ancak aldığım cevap oldukça enteresandı. Sadece Nuh’un Gemisi’nde 180 kişinin istihdam edildiğini öğrendim. Popülist yaklaşımlarla bir kısım iş yaparmış gibi davranarak kurumları zarara uğratmak kurumları çıkmaza sokar. Bu ülkede istihdam sorunu var. 

“SU HAYATTIR”: Ada ülkesi olduğumuz için su konusu her sektörü etkiliyor. Su hayattır. Dolayısıyla su projesi bu ülkede topraklarımızın üretim açısından daha sağlıklı kullanılmasını sağlayacak ciddi bir projedir. Bu proje hem içme suyunu karşılayacak hem de üretimi artıracak. Toprakların rantabl kullanılmasını sağlayan imar planları olacağına yayılmacı bir politika hedef alındı. Başbakanımız imar planlarında bir değişiklik ön gördüğünü söyledi. Bu çalışmalar tamamlanmak üzeredir.”

Star Kıbrıs
 
8 Eylül 2011 Perşembe 13:16
Okunma: 505
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)