Ana Sayfa » Kıbrıs » Bakanlar greve el koydu

Bakanlar greve el koydu

Başbakan İrsen Küçük Başkanlığında Olağanüstü Toplanan Bakanlar Kurulu, Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası'nın (El - Sen) Bu Sabahtan İtibaren Başlattığı Süresiz Grevi 60 Gün Süreyle Yasaklama Kararı Aldı. Sendika ise kararı "anti demokratik" buldu.

 
 
Bakanlar greve el koydu
Bakanlar Kurulu, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda, Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nın (El - Sen) bu sabahtan itibaren başlattığı süresiz grevi 60 gün süreyle yasaklama kararı aldı. Başbakan İrsen Küçük başkanlığında akşam saatlerinde olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu’nda alınan kararı, Maliye Bakanı Ersin Tatar açıkladı.
Bakan Tatar, yasa gereği hiçbir bildirimde bulunulmadan hastane ve sağlık hizmetleri dahil ani greve başlanarak bu soğuk kış günlerinde ve okulların sınav döneminde ilgili sendikanın ülkeyi elektriksiz bırakma eğilimi karşısında hükümetin acil Bakanlar Kurulu’nu toplayarak yasanın öngördüğü şekilde, bugünden itibaren grev yasağı koyduğunu söyledi.
Bakan Tatar, “Bakanlar Kurulu, 421996 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Referandum Yasası’nın 16. maddesinin 3. fıkrasının verdiği yetkiye dayanarak, elzem hizmet görevi yürüten Elektrik Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren tüm birim ve tesislerde El - Sen’e üye olan veya olmayan tüm çalışanların KKTC çapında başlatmış olduğu grevin, genel sağlığı, ulusal ve kamu güvenliğini bozucu niteliği olduğu nedeniyle 19 Ocak 2012 tarihinden itibaren 60 gün süreyle grev yasağı konulmasına ve Savunma Nizamnamesi’nin 79 ve 3. maddesi gereğinde ekteki 2012 Grev Yasağı Emirnamesi’nin Resmi Gazete’de yayınlanmasına karar vermiştir” dedi.

“KONUNUN ACİLİYETİ NEDENİYLE SADECE ELEKTRİK GREVİ ELE ALINDI”

Basının sorularını da yanıtlayan Tatar, bugün El - Sen yanında Tel - Sen’in de greve gittiği hatırlatılarak, bu konuda Bakanlar Kurulu’nun bir karar üretip üretmediğinin sorulması üzerine, konunun aciliyeti bakımından sadece elektrik grevini ele aldıklarını, Tel - Sen’in grevinin toplantıda görüşülmediğini söyledi.
Konuyu Başsavcılık’a da danıştıklarını ve ilgili yasada 4 gün önceden sendika tarafından bildirimde bulunma gereği bulunduğunu da ifade eden Tatar, konunun aciliyetine dikkat çekti ve “Hastanede bile bir bay pass ameliyatı sırasında oradaki hastane yetkilileri elektrik kesintisinden sıkıntı çekmişlerdir. Artık bunun değerlendirmesini siz yapınız” şeklinde konuştu.

“YASAK KONULDUĞUNA GÖRE KİMSE BUNA KARŞI ÇIKAMAZ”

Bakan Tatar, grev yasağına uyulmaması durumunda ne olacağı sorusuna karşılık ise, “Biz bir hukuk devletiyiz. Sayın Polis Müdürü’ne de bilgi verilmiştir. Dolayısıyla ülkenin her türlü menfaati gereği grev yasağı konulduğuna göre hiç kimse buna karşı çıkamaz” dedi.
“Karar ilgili sendikaya bildirildi mi” şeklindeki soru üzerine ise Tatar, onların da büyük olasılıkla bu yayını izlediği, ayrıca ilgili müdür, yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulunun da Bakanlar Kurulu’nda gerekli bilgiyi aldıklarını ve gerek sendika gerekse çalışanlarla paylaşmış olduklarını kaydetti.
Tatar, sendikayla, talepleri konusunda bundan sonra herhangi bir görüşme içine girilip girilmeyeceği yönündeki soruyu yanıtlarken ise, hükümetin ve ilgili bakanlığın her zaman görüşmeye hazır olduğunu; bunların görüşülerek halledilmesinin çok daha iyi olacağını ifade etti.

"KARAR ANTİ-DEMOKRATİKTİR "
Kalyoncu "Grev kalktı. Ancak bakanlar kurulunun kararı anti-demokratiktir. Çalışanlar durumu protesto edip çalışmamaya devam edecek. Çalışanlarla yaptığımız toplantıda çalışmama yönünde irade ortaya koydu. Bakanlar Kurulunun yasak getirmesi soruna bir çözüm getirmeyecek. Özelleştirme konusunda her türlü yasal yolu kullanacağız. İnsanlar zorla çalıştırılamaz. Vicdanlarıyla düşünsünler" ifadelerini kullandı...
Havanın soğuk ve sınav döneminde olunduğunun hatırlatılması üzerine de Kalyoncu bu zamanı hükümetin belirlediğini ve 2 yıldır yoğun çaba sarf ettiklerini, özelleştirme konusunda AB Komisyonu kararı ile ilgili bildiri sunduklarını kaydetti...
Kalyoncu Hastanelere elektrik verilmemesi konusunda ise, şebekenin kendilerine bağlı olmadığını ve bu konuda da yetkili kendilerinin olmadığını belirterek, "biz hastanelerde hem arıza hem de elektrik verilmesi için her şeyi yapmaya hazırız" dedi...
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Konuralp da, sendikanın sabah 08.00'den itibaren süresiz greve gittiğini anımsattı...
Konuralp, "Bakanlar kurulu kararını, sendikaya tebliğ etmek için yola çıktık. Ancak sendika bu yasağa uymayacağını söyledi. Yönetim kurulu ve diğer üyeler ile teknik adamlarımız, bu greve rağmen vatandaşlarımıza elimizden geldiğince elektrik vermeye uğraşıyoruz. Birçok yerde elektrik var. Ama meydana gelen arıza nedeni ile bazı yerlere elektrik verilemiyor" dedi.
Tüm bölgelere elektrik verilmesi arızaların giderilmezi gerektiği üzerinde
 
19 Ocak 2012 Perşembe 18:36
Okunma: 1212
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu